Počas troch týždňov je na chodbe do telocvične inštalovaná výstava NA SKLÁDKY NIE SME KRÁTKI, kde prebieha aj výučba žiakov. Následne tvorba projektov, vzájomná výmena skúseností, pozorovanie svojej domácnosti a pokus o nápravu v prostredí svojej rodiny. Ak Vás deti budú nútiť triediť odpad - naozaj to majú na domácu úlohu.
Čo môžete urobiť Vy?
1) Zapojte sa do mapovania nelegálnych skládok odpadu vo svojom bezprostrednom okolí. V prípade zistenia lokalít s výskytom nelegálnej skládky odpadu informujte o tejto skutočnosti:
- obecný alebo mestský úrad,
- miestne príslušný okresný úrad – odbor starostlivosti o životné prostredie,
- miestne príslušný okresný úrad – pozemkový a lesný odbor (ak ide o výskyt nelegálnej skládky na poľnohospodárskom pôdnom fonde),
- Štátnu ochranu prírody SR (najmä ak ide o nelegálnu skládku odpadu v chránenom území),
- správcu toku (ak príslušná nelegálna skládka odpadu predstavuje zásah do prietočného profilu toku alebo sa nachádza v jeho inundačnom území, ako aj v prípade potenciálnej kontaminácie vody),
- Slovenskú inšpekciu životného prostredia (pri závažnom porušovaní zákona o odpadoch právnickými osobami – obcami, firmami ...).
Kontakty:
- Okresné úrady http://www.minv.sk/?miestna_statna_sprava
- Štátna ochrana prírody SR http://www.sopsr.sk
- Slovenská inšpekcia životného prostredia http://www.sizp.sk
- Slovenský vodohospodársky podnik http://www.svp.sk
Žiadajte odstránenie nelegálnej skládky odpadu a odovzdanie odpadu na zneškodnenie alebo zhodnotenie.
V prípade záujmu o zapojenie sa do systematického mapovania nelegálnych skládok odpadu vo Vašom okolí, kontaktujte OZ TATRY (oztatry@slovanet.sk). OZ TATRY za Vás zabezpečí podávanie podnetov k príslušným štátnym orgánom.
Informačné materiály a materiály k mapovaniu nelegálnych skládok odpadu nájdete aj na tejto internetovej stránke.