Poľnohospodárske družstvo a výrobky Moja kravička
Obec Slatina nad Bebravou sa nachádza v Juhozápadnej časti Strážovskej hornatiny pri sútoku Bebravy a Trebichavského potoka.Vznik PD sa datuje do roku 1960. V súčasnosti obhospodaruje plochu cca 750 ha, z čoho 170 ha tvorí orná pôda a 580 ha trvalé trávne porasty. Podhorské prostredie svojím zložením pôdy a unikátnymi vápencovými podložiami poskytuje ideálne podmienky práve pre dopestovanie dostatočného množstva objemových krmív pre 900 ks zvierat. Družstvo sa špecializuje na chov holstienského plemena so zameraním na produkciu mlieka. Denná produkcia predstavuje pri súčasnom stave 8-9 tis. l mlieka, z čoho časť spracovávajú vo vlastnej prevádzke.
Myšlienka vybudovať mliekareň bola zrealizovaná koncom roka 2015. Na jar 2016 začali s výrobou mliečnych výrobkov z vlastného mlieka, ktoré pochádza od kráv, ktoré nie sú kŕmené kukuričnou silážou, ako je u hovädzieho dobytka bežné, ale len trávou a senom s prídavkom obilnín a vitamínov. Kvalitatívne sa tak zaraďuje mlieko medzi to najlepšie mlieko na trhu. Mlieko neupravujú odstreďovaním tuku, čím si zachováva svoju plnú chuť a prirodzený obsah zdraviu prospešných látok.
V súčasnosti sa venujú výrobe zrejúcich syrov s rôznou dobou zrenia, výrobe baleného, nehomogenizovaného, tepelne ošetreného mlieka a výrobe kyslomliečnych výrobkov, ktoré sa u zákazníkov tešia čoraz väčšej obľube.
K prameňom rieky Bebravy
Náučný chodník k prameňom Bebravy voľne nadväzuje na existujúci chodník, vedúci z centra obce na Rohatú skalu a Hrádok – k pozostatkom malého strážneho hradu. Kým prvý, smerujúci strmo hore na Hrádok, je o miestnej histórii, faune a flóre, druhý chodník je venovaný vode. Obidve trasy sa stretávajú v sedle pod Hrádkom.
Bebrava je vrchovinovo-nížinným typom rieky. Pramení na severných svahoch vrchu Záhradčie. Bebrava je druhou najkratšou riekou na Slovensku.
V katastrálnom území obce Čierna Lehota je zdokumentovaných viac ako 23 jaskýň. Poznáme ich pod názvami ako Jaskyňa pod Brečtanom, Jaskyňa v Osičí, Jazvečia jaskyňa, Dubná skala a iné. Čierna Lehota je podhorskou obcou s prvou písomnou zmienkou z roku 1389.
Nachádza sa tu chránené vtáčie územie európskeho významu. Podhorie podľa informácií odborníkov patrí na Slovensku k najbohatším lokalitám z hľadiska výskytu orchideí. Stará Bebrava je prírodná pamiatka na ochranu lokality výskytu skamenelín živočíchov z obdobia druhohôr.
Zdrojmi pitnej vody v obciach Podhoria, vrátane Čiernej Lehoty, boli v minulosti studničky a pramene, z ktorých voda prirodzene vytekala. Až neskôr k nim pribudli ručne kopané studne. Voda bola tiež nevyhnutnosťou v mnohých výrobných procesoch, konkrétne v Čiernej Lehote sa využívala pre vodný mlyn i na močidlá. Na Štedrý večer sa do studne dávala štipka soli, orech, jablko, chlieb, oblátka, cesnak, aby nevyschla, aby bola chutná a zdravá. Vodu a jej zdroje mali ľudia oddávna v úcte a považovali ju za posvätný živel.
Vedci sa zhodujú v názore, že život vznikol práve vo vode. Bez vody, naopak, život zaniká. V roku 1993 vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN 22. marec za Svetový deň vody.
Bez našej každodennej aktívnej účasti na ochrane a šetrení vody nie je možné trvalé zabezpečenie kvalitnej pitnej vody. Preto zodpovedne nakladajme s látkami, ktoré môžu kvalitu vody vážne ohroziť. Ide najmä o rôzne chemikálie a obaly z nich, čistiace prostriedky či nadmerné používanie postrekov a hnojív. Podieľajme sa na dobrovoľníckych aktivitách v komunitách zameraných na ochranu miestnych vôd. Buďme aktívni! Existuje množstvo spôsobov, ako každý z nás môže znížiť spotrebu pitnej vody v prostredí, v ktorom žije.

Ochranné pásmo 1.stupňa - VRCHOVIŠTE
Vodný prameň Vrchovište- je najvýdatnejší na Slovensku a druhý najvýdatnejší v Európe. Na území sa nachádzajú viaceré vyvieračky a jaskyne.
V intraviláne Slatinky je prírodný zdroj pitnej vody – prameň Vrchovište, ktorý je najvýdatnejší na Slovensku.
Najvýdatnejšie sústredené vývery predstavujú pramene „Vrchovište“ – Slatinka n/Bebravou s výdatnosťou od 56 do 2 000 l/s a , „Pri mlyne“ s výdatnosťou od 20 do 58 l/s a „Pri moste“ s výdatnosťou 38 – 664 l/s – Slatina n/Bebravou a prameň „Jazero“ s výdatnosťou od 140 do 180 l/s. Studne vodárenského zdroja Timoradza sa využívajú len ako doplňujúci zdroj. Záujmové územie, v ktorom sa uvedené pramene a studne nachádzajú je súčasťou orografického celku Strážovských vrchov, v horskej skupine Žihľavníka. Oblasť Strážovské vrchy je Chránenou vodohospodárskou oblasťou. Územie je tvorené vápencovo-dolomitickým komplexom, ktorý je skrasovatelý a silne rozrušený, čo umožňuje dobrú infiltráciu zrážkových vôd, ktoré cirkulujú systémom puklín, dutín a krasových ciest. Hlavným mineralizačným procesom tvorby chemizmu podzemných vôd vo vápencovo-dolomitickom komplexe je rozpúšťanie karbonátov.