Jeseň je obdobím, kedy na základných školách pozorujeme zvýšený výskyt vší. Tento vlasový parazit u detí neznamená, že sa o seba nestaráme, pretože sa prenáša najmä mechanicky - dotykom. Bohužiaľ i na našej škole sme zaznamenali prípady výskytu. Čo robiť, keď nájdete u deti vši? Bližšie o tom hovorí metodický pokyn z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne:
Pedikulóza – zavšivavenie.
- Opatrenia v rodine:
- Dieťaťu a všetkým rodinným príslušníkom je nutné umyť vlasy šampónom proti všiam,
dostupným na trhu (napr. šampón v spreji ORTHOSAN BF 45, šampón Parasidose,...), a to podľa návodu výrobcu. Šampón sa podľa návodu aplikuje na vlasy masírovaním vlasovej pokožky, nechá sa pôsobiť a opláchne sa čistou vodou. Potom sa šampón aplikuje druhýkrát, opäť sa nechá pôsobiť (podľa návodu) a dôkladne sa opláchne čistou vodou. Na dosiahnutie požadovaného výsledku sú tieto dve po sebe nadväzujúce aplikácie nevyhnutné, s výnimkou u prípravkov, ktoré si na základe návodu výrobcu tento postup nevyžadujú.
Výhodnou aplikáciou je vlasová dezinfekčná voda DIFUSIL H v spreji. Ničí vši a hnidy, preto zásah nie je nutné opakovať.
Na zabezpečenie spoľahlivého účinku (na likvidáciu lariev vyliahnutých z hníd, ktoré predsa len prežili) je použitie šampónu potrebné po 8 – 14 dňoch opakovať (podľa návodu uvedenom na použitom dezinsekčnom prostriedku).
Kúru je dôležité aplikovať naraz a všetkým členom rodiny!
Na trhu sú k dispozícii aj iné prípravky (napr. Devos – vlasový gél, Nemoxan – kondicionér,...). Ich použitie je však vždy potrebné kombinovať s použitím šampónu.
Po vykonaní dezinsekcie šampónom, resp. iným účinným prostriedkom môže ísť dieťa ďalší deň do kolektívu.
- Ďalej je potrebné vykonať nasledovné:
- Osobnú a posteľnú bielizeň je nutné vyvariť, resp. vyprať pri vysokých teplotách, dôkladne vysušiť a vyžehliť.
- Čiapky, šatky, šály a iný odev (prípadne plyšové hračky, ak s nimi prišla hlava dieťaťa do styku), ktoré nie je možné vyvariť, je potrebné vyprať minimálne v 2 cykloch pri doporučených teplotách, dôkladne vysušiť, vystaviť účinkom slnečného žiarenia, prípadne postriekať prípravkom Biolit na lezúci hmyz.
- Opatrenia pri hromadnom výskyte zavšivavenia (predškolské a školské zariadenia, a pod.):
Za hromadný výskyt sa považuje postihnutie troch a viacerých detí v kolektíve. V tomto prípade sa predpokladá postihnutie celého kolektívu a zavšivavené deti nie je nutné vyradiť zo školskej dochádzky.
Riaditeľstvo školského zariadenia, resp. triedny učiteľ čo najskôr (do 48 hodín) zvolá mimoriadne rodičovské združenie. Nakoľko opatrenia je nevyhnutné vykonať naraz u všetkých členov kolektívu (nielen v triede, ale aj v rodinách), rodičia si spoločne s pedagógmi určia presný termín (napr. najbližší víkend), kedy sa vykoná dezinsekčná akcia zneškodnením lezúcich vší a hníd účinným dezinsekčným prostriedkom. Opatrenia v školskom kolektíve i v rodinách prebiehajú súčasne. Ak sa dezinsekcia nevykoná v celom kolektíve, t.j. aj u zdravých členov triedy a rodiny, môže dochádzať k ďalšiemu prenosu.
- Všetkým deťom a pedagógom v triede, resp. v školskom zariadení ako aj všetkým ich rodinným príslušníkom je nutné umyť vlasy šampónom proti všiam (viď. postup vyššie uvedeným spôsobom).
Použitie šampónu je nutné po 8 – 14 dňoch opakovať (podľa návodu uvedenom na použitom dezinsekčnom prostriedku).
- Osobnú a posteľnú bielizeň, pokrývky hlavy, hrebene a ďalšie predmety, s ktorými prišla hlava zavšivavenej osoby do styku, je potrebné podrobiť dezinsekcii (viď. vyššie uvedené).
- Matrace a žinenky používané v škole treba postriekať Biolitom na lezúci hmyz, dôkladne vyvetrať, vystaviť účinkom slnečného žiarenia a min. 3 – 4 dni nepoužívať.
- Zásadné je zabezpečenie primeranej úrovne osobnej hygieny. Každý člen kolektívu musí používať vlastné predmety osobnej hygieny (uterák, hrebeň) a zabrániť ich vzájomnému požičiavaniu. To isté platí aj v prípade čiapok, šatiek, prípadne iných pokrývok hlavy.