Jarná rovnodennosť v tomto roku pripadla na piatok 20. marca 2015, keď krátko pred polnocou Slnko vystúpilo nad nebeský rovník a začala kalendárna a astronomická jar. Zhodou okolností, práve v tento deň v dopoludňajších hodinách nastalo zatmenie Slnka, ktoré bolo na Slovensku viditeľné ako čiastočné.
Preto sme ani na našej škole nenechali nič na náhodu a celá partia učiteľov so žiakmi sme využili jasnú oblohu na pozorovanie tohto nebeského divadla. Pozorovanie zatmenia bolo vopred avizované, preto boli všetci vyzbrojení potrebnými pomôckami, umožňujúcimi sledovať prekrytie slnečného kotúča. Najviac sa blysol Peťo Antala z 9. A. triedy, ktorý zhotovil vďaka kvalitnej optike, filtrom a statívu, sadu fotografií.
Naposledy sme mali možnosť vidieť čiastočné zatmenie pred štyrmi rokmi v januári 2011 a na ďalšiu dobrú šancu budeme čakať dlhých sedem a pol roka. Zatmenie bolo pozorovateľné ako čiastočné z Európy, Severnej Afriky, Blízkeho Východu, Malej a Strednej Ázie, Ruska a Grónska. Pás úplného zatmenia (pás totality) postupne prechádzal Severným Atlantikom južne od Islandu, ďalej cez Faerské ostrovy, Špicbergy, Severný ľadový oceán, Arktídu a skončil na Severnom póle.
Zatmenie u nás trvalo približne 2 hod 20min a v najväčšej fáze bolo zakrytých približne dve tretiny priemeru slnečného disku, čo zodpovedalo približne 60% jeho plochy.
Úplné zatmenie Slnka pozorovateľné zo severnej časti Slovenska nastane až v budúcom storočí 7. októbra 2135 a potrvá 3 min a 18 s.
Pozri fotografie...