V našej škole sme zrealizovali dve chemické show. Jedna sa konala 13.5.2016 pre predškolákov z materskej škôlky Komenského a Hronského a druhá sa uskutočnila 17.5.2016 pre prvákov a druhákov z našej školy. Cieľom tejto akcie bolo motivovať predškolákov, aby sa tešili do školy a v deťoch našej školy vytvárať pozitívny vzťah k predmetu chémia.
Deti mali možnosť vidieť množstvo zaujímavých pokusov, ako napríklad výbuch sopky, sloniu pastu, lávovú lampu, .... Mnohé pokusy boli pre nich ako kúzla, videli nečakané zmeny sfarbenia, ktoré si nevedeli vysvetliť. Presvedčili sa, že papier po zapálení zhorí, ale my sme im pripravili takú zmes, kde sme namočili papier a následne zapálili a ten horel, ale nezhorel, zostal úplne nepoškodený. Pri pokusoch nám pomáhali aj deti z hľadiska. Za ich aktivitu sme ich odmenili sladkosťou. Deti boli naozaj veľmi aktívne, úplne sme ich vtiahli do diania celej akcie, čím sa náš cieľ naplnil. Na usporiadaní chemickej show sa podieľalo viacero žiakov našej školy. Pokusy realizovali žiaci deviateho ročníka: D. Zelenáková, T. Adamičková, B. Bencová, T. Koreňová, M. Berecová, B. Pavlásek a D. Goliér. Fotenie a zabezpečenie hudby mali na starosti tri žiačky: T. Antalovičová, V. E. Kusendová a N. Adamusová zo 7.A triedy. Celú show moderovala naša úžasná dvojica J. Šiko a E. Jurčíková z 8.A tiredy. Na konci celej akcie sme deti odmenili diplomami, medailami a cukríkmi.
Všetkým žiakom veľmi pekne ďakujeme za úžasnú akciu, boli vynikajúci, ukázali nám, aká zábavná môže byť chémia, aj napriek tomu, že je medzi viacerými žiakmi chápaná ako jeden z tých náročnejších predmetov. Úžasné vedomosti týchto žiakov nadobudnuté počas troch rokov na hodinách chémie boli aplikované v praxi a ešte aj za prítomnosti publika, čo pokladáme za úžasnú skúsenosť aj pre nich.
dňa 16. 05 na miestnom futbalovom štadióne SPARTAK sa konala trošku netradičná akcia. Zavítala ku nám spoločnosť ZAYFERUS (ochrana dravých vtákov), ktorá nám predviedla krásne predstavenie v podobe ukážok letu dravých vtákov, ktoré sa nám len ťažko podarí zachytiť ľudským okom vo voľnej prírode. Žiaci si dravých vtákov najprv pozreli z dostatočne tesnej blízkosti a vypočuli si výklad, čím je ktorý dravec zaujímavý, kde žije ako loví. Mali sme možnosť vidieť široké spektrum dravcov od maličkého výra 7dkg cez kuvika, sovu, sokola, myšiaka, jastraba, orla, orliaka, kondora po 10kg supa. Nasledovali súťažné otázky, kde žiaci dostávali za odmenu pohľadnicu, pexeso a kalendár. Vyhrali aj dvaja prváčikovia z 1. A triedy. Po súťaži nasledovali ukážky loveckých schopností dravcov, akoby lovili aj vo voľnej prírode. Výherca poslednej súťažnej otázky nielenže vyhral vecnú cenu, ale taktiež mal možnosť zavolať si dravca na ruku. Pri letoch sme mali možnosť vidieť útoky a loping dravcov na atrapy zvierat ťahané navijakom, čo bolo pre nás obrovským zážitkom. Dravce občas leteli aj tesne nad našimi hlavami. Miestami akoby chceli na nich pristáť. A čo viac, sokoliari s tými najväčšími dravcami chodili priamo medzi detí. Veď kde inde by sme uvideli supa s 3m rozpätím krídel alebo útočiaceho sokola? Ďakujeme za pekné predstavenie a perfektnú organizáciu sokoliarov.
Niekto pozná Rokoš ako OD v Bánovciach a niekto aj ako vrchol v Strážovských vrchoch. V sobotu 7.5 2016 doobeda nám všetko hralo do karát a my sme spolu s turistickým krúžkom vyrazili o 9:30 hod. miestnym busom do Omastinej. Odtiaľ sme pokračovali bočným hrebeňom cez skalné mestečko na vrch Rokoš (Vrch Rokoš 1.010 m.n.m. nachádzajúci sa v južnej časti Strážovských vrchov je pomerne málo známy, pritom ide o naskrze unikátnu prírodnú lokalitu, ktorá sa radí medzi tzv. Územia európskeho významu. Vrch sa vyznačuje prekrásnou divokou prírodou. Jeho strmé a rozoklané úbočia sú domovom mnohých vzácnych druhov rastlín a živočíchov, napríklad prísne chráneného rysa ostrovida. Vrchol Rokoša je zalesnený, nejde teda o ktovieaké vyhliadkové miesto. Z o niečo nižšie položených lúk, na ktorých rastie viacero vzácnych druhov orchideí, sa však otvára niekoľko skutočne pekných výhľadov. Na jednej takejto lúke nachádzajúcej sa iba pár minút chôdze od vrcholu stojí pamätník slávnych rodákov z neďalekej obce Uhrovec – Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka.) Cestou na vrchol sme počúvali priebeh hokejového zápasu Slovensko - Maďarsko. Tešili sme sa z každého gólu patričným skandovaním. Terén bol miestami ako húsenková dráha - náročnejší, ale deti to zvládli takmer bez námietok. Veď tie výhľady stáli zato. Hore na vrchole sme opekali v novovybudovanom prístrešku a pokúšali sa založiť oheň kresadlom. Z lúčky pod vrcholom sme dovideli na Uhrovský hrad, kde sa v tento deň konal Hradný rínok. Po dlhšom oddychu sme pokračovali v zostupe po hrebeni cez jaskyňu Čierny kotol, ktorú sme tiež navštívili. Ďalšia väčšia prestávka bola na Košútovej skale, odkiaľ sa nám odkryli výhľady na opačnú stranu - smer Rudnianska priehrada a pohorie Magura. Nechali sme na seba dopadať slnečné lúče, načerpali energiu a zostupovali cez sedlo Rázdelie po žltej značke do Omastinej. Kde tu sem-tam turista :) Úplne na záver sme sa tešili na dúšok vody, ktorý sme pili z miestneho prameňa. Deti mali možnosť vidieť mloka a pijavicu. To bolo radosti. Ďakujem všetkým zúčastneným, všetka česť každému členovi tejto výpravy, pretože to bola túra trošku náročnejšia a my sme ju ľavou - zadnou zvládli. Dúfam, že vo Vás ostanú nezabudnuteľné zážitky a do ďalšej turistiky želám HORÁM ZDAR!
.jpg)

.jpg)

