V dňoch 28. a 29. apríla 2025 sa žiaci 6. ročníka vybrali na koncoročný výlet na Južnú Moravu. Ich prechodným domovom sa stala turistami vyhľadávaná Chata Macocha, situovaná v bezprostrednej blízkosti majestátnej priepasti Macocha v srdci Moravského krasu. Počas dvoch dní šiestaci postupne absolvovali bohatý program a spoznávali krásy tejto jedinečnej oblasti.
Prvý deň ich kroky viedli do Slavkova pri Brne, kde si pripomenuli významnú historickú udalosť pri Mohyle mieru. Tu sa v roku 1805 odohrala slávna Bitka troch cisárov, v ktorej francúzsky cisár Napoleon porazil svojich dvoch protivníkov, ruského cára Alexandra I. a rakúskeho cisára Františka I.. Prvý mierový pamätník v Európe, postavený na počesť všetkým padlým vojakom na žiakov zapôsobil svojou monumentálnosťou a pietnou atmosférou.
Po príchode na chatu sa žiaci ubytovali a hneď sa vydali po turistickom chodníku do oblasti Skalného mlyna, kde navštívili prírodovedné múzeum – Dom prírody. Vonkajšia i vnútorná expozícia žiakom interaktívnou formou priblížila prírodné, kultúrne a historické zaujímavosti najvýznamnejšej krasovej oblasti Českej republiky. Odtiaľ pokračovali do údolia Pustého žľabu motorovým vláčikom, odkiaľ sa pohodlne vyviezli kabínkovou lanovkou, len pár metrov od chaty, kde sme mali prenocovať. Po večeri sa žiaci venovali zábavným spoločenským aktivitám spolu s triednymi učiteľkami.
Druhý deň sa lanovkou presunuli k jednej z najnavštevovanejších lokalít v Čechách – k Punkevným jaskyniam. Absolvovali fascinujúci 1,2 km dlhý podzemný okruh, ktorý okrem tradičných stalagmitov a stalaktitov zahŕňal aj výnimočný zostup na dno svetoznámej priepasti Macocha. Nasledoval nezabudnuteľný zážitok, a to plavba motorovými člnmi po tajuplnej podzemnej rieke Punkve priamo v útrobách jaskyne.
Po výdatnom a chutnom obede sme sa cestou domov zastavili v zábavnom vedeckom centre VIDA v Brne, ktoré ponúka viac ako 180 vedeckých exponátov. Tu sa žiaci s nadšením pustili do skúmania rôznych prírodných javov – od simulácie tornáda a zemetrasenia, cez pôsobenie odstredivej sily, až po ukážky povodní, víchrice či výroby morských vĺn. S odvahou si vyskúšali odpálenie vodíkovej rakety, pokúsili sa prekričať zvuk tryskáča, vyrábali elektrinu a niektorí sa s úsmevom prešli na bicykli po lane šesť metrov nad expozíciou. So zatajeným dychom sa započúvali do zvuku vlastného srdca v obrovskom modeli a dokonca si vyskúšali základy masáže srdca. Niektorí si zahrali na gigantickom klavíri, vyskúšali tobogán či rôzne zmyslové exponáty. V závere si niektorí žiaci užili aj Science show, počas ktorej sa mohli pohojdať na hojdačke visiacej na tlakovom hrnci či na vlastnej koži pocítiť absolútny tlak, keď ich telo vo vreci doslova „povysávali“. Niektorí sa v Bastlírne stali modernými „kutilmi“ a využili priestor plný najrôznejších materiálov a náradia k zostrojeniu výrobkov podľa vlastnej fantázie.
Koncoročný výlet šiestakov spojil v sebe poznávanie histórie, objavovanie prírodných krás a zábavné interaktívne aktivity. Žiaci sa vrátili domov nielen s množstvom nových vedomostí a zážitkov, ale najmä s upevnenými priateľstvami a úsmevmi na tvárach.
Triedne učiteľky 6. A, B, C