Vo štvrtok, 4. júna 2026, sa v Nových Zámkoch uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie 34. ročníka celoslovenskej literárnej súťaže s medzinárodnou účasťou Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko, sprevádzané nádherným kultúrnym programom. Vyhlasovateľmi súťaže boli Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, Ministerstvo kultúry SR, Národný inštitút vzdelávania a mládeže, Matica slovenská, Jazykovedný ústav Ľ. Štúra Slovenskej akadémie vied, Spolok slovenských spisovateľov, Slovenské pedagogické nakladateľstvo – Mladé letá, s.r.o. a Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Ak by sme informácie o súťaži chceli vyjadriť rečou čísel, zistili by sme, že do celoslovenského kola súťaže sa zapojilo 80 škôl z celého Slovenska. Do súťaže boli zapojené všetky kraje Slovenska. Celkovo sa hodnotilo 310 literárnych prác zo Slovenska a zo zahraničia prišlo 115 súťažných prác (Cyprus, Chorvátsko, Maďarsko, Nemecko, Nový Zéland, Rumunsko, Spojené kráľovstvo, USA, Srbsko, Ukrajina). V 1. kategórii (1. stupeň ZŠ) bolo posudzovaných 63 literárnych prác, v 2. kategórii (práce žiakov 2. stupňa ZŠ a žiakov1. až 4. ročníka osemročných gymnázií) bolo odborne posúdených 203 literárnych prác, v 3. kategórii (žiaci SŠ) porota hodnotila 44 prác. Do 4. kategórie boli prihlásené práce zo zahraničia. Vzhľadom na vysokú úroveň prác a veľkú konkurenciu máme radosť, že sa medzi ocenenými žiakmi ocitla aj naša žiačka, Charlotte Šebáňová zo 6.A, ktorá vo svojej kategórii s najvyšším počtom prihlásených prác (203) získala Čestné uznanie. Jej práca Čo vy na to, pán Štúr? citlivo a s láskou tlmočí vzťah k domovu. Charlottke srdečne blahoželáme k úspechu a zároveň jej ďakujeme za úspešnú a dôstojnú reprezentáciu nielen našej školy, ale aj mesta a Trenčianskeho kraja. Charlottka, želáme ti veľa krásnych a originálnych nápadov a chuť a inšpiráciu v ďalšej literárnej tvorbe!
J. Fabianová