V druhej časti sme pokračovali s lektorkou Katkou na tému najväčšie mýty a rady pri triedení odpadu. Prezradíme aj Vám:
1. “Aj tak všetko skončí v jednom aute!” NEPLATÍ Plasty a papier zvážajú spolu - smetiarske auto má dve oddelené komory, no ak nie, odpady idú na triediaciu linku, kde sa správne dotriedia.
2. Etikety, vrchnáky a spinky preč! NEPLATÍ Vrchnáčiky a etikety na flašiach, papierové etikety na konzervách, fólie či železné spinky z papiera nemusíme odstraňovať, technológia na recykláciu si s nimi hravo poradí.
3. Nebezpečný odpad ten doma nemáme! NEPLATÍ Každý máme. Sú ním napríklad nepoužité lieky, elektroodpad. Ak by sme to vyhodili do koša alebo spláchli do záchoda, môžeme otráviť vodu alebo pôdu. Lieky odnesieme späť do lekárne, elektroodpad zanesieme do predajne elektro alebo do zberného dvora. Patria tam aj zvyšky a obaly od farieb, riedidiel alebo lakov.
4. Obaly treba poriadne umyť! NEPLATÍ Pravdou je, že obaly nesmú byť mastné a nemajú mať zvyšky jedla.
5. Kartóny od vajec aj rolky od toaletného papiera sú z zrecyklovaného papiera, takže ich už hádžeme aj do papiera alebo kompostu.
6. Vreckovky a servítky idú do kompostu alebo zmesového komunálneho odpadu. Baktérie v kompostéri si na nich pochutnajú, no pracovníci na triediacej linke by z vašich znečistených vreckoviek radosť nemali.
7. Je tento plast recyklovateľný? Keď si nie sme istí či daný odpad patrí do plastov, je lepšie ak ho tam predsa hodíme. Zle vytriedený odpad ide na energetické zhodnotenie do spalovne odpadu a nekončí tak na skládke.
V záverečnej časti nám poskytla nápady ako minimalizovať odpad v našej domácnosti:
bezobalové obchody, vlastná taška a vrecká, triedenie, nenakupovanie zbytočných vecí.
Stačí prestať všetko chcieť, stratiť potrebu vlastniť...