Navigácia

  • Marec v našej knižnici

    Marec, mesiac knihy, sa v našej školskej knižnici niesol v znamení pestrých aktivít. Od napínavých súťaží až po rozprávkový večer, každý si našiel to svoje.

    Knižná šifra

    Mesiac sme odštartovali obľúbenou súťažou Knižná šifra, ktorá preverila čitateľské zručnosti a detektívne schopnosti našich žiakov. Do súťaže sa zapojilo 60 nadšených čitateľov, ktorí sa snažili rozlúštiť názvy kníhy ukryté v obrázkoch. Gratulujeme týmto víťazom: Stelke Halačovej, Sabínke Šípkovej, Terezke Talášekovej, Adelke Súkeníkovej, Katke Kušnierovej, Nikolke Bérešovej a Tomášovi Miklošovi, ktorí si domov odniesli pekné odmeny.  

    Čitateľský maratón

    V týždni od 24. do 28. marca sa naša škola zapojila do celoslovenského Čitateľského maratónu, ktorý organizovala Linka detskej istoty. Žiaci prvého stupňa sa s nadšením pustili do čítania a svojimi prečítanými stranami prispeli k podpore dobrej veci.

    Večer s Andersenom

    28. marca zažili žiaci 2.A triedy nezabudnuteľný večer plný rozprávok a dobrodružstiev. V rámci podujatia Večer s Andersenom sa ponorili do sveta fantázie, lúštili rozprávkové hádanky, pochutnali si na chutnej občerstvení a vydali sa na nočnú výpravu s baterkami a na záver hľadali ukrytú poklad podľa záhadných stôp. 

    Návštevy v mestskej knižnici 

    Počas marca sa niektoré triedy vybrali na návštevu do mestskej knižnice, kde si mohli vymeniť knihy a objaviť nové čitateľské zážitky. Žiaci 4.B a 3.A triedy zúčastnili Osmijankovej literárnej záhrady v mestskej knižnici, kde si užili interaktívne čitateľské aktivity.

    Čitateľský kvíz pre štvrtákov

    Štvrtáci si zmerali sily v čitateľskom kvíze, ktorý preveril ich znalosti z rôznych oblastí literatúry, ako je séria Harry Potter, tvorba známych autorov, informácie o školskej knižnici či sfilmované knihy a zaujímavosti z ich čítanky.

    Marec bol v našej školskej knižnici mesiacom plným aktivít, ktoré žiakom priniesli nielen nové vedomosti, ale aj radosť z čítania. Už teraz sa tešíme na ďalšie knižné podujatia!

  • Florbal OK

    Telocvičňa SPŠS v BN je už tradičným miestom florbalových turnajov základných škôl. Tento rok sa 17.marca stretli naše dievčatá s dievčatami zo ZŠ Komenského a po vyrovnanom priebehu sme prehrali 4:2. Chlapcom sa 26.-27. marca darilo lepšie a postupne porazili v základnom kole ZŠ Slatinu a ZŠ Zlatníky bez inkasovaného gólu. Vo finále sme to mali ťažšie, keď sme v oboch zápasoch na úvod prehrávali. Proti chlapcom zo ZŠ Uhrovec sme vyhrali 10:3 a v poslednom stretnutí v rámci OK sme zvíťazili 2:1 proti ZŠ Partizánska. Chlapcom ďakujeme a prajeme veľa úspechov v regionálnom kole. 

  • Beseda so spisovateľkou Miroslavou Varáčkovou

     

    Dňa 31.3.2025 sme prijali pozvanie na besedu so slovenskou spisovateľkou Miroslavou Varáčkovou, ktorá je rodáčkou z neďalekých Horných Naštíc. Autorka tvorí najmä pre mladých dospelých, tzv. young adult a v súčasnosti sa teší veľkej popularite. Spolu so žiakmi 7. A a 7. B  sme mohli počúvať zaujímavé rozprávanie o jej tvorbe, inšpiratívnych momentoch pri písaní, ale aj o tom, čo všetko treba urobiť, aby sa napísaný príbeh stal reálnou knihou.

    Najčastejšími témami v jej dielach je  dospievanie, prvé facky od života, láska,  sila priateľstva a spolupatričnosti, nádej v zdanlivo neriešiteľných situáciách.

    Spisovateľka získala ocenenie Panta Rhei Awards v roku 2017 v kategórii -  Slovenská mládežnícka kniha roka -  Drž ma, keď padám.

    Za zmienku určite stojí zbierka poviedok Proti besom, v ktorej autorská skupina /vrátane spisovateľky Miroslavy Varáčkovej/ zachytáva osudy skutočných slovenských ľudí, ktorí sa nebáli vzoprieť sa zlu, nech už bolo definované akokoľvek, či už ako rozbesnená voda, vojna alebo chudoba. Samotná autorka v zbierke vykresľuje príbeh svojej prastarej mamy, ktorá sa zachovala veľmi hrdinsky počas 2. svetovej vojny.

    Naši žiaci si pre autorku pripravili aj zvedavé otázky týkajúce sa nielen jej tvorby, ale išli trocha „pod kožu“, čo sa jej veľmi páčilo, a tak nebola núdza o úsmevné chvíle. Teším sa pozitívnej spätnej väzbe od žiakov, ktorých tvorba pani spisovateľky oslovila a v závere besedy ich samotná autorka obdarovala svojimi knižnými titulmi a podpis kartami.

                                                                                                                                        Mgr. Lenka Oravcová

     

  • Ranné kruhy: kľúč k pozitívnej atmosfére a lepším vzťahom v škole

    Ranné kruhy sa v školských laviciach stávajú čoraz obľúbenejšou a efektívnejšou metódou, ako pozitívne naštartovať vyučovací deň. Triedni učitelia zhodne potvrdzujú ich prínos v rôznych ročníkoch. Na prvom stupni sa ranné kruhy zameriavajú na budovanie kamarátskych vzťahov. Žiaci sa hravou formou spoznávajú, objavujú spoločné záujmy a vyjadrujú prežívané emócie, napríklad prostredníctvom hier ako „Mám rád ľudí, ktorí...“, „Pizza“, „More emócií“, „Čo by si robil, keby...“. Obľúbená je aj aktivita „Palec hore – palec dole“, ktorá učí žiakov vyjadrovať svoje názory bez slov a zároveň počúvať ostatných. Starší žiaci využívajú ranné kruhy na vyjadrenie emócií, zdieľanie zážitkov a vzájomnú podporu. Aktivity ako „Hoď kockou a povedz...“, „Som obľúbený/á, lebo...“, „Dobrý anjel“ i práca s emočnými kartami podnecujú otvorenú komunikáciu a lepšie spoznanie sa navzájom. Učitelia zdôrazňujú, že ranné kruhy umožňujú prebrať témy, na ktoré počas bežného vyučovania nezostáva čas. Vďaka nim sa žiaci cítia uvoľnenejšie, otvorenejšie a pozitívne naladení na vyučovanie, čo sa odráža na ich celkovej pohode a úspešnosti v škole. Ranné kruhy tak predstavujú dôležitý nástroj na rozvoj sociálnych a emocionálnych zručností žiakov, ako aj na vytváranie priateľskej a podporujúcej atmosféry v triede. Okrem toho pomáhajú učiteľom lepšie porozumieť svojim žiakom a ich individuálnym potrebám, čo v konečnom dôsledku prispieva k harmonickejšiemu a efektívnejšiemu vyučovaciemu procesu.

    Viera Švecová

  • ZACHRÁŇ ŽIVOT, NEVÁHAJ ... druhý pokus nie je!

    ZACHRÁŇ ŽIVOT, NEVÁHAJ ... druhý pokus nie je!

     

    V prvých jarných dňoch, keď sa život prebúdza, sa život zachrániť učili žiaci 7., 8. a 9. ročníka. V malých triednych skupinách nás svetom medicíny sprevádzal a posmeľoval v nácviku masáže srdca a použití prenosného defibrilátora AED náš bývalý žiak, JAKUB ŠIKO. Študuje v švrtom ročníku Karlovej univerzity na Druhej lekárskej fakulte v Prahe. V rámci projektu IFMSA  - ZACHRÁŇ ŽIVOT sa snažia jednoducho, svižne a názorne odovzdať základy prvej pomoci. Cieľom projektu je, aby účastníci získali teoretické a najmä praktické vedomosti pri poskytovaní prvej pomoci. Zvýši sa tak celková ochota poskytnúť pomoc.

    Každý účastník odchádza s pocitom, že sa vie správať a vie, čo robiť v situácii, keď sa ocitne v úlohe spasiteľa.

  • Piataci si vyskúšali učiteľské povolanie

    Pri príležitosti Dňa učiteľov sa žiaci z 5. A na jeden deň premenili na učiteľov. Pripravili si a odučili rôzne vyučovacie hodiny pre svojich mladších spolužiakov z 1. A.

    „Chceli sme, aby si naši piataci vyskúšali, aké je to byť učiteľom a prežili tak deň plný nových skúseností a zároveň sme chceli prvákom spestriť vyučovanie a ukázať im, že učenie môže byť aj zábavné.“

    Piataci si pre svojich malých spolužiakov pripravili rôznorodé aktivity. Prváci boli z „nových učiteľov“ nadšení a s radosťou sa zapájali do všetkých aktivít.

  • Školské kolo súťaže Slávik Slovenska

    V priestoroch našej školy sa opäť po roku uskutočnila súťaž Slávik Slovenska, ktorá opäť potvrdila, aké hudobné talenty sa skrývajú medzi našimi žiakmi. Súťaž, ktorá je oslavou slovenských ľudových piesní, prilákala množstvo nadšených interpretov z rôznych ročníkov. Žiaci predviedli svoje spevácke umenie v troch kategóriách, pričom porota hodnotila nielen spevácke výkony, ale aj celkový umelecký dojem. Víťazi jednotlivých kategórií boli odmenení, no najväčšou odmenou pre všetkých zúčastnených bol potlesk publika a radosť z hudby.

    1. kategória: 

    1. miesto - Nina Krchlíková /3.A/

    2. miesto - Patrícia Kajanová /2.A/

    3. miesto - Hana Gieciová /3.B/ a Paulína Zeka /1.A/

    2. kategória:

    1. miesto - Timea Balážová /4.B/

    2. miesto - Linda Horská/4.B/

    3. miesto - Matúš Guniš /5.A/

    3. kategória:

    1. miesto: Vanesa Matýsek /7.B/

    2. miesto: Lea Valachová /7.A/

  • Prechodová chodba - posledná časť (polepy, panely, maľovka)

    Seriál o rekonštrukcii prechodovej chodby končí. Na záver sme krásne vymaľovali, osadili náučné panely, zavesili akustické obrazy s leteckými pohľadmi na našu školu, polepili sme schody a podlahy múdrymi a veselými nálepkami, ktoré naučia i pobavia.

    Komplexná rekonštrukcia prechodovej chodby stála spolu za všetky 3 etapy cca 79 510 EUR. Dielo bolo zafinancované z rozpočtu školy, pričom podstatnú časť financií sme našli v úspore za energie.

  • Projekt Miniles - výsadba

    V dňoch 25. - 26. 3. 2025 úspešne prebehla výsadba všetkých 35 ks stromov.

    Recept

    Na výsadbu Minilesa potrebujete:

    • 6 platanov, 6 javorov, 10 dubov, 9 hrabov, 4 buky
    • 2 veľké jamy domáceho kompostu
    • 2 palety záhradníckych substrátov
    • 35 ks jám 
    • 1 minibager (aj s bagristom)
    • 4 fúriky, 10 lopát, 1 krompáč
    • 500 l vody 
    • zanietených zamestnancov
    • kopu šikovných a pracovitých detí

    Pekne sa to porobilo :)

    Čo nás ešte čaká?

    Osadenie oporných kolov, odvoz prebytočnej zeminy, prerábka zvodov na zachytávanie dažďovej vody, nákup a osadenie nádrží na dažďovú vodu, osadenie lavičiek a odpadkového koša, mulčovanie, príprava na adopciu stromov a polievanie, polievanie, polievanie...

     

  • Matematický klokan 2025

    To dnes bola paráda! Plná jedáleň detí - "hladných" po správnych riešeniach úloh v súťaži Matematický klokan.

    Presne ich bolo 104 !!! Toľko detí neváhalo a prihlásilo sa. Toľkým deťom boli rodičia ochotní prispieť štartovným a preukázať tak, že im na vzdelaní ich detí záleží. Ďakujem (aj za Vaše deti)!

    Ako sa komu darilo sa dozvieme 16.4.2025, odmeny a diplomy prídu trochu neskôr.

    Už dnes sa teším na budúci ročník! 

  • BIOLOGICKÁ OLYMPIÁDA kat.D, školské kolo

    BIOLOGICKÁ OLYMPIÁDA kat.D, školské kolo

    Zo 16 účastníkov súťaže sa najviac darilo a postupujú do okresného kola:

    1. VALACHOVÁ LEA ,7.A

    2. ZNÁŠIKOVÁ VIVIEN, 7.B

    3. RYCHTÁRECHOVÁ NINA, 7.B

    z mladších žiakov sa výborne umiestnila JANKA HLETKOVÁ, 6.C 

  • Projekt "Miniles"

    A je to tu! Tento projekt sme s malou dušičkou spomínali na jeseň v rámci výsadby mladých semenáčikov v okolí ihriska Žihadielko. Bolo to v čase, keď sme čakali, či bude náš projekt schválený. Dočkali sme sa pred Vianocami, kedy bola dotácia vo výške 8 969,00 EUR pre ZŠ Gorazdova schválená. Veľmi milý vianočný darček :)

    • O aký projekt ide? Zareagovali sme na výzvu z Environmentálneho fondu s názvom "Adaptácia na zmenu klímy v sídelnom prostredí".
    • Prečo práve tento projekt? Tí, ktorí sa trošku zaoberajú klímou si určite všímajú zmeny v rastúcich teplotách vzduchu. Horúce letá, obdobia sucha, prívalové dažde, zimy bez snehu... Kto sleduje našu školskú meteostanicu (na sídlisku Dubnička) určite si všimol, že na nej v letnom období zaznámenávame o 2 - 3 stupne Celzia vyššie hodnoty ako na okolitých meteostaniciach (vo vidieckom prostredí). Je to preto, že na sídlisku chýba voda a zeleň. Betón, sklo, asfalt, paneláky, to všetko sú faktory nadmerného prehrievania miest.
    • Čo chceme zrealizovať? Za získanú dotáciu sme zakúpili 35 ks vzrastlých stromov, ktoré majú vytvoriť "Miniles". Vytvoríme i keď malú, ale súvislú plochu zapojených korún stromov, ktoré v letných horúčavách poskytnú vytúžený tieň. Areál by tak mal byť využiteľný i počas teplejších dní.
    • Aké stromy vysadíme? Pôvodné, listnaté dreviny. Duby, hraby, buky, javory, platany. Stromy, ktoré majú predpoklad na vytvorenie mohutných korún. Žiadne zakrslé a nepôvodné kultivary, ani ihličnany!
    • Ako to funguje? Stromy viažu obrovské množstvo vody a zároveň vytvárajú tieň. Preto sa lesnaté a zelené plochy menej prehrievajú ako zastavané územie.
    • Vyrieši projekt "Miniles" klímu v Bánovciach nad Bebravou? To určite nie! Avšak veľmi pomôže mikroklíme v okolí ZŠ Gorazdova. Zabráni prehrievaniu budovy školy, spríjemní pobyt v areáli, pritiahne záujem komunity.
    • Čo sú hlavné ciele projektu? Zapojiť komunitu do budovania svojho životného prostredia. Povzbudiť širokú verejnosť, aby sa živo zaujímala o problémy vo svojom okolí. Prioritne chceme obyvateľov sídliska/mesta motivovať k podobným aktivitám, aby nám takýchto "minilesov" rástlo v Bánovciach čo najviac.
    • V akej fáze je momentálne projekt? Dnes sme vykopali jamy, do ktorých sme navozili domáci školský kompost a vyložili stromčeky. Nehrešte doma deti, ak prišli domov zafúlané, makali ako draci pri vykládke a navážaní kompostu. Zajtra sadíme a budeme zafúlaní znova.

    O ďalšom priebehu projektu, komunitnom zapojení, adopcii stromov a pod. budeme informovať na webe školy a na školskom FB.

    V najbližších dňoch zvýšte v areáli ZŠ Gorazdova opatrnosť!

    Dosadenia priatelia!

  • Zápis do 1. ročníka pre šk. rok 2025/2026

    Zápis do 1. ročníka pre šk. rok 2025/2026

    Kedy?: 8. a 9. apríla (utorok, streda) od 10:00 do 16:00. Komu z vážnych dôvodov nevyhovuje, dohodne si iný termín. Oficiálne je pre zapísanie vyhradený celý mesiac apríl.

    Základná škola pri zápise dieťaťa vyžaduje osobné údaje:

    1. meno a priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, miesto narodenia, národnosť, štátne občianstvo, trvalé bydlisko dieťaťa
    2. meno a priezvisko, trvalé bydlisko zákonných zástupcov, kontakt na účely komunikácie

     

    Viac informácii:

    • Zápisu sa zúčastní minimálne 1 zákonný zástupca a dieťa
    • zapísať sa musí aj dieťa, ktoré malo odklad
    • prineste so sebou OP a kópiu rodného listu kvôli overeniu pravdivosti údajov
    • zákonný zástupca si môže vybrať, na ktorú školu zapíše svoje dieťa
    • triedne učiteľky pre 1. ročník: Mgr. Ľubica Pastieriková a Mgr. Eva Turková
    • v prípade nejasností radí poradíme na: admin@zsgorazdovabn.edu.sk, 0911 953 351

    Tešíme sa na stretnutie s Vami

  • Prvý jarný deň

    Pri bežnej obhliadke areálu školy (a tak trochu si užiť aj prvého jarného slnka) ma potešil príjemný pohľad. Šantiace a hrajúce sa deti. Partia kamarátov po vyučovaní a ihrisko workout. Viac im nebolo treba. Pritom stále počúvame zaškatuľkovanie, aké stratené generácie nám vyrastajú.Veru nie je to s tými dnešnými deťmi až také zlé. Stále sa dokážu hrať, športovať , realizovať sa... 

    Je to o vytvorených podmienkach a dostať sa do dobrej partie. Deti sú naša budúcnosť a preto im treba zabezpečiť prítomnosť!

    A. Kúdela

  • Okresné kolo Hviezdoslavov Kubín

    Dnešné dopoludnie sa nieslo v duchu umeleckého slova a vynikajúcich výkonov tých najlepších recitátorov bánovského okresu. 71. ročníka okresného kola prednesu poézie a prózy, ktoré sa ako každý rok uskutočnilo v Centre voľného času v Bánovciach nad Bebravou, sa zúčastnili aj naši šikovní recitátori. Tento rok porota v obidvoch kategóriách nemala vôbec jednoduchú úlohu, no nakoniec dospela k víťazným umiestneniam, medzi ktorými boli aj žiaci našej školy.

    V 1. kategórii prózy sa na 3. mieste umiestnila Laura Ďurinová zo 4.B triedy.

    V 2. kategórii poézie 2. miesto obsadila Juliana Žatková zo 6.B.

    V tej istej vekovej kategórii, no tentokrát v próze získal takisto 2. miesto Hugo Struhár (6.B), ktorému odborná porota udelila aj návrh na postup do krajského kola.
     

    Všetkým recitátorom (aj tým, ktorí tento rok nezískali umiestnenie) ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a prajeme veľa radosti i úspechov z umeleckého prednesu aj v ďalších súťažiach.

    Z. Mišáková

  • Fyzikálna olympiáda

    S radosťou Vám oznamujem, že do našej školy (konkrétne do 9.A) chodí víťaz okresného kola olympiády z fyziky. Volá sa Patrik Dúcky. Ak ho na chodbe, alebo sídlisku stretnete, kľudne mu zablahoželajte. A, prosím, držte mu palce v krajskom kole tejto súťaže. 

  • Chemická olympiáda

    Chemická olympiáda

    13.3.2025 sa uskutočnilo okresné kolo chemickej olympiády. Našu školu reprezentovali dvaja žiaci deviateho ročníka, menovite Mina Mikušová a Patrik Dúcky z 9.A triedy. Súťaž pozostávala z dvoch častí. Jedna bola teoretická, kde žiaci riešili množstvo vedomostných úloh a náročných chemických reakcií a druhá časť bola zameraná na aplikáciu vedomostí do praxe, prostredníctvom zrealizovania chemického experimentu. Naši žiaci sa poctivo pripravovali na súťaž a aj keď neobsadili popredné umiestenia, reprezentovali našu školu úspešne. Z 15 účastníkov sa našej žiačke Minke Mikušovej podarilo obsadiť 6. miesto a Paťko Dúcky obsadil 8. miesto. Na výkony našich žiakov sme veľmi hrdí a ďakujeme im, že našu školu reprezentovali. 

  • Roboti z DOD

    Našich budúcich žiakov a spolužiakov - predškolákov - na včerajšom Dni otvorených dverí (DOD) pobavili farební roboti. Sú dielom šikovných žiakov našej školy, ktorí svoj voľný čas využili na to, aby robotov zložili a naprogramovali. Práca to nie je ľahká, ale výsledky sú úžasné.

    Na krúžku robotiky, spojenom s nočnou prespávačkou v škole, sa hráme na reálny život. Deti vyrábajú a programujú robotov použiteľných v bežnom živote. Vedia vyrobiť čítačku kariet, triedičku farebných kociek, robota do fabriky, formulu, ovládateľné autíčka, cyklistu ... a ČOKOĽVEK im napadne.  

  • Krokus ako symbol

    Medzi prvé kvety, ktoré ohlasujú očakávanú jar, patria v našich zemepisných šírkach aj jemné krokusy. Často sa predierajú zo studenej zeme už koncom januára, kedy si pripomíname pamiatku obetí holokaustu. Žlté krokusky nám farbou a tvarom pripomínajú šesťcípu Dávidovu hviezdu, ktorú boli (nielen) deti nútené nosiť počas obdobia nacistickej nadvlády. Z tohto dôvodu írska nadácia pre výučbu holokaustu (HETI) v spolupráci s Múzeom židovskej kultúry v Bratislave zasiela na jeseň do prihlásených škôl cibuľky žltých krokusov. Ich výsadbou si žiaci pripomínajú jeden a pol milióna židovských detí, ktoré zomreli počas šoa. Medzinárodný vzdelávací projekt Krokus sa stal neoddeliteľnou súčasťou aktivít v našej škole, ktoré sa zaoberajú témou holokaustu, a podporujú tak proces získavania vedomostí o nevyhnutnosti vzájomnej tolerancie i rešpektu v spoločnosti.

    V školskom roku 2024/2025 sa žiaci našej školy (tentokrát zo 6. C) zapojili do projektu už po ôsmy raz.

    Viera Švecová

  • Molièrov Lakomec a interaktívna výstava Spoznaj Európu

     

    Hra z obdobia klasicizmu má aj po troch storočiach ostrý náboj satiry a neľutuje žiadneho držgroša. Mestské divadlo Trenčín sa pri inscenovaní Lakomca vracia do Moliérových čias, kedy sa profesionálne kočovné divadelné spoločnosti presúvali po Európe a zabávali ľudí všade tam, kam prišli. Do ODA Trenčín dnes prišli aj naši siedmaci, aby sa zabavili a možno aj trocha porozumeli tomu, že keď láska k majetku je v živote tou najväčšou slasťou, nemusí to vždy dobre skončiť.

    Ďalšia aktivita dnešného dňa bola návšteva interaktívnej výstavy – Spoznaj Európu. Žiaci si mali možnosť prezrieť exponáty a prečítať zaujímavé informácie o prezentovaných európskych krajinách. Všetci sa na záver zapojili do vedomostného kvízu, v ktorom si overili svoju pozornosť. Nechýbalo žrebovanie správnych odpovedí a sladká odmena.

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola, Ul. Gorazdova 1319/6
    Ul.Gorazdova 1319/6
    957 04 Bánovce nad Bebravou
  • +421 038 7602906
    telefón do školskej jedálne: 7603918

Fotogaléria