Vých. poradca

Výchovné poradenstvo

Prijímacie konanie

PODÁVANIE PRIHLÁŠOK NA SŠ

Zákonný zástupca žiaka podáva 2 prihlášky na SŠ. Ak má žiak záujem o SŠ s talentovými skúškami alebo bilingválne gymnázium ma možnosť podania tretej a štvrtej prihlášky.

Na základe rozhodnutia MŠVVaŠ SR má zákonný zástupca žiaka možnosť podania prihlášky na SŠ v elektronickej podobe prostredníctvom stránky Edupage cez rodičovské konto, pozri návod: https://help.edupage.org/sk/u646 (prosím podrobne preštudovať).

Odporúčame elektronickú formu podania prihlášok, nakoľko zabezpečuje lepšiu a rýchlejšiu komunikáciu so strednou školou, má možnosť pridania diplomov a príloh.  K prihláške sa vyžaduje potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti žiaka, iba pre štúdium v niektorých odboroch (uvedené nižšie). Žiak, ktorý si podáva prihlášku na športovú strednú školu, musí všetky prihlášky na SŠ podať čím skôr, nakoľko na športových školách sa robia talentovky v termíne od 25.3.2024 – 30.4.2024 a vyžaduje sa potvrdenie od športového lekára a od národného športového zväzu. Zdravotne znevýhodnení žiaci musia priložiť k prihláške najnovšiu správu z rediagnostického vyšetrenia.

V prihláškach na SŠ sa musia uvádzať a vypĺňať osobné údaje OBOCH zákonných zástupcov, pokiaľ nie je rodič zbavený rodičovských práv a povinností na základe rozhodnutia súdu.

Prihlášky na SŠ treba podať do 15.3.2024, nakoľko ZŠ  ich musí skontrolovať  a potvrdiť. Základná škola Vaše prihlášky vidí, kontroluje, ale nemôže do nich vstúpiť, vpisovať (systém to nedovoľuje), iba na potvrdenie má právo.

Usmernenia a formuláre vyhlásení a potvrdení :

Termíny konania prijímacích skúšok pre školský rok 2023/2024 a termín zverejnenia zoznamu uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania pre školský rok 2023/2024: Terminy_2024-2025.pdf

Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti : Zdravot.spos._24-25.docx

Zoznam učebných a študijných odborov, v ktorých sa vyžaduje zdravotnú spôsobilosť: Odbory_24-25.pdf

Prihláška v listinnej podobe: https://edicnyportal.iedu.sk/Forms/Show/4645

Prijímacie konanie – návody:

Žiadosť o duálne vzdelávanie

Súčasťou prihlášky na niektoré SŠ je aj Žiadosť o duálne vzdelávanie. Túto žiadosť je povinný priložiť k prihláške každý žiak, ktorý má záujem o duálne vzdelávanie na vybranej SŠ.

Každá SŠ má vlastné voľne stiahnuteľné tlačivo na svojej webovej stránke a taktiež zoznam spoločností, ktoré spolupracujú s danou strednou školou ohľadom duálneho vzdelávania.

Túto žiadosť je nutné vyplniť, naskenovať a pridať ako prílohu k elektronickej prihláške na EduPage v riadku doplňujúce údaje.

Získavanie informácií o SŠ

Pred konečným výberom strednej školy si čo najpodrobnejšie zistite informácie o odboroch a možnostiach štúdia na danej strednej škole. Sledujte webové stránky stredných škôl, kde sú aktuálne informácie a aj termíny dní otvorených dverí.

Pri výbere strednej školy vám pomôže aj aplikácia ministerstva školstva s názvom Stredná a informácie v EduPage pod dlaždičkou Prijímačky 2024.

Ďalšie možnosti získania informácií na:

www.hrdinaremesla.sk

www.kamnastrednu.sk

www.svetprace.sk

www.trendyprace.sk

www.dualnysystem.sk

Odvolanie

V prípade neprijatia na SŠ posielate cez EduPage odvolanie podľa priloženého vzoru:  Odvolanie.docx