PoP II

Národný projekt   PoP II

ITMS:  312011AQI4

Názov projektu:         „Pomáhajúce profesie v edukácií detí a žiakov II“    (PoP II)

Poskytovateľ projektu:  Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR ako riadiaci orgán

v zastúpení  Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR

ako sprostredkovateľským   orgánom

Realizátor projektu:    Metodicko-pedagogické centrum, Ševčenkova11, 850 05 Bratislava

Prijímateľ projektu:   Základná škola Ul. Gorazdova 1319/6, 957 04 Bánovce nad Bebravou

Predmet podpory:     poskytnutie finančnej podpory pre školu z prostriedkov Európskeho  sociálneho fondu

Konkrétny cieľ projektu:

• implementovať princípy inkluzívneho vzdelávania v materských, základných a stredných školách, ktoré  sú  zaradené do siete škôl                      a školských zariadení SR,
  • vytvoriť predpoklady na zlepšenie výchovnovzdelávacích výsledkov
  • zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu.

Hlavná aktivita projektu:

Národný projekt Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II významne podporuje pozitívne zmeny v inkluzívnom vzdelávaní priamo v  školskom prostredí prostredníctvom edukačnej podpory zo strany asistentov učiteľa pre detí a žiakov so zdravotným znevýhodnením (AU) a členov inkluzívneho tímu (školský psychológ a sociálny pedagóg).

Realizácia aktivít projektu:

Činnosť  asistentov učiteľov a členov inkluzívneho tímu bude v   našej škole bude realizovaná v priestoroch žiadateľa, personálne zabezpečená siedmimi pracovnými silami.

• Cieľom aktivity AU bude zlepšovanie školských výsledkov žiakov so ŠVVP, ktoré sa budú pravidelne overovať klasickým známkovaním žiakov a porovnávaním ich výsledkov s predchádzajúcimi testovanými obdobiami.   Asistenti učiteľa budú spolupracovať s učiteľom daného predmetu, budú napomáhať pri           výrobe pomôcok a materiálov pre žiakov so ŠVVP, zabezpečovať zapojenie žiakov do ŠVVP        do voľnočasových aktivít školy – divadlá, športové turnaje, zber papiera, exkurzie.
  • Školský psychológ ako článok systému psychologického a výchovného poradenstva poskytuje v školách psychologickú pomoc nielen deťom a ich zákonným zástupcom, ale aj svojím kolegom.

• Sociálny pedagóg  je prvá pomoc na blízku dieťaťa v škole, keď sa objaví problém, jeho diagnostik a v rámci svojich kompetencií aj terapeut a vychovávateľ, tiež mediátor medzi jeho rodičmi a odborníkmi (psychológ, psychiater, pediater…), ale tak isto je jeho úlohou dlhodobým pôsobením predchádzať vznikom takýchto problémov (protidrogová prevencia, voľnočasové aktivity, komunitné sedenia v rámci voľnejších hodín). Rieši mnohé problémy od výchovných ťažkostí, nevhodné správanie v triede, emocionálne a sociálne problémy detí až po delikvenciu.

Termín realizácie aktivity: 09/2021 – 08/2022

Miesto realizácie: Základná škola  Ul. Gorazdova 1319/6, 957 04  Bánovce nad Bebravou

„ Tento projekt  sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondua Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.“