Školský psychológ

KTO JE ŠKOLSKÝ PSYCHOLÓG?

Školský psychológ ako článok systému psychologického a výchovného poradenstva poskytuje v školách psychologickú pomoc nielen deťom a ich zákonným zástupcom, ale aj svojim kolegom – učiteľom, vychovávateľom, majstrom odborného výcviku, školským špeciálnym pedagógom a sociálnym pedagógom.

Vo vzťahu k žiakom pomáha riešiť problémy súvisiace s učením ( motivácia k učeniu, tréma a strach zo skúšky, nespokojnosť so známkami, zlepšenie spôsobov učenia a všeobecného postoju k vzdelávaniu, poruchy učenia a pod.) a osobným životom (napríklad problémy s adaptáciou pri nástupe na strednú školu, so začlenením sa do kolektívu, vzťahy s priateľmi, rodičmi, a pod.).

Vo vzťahu k pedagógom pomáha porozumieť žiakom a ich problémom a potrebám. Vykonáva konzultačnú a informačnú činnosť zameranú na adekvátne uplatňovanie psychologických aspektov výchovy a vzdelávania v školských podmienkach s ohľadom na optimálny osobnostný vývin žiakov pre pedagogických pracovníkov školy alebo školského zariadenia. Zaoberá sa problémami psychickej záťaže kolegov a možnosťami ich prekonávania. Pomáha pri riešení medziľudských vzťahov v škole a pri optimalizácii sociálnej klímy školy.

Vo vzťahu k rodičom je psychológ školy k dispozícii pri riešení aktuálnych ťažkostí žiaka, poskytuje poradenstvo pri výchovných a študijných problémoch.

KEDY SA OBRÁTIŤ NA ŠKOLSKÉHO PSYCHOLÓGA?

Rodičia:

·       pri riešení problémov žiakov v správaní a učení,

·       pri riešení problémov v sociálnych vzťahoch žiakov v triede,

·       pri pomoci deťom so ŠVVP,

·       pri potrebe riešenia zmien v správaní (sebapoškodzovanie, šikanovanie, záškoláctvo, separácia, problémy so stravovaním a pod.) a prežívaní     žiakov (smútok,            zmeny nálad, strata zmyslu života, depresia, úzkosť, strachy, strata záujmov, tréma, hanba a pod.),

·       pri vyberaní vhodnej strednej školy,

·       pri vzniknutej akútnej kríze v škole, či rodine (úmrtie, rozvod, choroba a pod.), alebo pri pomoci spracovať traumatickú udalosť,

·       pri potrebe realizácie prednášok, workshopov, programov a besied na témy v oblasti výchovy a prevencie sociálno-patologických javov, či v oblasti sexuality,

výchovy k partnerstvu a rodičovstvu, pre rozvoj osobnosti a medziľudských vzťahov,

·       pri kooperácii školy a rodiny,

·       pri riešení iných aktuálnych problémov.

Žiak:

·       ak potrebuješ pomoc s vyriešením nejakých konfliktov a hádok,

·       ak potrebuješ zlepšiť vzťahy v triede, s učiteľmi, doma s rodičmi alebo súrodencami,

·       ak ti niekto ubližuje v škole, triede, na internete, sociálnych sieťach, alebo doma v rodine,

·       ak sa často cítiš smutný, alebo ak sa ti niečo smutné stalo a chceš sa o tom porozprávať,

·       ak ti nejde učenie a nedarí sa ti v školskom prospechu ako by si chcel,

·       ak sa nevieš sústrediť pri učení, či príprave do školy,

·       ak nevieš, kam by si chcel ísť na strednú školu a kam má tvoj život smerovať,

·       ak sa chceš porozprávať a nemáš s kým,

·       ak ti prekážajú pocity strachu, hanby, trémy pri odpovedaní či učení, alebo vo vzťahoch s kamarátmi,

·       ak sa doma vaši hádajú alebo rozvádzajú,

·       ak sa cítiš sám,

·       ak máš problém sa ovládať a prepadá ťa hnev, či zlosť,

·       ak máš problém s alkoholom, fajčením, drogami, s jedlom, spánkom, závislosťou na internete, mobile, hrách a pod.,

·       ak máš problémy v láske alebo vo vzťahoch s rovesníkmi,

·       ak ti niekto blízky zomrel alebo vážne ochorel,

·       ak máš akúkoľvek inú tému o ktorej by si sa chcel porozprávať.

Konzultačné hodiny

Po – Pi : 13:15 – 15:00 hod. (individuálne konzultácie po dohode mailom)

Mgr. Veronika Kyselicová

admin@zsgorazdovabn.edu.sk