Novinky

 • Návšteva divadelného predstavenia

  27.2.2015 naši piataci a šiestaci navštívili Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, aby si pozreli adaptáciu humoristického románu Karla Poláčka Bolo nás päť. V réžii Kamila Žišku ožili bábky, ktorým sa chcelo vymýšľať. Rozprávka bola reťazou obyčajných i neobyčajných príbehov piatich kamarátov, ktorí bývali v mestečku Poláčkovice. Najmä piataci tak mali možnosť vidieť formou zážitkového učenia, ako v praxi funguje bábková divadelná hra, o ktorej sa na hodine literatúry učia. Po predstavení nasledovalo niečo, čo nápadne pripomínalo známu Tv reality show, keď sa všetci rozbehli po nákupnom centre, aby si zamaškrtili alebo kúpili nejakú maličkosť sebe či svojim blízkym. Za zorganizovanie vydarenej akcie patrí poďakovanie pani učiteľke Mgr. Lenke Oravcovej.
  wink
  Mgr. Jana Fabianová

 • Dňa 24.2. sa uskutočnilo školské kolo súťaže "Rozprávkové vretienko". Žiaci ročníkov 2. až 4. súťažili v prednese rozprávok - autorských alebo ľudových. Pani učiteľky hodnotili zrozumiteľnosť prednesu, intonáciu a tempo reči a celkový prejav žiaka. Spomedzi všetkých zúčastnených žiakov nakoniec zvíťazili: Miriam Mikulovská /4.A/ - 3. miesto, Rebeka Kováčová /2.A/ - 2. miesto a Simona Gráčová /4.A/ - 1. miesto. V druhej kategórii ( žiaci 5. - 9. ročníka) sa na 3. mieste umiestnil Jakub Šiko zo 7.A, 2. miesto obsadila Mirka Chodobová z 5.A a 1. miesto získala Simonka Duchoňová z 5.B triedy.
  Víťazom gratulujeme a obom Simonkám držíme palce v okresnom kole. smiley

   

 • 24. 2. 2015

  Do galérie KARNEVAL boli pridané fotografie.

 • Mobily v škole

  17. 2. 2015

  Milí rodičia,

  Nakoľko sme si vedomí toho, že doba ide dopredu a s ňou aj elektronika v škole, postrehli sme u žiakov, že svoj voľný čas (cez prestávky) využívajú hlavne hraním sa na svojich mobilných telefónoch. Prosíme Vás skúste im vysvetliť, že svet sa neskladá len zo zvonca na konci hodiny a ich mobilného telefónu, ale skôr z osobností akými raz v živote môžu byť. Tým by sme chceli apelovať na to, že by sa mali žiaci dôkladnejšie pripravovať počas prestávok na hodiny a vypestovať dokonalejšie medziľudské väzobné vzťahy medzi žiakmi, žiakmi a učiteľmi (rozprávanie sa). Na druhej strane chápeme, že mobil má dnes každý, a svoje dieťa máte aj vy pod kontrolou (kde je? čo je s ním?), ale mal by sa používať skutočne len na nevyhnutné veci.

  Ďakujeme za porozumenie.

 • Bedminton

  17. 2. 2015

  Pred jarnými prázdninami sa uskutočnil turnaj v bedmintone. Naši chlapci, Jakub Magdolen a Tomáš Minárik obsadili druhé miesto, za ktoré im srdečne gratulujeme.   

 • KARNEVAL

  Fašiangy, Turíce...Túto peknú pieseň si deti zaspievali na úvod karnevalu, ktorý už tradične každý rok patrí k tomuto obdobiu. Spev, hudba, dobrá nálada sa niesli priestormi našej školy vo štvrtok 12. februára. K tomu množstvo masiek. Víly, princezné, bojovníci, zvieratká, šašovia, motýle, futbalisti, rôzne filmové a rozprávkové postavičky. Prítomné deti sa nám predstavili, zatancovali si a zasúťažili. Plnili rôzne disciplíny motivované známou rozprávkou MEDOVNÍKOVÁ CHALÚPKA. Šišky od našich kucháriek tiež nemohli chýbať. Každá maska bola odmenená, veď každá z nich bola pekná a jedinečná. Keď si šťastný...Túto pieseň sme si na záver všetci spoločne zaspievali a zatancovali, pretože v tento deň sme sa určite šťastní cítili. J

 • Jarné prázdniny

  Oznamujeme rodičom a žiakom, že v dňoch 16. 2. - 20. 2. 2015 sú jarné prázdniny. Vyučovanie začne dňa 23. 2. 2015 v pondelok.

 • Úspech v krajskom kole olympiády v nemeckom jazyku

  Víťazovi okresného kola olympiády v nemeckom jazyku, Ivanovi Alexandrovi Mikušovi z 8. B, sa podarilo uspieť aj v krajskom kole. Napriek tomu, že v kategórii 1B bojoval proti starším deviatakom, získal v silnej konkurencii 3. miesto. Patrí mu naše uznanie a vďaka za svedomitú prípravu! 

  wink

   

 • Okresné kolo literárnej časti súťaže Európa v škole

  11.2.2015 sa v ZUŠ Dezidera Kardoša hodnotili literárne práce okresného kola súťaže Európa v škole. Nás veľmi potešila Svetlanka Koreňová z 5.A, ktorá získala v 2.kategórii 1.miesto. Svetlanke ďakujeme za úspešnú reprezentáciu nielen našej školy a držíme jej palce v celoštátnom kole, kam so svojou prácou postúpila.
  Mgr. Jana Fabianová

  yes
   

 • Poďakovanie

  Riaditeľstvo ZŠ Ul. Gorazdova  ďakuje rodičom za prejavenú dôveru pri zápise predškolákov. Počtom 50 zapísaných budúcich prváčikov sme sa stali druhou najúspešnejšou školou v okrese Bánovce nad Bebravou.

  Tento počet je pre nás zároveň zaväzujúci, aby sme nesklamali dôveru, ktorú do nás vkladáte. Urobíme všetko čo je v našich silách, aby sa z Vašich detí stali plnohodnotní občania nielen nášho štátu, ale dokázali sa presadiť i v zahraničí.

  V septembri budú na Vaše deti čakať  perspektívne pani učiteľky a moderne vybavené triedy s interaktívnymi tabuľami a novým nábytkom.

  Taktiež chceme vysloviť veľkú vďaku materským školám, ktoré ku dňu zápisu deti pripravili naozaj na úrovni, čo svedčí o ich svedomitej a pilnej práci.

   

 • Výlet k Rákociho dubu a na Vysokú

  Dňa 7. 2. 2015 sa 16 detí a 5 dospelákov rozhodlo upevniť puto medzi žiakmi, rodičmi a učiteľmi našej školy na spoločnom výlete do prírody. Krásne, zasnežené a slnečné zimné počasie predurčovali vydarený deň.

  Vydali sme sa autobusom z Bánoviec do Podlužian a odtiaľ po zelenej turistickej značke hor sa do prírody. Prvá zastávka bola pri 333 ročnom Rakociho dube, ktorý je vyhlásený za chránený strom. Po krátkom občerstvení horúcim čajom už naše kroky viedli do prírodnej rezervácie Ľutovský drieňovec, v ktorom platí 5. a zároveň najvyšší stupeň ochrany prírody. Oblasť je známa najmä výskytom xerotermnej vegetácie na vápencovom podloží. V preklade povedané, rastú tu rastliny, ktoré obľubujú teplejšie a suchšie polohy so zásaditými pôdami. Keď sme dosiahli vrchol Vysokej (510 m), naskytli sa nám krásne zimné výhľady na masívy Bradla, Kňažieho stola, Udriny, Rokoša a Inovca.

  Po krátkom oddychu sa na vrchole rozpútali pravé zimné radovánky, guľovačka a šmýkanie na rôzne spôsoby. Fantázia a vytrvalosť detí ozaj nemala konca kraja. (Viac na fotografiách)

  Potom už naše kroky smerovali späť. Malá skupinka vytrvalcov šla v sprievode jedného z rodičov pešo až do Bánoviec a naša väčšia skupina nabrala kurz Podlužany. V dedine sme si skrátili čakanie na autobus posedením pri čaji.

  Ďakujeme všetkým zúčastneným za krásne a zmysluplne strávený víkendový deň, dospelým aj za pomoc pri organizovaní detí, deťom za disciplínu a vytrvalosť a nemenovanému predsedovi Rady rodičov za pozvanie všetkých prítomných na čaj.

  Dovidenia na ďalšom výlete priatelia!

 • Autorská literárna súťaž Jesenský

  26. 1. 2015

  26.1.2015 prebehlo v ZUŠ Dezidera Kardoša slávnostné vyhodnotenie už 21. ročníka autorskej literárnej súťaže Jesenský. Porota v zložení Dado Nagy, redaktor, moderátor, publicista a vášnivý čitateľ, Rozália Vlasková, redaktorka Rádia Junior, Silvester Lavrík, prozaik, dramatik, scenárista a režisér, v súčasnosti riaditeľ ZUŠ, mala neľahkú úlohu - vybrať z 251 literárnych prác 34 najlepších v 4 kategóriách. Našim žiakom sa mimoriadne darilo v 2. kategórii, keď si z 13 ocenených odniesli 5 titulov Mladý Jesenský Tomáš Bystriansky, Svetlanka Koreňová, Katka Oboňová ( všetci traja z 5.A ), Enriko Repa a Filip Fereje ( obaja zo 6.A ). Naprázdno sme neobišli ani v 3. kategórii, v ktorej titul Mladý Jesenský získala Natália Kobydová z 8.B.
  Oceneným žiakom ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a želáme im veľa tvorivosti a úspechov v ďalších autorských literárnych súťažiach. yes

  Mgr. Jana Fabianová


   

 • TALENTÁRIUM V ŠKD

  Do našej školy chodí veľa šikovných a talentovaných detí. Mohli sme sa opäť o tom presvedčiť  v ŠKD - vo štvrtok 29.1. Nie každý z nás má odvahu postaviť sa pred publikum a ukázať, čo všetko dokáže. Ale našli sa odvážlivci. Chlapci a dievčatá prvého stupňa nám spievali ľudové a moderné piesne, hrali na husliach, gitare, flaute a harmóniu. Vypočuli sme si pekný prednes poézie a prózy. Výtvarne nadané deti maľovali a kreslili rôznymi technikami. Každý z nich podal pekný výkon, za čo ich kamaráti odmenili búrlivým potleskom. Všetci boli odmenení darčekom a pamätným listom TALENTÁRIA. Všetky prítomné deti si spoločne zaspievali a sľúbili, že nabudúce sa aj oni prihlásia. Zajtra pôjdeme do MsKS pozrieť hranú rozprávku Šípková Ruženka a o dva týždne sa spolu zabavíme na tradičnom fašiangovom karnevale. Všetci sa tešíme!

 • Okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku

  Dňa 14. 1. 2015 sa v CVČ Bánovce nad Bebravou konalo okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku. Náš žiak, Kristián Koleno zo 7. A, patril medzi najúspešnejších žiakov kategórie 1A a podarilo sa mu obsadiť pekné II. miesto. Gratulujeme k úspechu!

  Mgr. Lenka Oravcová

 • Šaliansky Maťko - recitácia povesti

  ...Priviedli ku grófke starenu v bielom plátennom čepci. Oči mala ako žihadlo, nos ako vraní zobák. „Skade si, starenka, a ako sa voláš?“ „Z Vrakune som, vaša milosť, a volám sa Strigaňa.“ (Mária Ďuríčková - Bratislavské povesti - Stolček).

  Do sveta plného pokladov a nadprirodzených bytostí sme sa mohli ponoriť dňa 15. 01. 2015 a bližšie si ich vypočuť za dverami 3. B triedy v našej Základnej škole. V tento deň sa uskutočnilo školské kolo v prednese povestí s názvom Šaliansky Maťko“. Povesti prameniace od našich predkov, túžiacich po lepšom živote, pochádzali z rôznych kútov našej vlasteneckej Zeme. Obsahovali mnoho zaujímavých postáv a pomenovaní. Predniesli nám ich žiaci 2. - 7. ročníka. Celkovo sa recitáčnej súťaže zúčastnilo 18 žiakov, ktorí boli rozdelení do troch kategórií nasledovne:

  I. kategória žiaci 2. - 3. ročníka,

  II. kategória žiaci 4. - 5. ročníka,

  III. kategória žiaci 6. - 7. ročníka.

  Neodmysliteľnou súčasťou každej súťaže je aj porota, ktorú tvorila predsedníčka Mgr. M. Krbatová ďalej Mgr. L. Oravcová,      Mgr. K. Oboňová a Mgr. Z. Maťasová. Hodnotenie žiackych výstupov bolo veľmi náročné, pretože silnými súpermi boli žiaci hlavne v druhej kategórií. Pri hodnotení sa bral do úvahy samotný prednes povesti, intonácia hlasu, výslovnosť a tempo reči. Vyhodnotenie jednotlivých kategórií bolo nasledovné:

  I. kategória:

  1. miesto obsadil Samuel Hainc z 2. A triedy pod vedením p. uč. Mgr. Ľ. Pastierikovej s povesťou (Jánošíkova valaška),

  2. miesto obsadila Lucia Kúdelová z 3. A triedy pod vedením p. uč. Mgr. A. Muránovej s povesťou (Ako Nitra zachránila kaplnku),

  3. miesto obsadil Samuel Adamus z 3. B triedy pod vedením p. uč. Mgr. K. Oboňovej s povesťou (Zúzor a rybári).

  II. Kategória:

  1. miesto obsadila Simona Duchoňová z 5. B triedy pod vedením p. uč. Mgr. L. Oravcovej  s povesťou (Stolček),

  2. miesto obsadila Katarína Oboňová z 5. A triedy pod vedením p. uč. Mgr. J. Fabianovej s povesťou (Kremnické povesti),

  3. miesto obsadila Simona Gráčová zo 4. A triedy pod vedením p. uč. Mgr. Z. Maťasovej s povesťou (Zázračná ruža a krásna Katarína).

  III. Kategória:

  1. miesto obsadil Jakub Šiko zo 7. A triedy pod vedením p. uč. Mgr. D. Žatkovej s povesťou (Račišdorfské hody),

  2. miesto obsadila Alica Chudobová zo 6. A triedy pod vedením p. uč. Mgr. J. Fabianovej s povesťou (Bebekové salaše),

  3. miesto obsadil Jakub Kluvánek z 8. A triedy pod vedením p. uč. Mgr. D. Žatkovej s povesťou (Ťažký život v Pečeňanoch).

  I napriek tomu, že žiak Jakub Kluvánek nespadá do kategórie v recitácií povestí Šaliansky Maťko, nedalo nám ho neoceniť aspoň 3. miestom, pre jeho presvedčivé podanie povesti a krásnu intonáciu hlasu.

  Všetci víťazi dostali vecné ceny a diplomy. Ocenili a pochválili sme aj zvyšných žiakov, ktorí dostali cenu útechy. Víťazi z 1. miest vo všetkých III. kategóriách postupujú do okresného kola. My im blahoželáme a prajeme veľa úspechov a nech im to aj ďalej krásne recituje.

   

 • ÚSPECH V OKRESNOM KOLE OLYMPIÁDY V NEMECKOM JAZYKU

   

   

  Ivan Alexander Mikuš z 8. B zabojoval v okresnom kole olympiády v nemeckom jazyku, ktorá sa konala 13. januára 2015 v centre voľného času. Suverénne s náskokom 19-tich bodov vyhral staršiu kategóriu 1B a postupuje do krajského kola. Tak mu všetci držme 11. februára 2015 päste!

                                                                                                                                                                          Mgr. Krchlíková

 • TURISTIKA - UHROVSKÝ HRAD

  Je sobota ráno. O 7:00 hod. mi zazvonil budík. Je čas vstávať. Jedným okom pozriem na oblohu, pomydlím si ruky, konečne nás dnes trošku opáli, pomyslím si. A tak s víziou dobrého počasia sa dňa 13.12 2014 opäť stretá turistický krúžok prvostupniarov, aby opäť zavítal do našich blízkych hôr. Dnešným cieľom je zrúcanina hradu Uhrovec. (Hrad sa vypína do výšky 591 m.n.m., a sídli na bočnom hrebeni Nitrických vrchov (časť Strážovských vrchov), neďaleko obce Uhrovské Podhradie. Neskororománsky hrad vznikol pravdepodobne medzi rokmi 1251 až 1293. Možno predpokladať, že na stavebnom vývoji hradu sa podieľal Matúš Čák, ktorý ho v roku 1295 prevzal od Petra, syna Bašu.V roku 1389 daroval hrad a rozľahlé majetky cisár Žigmund Ctiborovi zo Ctiboríc, najbohatšiemu magnátovi západného Slovenska, ktorý hrad rozšíril. Vyhli sa mu turecké výboje, aj vnútorné nepokoje, ktoré ťažko postihli okolité teritórium. V roku 1848 bol podpálený hurbanovskými vzbúrencami. Dnes sa o záchranu zrúcanín hradu zaujíma Nadácia pre záchranu kultúrneho dedičstva pod vedením predstaviteľa nadácie Petra Horanského). S dobrou náladou sme nastúpili na miestny autobus, ktorý nás doviezol až do Uhrovského Podhradia. Po mojej krátkej inštruktáži sme pokračovali ďalej. Deti sa tešili námraze, ktorá vládla v dedine a poniektorým sa podarili spraviť aj prvé snehové gule. Po pravici míňame smerovník určujúci čas a smer k zrúcanine hradu. Ešte jeden drevený most, úzka cestička popri krásnej drevenici, tri hlboké nádychy pred 40 min. stúpaním po zelenej značke a vyrážame. Cesta bola strmá, ale ubiehala pomerne rýchlo. Deti sa začali v správny čas pýtať správnu otázku typu: ,,Kedy tam už budeme?" keď tu - zrazu pred nimi prvé výhľady na zrúcaninu. Akosi zázračne rýchlo únava pomizla a aj nohy začali poslúchať. Teraz som deťom položila otázku ja: ,,Kto tam bude prvý?" netrvalo dlho a zmizli v diaľke. Pred hradom sme sa všetci počkali, spravili spoločnú fotku a pokračovali cez vstupnú bránu dnu do nádvoria. Ale tu - hore, prišlo sklamanie. Kľučka na hradných dverách sa ani nepohla. Znak toho, že tam niet živej duše, kto by nás hradom ďalej sprevádzal. Ale nezúfali sme dlho. Slnečné lúče nás zohrievali z každej strany a my sme sa vybrali za hrad. Na hradné skaly sme si posadali ako lastovičky vedľa seba. Strmé skaly nám nedovoľovali, aby sme sa na nich príliš rozvaľovali. Taký piknik aký sme mali tam hore, nám mohli ľudia len závidieť. Vôkol  samá panoráma - Nitrické vrchy, slnko na nebi, bezvetrie, pohoda, ticho, presne takto som si to aj predstavovala. Deti videli na blízke vrcholky pohoria ako: Kňažinové lúky, Rokoš, Čierny vrch... Čakalo tu na ne malé prekvapenie. Každý jeden z nich dostal odo mňa účastnícky list. Ešte pár záberov prírody fotoaparátom, zbalenie vecí do batohov (odpadky berieme so sebou) a môžeme ísť späť. Čakala nás o trošku dlhšia cesta a možno trošku technicky náročnejšia, pretože pri klesaní sme si museli dávať veľký pozor na vytŕčajúce korene zo zeme. Z časového hľadiska som zvolila tu istú spiatočnú ako aj výstupovú cestu. Pri miestnom pohostinstve sme odbočili  vľavo a po modrej značke sme prišli až do Žitnej Radiše. Po ceste sme bojovali s blatom a zalepili jeden otlak na nohe. Posledné metre viedli po asfalte rovno ku autobusovej zastávke. Obúchali sme si blato z topánok, počkali na autobus a hurá domov. Mne sa s vami páčilo. A opäť sa teším na ďalšiu spoločnú turistiku, ktorá bude už začiatkom nového roka 2015.

   

 • Zavŕšenie kalendárneho roka

  19. 12. 2014

  Na zavŕšenie starého kalendárneho roka sa 15.12. 2014 na našej škole konalo športovo – zábavné vystúpenie. Úžasné triky s loptou a do toho akrobacie z vlastným telom nám prišli predviesť traja chlapci, ktorí okrem športu, zabávali divákov aj vtipnými poznámkami. Celé vystúpenie bolo na veľmi profesionálnej úrovni a nejeden z nás si možno predstavil samého seba, ako tam stojí spolu s nimi a robí divákom radosť svojim úžasným umením, pretože ich práca s loptou a telom bola naozaj umením. Pár čísel si mali možnosť vyskúšať aj naše deti, samozrejme za menšej pomoci od profesionálov. Aj na našej škole máme podobných borcov, ktorých sme bohužiaľ v tento deň nevideli, pretože nepatrili medzi vybraté deti, ale poznáme ich skvelé kúsky s loptou, ktoré nám predviedli na školskom športovom vystúpení, ktoré sa konalo na Mikuláša. Tu mali opäť naše deti, ďalšiu možnosť vidieť, čo všetko sa dá dokázať, keď človek na sebe pracuje. Nie je to výsledkom jedného dňa, ale tvrdej práce, ktorú musíme vložiť do každej aktivity, ktorú chceme robiť naplno. Dôležité je stanoviť si cieľ a ísť tvrdo za ním, až dovtedy, kým nedosiahneme to, čo sme si stanovili. Deti týmito vystúpeniami sme vám ponúkli mnoho inšpirácii na základe, ktorých sa môžete rozhodnúť, ktorý šport by vás bavil. Každý z nich je o pohybe a dobre vieme, že pohyb a zdravý životný štýl sú základnými podmienkami pre náš život. Je to len na vás, či si ho chcete skvalitniť, obklopiť sa novými kamarátstvami a zároveň patriť do určitej skupiny detí, ktoré majú rovnaké záujmy ako vy a ich cieľom je, aby niečo v živote dokázali. My učitelia, sme už teraz na vás hrdí, pretože vidíme vaše úspechy, nezáleží na tom, či ste najlepší, víťazmi ste pre nás a vašich rodičov už teraz, pretože robíte niečo, čo vás baví, odbúravate stres a hýbete sa.

  Mgr. Eva Vranková

 • Desiata

  19. 12. 2014

   

  Milí rodičia,

  chceme Vás upozorniť na stravovanie Vašich detí. Vo fotoalbume s názvom desiata si môžete pozrieť ako niekedy skončí desiata u niektorých detí. Je nám to veľmi ľúto, pretože u nás dostávajú vždy plnohodnotnú stravu, preto Vás prosíme, aby ste ich doma upozornili, pretože ide aj o Vaše ťažko zarobené financie.  

strana:

Novinky

Kontakt

 • Základná škola, Ul. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou 957 04
  Ul.Gorazdova 1319/6
 • +421 038 7602906
  telefón do školskej jedálne: 7603918

Fotogaléria