Novinky

 • Školský výlet je aktivita, na ktorú sa deti tešia celý rok. Pre žiakov 2. ročníka sa takým dňom stal 11. máj 2015. Čakal ich výlet do Nitry spojený s návštevou Divadla Andreja Bagara a predstavením Ferdo Mravec. Krásne, slnečné počasie hneď ráno bolo predzvesťou vydareného dňa. Po príchode do Nitry na žiakov čakal turistický vláčik, ktorý ich previezol mestom a predstavil zaujímavé zákutia a pamätihodnosti. Vyviezol ich aj na hrad, kde sa zoznámili so symbolom mesta - sochou Corgoňa. Podľa známej povesti to bol kováč, ktorý svojou silou zachránil mesto pred dobytím Turkami. Prezreli si areál hradu aj s morovým stĺpom. Vláčik deti priviezol naspäť pred divadlo, kde stihli minúť svoje vreckové na zmrzlinu a rôzne suveníry. Napoludnie už na nich čakal Ferdo Mravec so svojimi kamarátmi. Čarovná atmosféra umocnená výbornou scénou, chytľavými melódiami piesní a výbornými výkonmi známych hercov deti vtiahla do rozprávkovej ríše hmyzu. Ani sa nenazdali a už zazvonil zvonec a rozprávky bol koniec. Čakala na nich ešte cesta domov, počas ktorej si deti živo vymieňali svoje zážitky a skúsenosti.

 • DEŇ MATIEK

  14. 5. 2015

   

  Deti zo špeciálnej triedy si v tento deň uctili svoje mamičky zorganizovaním malej besiedky. Potešili ich básničkami, veselými scénkami a piesňami. Nechýbalo ani pohostenie a s láskou zhotovené malé darčeky. Odmenou za ich snahu im bol potlesk prítomných hostí a slzičky dojatia v očiach mamičiek a babičiek.

  Mgr. Zuzana Grmanová

 • Predaj bio-priesad rajčín

  • Rastliny sú vypestované na komposte  zo školského kompostoviska
  • Žiadne chemické ošetrenie
  • Priesady sú vhodné na priamu výsadbu
  • 7 druhov priesad
  • Cena 0,20 EUR/ks
  • Odpredaj do vyčerpania zásob streda – piatok (po 6 vyuč. hod.) u pani uč. Laušovej, prípadne dohoda
 • Súťaž - Mladí záchranári

  13. 5. 2015

  Naši žiaci sa každoročne zúčastňujú okresného kola súťaže Hliadok mladých záchranárov. Tento rok sa 13.5.2015 konalo okresné kolo v CVČ, kde prebiehala testová časť a netradične na Námestí Ľ.Štúra boli rozmiestnené stanovištia prvej pomoci. Aj keď naši súťažiaci nepostúpili do územného kola v Topoľčanoch, získali bohaté skúsenosti a mohli svoje praktické  zručnosti predvádzať pred očami okoloidúcich a získať si ich obdiv v poskytovaní prvej pomoci.

  Súťaže sa zúčastnili HMZ I.stupňa : Klára Vališová, Chiara Žáčiková, Ema Mikušová, Aneta Hudecová a Kristína Pietriková. 

  HMZ II tvorili žiaci: Veronika Zelenáková, Lucia Gašparíková, Alžbeta Lexmannová, Miroslav Kubrický a Marek Bôrik.

  Všetkým šúťažiacim ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a prajeme veľa úspechov v budúcom školskom roku.

  Ing.Emília Oravcová

 • Deň Mlieka

  Dňa 15.mája 2015 sa vyučovanie na Základnej škole  Gorazdova začalo trochu netradične. Žiaci dostali možnosť na 1.vyučovacej hodine ochutnať niektoré mliečne výrobky, ktoré nám venovala firma Milsy a.s. a firma Rajo a.s.. Spôsobila to oslava Svetového dňa mlieka na našej škole. Hlavný zmysel oslavy mlieka a mliečnych výrobkov spočíval v pripomínaní si biologickej hodnoty týchto potravín, v opodstatnenosti ich konzumácie každý deň, a to v záujme upevnenia a udržania zdravia. Je to spôsob, ako sa zamerať na pomoc deťom, zvýšiť ich povedomie, upozorniť na dôležitosť pitia mlieka v školách a na jeho zdravotné prínosy pre rastúce deti.

  Žiaci si tiež vypočuli reláciu ku Dňu mlieka. Dozvedeli sa, že okrem základných živín a príslušnej energie poskytuje mlieko ľudskému organizmu mnoho látok, ktoré sa vyznačujú nielen významnými výživovými, funkčnými, ale aj zdravotnými účinkami. Preto  ho súčasná veda považuje za funkčnú a dokonalú  potravinu.

  Téma ,,mlieko“ sa niesla vyučovaním počas celého dňa. Na záver oslavy žiaci z l. stupňa vytvorili krásne kresby  mliečnych výrobkov, zvieratiek, ktoré nám dávajú mliečko a firiem, kde sa mlieko spracúva.

  Touto cestou chceme poďakovať spoločnosti Milsy  a, s. v Bánovciach nad Bebravou a spoločnosti Rajo a. s. za sponzorské dary poskytnuté našim deťom na oslavu mlieka. Ďakujeme.

 • 18. 5. 2015

  Do galérie Deň mlieka boli pridané fotografie.

 • Okresné kolo súťaže "Slavik Slovenska"

  V stredu 6.5.2015 sa v CVČ konalo okresné kolo súťaže "Slávik Slovenska", v ktorom sa naša žiačka Nina Ambrusová z 2. A umiestnila na 1. mieste v prvej kategórii a postupuje do krajského kola v Trenčíne. Držíme jej palce.

 • Letný tábor – 1. ročník (1. – 7. 7. 2015)

  Leto sa nezadržateľne blíži a s ním i 1. ročník letného tábora na našej – vašej škole. Veríme, že prvých 5 júlových pracovných dní prežijeme k spokojnosti všetkých. Pre deti je pripravený denný program na našej škole a v jej blízkom okolí (športoviská, kúpalisko), 1 celodenný výlet za krásami Slovenska a vyvrcholením bude noc v škole s opekačkou a varením gulášu (viď info na návratke).  Žiaci, ktorí navštevovali ŠKD, majú možnosť prísť do školy už o 5:45 ako počas školského roka.

  Informácie, ktoré ste obdržali, budú konkretizované koncom júna (vzhľadom na počasie), kde sa dozviete presný časový harmonogram jednotlivých aktivít pre konkrétne dni. O aktivitách počas tábora budete denne oboznamovaní v „súhrne dňa“ prostredníctvom našej webovej stránky.

  Taktiež je možné prihlásiť dieťa len na určité dni do tábora, kde budú náklady vykalkulované alikvótne k počtu dní a absolvovaných aktivít. Konkrétne dni treba vyznačiť na návratke pre prihlásenie.

  Prihlásenie do tábora formou návratky do 15. mája 2015 . Treba tu napísať meno dieťaťa, triedu a vyznačiť či dieťa prespí v škole, prípadne či rodičia prídu ochutnať guláš.

  Platba za tábor. Sumu 40 Eur uhradia všetci do 15. júna 2015. Žiakom, ktorí neabsolvujú celý tábor, bude preplatok vrátený po vyúčtovaní nákladov.

  Chceme Vás poprosiť, aby ste pokiaľ možno, platili za tábor priamo na náš účet.

  Číslo účtu: 4020696154

  Kód banky: 7500

  IBAN: SK 79 7500 0000 0040 2069 6154

  Do poznámky uveďte: LT -  Meno a priezvisko žiaka, trieda

   

  V cene sú zahrnuté všetky náklady spojené s organizovaním tábora (strava, pitný režim, pedagogický dozor, lektori, preprava, vstupenky na hrad a kúpaliská, rôzne ceny za aktivity...)

  Príp. otázky: skola@zsgorazdovabn.edu.sk, 0911 953 351 (RŠ)

  Tešíme sa na Vás v lete priatelia smiley

   

 • Majstri okresu v malom futbale

  Dňa 30. 4. 2015 starší žiaci dôstojne reprezentovali našu školu, keď sa im podarilo postúpiť cez ťažkých súperov v základnom kole do okresného finále. Vo finále si tiež so súpermi úspešne poradili a stali sa majstrami okresu v malom futbale. Víťazstvom si zabezpečili postup do regionálneho kola, v ktorom im všetci držíme palce.

  Chlapci nastúpili v zložení: Šiko J., Pristach A., Zelenák A., Rybička B., Igaz D., Magdolen J., Gális F., Bôrik M., Dráb F. a Tuchyňa P.

  A. Kúdela

   

 • Bezpečnosť našich detí a žiakov

  6. 5. 2015

  Prosíme rodičov a návštevníkov školy, aby nejazdili autami pred vchod školy a rešpektovali zákazové dopravné značenie. Veríme, že nám ide o spoločnú vec a tou je bezpečný pohyb chodcov v areáli školy.

  Deti môžete voziť k zadnému vchodu školy (od Ul.  Matice Slovenskej), ktorý je pre Vás otvorený od 7:00 – 7:40 ráno a po 13:05 popoludní.

  Ďakujeme za porozumenie.

 • Návšteva DAB V Nitre

  5.5.2015. Tento magický dátum sa spája s návštevou DAB v Nitre. Žiaci 7., 8. a 9. ročníka si pozreli divadelné predstavenie PARAZIT – UMENIE PRERAZIŤ, pod ktoré sa autorsky podpísali Louis-Benoit Picard a Friedrich Schiller. V réžii Lukáša Brutovského sa nám predstavili vynikajúcimi výkonmi herci, ktorí rozohrali nadčasovú hru plnú intríg.
  „Aj ten najväčší poctivec z nás je často zapletený do pavučiny lži. Nedokáže ju včas odhaliť. S čestnosťou a výnimočným talentom dnes ďaleko nezájdete. Určite nie ďalej ako s prízemnosťou a priemernosťou. Klam vládne svetom a spravodlivosť víťazí len a len v divadle...“ Či? Bezohľadne nenásytná snaha jednotlivca o spoločenský úspech, bohatstvo a moc s použitím nanajvýš pochybných metód, dnes známych pod pojmami mobbing, korupcia a sprenevera, nestratila nič zo svojej aktuálnosti. Divadelné predstavenie v nás zanechalo pozitívne dojmy, všetkým sa páčilo. Zážitky z predstavenia bolo treba „umocniť" návštevou obchodného centra Mlyny. Neodmysliteľná klasika. Výlet sa nám vydaril, počasie nám prialo. Čo viac si ešte želať? Možno len voľný zajtrajšok. My si ho ale presunieme na piatok. Tešíme sa na predĺžený víkend.
  Poďakovanie za zorganizovanie akcie v DAB, ako zvyčajne, patrí p. učiteľke Žatkovej.
  Mgr. Jana Fabianová

 • Prednáška o poskytovaní prvej pomoci

  21. 4. 2015

  Dňa 20.4.2015 sa na našej škole uskutočnila prednáška o poskytovaní prvej pomoci so záchranárom p.Štefanom Grachom zo SČK v Topoľčanoch. Prednášky sa zúčastnili žiaci 7. - 9. ročníka. P.Grach prezentoval rôzne typy zranení na figurínach. Prítomných najviac zaujalo rozprávanie o jeho vlastných skúsenostiach v teréne. Prednášku ukončila praktická časť, ktorá priniesla veľké ohlasy nielen zo strany žiakov ale aj  prítomných pedagógov.

  Dúfame, že sa nikto z nás neocitne v situácii, ktorá by rozhodovala o ľudskom živote. Ak áno, veríme, že využijeme to, čo sme sa na tejto prednáške naučili.

  Ing.Emília Oravcová

 • Prváci v knižnici

  Už ôsmy mesiac chodia naši prváci do školy a s radosťou musím oznámiť, že už vedia čítať. Prelúskali všetky písmená, zvládli prvé slabiky, slová i vety. Aby mohli svoje čitateľské zručnosti rozvíjať, spolu s pani učiteľkami navštívili 20.4.2015 našu školskú knižnicu. Tá sa dnes zmenila na rozprávkovú krajinku, v ktorej žil Janko a Marienka so svojou mamičkou. Nechýbala ani zlá striga. Žiačky z 3.A si pre našich najmladších žiakov – prvákov pripravili dramatizáciu rozprávky Medovníkový domček. Nezabudli pripomenúť poučenie, ktoré z tejto rozprávky plynie. Po ukončení si každý prváčik odlomil medovník z chalúpky. Knižnica sa teší na svojich nových čitateľov.             

                A. Muranová

 • Divadlo v Nitre

  Dňa 16.4.2015 sa žiaci 1., 3. a 4. ročníka zúčastnili divadelného predstavenia rozprávky na motívy Jána Drgu Zabudnutý čert v Starom divadle v Nitre. Dej príbehu je o čertovi Trepifajkselovi, na ktorého už v pekle dávno zabudli. V búrke čerta objavila baba – bylinkárka Plajznerka. Ostala u neho a vďaka svojmu kulinárskemu umeniu čerta ,,poľudští“, naučí ho pracovať a žiť v spoločnosti ľudí.

         V divadelnej rozprávke sú prvky ľudovej kultúry. Vystúpenie hercov a hlavne baba Plajznerka si získala nielen čertovo srdce, ale aj divákov. Je to predstavenie, na ktoré divák len tak nezabúda. Všetci sme mali z vystúpenia pekný zážitok.

          Po divadelnom predstavení si žiaci prezreli historickú časť Nitry.

 • Súťaž "Slávik Slovenska"

  V stredu  15. 4. 2015 sa našou školou niesli tóny známych i menej známych ľudových piesní. Konala sa súťaž "Slávik Slovenska". Po ťažkom rozhodovaní porota udelila nasledovné miesta:

  1. kategória /žiaci 1.-3. ročníka/: 1. miesto: Nina Ambrusová / 2.A/

          2. miesto Karin Halová / 3.A/

          3. miesto Tamara Mária Garajová / 1. A/

  2. kategória /žiaci 4.-6. ročníka/: 1. miesto Katarína Oboňová / 5.A/

          2. miesto Klára Vališová / 5. B/

          3. miesto Karin Tomašovičová / 4.B/ a Vanesa Želiezková / 6.A/

  Víťazom blahoželáme a držíme palce v okresnom kole.

 • SEPAROVANIE ODPADU

  Dňa 15. 4.2015 k nám zavítali umelci z občianskeho združenia PATRON zo Zvolena s výchovným koncertom pre žiakov primárneho aj nižšieho stredného vzdelávania. Akcia prebiehala zábavno-súťažnou formou a zožala najmä u mladších žiakov veľký úspech. Deťom vysvetlili, prečo je dôležité chrániť životné prostredie a ako separovať odpad. Odvážnejšie deti sa zapojili do vedomostnej súťaže a za správne odpovede boli odmenené sladkosťou. Program bol oživený modernými piesňami, tak žiaci využili možnosť zaspievať si so živou hudbou. O výbornej nálade svedčia fotografie vo fotogalérii.

    

 • OK McDonalds cup v minifutbale

  Dňa 14. apríla sa uskutočnilo okresné kolo McDonalds cup v minifutbale žiakov a žiačok 1. stputňa ZŠ. Hralo sa vonku na umelých ihriskách v ZŠ Partizánska. Bolo pozvaných osem škôl, ktoré boli rozdelené do dvoch skupín. O celkovom poradí rozhodoval vyšší počet strelených gólov, celkový počet bodov a rozdiel v skóre. My sme hrali v 1. skupine, kde sme museli čeliť silnejším družstvám akými boli ZŠ Partizánska a ZŠ Uhrovec, nad ktorými sme prehrali. Víťazstvo sme si odniesli z duelu nad ZŠ Zlatníky a tak sme zo skupiny postúpili z 3. miesta. V semifinále nás v boji o 5. miesto porazila ZŠ Slatina a tak sa nám ušlo celkové poradie na peknom 6. mieste. Žiakom zo 4. A a 3. B ďakujeme za peknú reprezentáciu školy.

 • CHEMICKÁ OLYMPIÁDA

  13. 4. 2015

  Dňa 26. marca 2015 sa konalo okresné kolo Chemickej olympiády. Našu školu reprezentovali traja žiaci deviateho ročníka: Veronika Zelenáková, Alžbeta Lexmannová a Peter Schubert. Žiačke Veronike Zelenákovej sa podarilo obsadiť druhé miesto a tým si vybojovala postup do krajského kola, ktoré sa uskutoční 23.apríla 2015. Srdečne blahoželáme našim žiakom, pretože sa stali úspešnými riešiteľmi okresného kola a Veronike prajeme veľa šťastia v krajskom kole.

   
 • Dňa 30.3. sa žiaci prvého a druhého ročníka vybrali do ZUŠ na Deň otvorených dverí. Vo vestibule sme si odložili veci a šli sme sa ticho usadiť do sály, kde na nás čakalo vystúpenie. Ako prvý sa nám hrou na klavír predstavil pán Miroslav Kušnier. Po ňom nám na akordeón zahrali žiaci zo súboru "Neomylná čierna ruka". Páčila sa nám aj skladba "Bábika tancuje", ktorá bola spojená s tancom a žiaci nám ju zahrali na klavíri najprv pomaly - piano, rýchlejšie - mezzoforte a rýchlo - forte. Krásne nám žiaci zahrali aj na priečnej zobcovej flaute zo súboru "Formula1". Ukázali nám, ako ťažko sa hrá bez dirigenta, a preto sme ho potleskom a volaním privolali. Veľmi nás však očarila aj hra na bicie. Tu sa nám predviedli chlapci zo skupiny "Bombardéri". Ukázali nám rytmus v spojení s recitáciou a dozvedeli sme sa, že bicie tvorí rytmičák, kopák a prechody. Po dynamickom vystúpení nám zahrali "6-prstí tigri" na gitare a po nich nám zahrali žiaci na husliach, cimbale, base a saxofóne s vtipným názvom súboru "Bodaj ťa pečená hus kopla". Žiaci sa vystúpením nielen pobavili, ale aj spoznali možno nové hudobné nástroje, mali možnosť počuť ich zvuk a vidieť ich naživo. Týmto predstavením sa však naša cesta v ZUŠ nekončila. Rozdelili sme sa do skupín a každá skupina išla do inej triedy obdivovať výtvory, vypočuť si predstavenia a popritom zbierať výtlačky na kartičku. Vošli sme teda do prvej miestnosti, kde nám v skratke porozprávali o barokovom štýle - oblečení, správaní, ale aj tanci. Žiaci si tento tanec aj vyskúšali. A dokonca prvýkrát sme mali možnosť vidieť nástroj čembalo. Čím bol zvláštny? bol skoro podobný ako klavír, len menší, hranatý, oproti klavíru mal cvendžavý zvuk a prehodené farby klávesov. Vypočuli sme si jeho zvuk a dostali sme prvú pečiatku. V maliarskej miestnosti sme si prezreli krásne diela žiakov, žiaci videli výrobu hrnčeka z hliny a tlačiarenský stroj, ktorý slúži na grafiku. Tu sme si vyslúžili druhú pečiatku a išli sme si popočúvať spev do speváckej miestnosti. Predstavili nám tu operu - Carmen. Dozvedeli sme sa, že spievané piesne sa nazývajú árie. Po dopočúvaní a udelení tretej pečiatky sme sa zabavili tancom so skupinou Aurora. Doprevádzaní hudobnými nástrojmi a spevom žiakov sme tancovali v rytme. Aj za túto aktivitu sme si zaslúžili pečiatku - štvrtú. Predposlednou aktivitou bola divadelná miestnosť, kde sme si najprv pozreli krátke vystúpenie spojené s klavírom a potom sme si mohli pozrieť a chytiť rôzne masky, kostýmy a bábky. Po dostaní piatej pečiatky sme sa presunuli do poslednej miestnosti, kde sme videli tzv. "rodinku sláčikových nástrojov": violončelo - dieťa, viola - mama a basa (kontrabas) - otec. Vypočuli sme si najprv zvuk týchto nástrojov, a potom sme sa pokúšali uhádnuť zvuk zvieratka, ktorý nám to pripomínalo. Po vyslúžení poslednej pečiatky sme sa opäť zišli vo vestibule a cestou späť do školy si rozprávali o zážitkoch a pocitoch. 

strana:

Novinky

Kontakt

 • Základná škola, Ul. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou 957 04
  Ul.Gorazdova 1319/6
 • +421 038 7602906
  telefón do školskej jedálne: 7603918

Fotogaléria