Školský poriadok Dodatok k školskému poriadku PRÁVA ŽIAKA POVINNOSTI ŽIAKA ŽIAKOM JE ZAKÁZANÉ Smernica o zamedzení šikanovania Smernica o ospravedlňovaní žiakov

Povinnosti žiaka

Smernica o ospravedlňovaní žiakov

Vnútorný pokyn na jednotný postup pri uvoľňovaní a ospravedlňovaní žiakov z vyučovania

Uvoľňovanie žiaka z vyučovania na žiadosť rodiča

Rodič môže písomne požiadať o uvoľnenie svojho dieťaťa z vyučovania na viac ako 3 dni z rodinných dôvodov. Písomnú žiadosť podá riaditeľovi školy a informuje o tom triedneho učiteľa. Triedny učiteľ o chýbaní žiaka  informuje ostatných vyučujúcich prostredníctvom informačnej tabule v zborovni školy. Žiak sa zapisuje do TK ako chýbajúci a vymeškané hodiny sa mu ospravedlnia. Žiak je povinný po nástupe do školy dobrať zameškané učivo najneskôr do 5 dní.

Uvoľňovanie žiaka na súťaže

Vedomostné a športové súťaže pokiaľ sú podporované školou sa berú ako neoddeliteľná súčasť vyučovania. Pokiaľ sa dejú mimo budovu školy, môžu sa ich žiaci zúčastniť len na základe informovaného súhlasu rodiča. Učiteľ, ktorý sprevádza žiaka na súťaž, do TK do poznámky  uvedie poučenie o BOZP a informáciu o účasti žiaka na súťaži. Počas neprítomnosti sa žiak zapíše do TK, pričom sa mu vykáže 0 vymeškaných hodín. Žiak sa po skončení súťaže vráti do školy a pokračuje vo vzdelávacom procese.  Žiak je povinný zistiť si domáce úlohy a doučiť sa preberané učivo z predmetov na ktorých sa nezúčastnil do 2 dní.

Uvoľňovanie žiaka na lekárske vyšetrenie

Triedny učiteľ môže na základe písomnej žiadosti rodiča uvoľniť žiaka z vyučovacej hodiny na lekárske vyšetrenie, pokiaľ ho nemožno vykonať v čase mimo vyučovania. Triedny učiteľ ospravedlní 1-dňovú neprítomnosť žiaka písomne zdôvodnenú rodičom maximálne 5x za polrok.  Žiak je povinný priniesť triednemu učiteľovi do 2 dní ospravedlnenku z vyšetrenia s vyznačeným časom príchodu a odchodu od lekára. Žiak je povinný zistiť si domáce úlohy a dobrať  učivo z predmetov na ktorých sa nezúčastnil do 2 dní.

Neprítomnosť žiaka pre chorobu

V prípade ochorenia sa žiak nezúčastňuje vyučovania a zapisuje sa jeho absencia do TK. Rodič má povinnosť do 48 hodín oznámiť triednemu učiteľovi dôvod vymeškania dieťaťa zo školy. V prípade podozrenia zo záškoláctva triedny učiteľ kontaktuje rodiča po dvoch dňoch absencie žiaka /keď sa rodič neozve/. Žiak prinesie ospravedlnenku od lekára a odovzdá ju triednemu učiteľovi najneskôr do 2 dní od nástupu do školy. Rodič môže žiaka  ospravedlniť maximálne na dobu 3 dní nepretržite. V odôvodnených prípadoch môže učiteľ vyžiadať aj lekárske potvrdenie o ochorení žiaka.

Žiak je povinný dobrať zameškané učivo do 5 dní.

Ak žiak počas polroka vymešká viac ako 30% z vyučovania daného predmetu a má málo známok, môže byť na návrh vyučujúceho z daného predmetu komisionálne skúšaný.

Ak je žiak hospitalizovaný v nemocnici, je zaškolený a do TK sa nezapisuje. Do poznámky triedny učiteľ zapíše „Žiak je od ..... zaškolený v nemocnici“

V prípade vážneho ochorenia, keď zo zdravotných dôvodov nemôže  dochádzať do školy, riaditeľ školy rozhodne o individuálnom vzdelávaní a zabezpečí kontakt s pedagógom minimálne 2 hodiny týždenne.

Vyučovacie hodiny, na ktoré žiak neprinesie lekárske alebo rodičovské ospravedlnenie do 2 dní od nástupu na vyučovanie sa evidujú ako neospravedlnené. Tiež sa zapisujú do TK  neskoré príchody žiaka na prvú vyučovaciu hodinu. Minúty oneskorenia sa za štvrťrok spočítajú a evidujú ako ospravedlnené alebo neospravedlnené hodiny.

Postup školy v prípade riešenia neospravedlnených hodín

Ak počet neospravedlnených hodín presiahne 5 vyučovacích hodín, triedny učiteľ informuje vedenie školy a rodiča.

Žiakovi môžu byť udelené opatrenia vo výchove:  napomenutie od triedneho učiteľa, pokarhanie od triedneho učiteľa, pokarhanie od riaditeľa školy a zníženie známky zo správania.

Ak počet neospravedlnených hodín je väčší ako 15 h/ mesiac – škola má povinnosť hlásiť neospravedlnené absencie na sociálny odbor mesta

Ak počet neospravedlnených hodín presiahne 60 h/ šk. rok – škola má povinnosť hlásiť zanedbanie povinnej školskej dochádzky na mesto – toto je riešené ako priestupok

/môžu byť zadržané rodinné prídavky a použité na nákup potravín/.

Mesto tiež vyžaduje hradenie trov jednania.

Ak počet neospravedlnených hodín presiahne 100h/ šk. rok – zanedbanie povinnej školskej dochádzky je riešené ako trestný čin rodiča.

Smernica bola prerokovaná a schválená na pedagogickej rade dňa 22. 11. 2010

RNDr. Mária Gogolová