ŠKOLSKÝ PORIADOK
2024/2025
|
Mgr.Andrej Kúdela riaditeľ školy
Školský poriadok Základnej školy Ul. Gorazdova 1319/6 Bánovce
nad Bebravou na školský rok 2024/2025
Školský poriadok na školský rok 2024/2025 bol prerokovaný v pedagogickej rade dňa 19.
septembra 2024.
Mgr. Andrej Kúdela
riaditeľ školy
Školský poriadok na školský rok 2024/2025 bol prerokovaný v rade školy dňa ...................2024.
.......................................................
predseda rady školy
Článok 1
Z. z. o základnej škole;
Školský poriadok sa člení na:
Článok 2
Každý žiak má práva, ktoré sú zakotvené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv, Deklarácii práv dieťaťa, v Dohovore o právach dieťaťa a v iných medzinárodných dokumentoch zaoberajúcich sa ochranou ľudských práv a práv dieťaťa.
Základné vzdelanie má žiak právo dostať bezplatne. Má právo zúčastňovať sa všetkých školou organizovaných akcií, zhromaždení, besied, výletov a exkurzií. Má právo primerane využívať zariadenie učebne, výpočtovú techniku a knižnicu. Má právo na vzdelanie v materinskom jazyku. Má právo rozvíjať svoju osobnosť, nadanie, schopnosti a potreby. Škola ho musí naučiť úcte k ľudským právam a základným slobodám. Je jeho právom, aby poriadok a disciplína v škole bola zaisťovaná spôsobom zlučiteľným s ľudskou dôstojnosťou.
Žiak má právo slušným spôsobom povedať svoj názor. Má právo svoje názory vyjadrovať slobodne a verejne. Nikto nemá právo mu v tom brániť, ale aj on vždy uznáva právo druhého na jeho vlastný názor. Má právo klásť otázky k učivu a dostať na ne odpoveď. Má právo požiadať učiteľa, alebo vedenie školy o vysvetlenie otázok a problémov, ktoré sa týkajú života školy. Má právo na komunikáciu s učiteľom v duchu zásad humanity a demokracie.
Žiak má právo formulovať vlastné názory a tieto slobodne vyjadrovať, pričom týmto názorom sa musí venovať patričná pozornosť a predovšetkým zabezpečovať, aby názory žiakov mohli byť slobodne prezentované. Toto právo však musí byť v súlade s právnymi normami Slovenskej republiky a nesmie byť v rozpore alebo potláčať práva a povesť iného človeka, nesmie ohrozovať bezpečnosť, poriadok, zdravie, morálku a základne práva a slobody iných a svoje.
Žiaci majú právo združovať sa na základe dobrovoľnosti v detských a mládežníckych organizáciách, v záujmových krúžkoch v škole, zapájať sa do mimoškolských kultúrnych, športových a iných aktivít organizovaných školou.
Žiaci majú právo organizovať v priestoroch školy svoje vlastné zhromaždenia žiakov a tiež spolupracovať s pedagogickými pracovníkmi školy za určitým účelom – v prospech rozvoja výchovno-vzdelávacieho procesu a pri oslavách rôznych výročí, sviatkov, prezentáciách vlastných tvorivých aktivít a pod. Majú právo požiadať pedagogických pracovníkov o pomoc pri organizácii vlastného zhromaždenia v priestoroch školy a pozývať si na tieto zhromaždenia svojich hostí, rodičov a priateľov v prípade potreby. Žiaci majú toto právo, pokiaľ neporušujú práva iných a dodržujú oni aj ich hostia školský poriadok. Žiaci majú tiež právo organizovať svoje aktivity aj v iných priestoroch školy, ak toto bude vopred organizačne zabezpečené a odsúhlasené riaditeľstvom školy a ak toto nebude narušovať priebeh iných aktivít školy a aktivít iných subjektov v škole. Právo zhromažďovať sa počas školského vyučovania majú žiaci len v priestoroch školy, t. j. v triedach, v školskej chodbe, v telocvičniach, jedálni a vestibule školy.
Žiak má právo na objektívne skúšanie a hodnotenie v súlade s metodickými pokynmi na hodnotenie a klasifikáciu - Metodický pokyn č. 22/2011, Zákonom č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, Zákonom č. 37/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, Vyhláškou MŠ SR z 23.7.2008 o základnej škole a Vyhláškou MŠVVaŠ SR č. 224/2011, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška MŠ SR č. 320/2008 Z. z. o základnej škole.
Je povinnosťou školy zabezpečiť žiakovi ochranu zdravia a bezpečnosť pri vyučovaní, ako aj dodržiavanie základných psychohygienických noriem. Žiak má právo na ochranu pred ponižovaním, šikanovaním, týraním a inými formami útlaku a diskriminácie. Má právo na ochranu pred drogovými závislosťami.
Žiak má právo na voľný čas, hru a účasť v kultúrnom živote, umení, športových aktivitách a takých činnostiach, ktoré zodpovedajú jeho záujmom, fyzickým a duševným schopnostiam. Princípy na uplatňovanie práva na voľný čas a oddych: dodržiavanie psychohygienických zásad, tvorba rozvrhu hodín, nepreťažovanie žiakov a zadávanie domácich úloh, dobrovoľný výber záujmovej a mimoškolskej činnosti.
Žiak majú právo na zákonnú ochranu proti zásahom a útokom na súkromný život, do svojej rodiny a domova, do korešpondencie, do cti a povesti. Je povinnosťou školy a všetkých jej zamestnancov chrániť žiakov školy proti porušovaniu týchto práv.
O žiakoch možno zhromažďovať len základné údaje, týkajúce sa identifikácie osoby: meno a priezvisko, dátum narodenia, bydlisko, rodné číslo, štátnu príslušnosť, národnosť, osobné údaje týkajúce sa jeho zdravia a mentálnej identity. Zhromažďované údaje je potrebné chrániť pred prístupom nepovolaných osôb a zachovávať o nich mlčanlivosť. Rovnako nemožno zasahovať do súkromného života žiaka, do rodinných vzťahov žiaka, do korešpondencie a povesti žiaka.
Žiak má právo na slobodu myslenia, svedomia a náboženského cítenia a prejavu. Tieto práva však nesmú ohrozovať práva a slobody iných a musia byť v súlade s mravnými a právnymi normami Slovenskej republiky.
Žiak má právo na prostredie, ktoré neohrozuje jeho zdravý duševný a telesný vývin, na prostredie, kde nie je ohrozované jeho zdravie a život. Je povinnosťou školy zabezpečiť takéto prostredie všetkými možnými dostupnými prostriedkami, v súlade s právnymi normami Slovenskej republiky tak, aby žiak bol chránený predovšetkým:
Žiak má právo na omyl, zmenu názoru a právo na vývin. Má právo robiť chyby a byť za ne zodpovedný. Môže sa pomýliť, prípadne niečo zabudnúť, nezabúda sa však ospravedlniť. Učiteľ mu umožní, aby svoj omyl, alebo chybu napravil.
Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a so zdravotnými obmedzeniami má právo na zvláštnu starostlivosť a vzdelávanie, aby dosiahol čo najvyššiu mieru samostatnosti a mohol viesť plnohodnotný spoločenský život.
Žiak má právo byť vypočutý, keď mu budú hroziť sankcie za porušenie školského poriadku, má právo k veci slobodne sa vyjadriť a obhájiť sa.
Žiak má právo na komisionálne preskúšanie a rozdielové skúšky. Ak žiak, alebo jeho zákonný zástupca má pochybnosti o správnosti klasifikácie na konci prvého alebo druhého polroku, môže do troch dní odo dňa, odkedy sa dozvedel o jej výsledku, požiadať riaditeľa školy o komisionálne preskúšanie s uvedením dôvodov.
Ak nie je možné žiaka vyskúšať a klasifikovať v riadnom termíne v prvom polroku, žiak sa za prvý polrok neklasifikuje, riaditeľ školy určí na jeho vyskúšanie a klasifikovanie náhradný termín, a to spravidla tak, aby klasifikácia mohla byť ukončená najneskôr do dvoch mesiacov po ukončení prvého polroka.
Ak nie je možné žiaka vyskúšať a klasifikovať v riadnom termíne v druhom polroku, žiak je skúšaný a klasifikovaný za toto obdobie v poslednom augustovom týždni.
Žiak, ktorý absolvuje študijný pobyt v zahraničí má právo na rozdielové skúšky, prípadné vopred dohodnuté konzultácie na konci augusta, aby si mohol uzavrieť príslušný ročník a po úspešnom absolvovaní predpísaných rozdielových skúšok, ktoré určí RŠ nastupuje do ďalšieho ročníka.
Žiak má právo na voľný prístup k informáciám prostredníctvom médií, a to z národných a medzinárodných zdrojov, hlavne k takým, ktoré pozitívne rozvíjajú jeho sociálne cítenie, telesné a duševné zdravie, v škole na vyučovaní i prostredníctvom počítačov, na zhromaždeniach i v individuálnych debatách so zamestnancami školy.
Je úlohou školy ochraňovať žiaka pred informáciami a materiálmi, ktoré sú škodlivé z hľadiska jeho zdravého vývinu a ktoré sú v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky a morálkou spoločnosti, ktoré navádzajú k násiliu, xenofóbii, sexuálnemu zneužívaniu, závislosti a ďalším negatívnym prejavom a činnostiach.
Žiak má právo na ochranu pred diskrimináciou v prístupe učiteľa k nemu, v komunikácii a v procese hodnotenia so zachovaním princípu rovnosti pre všetkých žiakov
Nevstáva jedine pri vyučovaní výtvarnej výchovy, hudobnej výchovy, technickej výchovy a pri písaní kontrolných prác.
učiteľa vykonávajúceho dozor alebo najbližšiu dospelú osobu.
(4) Vznik akéhokoľvek úrazu je žiak povinný bezodkladne hlásiť dozor konajúcemu
učiteľovi alebo triednemu učiteľovi.
Článok 3
Výchovné opatrenia sú pochvaly a ocenenia a opatrenia na posilnenie disciplíny žiakov. Pri ich udeľovaní sa škola riadi týmito normami:
Z. z. o základnej škole
Pochvaly sa udeľujú za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin, za dlhodobú úspešnú prácu pre kolektív. Pochvaly sa udeľujú ústne alebo písomne. Zaznamenávajú sa žiakovi do triedneho výkazu alebo katalógového listu žiaka.
Škola udeľuje:
3.1.1. pochvalu triednym učiteľom pred kolektívom triedy
3.1.2. pochvalu riaditeľom školy pred kolektívom školy. Pri mimoriadne záslužnom čine je pochvala riaditeľom školy spojená s vecnou odmenou.
Opatrenia na posilnenie disciplíny sa ukladajú žiakovi za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku. Zaznamenávajú sa žiakovi do triedneho výkazu alebo katalógového listu žiaka.
V prípadoch ako sú napr. posmievanie sa, hanlivé prezývanie, urážky, urážanie národnosti, rodičov a pod. sa postupuje v súlade s Metodickým pokynom na hodnotenie správania žiakov a zachováva sa postupnosť v udeľovaní výchovných opatrení predchádzajúcich zníženej známke zo správania.
V prípade tvrdých (silných) foriem šikanovania nasleduje okamžité zníženie známky zo správania. V prípade, že má takéto šikanovanie znaky trestného činu, vec sa oznamuje polícii.
TU zváži pri udelení výchovného opatrenia alebo zníženej známky zo správania, či sú neospravedlnené hodiny vymeškané v jeden deň alebo počas viacerých dní.
nedodrží daný termín, považuje sa to za nesplnenú úlohu.
Pre zákonného zástupcu žiaka z toho vyplývajú nasledujúce povinnosti:
Článok 4
Vyučovanie je organizované podľa rozvrhu hodín, ktorý je schválený riaditeľom školy.
Vyučovanie sa začína o 7:45 hod. a končí spravidla o 13:05 hod.
Vyučovacie hodiny dopoludnia i popoludní sú 45 minútové. Prestávky trvajú 5, 10, 20 a 30 minút.
0. hodina - 06:50 – 07:35 hod. |
( s povolením riaditeľa školy ) |
1. hodina - 07:45 – 08:30 hod. |
( 5 - minútová prestávka ) |
2. hodina - 08:35 – 09:20 hod. |
( 20 - minútová prestávka ) |
3. hodina - 9:40 - 10:25 hod. |
( 5 - minútová prestávka ) |
4. hodina - 10:30 – 11:15 hod. |
( 10 - minútová prestávka ) |
5. hodina - 11:25 – 12:10 hod. |
( 10 - minútová prestávka ) |
6. hodina - 12:20 – 13:05 hod. |
( 30 - minútová prestávka ) |
7. hodina - 13:35 – 14:20 hod. |
|
Článok 5
Rada školy je iniciatívny a poradný samosprávny orgán, ktorý vyjadruje a presadzuje verejné záujmy a záujmy žiakov, rodičov, pedagogických a ostatných zamestnancov v oblasti výchovy a vzdelávania.
Rada školy:
Rodičovské združenie nezasahuje do výchovno-vzdelávacieho procesu, ale pomáha vytvárať podmienky pre jeho priaznivý priebeh a podporuje ho.
Článok 6
PRÍLOHA Č. 1
Článok 7
1. Vyššie uvedení sú povinní pri príchode žiakov do školy, počas prestávok i počas vyučovania nepovinných predmetov, činnosti záujmových krúžkov, počas pobytu žiakov v ŠKD pozorovať správanie sa žiakov a evidovať veci, ktoré prinášajú žiaci do školy. Pri každom zistení nejakého negatívneho javu, ktorý by ohrozoval zdravie a správanie detí, okamžite vykonajú príslušné opatrenia. 2. Počas prestávok kontrolujú pobyt a správanie sa žiakov na WC, na chodbách i v areáli školy. V prípade zistenia negatívneho javu, okamžite vykonajú nápravu a oznámia to triednemu učiteľovi, ktorý postupuje ako je uvedené v bode A, bod 1 - 5.
PRÍLOHA Č. 2
Porušenie týchto pravidiel sa klasifikuje ako porušenie školského poriadku.
Žiak má právo:
Žiak je povinný:
Žiakom je zakázané:
Správca PC učební si vyhradzuje právo:
Všetci žiaci školy boli oboznámení na začiatku školského roka s bezpečnostnými pravidlami v PC učebniach a zaväzujú sa ich dodržiavať. Žiak preberá zodpovednosť za škody vzniknuté nedbanlivou manipuláciou alebo úmyselným poškodením zariadenia a vykoná náhradu.
Porušenie týchto pravidiel sa klasifikuje ako porušenie školského poriadku.
1. Telovýchovný objekt slúži na vyučovanie povinnej telesnej výchovy pre potreby základnej školy Ul. Gorazdova 1319/6 Bánovce nad Bebravou. Ďalej je využívaný na krúžkovú činnosť a záujmovú činnosť organizácií na základe zmluvných vzťahov.
Každé zranenie cvičencov je povinný učiteľ ošetriť prípadne postarať sa o ďalšie odborné
ošetrenie a bezodkladne zapísať do knihy úrazov. Vážne úrazy učiteľ hlási vedeniu školy.
Šatne a telocvične sa upratujú vždy ráno od 6:00 do 7:00 a popoludní od 13:30 do 15:30 hodiny podľa určenia. Spôsob upratovania: mechanická očista s použitím dezinfekčných prostriedkov, v telocvični na nedostupných miestach sa používa vysávač – raz týždenne.
Postup pri upratovaní šatní: pozbiera sa hrubá nečistota, následne sa celá dlažba umyje vodou, do ktorej sa pridá dezinfekčný prostriedok Savo, alebo Fixinela, resp. dostupný dezinfekčný prostriedok. Obklady v umývarke, v sprchách a WC sa umývajú denne dezinfekčným prostriedkom. Raz mesačne sa v sprchách obklad dezinfikuje Savom proti plesni.
Postup pri upratovaní telocviční: pozbiera sa hrubá nečistota, následne sa celá podlaha umyje vodou, do ktorej sa pridá dezinfekčný prostriedok Jar, alebo iný dostupný dezinfekčný prostriedok. Podlaha sa vytiera vlhkou handrou. Nedostupné miesta – priestory za rebrinami a obložením sa raz týždenne vysáva.
Porušenie týchto pravidiel sa klasifikuje ako porušenie školského poriadku.
Zistené nedostatky ohlási ihneď učiteľovi. Poškodené náradie nepoužíva!
Prípadné poškodenia ohlási vyučujúcemu.
Porušenie týchto pravidiel sa klasifikuje ako porušenie školského poriadku.
Dodatok č.1
k školskému poriadku ZŠ UL. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou
Zabezpečenie jednotného postupu pri ospravedlňovaní neprítomnosti žiakov v škole z dôvodu ochorenia
Na základe usmernenia Ministerstva školstva pre materské školy, základné školy a stredné školy týkajúce sa ospravedlňovania neprítomnosti detí a žiakov z dôvodu ochorenia a novely školského zákona č. 120/2024 Z. z., ktorá nadobudla účinnosť 1. júna 2024, prináša konkrétne pravidlá na zabezpečenie jednotného postupu, sa do školského poriadku vkladá tento dodatok.
Článok I
Úvodné ustanovenie
1. Účel dodatku
Tento dodatok slúži na implementáciu zabezpečenia jednotného postupu pri ospravedlňovaní neprítomnosti žiakov v škole z dôvodu ochorenia.
2.Záväznosť
Dodatok je povinnou súčasťou školského poriadku a jeho ustanovenia sa vzťahujú na všetkých zamestnancov školy, žiakov, zákonných zástupcov a ďalších účastníkov výchovno-vzdelávacieho procesu.
Článok II
Východiská
Podľa § 144 ods. 10 až 14 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 120/2024 Z. z. s účinnosťou
od 1. júna 2024
„(10) Neprítomnosť dieťaťa alebo neplnoletého žiaka ospravedlňuje škola na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.
Článok III
Ospravedlniteľná neprítomnosť žiaka
Vo všeobecnosti sa za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka na výchove a vzdelávaní podľa § 144 ods. 9 školského zákona uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa alebo žiaka na súťažiach.
§ 144 ods. 11 a 12 upravuje podmienky, za ktorých škola ospravedlňuje neprítomnosť žiaka, ktorá vznikla len z dôvodu ochorenia; § 144 ods. 13 sa týka toho, že škola môže vyžadovať doklad odôvodňujúci neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka aj v iných prípadoch, t. j. nielen ak ide o neprítomnosť z dôvodu ochorenia (napr. z rodinných dôvodov, nepriaznivých poveternostných podmienok).
Článok IV
Postupy pri ospravedlňovaní neprítomnosti žiaka
Zákonný zástupca
Zákonný zástupca vo veci ospravedlňovania neprítomnosti žiaka:
Triedny učiteľ
Triedny učiteľ vo veci ospravedlňovania neprítomnosti žiaka:
Riaditeľ školy
Riaditeľ školy vo veci ospravedlňovania neprítomnosti žiaka:
Článok V
Ospravedlňovanie neprítomnosti z dôvodu ochorenia žiaka
Neprítomnosť žiaka na výchove a vzdelávaní v základnej škole z dôvodu ochorenia, ktorá trvá najviac 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne maximálne 10 vyučovacích dní počas mesiaca ospravedlňuje škola na základe žiadosti zákonného zástupcu neplnoletého žiaka. Tu je potrebné zdôrazniť, že ide o ospravedlňovanie „z dôvodu ochorenia“, nie z akéhokoľvek dôvodu.
Ak ide o neprítomnosť žiaka trvajúcu 6 a viac po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo opakovanú (aj kratšiu) neprítomnosť počas mesiaca, ktorá súhrnne za celý mesiac presahuje 10 vyučovacích dní, 11. vyučovací deň a ďalšie vyučovacie dni neprítomnosti v príslušnom mesiaci ospravedlňuje škola len na základe žiadosti zákonného zástupcu, ktorý predloží potvrdenie od lekára.
Mesiacom, počas ktorého môže základná škola ospravedlniť súhrnne najviac 10 dní bez predloženia lekárskeho potvrdenia, sa rozumie obdobie od prvého dňa neprítomnosti žiaka po deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom toho kalendárneho mesiaca, kedy sa začala neprítomnosť žiaka, napríklad od 7. októbra do 7. novembra bez ohľadu na to, či sú medzi týmito dňami víkendy, dni pracovného pokoja alebo prázdniny, teda nejde o 28/30/31 kalendárnych dní ani o kalendárny mesiac.
Ustanovenie vychádza zo štandardného počítania času v práve. Ak mesiac nemá deň, ktorý zodpovedá dňu, kedy začala lehota plynúť, lehota končí v posledný deň tohto mesiaca, napríklad od 30. januára do 28. februára. Obdobie ďalšieho príslušného mesiaca sa určuje začiatkom nasledujúcej neprítomnosti. Avšak, ak nasledujúca neprítomnosť trvá napríklad už od 4. novembra do 12. novembra, v súvislosti so sledovaným mesiacom od 7. októbra do 7. novembra, obdobie od 8. novembra sa sleduje ako nový mesiac.
Uvedené ospravedlňovanie platí pri ochorení žiaka a s tým súvisiacich lekárskych ošetrení alebo vyšetrení. Ak nadväzujúca neprítomnosť je z iného dôvodu, ako je ochorenie, škola môže vyžadovať za vyučovacie dni, ktoré nasledujú po ochorení, vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti podľa § 144 ods. 13.
Naďalej platí, že neprítomnosť žiaka, ktorá trvá viac ako 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, ospravedlňuje škola len na základe predloženia potvrdenia od lekára. Po sebe nasledujúcimi vyučovacími dňami sa na tento účel rozumie aj následnosť prerušená dňami, počas ktorých sa výchova a vzdelávanie v základnej škole alebo neuskutočňuje, t. j. víkendy, dni pracovného pokoja alebo prázdniny
Vo výnimočnom a osobitne odôvodnenom prípade môže škola vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe, aj ak ide o neprítomnosť z dôvodu ochorenia v trvaní menej ako 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne menej ako 10 vyučovacích dní počas mesiaca.
Medzi výnimočné a osobitne odôvodnené prípady, kedy základná škola môže vyžadovať potvrdenie od lekára v prípade akejkoľvek neprítomnosti z dôvodu ochorenia, teda aj neprítomnosť, ktorá nepresahuje ustanovený počet vyučovacích dní podľa § 144 ods. 11 a 12 školského zákona, patria najmä opakovaná neprítomnosť žiaka a okolnosti nasvedčujúce tomu, že ochorenie žiaka je účelový dôvod na ospravedlnenie jeho neprítomnosti.
Z vyššie uvedeného dôvodu je potrebné, aby základná škola v rámci kontroly riadneho plnenia školskej dochádzky, v jednotlivých prípadoch dôsledne posudzovala dôvody na vyžiadanie si potvrdenia od lekára na ospravedlnenie neprítomnosti žiaka na výchove a vzdelávaní.
Článok VI
Záverečné ustanovenia
1. Účinnosť dodatku
Tento dodatok nadobúda účinnosť dňom jeho zverejnenia a je záväznou súčasťou školského poriadku.
2. Zrušenie nezlučiteľných ustanovení
Akékoľvek ustanovenia predchádzajúceho školského poriadku, ktoré sú v rozpore
s týmto dodatkom, sa považujú za zrušené.
3. Zodpovednosť za implementáciu:
Riaditeľ školy je zodpovedný za implementáciu, kontrolu a pravidelnú aktualizáciu
tohto dodatku, vrátane informovania všetkých zainteresovaných strán o jeho obsahu.
Mgr. Andrej Kúdela
riaditeľ školy
Dodatok č. 2
k školskému poriadku ZŠ UL. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou
Implementácia opatrení proti šikanovaniu podľa Smernice č. 1/2025
Na základe Smernice č. 1/2025 Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky, týkajúcej sa prevencie a riešenia šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach, sa do školského poriadku vkladá tento dodatok, ktorým sa stanovujú podrobné postupy, definície a opatrenia pre riešenie šikanovania.
Článok I
Úvodné ustanovenie
Tento dodatok slúži na implementáciu preventívnych a intervencií zameraných na riešenie šikanovania v súlade s platnou legislatívou a Smernicou č. 1/2025.
Článok II
Definícia šikanovania
Okrem priamo postihovaných žiakov sa za účastníkov šikanovania považujú aj žiaci, ktorí sa incidentu zúčastňujú (či už aktívne, alebo pasívne) a tí, ktorí majú o ňom vedomosť.
Článok III
Prevencia šikanovania
Riaditeľ školy zabezpečuje koordináciu preventívnych opatrení v spolupráci so školským podporným tímom, školským psychológom, špeciálnym pedagógom a poradenskými zariadeniami.
Zákonné zástupcovia sú pravidelne informovaní o preventívnych aktivitách a opatreniach školy prostredníctvom školských webových stránok, informačných bulletinov alebo na triednych schôdzach.
Článok IV
Postupy pri preverovaní podozrenia zo šikanovania
Článok V
Opatrenia na riešenie šikanovania a nápravu jeho dôsledkov
Článok VI
Spolupráca so zákonnými zástupcami
Článok VII
Zverejnenie a prístupnosť informácií
Dokumenty budú sprístupnené aj v prístupnej forme pre žiakov so zdravotným postihnutím a v jazykoch národnostných menšín, v súlade s požiadavkami na inkluzívne vzdelávanie.
Článok VIII
Záverečné ustanovenia
Tento dodatok nadobúda účinnosť dňom jeho zverejnenia a je záväznou súčasťou školského poriadku.
Mgr. Andrej Kúdela
riaditeľ školy
V Bánovciach nad Bebravou, 03.02.2025
Dodatok č. 3
k školskému poriadku ZŠ UL. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní
Vydané Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, Sekcia národnostného a inkluzívneho vzdelávania, Bratislava, november 2024.
Pri dodržiavaní zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní Základná škola, Ul. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou postupuje podľa Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní (ďalej len „Štandardy“), ktoré vydáva MŠVVaM SR a ich znenie je súčasťou tohto dodatku školského poriadku.
Štandardy sú základné pravidlá, princípy a postupy predchádzania a eliminácie segregácie vo výchove a vzdelávaní. Ich uplatňovanie prispieva k dodržiavaniu princípov výchovy a vzdelávania podľa školského zákona v školách a školských zariadeniach. Vychádzajú z ustanovení Dohovoru o právach dieťaťa:
Článok 2 ods. 1: Zabezpečiť práva ustanovené týmto Dohovorom každému dieťaťu nachádzajúcemu sa pod ich jurisdikciou bez akejkoľvek diskriminácie podľa rasy, farby pleti, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného, etnického alebo sociálneho pôvodu, majetku, telesnej alebo duševnej nespôsobilosti, rodu a iného postavenia dieťaťa alebo jeho rodičov alebo zákonných zástupcov.
Článok 2 ods. 2: Urobiť potrebné opatrenia na to, aby bolo dieťa chránené pred všetkými formami diskriminácie alebo trestania, ktoré vyplývajú z postavenia, činnosti, vyjadrených názorov alebo presvedčenia jeho rodičov, zákonných zástupcov alebo členov rodiny.
Článok 3 ods. 1: Záujem dieťaťa musí byť prvoradým hľadiskom pri akejkoľvek činnosti týkajúcej sa detí, nech už uskutočňovanej verejnými alebo súkromnými zariadeniami sociálnej starostlivosti, súdmi, správnymi alebo zákonodarnými orgánmi.
Článok 29 ods. 1: Výchova a vzdelávanie dieťaťa má smerovať k:
a) rozvoju osobnosti dieťaťa, jeho jedinečných daností a duševných a fyzických schopností v ich najvyššej možnej miere;
b) rozvíjaniu úcty k ľudským právam a základným slobodám a k zásadám zakotveným v Charte Organizácie Spojených národov;
c) rozvíjaniu úcty k rodičom, k vlastnej kultúrnej, jazykovej a hodnotovej identite a k hodnotám krajiny, v ktorej dieťa žije i k hodnotám krajiny svojho pôvodu a k iným kultúram
d) príprave dieťaťa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými a náboženskými skupinami a osobami domorodého pôvodu;
e) rozvíjaniu úcty k prírodnému prostrediu
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie sú rozpracovaním a realizáciou praktickej časti Metodickej príručky desegregácie vo výchove a vzdelávaní
Štandardy v prepojení na metodickú príručku napomáhajú naplneniu princípu „zákazu všetkých foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie.“
Segregáciu vo výchove a vzdelávaní definuje školský zákon nasledovne: „konanie alebo opomenutie konania, ktoré je v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania podľa osobitného predpisu a v dôsledku ktorého dochádza alebo by mohlo dôjsť k priestorovému, organizačnému alebo sociálnemu vylúčeniu skupiny detí a žiakov alebo účastníkov výchovy a vzdelávania alebo k ich oddelenému vzdelávaniu okrem vzdelávania poskytovaného v súlade s medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná pri uplatňovaní práv národnostných menšín na výchovu a vzdelanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny a pri vytváraní podmienok na vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením alebo nadaním a žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo s nadaním so zohľadnením ich vôle a záujmov a vôle a záujmov ich zákonných zástupcov, ak je účasť na takom vzdelávaní voliteľná a zodpovedá úprave podmienok výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona, osobitne pre výchovu a vzdelávanie na rovnakom stupni vzdelania.“
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní sa týkajú všetkých oblastí, ktoré upravuje školský poriadok podľa školského zákona (Zákon č. 245/2008 Z. z., § 153 ods. 1):
Štandardy postojov a hodnôt
Základným predpokladom pre úspešné zavedenie štandardov, ktoré zabezpečia proces prevencie, či odstraňovania segregácie vo výchove a vzdelávaní je zásadný posun v oblasti postojového a hodnotového nastavenia, kultivácie verejného diskurzu a medziľudských vzťahov všetkých aktérov vzdelávania, ktorí prichádzajú na pôde škôl do kontaktu so žiakmi a poslucháčmi.
Spoločnosť 21. storočia potrebuje občanov, ktorí majú také hodnoty, postoje, schopnosti, poznanie a kritické myslenie, aby mohli fungovať ako demokratickí a interkultúrne kompetentní občania. Postojové a hodnotové štandardy sú definované na základe kľúčových ukazovateľov (deskriptorov), ktoré boli vytvorené Radou Európy v dokumente Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru.
Deskriptory sú popisy a vysvetlenia týkajúce sa konkrétneho žiaduceho správania všetkých aktérov vo vzdelávaní:
Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní
Základná škola, Ul. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou pri uplatňovaní Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vypracuje Plán uplatňovania Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní a využíva Metodickú príručku desegregácie vo výchove a vzdelávaní vydanú Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu.
Štandardy priestorovej desegregácie
Do všetkých priestorov Základnej školy, Ul. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou určených pre žiakov, je umožnený rovný (nediskriminačný) prístup všetkým žiakom. Škola alebo školské zariadenie nemá priestory a budovy vyhradené pre jednotlivé skupiny žiakov vytvorené za účelom ich vylučovania alebo neprípustného oddeľovania na základe ktoréhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
Základná škola, Ul. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu využíva priestory, ktoré spĺňajú normy stanovené regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, pričom výchovno-vzdelávací proces žiadnej zo skupín neprebieha v priestoroch, ktorých kvalita je výrazne rozdielna oproti iným priestorom.
Ak má Základná škola, Ul. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou v jednotlivých vekových kohortách zastúpenie žiakov rôzneho etnického, národného alebo sociálneho pôvodu, farby pleti alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona, má vytvorené triedy, v ktorých je vyvážené zastúpenie žiakov alebo poslucháčov týchto skupín.
Štandardy organizačnej desegregácie
Základná škola, Ul. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou má nastavenú organizáciu školského vyučovania a denný program tak, aby nedochádzalo k vylučovaniu a neprípustnému oddeľovaniu niektorej skupiny žiakov a poslucháčov.
Všetky skupiny žiakov Základnej školy, Ul. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou majú stanovené rovnaké vzdelávacie štandardy, na základe ktorých pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci vytvárajú učebné osnovy školského vzdelávacieho programu. Úpravy je možné realizovať len u žiakov, ktorým to určuje individuálny vzdelávací program, individuálny učebný plán alebo poskytnuté podporné opatrenia.
Všetky skupiny žiakov a poslucháčov majú umožnený rovný prístup k materiálno-technickému vybaveniu, učebným materiálom a iným vzdelávacím pomôckam výchovno-vzdelávacieho procesu prislúchajúcemu danému ročníku alebo stupňu vzdelávania.
Základná škola, Ul. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou je povinná využiť všetky dostupné prostriedky, nástroje a metódy, aby umožnila prístup ku vzdelávaniu v maximálnej miere všetkým skupinám žiakov aj v prípade krízových udalostí v škole. Po ukončení krízovej udalosti je škola povinná realizovať príslušné podporné opatrenia na kompenzáciu prípadných výpadkov vo výchove a vzdelávaní, ktoré nemohli byť v maximálnej miere riešené počas krízovej situácie.
Štandardy sociálnej desegregácie
Základná škola, Ul. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou využíva potrebné a dostupné inkluzívne podporné opatrenia na podporu sociálneho začlenenia žiakov a poslucháčov a vytváranie pozitívnej podporujúcej sociálnej klímy v škole a školskom zariadení, ktorá prispieva k destigmatizácii a odstraňovaniu stereotypov a predsudkov.
Základná škola, Ul. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou organizuje a podporuje programy neformálneho vzdelávania a mimoškolské aktivity smerujúce k vytvoreniu priaznivej sociálnej klímy a interkultúrneho porozumenia v rámci školy, medzi žiakmi ako aj rodičmi.
Základná škola, Ul. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou prijíma, vzdeláva a vychováva všetky skupiny žiakov a poslucháčov podľa platných právnych predpisov bez vylučovania a neprípustného oddeľovania na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
V Základnej škole, Ul. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou neexistujú procesy, postupy a usporiadania (ani na úrovni tried), ktoré vylučujú alebo neprípustne oddeľujú skupiny žiakov alebo poslucháčov na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
Základná škola, Ul. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou umožňuje všetkým skupinám žiakov a poslucháčov, aby sa pre napĺňanie a rozvoj svojho potenciálu zapájali do aktivít a súťaží, ktoré sama organizuje, alebo sú sprostredkované, a aktívne ich k tomu motivuje a podporuje.
Základná škola, Ul. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou pri hodnotení žiakov alebo poslucháčov nekoná diskriminačne len na základe ich príslušnosti k niektorej sociálnej alebo etnickej skupine alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona.
Mgr. Andrej Kúdela
riaditeľ školy
V Bánovciach nad Bebravou, 21.02.2025