Niektorí ste možno započuli, iní možno poznáte z médií túto akciu. Aby sa žiak dostal do finálneho kola tejto súťaže musí spĺňať určité kritéria. Avšak ani po splnení kritérií ešte nie je isté, že má žiak červenú. O postupe rozhodujú tí najvyšší, podľa súčtu bodov získaných v základnom kole. I tu platí silnejší - rýchlejší vyhráva. Do súťaže sa zapojilo 2600 žiakov i zo špeciálnych škôl. Z nich splnilo podmienky 1049 žiakov. Do finále o zlatý odznak Radovana Kaufmana však postúpilo cca 40 žiakov a medzi nimi aj naši žiaci: Rebeca Bencová 3.B, Adam Gajdoš 4.A a Michal Mikuš 4.A. Už len samotný postup je veľkým úspechom. A tak sme sa dňa 27. júna ocitli na námestí v Partizánskom. Žiaci boli rozdelení do dvoch kategórií podľa veku. Disciplíny boli nasledovné: hod 2kg medicimbalom, člnkový beh 40m a skok z miesta. Vo svojej kategórií skončili žiaci nasledovne: Rebeca Bencová na 5. mieste, Michal Mikuš na 5. mieste a Adam Gajdoš na 8. mieste. Žiakom srdečne blahoželáme. Touto cestou ďakujeme aj organizátorom za hladký priebeh súťaže, peknú myšlienku spolupatričnosti zdraví ľudia @ ľudia so zdravotným znevýhodnením a samozrejme pekné vecné ceny.
Kto to bol Radovan Kaufman: Bol slovenský paralympijský reprezentant v cyklistike, zakladateľ kampane "Na kolesách proti rakovine", človek s veľkým srdcom a obrovskou pevnou vôľou. V roku 1994 mu amputovali nohu. Viac ako 10 rokov bojoval s rakovinou. Zomrel v roku 2003 ako 25 ročný. Úspechy:
Majstrovstvá sveta 1998 v Colorado Springs
ZM
O Z N A M Š K D
V piatok 29.6.2018 Školský klub detí končí svoju činnosť o 15.30 hod.
Počas letného tábora ŠKD funguje ako počas školského roka/pre členov ŠKD/.
Ráno : od 5.45 hod.
Popoludní: do 16.15 hod.
cieľ: Slovenské poľnohospodárske múzeum, Botanická záhrada a vivárium pri Slovenskej poľnohospodárskej univerzite, Nitriansky hrad a katedrála sv. Emeráma
poznávacie znamenie: unavení žiaci v žltých šatkách
škola ako ju poznajú vaši rodičia
škola ako zažili vaši starí rodičia
areál múzea a skanzenu
bohatá, poučná a názorná expozícia zabudnutých remesiel
zbierka hasičskej a leteckej techniky, motoriek - pre chlapcov
zelená upokojuje - botanická záhrada...Vo viváriu, kde sa venujú chovu plazov - t.j. krokodíl, korytnačky, hady a jašterice sme nefotili. Ale zážitok máme v hlave, mnohí z nás sa prekonali strach a pohladkali hada!
vo chvíle ticha sme výlet zakončili v katedrále svätého Emeráma... Mgr.Paulenová Iveta
Žiaci z 3.A a 3.B triedy dnes 25. 6. zveľaďovali areál školy zbieraním odpadkov. Čo k tomu dodať posúďte sami.
Poslednú turistiku sme spojili s opekačkou a zavŕšili na vrchu Klepáč. Vrch sa týči nad mestom Trenčianske Teplice s nadmorskou výškou 575 m. Vedie naň naučný chodník, ale i modrá a červená TZ. Trasa ktorá nás k nemu zavedie začína na Baračke. Prejdeme miestnym parkom po červenej značke krížujeme náučný chodník a miernymi serpentínami popri Jánošíkovej jaskyni sme o hodinku na smerovníku Klepáč. Túra nie je náročná. Vrchol je výhľadový s vybudovaným prístreškom a ďalekohľadom. Po založení ohňa si každý naplnil bruško či už opečenou špekačkou alebo slaninkou. Počasie nám prialo a tak ako všade na okolo pršalo nás minulo nejakých päť kvapiek. Po uhasení ohňa sme pokračovali ďalej smerom do sedla Machnáč. Odtiaľ sme mali výhľad na protiľahlý hrebeň, ktorý sme išli naposledy až na Omšenskú babu. Túru sme zakončili na námesti zmrzlinou a v parku sme vychytali posledný deň ART FILM FESTU. Spokojní sme odišli domov. Ďakujem rodine Matejovej a Pristachovej za odvoz, taktiež deťom za pekne strávené chvíle na spoločných turistikách. Horám zdar priatelia a milovníci prírody. V novom šk. roku sa opäť vidíme. ZM
Žiaci 1.B a 1.C triedy sa rozhodli tráviť svoj výlet tvorivo – v galérii M. A. Bazovského v Trenčíne. Do cieľa sme sa dopravili vlakom, čo bol pre niektorých žiakov veľký zážitok, nakoľko veľa z nich išlo vlakom prvýkrát a veľmi sa z toho tešili. Počasie nám vydržalo pekné, nespadla ani kvapka, ale keďže bolo ešte z noci popršané a mokro, svoju desiatu si žiaci zjedli v reštaurácii Rotunda.
Odtiaľ sme sa pomalým krokom pobrali ku galérii, kde nás už čakala pani Drocárová. Najprv sme si od nej vypočuli výklad k jednotlivým výstavným dielam a potom sme si ich prezerali. Deti mohli vidieť výtvarné diela spracované rôznymi technikami, rôzne kostýmy a masky, ktoré vytvorili absolventi výtvarného odboru ZUŠ a pedagógovia SUŠ v Trenčíne, či výstavu architekta Jána Blichu. Aké to je byť architektom, sme si vyskúšali aj my – skúšali sme postaviť rôzne budovy pomocou penovej stavebnice. To sme ešte netušili, čo super nás čaká ďalej – premietačka pohybového filmu, ktorý sme skúšali napodobniť a pohyblivý obraz v tmavej miestnosti. Ešte plní dojmov sme sa rozdelili na skupiny a čakala nás posledná aktivita – opäť sme sa hrali na architektov a vytvárali sme svoje vlastné domčeky pomocou pera, farebných kried, vodových farieb alebo sme na ne technikou strihania a lepenia priliepali rôzne typy dverí a okien. Žiaci sa do svojej práce vžili svedomite a vytvorili si naozaj krásne práce. Nestíhali sme to však dokončiť celé, preto sme sa rozhodli práce si tu odložiť a vrátiť sa po ne neskôr. Rozlúčili sme sa, poďakovali za skvelé aktivity a vydali sme sa obdivovať krásy Trenčianskeho hradu. Hneď pri príchode sme sa občerstvili a užívali chvíľku oddychu. Boli sme však aj nedočkaví, lebo okrem klasickej prehliadky tam na nás čakali ďalšie skvelé atrakcie – výstava slovenských krojov, interaktívna výstava Aeronautica – Da Vinciho lietajúce stroje a sokoliarska skupina Aquila z Bojníc. Samozrejmosťou bol aj nákup suvenírov nielen pre seba, ale aj pre súrodencov a rodičov.
Už pri odchode z hradu boli deti smutné, že sa výlet blíži ku koncu a my musíme ísť na vlak. Tešili sa však zo všetkých tých zážitkov, ktoré porozprávajú doma svojim blízkym.
V závere by sme sa chceli poďakovať reštaurácii Rotunda a jej majiteľovi za milé privítanie a krátky oddych na terase.
/Mgr. Tatiana Strempeková/
Batikovanie je stará remeselná technika, pomocou ktorej sa jednoducho zdobí látka. Na hodine výtvarnej výchovy si žiaci 6.B vyskúšali viazanú batiku farbenú a varenú v dvoch odtieňoch modrej farby značky Dúha. Táto výtvarná technika rozvíja kreativitu žiakov a zároveň je prakticky využiteľná, pretože dielo sa vydarilo a tričká sú nositeľné. Mgr. Magdaléna Krchlíková
Vedúca ŠJ oznamuje,že stravu je možné odhlásiť do 26.06.2018 do 13.30 hod.,ak dieťa ochorie je možné si vziať obed do obedára.Dňa 29.06.2018 je desiata pre všetky deti odhlásená, obed sa vydáva do 10.30 hod.
Preplatky za strau za školský rok 2017/2018 sa budú zasielať na účet v období od 20.08.2018-31.08.2018.
Za porozumenie ďakujem.
Susedská spolupráca na tému les a život zvierat. Precvičili sme si fantáziu, jazýček, schopnosť počúvať, rozum aj svaly. Deťom sa páčili najmä pohybové hry na veveričky a jašteričky. Veľmi pekne poznali rôzne zvieratá aj rastliny. Ďakujem pomocníkom Miškovi Paulovi a Alexejovi Hollému zo 4.B. Mgr. Paulenová Iveta
Po roku medzi nás zavítali príslušníci PZ SR. Tento krát to boli policajti "dopraváci". Rozprávali nám o svojej práci, odpovedali na zvedavé otázky. Deti zaujala možnosť vyskúšať si ochranné oblečenie zásahovej jednotky, obušky, putá, paličku na riadenie dopravy a aj ťažkú neprestrieľnú vestu. Vonku si deti zapínali majáky, posedeli v interiéri policajného auta klasického, ale aj dodávky, ktorá robí výjazdy pri dopravných nehodách. Deťom sa akcia veľmi páčila. Snáď sa v budúcnosti niektoré z nich budú venovať tejto záslužnej a pre nás tak potrebnej profesii.
I napriek nepriaznivému počasiu, sa žiaci I.A a I.C triedy vybrali vo štvrtok 14.6. spoznávať Bojnický zámok, ktorý patrí medzi najstaršie a najvýznamnejšie pamiatky na Slovensku. Cesta nám veľmi rýchlo ubehla a počasie sa tiež „umúdrilo“. Všetci sme boli plní očakávania a hlavne žiaci sa tešili na rozprávku, ktorá nebola pre nich neznáma.
Rozprávka Ako išlo vajce na vandrovku je snáď jednou z najznámejších rozprávok, ktorá ovplyvnila celé generácie čitateľov. Na pozadí putovania krehkého vajíčka a jeho odvážnych spoločníkov svetom sa odohráva príbeh priateľstva, porozumenia, pomoci, spolupatričnosti a dobroprajnosti. Hlavný hrdina - odvážne vajce sa vydáva na vandrovku objavovať svet. Celý príbeh putovania kamarátov bol nádhernou ukážkou, aké je mať na ceste životom okolo seba tých správnych priateľov, s ktorými nebola žiadna nástraha neprekonateľná. Všetky zvieratká, ktoré sa spoločne vybrali vandrovať do sveta s cieľom zbierať skúsenosti a zážitky, za každé dobrodružstvo a prekonanú prekážku obdarovali žiakov náramkom priateľstva. Žiaci si z výborných hereckých výkonov odniesli nielen umelecký zážitok, ale aj výchovné ponaučenie. Veľkým zážitkom pre nás všetkých bolo, že celé predstavenie s nami absolvovala aj bývalá reprezentantka v tenise Karin Habšudová so svojimi deťmi. Po tomto úžasne odohranom divadle, sme sa presunuli medzi Sokoliarov, kde sme získali vedomosti o kráse a dokonalosti dravcov a o sokoliarstve ako najstaršom spôsobe lovu. A aký by to bol výlet, keby žiaci nepriniesli domov maličký darček? Cestou k autobusu sme navštívili stánky so suvenírmi, kde sa naši prváci predbiehali v nakupovaní malých drobností...
E.Turková
Popoludnie 13.6. v ŠKD sa nieslo v znamení zábavy, hier a veselej nálady. Deti sa mohli do vôle vyšantiť, zahrať sa, kresliť kriedou, tvoriť obrázky zo štupľov, hrať prehadzovanú na plážovom ihrisku. K tomu znela veselá hudba, občerstvenie a naše šikovné šiestačky maľovali deťom na tvár.
Jún je mesiacom koncoročných výletov. Cieľom výletu 3.A triedy boli Piešťany. Zo začiatku síce strašili občasné prehánky, ale počasie nesklamalo a bolo príjemne. Cesta ubiehala vynikajúco a z driemania v autobuse nás prebral "beh" na loď, keďže sme meškali. Vyhliadková plavba bola zaujímavá a poprezerali sme si okolie Váhu a Vtáčí ostrov. Po plavbe sme sa prešli po kolonádovom moste, kde sme nakŕmili čajky a labute. Žiakov fascinovala ich schopnosť chytiť si potravu v pohybe. V príjemnom prostredí Legovne si žiaci vypočuli zaujímavú prezentáciu a potom sa už veselo pustili do práce. Ich úlohou bolo postaviť funkčný spiner, museli však dodržiavať presné postupy. Práca v skupinách im naozaj išla vynikajúco a všetci postavili modely správne. Na vlastivede sa žiaci učia o hradoch a zámkoch, takže naša cesta smerovala do Čachtíc. História tohto miesta je spojená najmä s Alžbetou Báthory, takže sme navštívili Čachtické podzemie. Vypočuli sme si pútavý príbeh od p. Bitarovského a prezreli si tajomné chodby podzemia. Je to magické miesto, ktoré však vyvoláva okrem zimomriavok i kopec ďalších otázok, ako to skutočne s "krvavou" grófkou bolo. Každopádne návšteva Čachtíc vzbudila u žiakov ešte väčší záujem o históriu, takže určite nadviažeme na zážitky i na vyučovaní. Ďakujem touto cestou všetkým rodičom a starému otcovi, že s nami na výlet išli, pomáhali nám, sprevádzali nás a robili príjemnú spoločnosť. Mgr. Darina Duchovičová
V priebehu mája sa odohrali na našej ZŠ priateľské zápasy vo vybíjanej. Zúčastnené družstvá z tretieho a štvrtého ročníka súťažili medzi sebou formou každý s každým. Aby to bolo spravodlivé, každá trieda mala vytvorené jedno silnejšie a jedno slabšie družstvo. Umiestnenie tried po celkovom hodnotení je nasledovné:
1. miesto: 4.A 2. miesto: 4.B 3. miesto: 3.B 4. miesto: 3.A
Deťom ďakujeme za účasť, kolegyniam za nápad a pomoc pri organizácií. Víťaznej triede gratulujeme a prajeme veľa športových úspechov aj vo vyšších ročníkoch. ZM
Do galérie Školský výlet - 2. A, B boli pridané fotografie.
Druháci našej školy 12. 6. opustili školské lavice a vybrali sa na výlet do Lubiny. Aj keď ráno sa u nás prehnala riadna búrka, postupne sa počasie zlepšilo a dokonca sa ukázalo aj slniečko. V dedinke Lubina na minifarme nás čakali rôzne zvieratká, ktoré sme si mohli pohladkať i nakŕmiť. Počas prehliadky nám pracovníčka farmy povedala rôzne zaujímavosti o týchto zvieratách. Dostatočne unavení sme sa vrátili šťastne domov.
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Ministerstvo kultúry SR, Štátny pedagogický ústav, Vydavateľstvo SPN - Mladé letá, Matica slovenská, Spolok Slovákov žijúcich v zahraničí - to sú vyhlasovatelia celoštátnej literárnej súťaže s medzinárodnou účasťou, ktorej slávnostné vyhodnotenie jej 26. ročníka sa uskutočnilo 7. júna 2018 v Nových Zámkoch. Cieľom súťaže Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko je rozvíjať záujem žiakov o slovenčinu, jej výrazové bohatstvo, o významné udalosti zo života Slovákov, záujem o významných dejateľov slovenského národa, o kultúrne tradície formou pokusov o umelecké vyjadrenie myšlienok v podobe prozaických žánrov a básní. Tento rok sa niesol v znamení Roka slovenskej štátnosti, v ktorom si pripomíname 25. výročie vzniku Slovenskej republiky. Do súťaže sa zapojili žiaci základných a stredných škôl na území SR, škôl a organizácií Slovákov žijúcich v zahraničí. Súťažné práce boli posudzované v štyroch kategóriách: 1. kategória - žiaci 1. stupňa ZŠ, 2. kategória - žiaci 2. stupňa ZŠ a 1. - 4 . ročníka osemročných gymnázií, 3. kategória - žiaci stredných škôl, 4. kategória - žiaci zo zahraničia. Do celoštátneho kola súťaže sa zapojilo 139 škôl z celého Slovenska. Hodnotilo sa celkovo 524 literárnych prác, ktoré posudzovalo 15 porotkýň. Veľmi nás potešilo, že v takejto silnej konkurencii sa podarilo uspieť našej žiačke, Katke Oboňovej z 8.A, ktorá v 2. kategórii, do ktorej bolo prihlásených 309 literárnych prác, získala Cenu poroty. Na slávnostnom vyhodnotení, ktoré bolo sprevádzané bohatým kultúrnym programom v príjemnom prostredí a v duchu slovenských kultúrnych tradícií, si Katka prevzala ocenenie v podobe diplomu a vecných cien. Blahoželáme, prajeme jej veľa ďalších literárnych úspechov a ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy i mesta.
Mgr. Jana Fabianová
Takou tradíciou na konci šk. roka sú odmeny pre deti v podobe výletov. Dňa 06.06. si 3.B išla užiť koncoročný výlet do Rajeckej doliny. Ráno bolo všelijako len pekne nie. Nuž, počasie si človek nevyberá, ale nakoľko sme stále verili v polooblačno, niekto tam hore nás vyslyšal a predsa sme sa dočkali. Pre deti bol pripravený outdoorový deň cez stránku wachumba.eu + bonus návšteva gejzíru a dreveného betlehemu v Rajeckej Lesnej. Deti si vyskúšali rôzne hry a atrakcie, na záver dostali diplomy a s opäť peknými zážitkami sme sa pobrali navštíviť gejzír. (Gejzír sa nachádza za obcou Rajecká Lesná cca 4km. Vedie k nemu asfaltová cesta. Nie je prírodným výtvorom, jeho voda vytryskuje z podzemného potrubia do výšky cca 6m. Niekedy sa nazýva i Frivaldským ľadovým gejzírom (Frivald je historický názov Rajeckej Lesnej).
Ďalšou zastávkou bola návšteva Slovenského betlehemu v Rajeckej Lesnej. Je to prekrásne dielo vytvorené rukami majstra Jozefa Pekaru. Viac nájdete na web stránke tu: https://www.sdetmi.com/podujatia/detail/16565/slovensky-betlehem-v-rajeckej-lesnej/ Deti si vypočuli krátky výklad o majestátnom diele, pozreli krátku expozíciu ľudovej kultúry na poschodí a pobrali sa domov. Ďakujem opäť rodičom za spoluúčasť na výlete, deťom za super atmosféru v autobuse - za ich dobrovoľný spevácky výkon a pekné správanie. ZM
Posledný májový piatok na pôde Verejnej knižnice M. Rešetku v Trenčíne tradične patrí literárnym talentom. Slávnostného vyhlásenia výsledkov 16. ročníka literárnej súťaže žiakov základných škôl a osemročných gymnázií Trenčianskeho kraja s názvom Píšem, píšeš, píšeme sa zúčastnili aj členky poroty - spisovateľka Silvia Havelková, recitátorka Marta Halečková a knihovníčka Nora Hlubinová. Aj tento rok, rovnako ako v tie predchádzajúce, sa našim žiakom podarilo uspieť. Tento raz vo všetkých troch vekových kategóriách. V 1.kategórii (žiaci 1. - 3. ročníka) obsadil v poézii 3. miesto Patrik Dúcky z 2.A triedy. V rovnakej kategórii v próze získala 1. miesto Simonka Mikušová z 2.A. V 2. kategórii (žiaci 4. - 6. ročníka) sa v próze na 3. mieste umiestnil Bystrík Paulen z 5.A triedy a v 3. kategórii (žiaci 7. - 9. ročníka) v próze patrí 3. miesto Katke Oboňovej z 8.A. Všetkým našim úspešným autorom blahoželáme! Želáme im veľa originálnych nápadov a tvorivosti v písaní a ďakujeme za peknú reprezentáciu našej školy .
Mgr. Jana Fabianová
Vedúca Školskej jedálne oznamuje, že dňa 7.6.2018 bude výdaj stravy od.11,00 hod.-do 13,00 hod.,z dôvodu rekonštrukcie priestorov školskej jedálne.Za porozumenie ďakujem.