Navigácia

Školský poriadok

 

 

 

 

 

  

    

             

 

 

 

 

 

ŠKOLSKÝ  PORIADOK 

2022/2023  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                              

 

 

 

 

 

 

 

 Mgr.Andrej Kúdela                                       

 riaditeľ školy 

 

     

Školský poriadok Základnej školy Ul. Gorazdova 1319/6 Bánovce

nad Bebravou na školský rok 2022/2023

 

 

  1. Prerokovanie v pedagogickej rade  

Školský poriadok na školský rok 2022/2023 bol prerokovaný v pedagogickej rade  dňa .

septembra 2022. 

 

Mgr. Andrej Kúdela           

 riaditeľ   školy 

 

 

 

  1. Prerokovanie v rade školy  

Školský poriadok na školský rok 2021/2022 bol prerokovaný v rade školy  dňa  . septembra 2022.

 

                                                                                                      ....................................................... 

                                                                                                           predseda rady školy 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŠKOLSKÝ  PORIADOK    

Článok 1

Základné ustanovenia    

  1. Školský poriadok vydáva riaditeľ školy v súlade s nasledujúcimi  právnymi normami:  

  

    • Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov; 
    • Zákon č. 37/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z.  o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov;
    • Vyhláška MŠ SR č. 320/2008 o základnej škole; 
    • Vyhláška MŠVVaŠ SR č. 224/2011, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška MŠ SR č. 320/2008

Z. z. o základnej škole; 

    • Deklarácia práv dieťa  a  Listina základných práv a slobôd. 

 

  1. Základná škola Ul. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou je škola s právnou subjektivitou. V záujme naplnenia práva na vzdelanie, škola zabezpečuje vnútorný chod školy, organizáciu života žiakov v škole a podmienky pre optimálne  medziľudské vzťahy tak, aby čas strávený v škole bol maximálne efektívne využitý z hľadiska vzdelávania, aby bol aj časom príjemne stráveným rovnako žiakmi ako i učiteľmi.  

 

  1. Školský poriadok je súhrn základných noriem spolužitia a spolupráce celého školského kolektívu žiakov, učiteľov a ostatných zamestnancov školy. Jeho uplatňovanie v praktickom živote v podstatnej miere prispieva k plynulému chodu školy a bezpečnosti žiakov.  

  

Školský poriadok sa člení na:  

  

    • časti, v ktorých sa uvádzajú práva a povinnosti žiakov,   výchovné opatrenia, organizácia vyučovania, práva a povinnosti rodičov a iných osôb, prílohy -  Ochrana  detí  pred  negatívnymi  javmi a  opatrenia  proti šíreniu drog  v  školskom  prostredí,  
    • Prevádzkové  poriadky odborných učební.  

  

Povinnosti žiakov a rodičov po dobu trvania pandémie ochorenia COVID-19  

  

Počas celého školského roka 202/2022 sa žiaci, zákonní zástupcovia a zamestnanci Základnej školy, Ul. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou riadia podľa pokynov vydaných riaditeľom školy Vnútorný poriadok základnej školy a školského klubu detí na školský rok 2021/2022, ktoré upravujú iba tie základné prevádzkové podmienky, ktoré sa líšia (či sú upravené nad rámec) od štandardných podmienok vyplývajúcich z legislatívnych predpisov, ktoré vydáva MŠVVaŠ SR, ÚVZ SR a RÚVZ v Trenčíne. 

  

Povinnosti žiakov  

  1. Pri ceste do školy sa žiaci riadia aktuálnymi opatreniami ÚVZ SR a pokynmi RÚVZ. Sprevádzajúce osoby sa vo vnútorných priestoroch školy nepohybujú.  
  2. Dodržiavať minimalizovanie zhromažďovania osôb pred základnou školou.  
  3. Žiak má v taške rezervné rúško (pre prípad znečistenia svojho používaného rúška).  
  4. Žiak si pri vstupe do budovy školy dezinfikuje ruky.  
  5. Žiak si pravidelne  podľa potreby umýva ruky bežným spôsobom, ktorý je v súlade s aktuálnymi hygienicko - epidemiologickými nariadeniami.  
  6. Žiaci povinne nosia rúška/respirátor FFP2 všade vo vnútorných priestoroch školy, kde prebieha výchovno - vzdelávací proces, ak nie je určené inak z nariadenia ÚVZ SR.   
  7. Prestávky medzi hodinami žiaci trávia v danej triede pri priamom vetraní s cieľom eliminovať prechádzanie sa po chodbách.
  8. Opatrenia školy kvôli prevencii nákazy COVID-19 sú založené na princípe ROR - Rúško, Odstup, Ruky 

  

Povinnosti zákonných zástupcov 

  1. Zodpovedá za dodržiavanie hygienicko-epidemiologických opatrení pri príchode žiaka do základnej školy a pri odchode žiaka zo základnej školy resp. školského klubu detí (nosenie rúšok, dodržiavanie odstupov, dezinfekcia rúk v zmysle aktuálnych opatrení ÚVZ SR).  
  2. Zabezpečí pre svoje dieťa každý deň dve rúška (jedno náhradné, musí mať pri sebe v prípade potreby) a papierové jednorazové vreckovky. 
  3. Dodržiava pokyny riaditeľa školy, ktoré upravujú podmienky prevádzky základnej školy a školského klubu detí na školský rok 2021/2022. 
  4. Predkladá pri prvom nástupe žiaka do základnej školy Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti ďalej v súlade so školským semaforom.
  5. Po každom prerušení dochádzky žiaka do základnej školy v trvaní viac ako tri dni predkladá písomné Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti.
  6. Rodič žiaka si môže kedykoľvek počas roka uplatniť výnimku z karantény, vyplnením Oznámenia o výnimke z karantény, pokiaľ žiak spĺňa podmienky výnimky z karantény. 7. V prípade, že u dieťaťa/žiaka je podozrenie alebo potvrdené ochorenie na COVID-19, bezodkladne o tejto situácii informuje príslušného vyučujúceho a riaditeľa školy. Povinnosťou zákonného zástupcu je aj bezodkladne nahlásenie karantény, ak bola dieťaťu/žiakovi nariadená lekárom všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo miestne príslušným regionálnym hygienikom. Za týchto podmienok je dieťa (žiak) zo školy vylúčené.  

8. Opatrenia školy kvôli prevencii nákazy COVID-19 sú založené na princípe ROR - Rúško, Odstup, Ruky 

 

Povinnosti zamestnancov 

  1. Zamestnanci školy si môžu kedykoľvek počas roka uplatniť výnimku z karantény, vyplnením Oznámenia o výnimke z karantény, pokiaľ spĺňajú podmienky výnimky z karantény.
  2. Každý zamestnanec si pri vstupe do budovy školy dezinfikuje ruky. 
  3. Opatrenia školy kvôli prevencii nákazy COVID-19 sú založené na princípe ROR - Rúško, Odstup, Ruky. 
  4. Nepedagogický zamestnanec školy nosí rúško alebo ochranný štít v súlade s aktuálnymi opatreniami ÚVZ SR. 
  5. Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec (aj asistent učiteľa alebo špeciálny pedagóg, školský psychológ, sociálny pedagóg) majú odporučené nosiť rúško alebo ochranný štít pri výkone výchovno-vzdelávacieho procesu, v ostatných prípadoch nosia rúško alebo ochranný štít v súlade s aktuálnymi opatreniami ÚVZ SR. 
  6. V miestnosti, v ktorej sa zdržuje trieda, zabezpečujú časté intenzívne priame vetranie, v prevádzke sú i germicídne žiariče, na chodbách školy difuzéry.  
  7. Opakovane upozorňujú žiakov na dodržiavanie hygienických pravidiel pri kašľaní a kýchaní. 
  8. Upratovanie a dezinfekcia toaliet prebieha minimálne dvakrát denne a podľa potreby.  
  9. Dôkladné čistenie všetkých miestností, v ktorých sa žiaci, pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci školy nachádzajú, sa musí vykonávať najmenej raz denne. 
  10. Dezinfekcia dotykových plôch, ostatných povrchov alebo predmetov, ktoré používa zvlášť veľký počet ľudí, musí byť vykonávaná minimálne dvakrát denne a podľa potreby (napr. 

kľučky dverí).  

 

Pri podozrení na ochorenie  

  1. Nikto s príznakmi infekcie dýchacích ciest, ktoré by mohli zodpovedať známym príznakom COVID-19 (zvýšená telesná teplota, kašeľ, zvracanie, kožná vyrážka, hnačky, náhla strata chuti a čuchu, iný príznak akútnej infekcie dýchacích ciest) nesmie vstúpiť do priestorov základnej školy a školského klubu detí. 
  2. Ak žiak v priebehu dňa vykazuje niektorý z možných príznakov COVID-19, je nutné umiestniť ho do izolačnej miestnosti a kontaktovať zákonných zástupcov, ktorí ho bezodkladne vyzdvihnú. 
  3. Ak sa u zamestnanca základnej školy alebo školského klubu detí objavia príznaky nákazy COVID – 19 v priebehu jeho pracovného dňa, bezodkladne o tom informuje riaditeľa školy a opustí školu v najkratšom možnom čase s použitím rúška. 
  4. V prípade podozrivého žiaka alebo pracovníka sa riadi škola usmerneniami Školského Semaforu.  

 

 

 

 

 

Článok 2  

Práva  a  povinnosti  žiakov 

  

2.1    Práva žiakov 

   

  Každý žiak má práva, ktoré sú zakotvené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv, Deklarácii práv dieťaťa, v Dohovore o právach dieťaťa a v iných medzinárodných dokumentoch zaoberajúcich sa ochranou ľudských práv a práv dieťaťa. 

 

 

2.1.1  Právo  na  vzdelanie 

  

    Základné vzdelanie má žiak právo dostať bezplatne. Má právo zúčastňovať sa všetkých školou organizovaných akcií, zhromaždení, besied, výletov a exkurzií. Má právo primerane využívať zariadenie učebne, výpočtovú techniku a knižnicu. Má právo na vzdelanie v materinskom jazyku. Má právo rozvíjať svoju osobnosť, nadanie, schopnosti a potreby. Škola ho musí naučiť úcte k ľudským právam a základným slobodám. Je jeho právom, aby poriadok a disciplína v škole bola zaisťovaná spôsobom zlučiteľným s ľudskou dôstojnosťou. 

 

2.1.2 Právo na názor 

  

    Žiak má právo slušným spôsobom povedať svoj názor. Má právo svoje názory vyjadrovať slobodne a verejne. Nikto nemá právo mu v tom brániť, ale aj on vždy uznáva právo druhého na jeho vlastný názor. Má právo klásť otázky k učivu a dostať na ne odpoveď. Má právo požiadať učiteľa, alebo vedenie školy o vysvetlenie otázok a problémov, ktoré sa týkajú života školy. Má právo na komunikáciu s učiteľom v duchu zásad humanity a demokracie. 

  

2.1.3  Právo slobody prejavu 

  

    Žiak má právo formulovať vlastné názory a tieto slobodne vyjadrovať, pričom týmto názorom sa musí venovať patričná pozornosť a predovšetkým zabezpečovať, aby názory žiakov mohli byť slobodne prezentované. Toto právo však musí byť v súlade s právnymi normami Slovenskej republiky a nesmie byť v rozpore alebo potláčať práva a povesť iného človeka, nesmie ohrozovať bezpečnosť, poriadok, zdravie, morálku a základne práva a slobody iných a svoje. 

 

2.1.4  Právo na pokojné zhromažďovanie a združovanie sa  

  

      Žiaci majú právo združovať sa na základe dobrovoľnosti v  detských a mládežníckych  organizáciách, v záujmových krúžkoch v škole, zapájať sa do mimoškolských kultúrnych, športových a iných aktivít organizovaných školou. 

Žiaci majú právo organizovať v priestoroch školy svoje vlastné zhromaždenia žiakov a tiež spolupracovať      s pedagogickými pracovníkmi školy za určitým účelom – v prospech rozvoja výchovno-vzdelávacieho procesu a pri oslavách rôznych výročí, sviatkov, prezentáciách vlastných tvorivých aktivít a pod. Majú právo požiadať pedagogických pracovníkov o pomoc pri organizácii vlastného zhromaždenia v priestoroch školy a pozývať si na tieto zhromaždenia svojich hostí, rodičov a priateľov v prípade potreby. Žiaci majú toto právo, pokiaľ neporušujú práva iných a dodržujú oni aj ich hostia školský poriadok. Žiaci majú tiež právo organizovať svoje aktivity aj v iných priestoroch školy, ak toto bude vopred organizačne zabezpečené a odsúhlasené riaditeľstvom školy a ak toto nebude narušovať priebeh iných aktivít školy a aktivít iných subjektov v škole. Právo zhromažďovať sa počas školského vyučovania majú žiaci len v priestoroch školy, t.j. v triedach, v školskej chodbe, v telocvičniach,  jedálni a vestibule školy. 

  

 

 

2.1.5  Právo na objektívne hodnotenie 

 

 Žiak má právo na objektívne skúšanie a hodnotenie v súlade s metodickými pokynmi na hodnotenie a klasifikáciu - Metodický pokyn č. 22/2011, Zákonom č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov,  Zákonom č.  37/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z.  o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, Vyhláškou MŠ SR z 23.7.2008 o základnej škole a Vyhláškou MŠVVaŠ SR č. 224/2011, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška MŠ SR č. 320/2008 Z. z. o základnej škole. 

 

2.1.6  Právo na ochranu zdravia 

  

     Je povinnosťou školy zabezpečiť žiakovi ochranu zdravia a bezpečnosť pri vyučovaní, ako aj dodržiavanie základných psychohygienických noriem. Žiak má právo na ochranu pred ponižovaním, šikanovaním, týraním a inými formami útlaku a diskriminácie. Má právo na ochranu pred drogovými závislosťami. 

 

2.1.7  Právo na voľný čas 

 

      Žiak má právo na voľný čas, hru a účasť v kultúrnom živote, umení, športových aktivitách a takých činnostiach,  ktoré zodpovedajú jeho záujmom, fyzickým a duševným schopnostiam. Princípy na uplatňovanie práva na voľný čas a oddych: dodržiavanie psychohygienických  zásad, tvorba rozvrhu hodín, nepreťažovanie žiakov a zadávanie domácich úloh, dobrovoľný výber záujmovej a mimoškolskej činnosti. 

  

2.1.8  Právo na ochranu súkromia, slobodu myslenia, svedomia a náboženstva 

  

     Žiak majú právo na zákonnú ochranu proti zásahom a útokom na súkromný život, do svojej rodiny a domova, do korešpondencie, do cti a povesti. Je povinnosťou školy a všetkých jej zamestnancov chrániť žiakov školy proti porušovaniu týchto práv.  

O žiakoch možno zhromažďovať len základné údaje, týkajúce sa identifikácie osoby: meno a priezvisko, dátum narodenia, bydlisko, rodné číslo, štátnu príslušnosť, národnosť, osobné údaje týkajúce sa jeho zdravia a mentálnej identity. Zhromažďované údaje je potrebné chrániť pred prístupom nepovolaných osôb a zachovávať o nich mlčanlivosť. Rovnako nemožno zasahovať do súkromného života žiaka, do rodinných vzťahov žiaka, do korešpondencie a povesti žiaka.

Žiak má  právo na  slobodu  myslenia,  svedomia a náboženského cítenia a  prejavu. Tieto  práva však  nesmú ohrozovať práva a slobody iných a musia byť v súlade s mravnými a právnymi normami Slovenskej republiky. 

 

     2.1.9  Právo na ochranu pred negatívnymi a zdravie ohrozujúcimi vplyvmi 

 

     Žiak má právo na prostredie, ktoré neohrozuje jeho zdravý duševný a telesný vývin, na prostredie, kde nie je ohrozované jeho zdravie a život. Je povinnosťou školy zabezpečiť takéto prostredie všetkými možnými dostupnými prostriedkami, v súlade s právnymi normami Slovenskej republiky tak, aby žiak bol chránený predovšetkým: 

 

  1. pred nezákonným užívaním narkotických a psychotropných látok definovaných príslušnými medzinárodnými zmluvami a zneužívaním žiakov pri výrobe a distribúcii týchto látok, 
  2. pred užívaním alkoholických nápojov akéhokoľvek druhu a v akomkoľvek množstve na pôde školy a akciách školy, 
  3. fajčením, či už priamym alebo vdychovaním cigaretového dymu iných fajčiarov, 
  4. pred sexuálnym využívaním a zneužívaním, vrátane prostitúcie a pornografie, prípadne inými formami zneužívania a vykorisťovania, 
  5. krutým trestaním, týraním, mučením, ponižovaním, šikanovaním, obmedzovaním ich práv a slobôd, nevhodným zaobchádzaním. 

  

2.1.10  Právo na omyl 

  

       Žiak má právo na omyl, zmenu názoru a právo na vývin. Má právo robiť chyby a byť za ne zodpovedný. Môže sa pomýliť, prípadne niečo zabudnúť, nezabúda sa však ospravedlniť. Učiteľ mu umožní, aby svoj omyl, alebo chybu napravil. 

  

2.1.11 Právo zdravotne znevýhodnených žiakov 

  

      Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a so zdravotnými obmedzeniami má právo na zvláštnu starostlivosť a vzdelávanie, aby dosiahol čo najvyššiu mieru samostatnosti a mohol viesť plnohodnotný spoločenský život. 

 

2.1.12  Právo na  spravodlivý proces 

  

      Žiak má právo byť vypočutý, keď mu budú hroziť sankcie za porušenie školského poriadku, má právo k veci slobodne sa vyjadriť a obhájiť sa. 

 

2.1.13  Právo na komisionálne a rozdielové skúšky 

  

       Žiak má právo na komisionálne preskúšanie a rozdielové skúšky. Ak žiak, alebo jeho zákonný zástupca má pochybnosti o správnosti klasifikácie na konci prvého alebo druhého polroku, môže do troch dní odo dňa, odkedy sa dozvedel o jej výsledku, požiadať riaditeľa školy o komisionálne preskúšanie s uvedením dôvodov.  

Ak nie je možné žiaka vyskúšať a klasifikovať v riadnom termíne v prvom polroku, žiak sa za prvý polrok neklasifikuje, riaditeľ školy určí na jeho vyskúšanie a klasifikovanie náhradný termín, a to spravidla tak, aby klasifikácia mohla byť ukončená najneskôr do dvoch mesiacov po ukončení prvého polroka. 

Ak nie je možné žiaka vyskúšať a klasifikovať v riadnom termíne v druhom polroku, žiak je skúšaný a klasifikovaný za toto obdobie v poslednom augustovom týždni. 

Žiak, ktorý absolvuje študijný pobyt v zahraničí má právo na rozdielové skúšky, prípadné vopred dohodnuté konzultácie na konci augusta, aby  si mohol uzavrieť príslušný ročník a po úspešnom absolvovaní  predpísaných rozdielových skúšok, ktoré určí RŠ nastupuje do ďalšieho ročníka. 

       

 2.1.14  Právo na prístup k informáciám 

  

        Žiak má právo na voľný prístup k informáciám prostredníctvom médií, a to z národných a medzinárodných zdrojov, hlavne k takým, ktoré pozitívne rozvíjajú jeho sociálne cítenie, telesné a duševné zdravie, v škole na vyučovaní i prostredníctvom počítačov, na zhromaždeniach i v individuálnych debatách so zamestnancami školy.  

Je úlohou školy ochraňovať žiaka pred informáciami a materiálmi, ktoré sú škodlivé z hľadiska jeho zdravého vývinu a ktoré sú v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky  a morálkou spoločnosti, ktoré navádzajú k násiliu, xenofóbii, sexuálnemu zneužívaniu, závislosti a ďalším negatívnym prejavom a činnostiach. 

  

2.1.15  Ochrana pred diskrimináciou a princíp rovnosti 

  

        Žiak má právo na ochranu pred diskrimináciou v prístupe učiteľa k nemu, v komunikácii a v procese hodnotenia so zachovaním princípu rovnosti pre všetkých žiakov  

 

2.2  Povinnosti žiakov  

  

   2.2.1    Príchod žiakov do školy     

 

  1. Pred vstupom do  budovy  sa  žiaci  zdržujú na  vyasfaltovanom  priestore  pred   budovou školy a správajú sa tak, aby neznečisťovali okolie a nepoškodzovali zeleň a vonkajšie zariadenie školy. 
  2. Žiaci do školskej budovy vstupujú pred začiatkom vyučovania od 7:30 hod do 7:40 len cez vchody na to určené. Počas vyučovania a cez prestávky je zakázané svojvoľne opúšťať budovu školy. 
  3. Po vstupe žiakov do školy sa vyzlečie a prezuje do prezúviek pri svojej šatňovej skrinke. Osobné veci si uzamkne v šatňovej skrinke. 
  4. Po vstupe do budovy školy žiaci vchádzajú k šatňovým skrinkám v suteréne školy, kde sa prezujú. Zo zdravotných dôvodov nie sú vhodné na prezutie tenisky, cvičky, botasky. Vrchné ošatenie si tiež uložia v šatňových skrinkách.  Obuv  nechávajú žiaci uloženú na plastovej podložke v šatňovej skrinke. V šatňovej skrinke si udržujú poriadok.  Prezúvky môžu byť s koženou, plátenou alebo bielou gumenou podošvou. Nesmú byť s čiernou gumenou podošvou. V prezúvkach sa nesmie cvičiť na hodinách TV. 
  5. V prípade neskorého príchodu na vyučovanie, ak sa žiak nepreukáže lekárskym alebo iným potvrdením, zameškaný čas z vyučovacej hodiny sa mu započítava ako neospravedlnený. 
  6. Pri oneskorenom príchode na vyučovanie sa žiaci ospravedlnia u vyučujúceho. 
  7. Pri odchode žiaka zo školy počas vyučovania, žiak informuje triedneho učiteľa na základe písomnej požiadavky zákonného zástupcu. 
  8. Žiaci, ktorí navštevujú ŠKD vstupujú do školy v čase od 5:45 hod. do 7:30 hod. 
  9. Žiak je povinný zdraviť a správne oslovovať všetkých zamestnancov školy (pozdrav: Dobrý deň!, Dobré ráno!, Dovidenia!, oslovenie: pán učiteľ, pani učiteľka, pán školník, pani upratovačka, pani kuchárka), správať sa slušne na verejnosti, neohrozovať mravný vývoj svojich spolužiakov ani ich zdravie. 
  10. Pri vstupe do budovy školy si nasadí rúško/ respirátor FFP2 a vydezinfikuje ruky.

  

2.2.2    Dochádzka žiakov a uvoľňovanie žiaka 

  

  1. Žiak na vyučovanie dochádza pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín.  
  2. Zúčastňuje sa činností, ktoré organizuje škola v čase riadneho vyučovania. 
  3. Žiak má možnosť prihlásiť sa do ŠKD a záujmových útvarov, ktoré zriadila škola, resp. CVČ, pričom dochádzka do ŠKD a záujmových útvarov je pre prihlásených žiakov záväzná. 
  4. Žiak dbá o svoju osobnú hygienu a nosí si do školy nevyhnutné  hygienické potreby. 
  5. Ak žiak zostane doma, sú rodičia povinní jeho neprítomnosť ospravedlniť ústne, písomne alebo telefonicky do 24 hodín. Ospravedlnenku je potrebné doniesť najneskôr do 3 dní po návrate do školy, potom sa absencia považuje za neospravedlnenú. Na ospravedlnenky má žiak  Žiacku knižku resp. zavedené Zrkadielko, kde zapisuje ospravedlnenie rodič aj lekár. Pri ľahších zdravotných problémoch môže zákonný zástupca ospravedlniť svoje dieťa na obdobie 5 po sebe idúcich dní. Ak má učiteľ podozrenie, že žiak alebo rodičia porušujú povinnosť školskej dochádzky, žiada neprítomnosť doložiť potvrdením lekára.  
  6. Plánovanú neprítomnosť musí žiak triednemu učiteľovi  vopred oznámiť.  Uvoľnenie na 1 deň povoľuje triedny učiteľ. Uvoľnenie  na viac ako 1 deň povoľuje riaditeľ školy po prekonzultovaní s triednym učiteľom na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu. 
  7. Vyučujúci môže uvoľniť žiaka len zo svojej vyučovacej hodiny, riaditeľ alebo zástupca školy z ľubovoľnej hodiny na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu. 
  8. Žiak môže opustiť priestory školy v priebehu vyučovacieho procesu iba v sprievode dospelej osoby (zákonného zástupcu alebo ním poverenej osoby,  zamestnanca školy). 
  9. Mimoškolské aktivity treba prispôsobiť školským požiadavkám mimo vyučovacieho procesu. V individuálnych prípadoch môže riaditeľ školy uvoľniť žiaka na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu s prihliadnutím na správanie žiaka, na dosahovaný prospech a možnosť nahradiť si zameškané učivo. 

 

         2.2.3   Správanie sa žiakov počas vyučovania 

                

  1. Čas od príchodu do školy do začatia vyučovania využíva žiak na prípravu na vyučovanie. Po chodbách a v učebniach sa zakazuje behať a kričať. 
  2. Pred začiatkom každej vyučovacej hodiny si žiak pripraví všetky potrebné pomôcky. 
  3. Na začiatku hodiny sedí na mieste určenom vyučujúcim. 
  4. Pri vstupe učiteľa alebo inej dospelej osoby do triedy, žiak ju pozdraví postavením sa.

Nevstáva jedine pri vyučovaní výtvarnej výchovy, technickej výchovy a pri písaní kontrolných prác. 

  1. Ak sa žiak z vážnych dôvodov nemohol pripraviť na vyučovanie, ospravedlní sa na začiatku hodiny vyučujúcemu. 
  2. Žiak je povinný správať sa slušne k dospelým aj k žiakom, nepoužívať vulgárne slová a nadávky. Do školy chodí slušne a bez výstredností oblečený.   
  3. Počas vyučovania žiak spolupracuje s učiteľom, riadi sa pokynmi vyučujúceho, sleduje jeho výklad a odpovede spolužiakov, pracuje podľa svojich možností  a schopností. 
  4. Ak chce žiak odpovedať, alebo sa vyučujúceho na niečo spýtať,  hlási sa zdvihnutím ruky. 
  5. Žiak nosí do školy len pomôcky, ktoré potrebuje na vyučovanie, nie cenné veci, lebo škola za stratu peňazí a cenností ( napr. mobil,  šperky a pod.) nezodpovedá. 
  6. Žiak nosí každý deň a na každú vyučovaciu hodinu žiacku knižku. 
  7. V prípade, ak je žiak poverený priniesť klasifikačný záznam zo zborovne, resp. inej triedy, nemanipuluje s triednou dokumentáciou.
  8. Žiak neprepisuje údaje v žiackej knižke. 
  9. Ak žiak vynechá vyučovanie, informuje sa u spolužiakov alebo vyučujúceho o preberanom učive. 
  10. Pred hodinou telesnej výchovy sa žiak v šatni telovýchovej časti prezlečie do cvičebného úboru a odovzdá vyučujúcemu telesnej výchovy do úschovy cenné predmety. 
  11. Ak žiak nemôže zo zdravotných dôvodov cvičiť na hodine telesnej výchovy, ospravedlní sa vyučujúcemu a odovzdá mu príslušný doklad od lekára alebo rodiča, pričom ospravedlnenie od rodiča platí len na jeden deň. 
  12. Za čistotu svojich pracovných priestorov zodpovedá každý žiak.  
  13. Je zakázané do školy nosiť veci, ktoré by mohli ohroziť zdravie a bezpečnosť žiakov.  
  14. V triede je zakázané vykonávať akúkoľvek činnosť, ktorá môže ohroziť bezpečnosť, zdravie a poškodiť majetok školy (pohadzovanie predmetov, futbal, hazardné hry,...)    
  15. Na popoludňajšie vyučovanie čaká žiak vo vstupnej časti budovy školy, odkiaľ ho vyučujúci odvedie do učebne. 
  16. Po vyučovaní resp. pred definitívnym opustením učebne  zostávajú lavice a trieda čisté, stoličky sa vykladajú na lavice kvôli upratovaniu.  

 

         2.2.4 Mobilné telefóny 

  

  1. Je zakázané používať mobilné telefóny v priestoroch triedy.  
  2. Žiak je povinný uviesť  mobil do tichého režimu pred vstupom do budovy a môže ho zapnúť až po odchode z budovy školy. Počas vyučovania má mobilný telefón uložený v šatňovej skrinke. 
  3. Žiak počas vyučovania nemá právo zhotovovať obrazový alebo zvukový záznam.  
  4. V odôvodnenom prípade potreby použitia mobilného telefónu požiada žiak o povolenie triedneho učiteľa, riaditeľa alebo jeho povereného zástupcu. 
  5. Ak žiak na vyučovaní alebo počas prestávky nedovolene použije mobilný telefón, vyučujúci resp.  vyučujúci vykonávajúci dozor žiaka upozorní, aby vypol mobilný telefón a uložil ho späť do šatňovej skrinky. Ak žiak aj napriek upozorneniu opätovne použije mobilný telefón vyučujúci resp. vyučujúci vykonávajúci dozor  je povinný odobrať mu ho a uložiť ho v prítomnosti dotknutého žiaka do uzamykateľnej skrinky v riaditeľni školy. Pred odobratím telefónu si ho žiak vypne. Následne vyučujúci kontaktuje triedneho učiteľa a ten bezodkladne kontaktuje zákonného zástupcu žiaka.
  6. Odobratý mobilný telefón môže vyzdvihnúť zákonný zástupca žiaka u riaditeľa školy alebo zástupcu riaditeľa školy. 

  

   2.2.5   Správanie sa žiakov počas prestávky 

  

  1. Žiak má právo na prestávku podľa stanoveného rozvrhu hodín. 
  2. Žiak sa počas malých prestávok spravidla zdržiava v triede, zachováva pravidlá bezpečnosti a neruší ostatných, prestávku využíva na prípravu pomôcok na ďalšiu vyučovaciu hodinu,  vykonanie osobnej hygieny a pod. 
  3. Počas veľkej prestávky sa žiak zdržuje v určených priestoroch podľa pokynov službukonajúceho dozoru učiteľov. Žiakovi sa zakazuje zdržiavanie sa na schodiskách, vykláňanie sa z okien  a sadanie na parapetné dosky. Používa vyhradené WC.
  4. V školskej budove, po chodbách, na schodisku a v areáli školy žiak udržiava poriadok, nevyhadzuje odpadky z okien, dbá na bezpečný  pohyb, nešmýka sa po chodbách  a chodníkoch v zimnom období, nenakláňa sa zo zábradlia, aby seba alebo spolužiaka neohrozil, prípadne nespôsobil úraz. 
  5. Vznik akéhokoľvek úrazu je žiak povinný bezodkladne hlásiť dozor konajúcemu učiteľovi alebo triednemu učiteľovi
  6. Pred vyučovaním v odbornej učebni čaká žiak učiteľa vo svojej kmeňovej triede. Do odbornej učebne žiak vchádza zásadne v doprovode vyučujúcich jednotlivých predmetov. 
  7. Do riaditeľne, zborovne, kancelárie chodí žiak len v nevyhnutných  prípadoch. 
  8. Je nežiadúci vstup žiaka do zborovne bez vyučujúceho, ako aj  hromadné postávanie žiakov pred zborovňou. 
  9. Správanie žiaka musí byť v duchu znášanlivosti, rovnosti pohlavia, bez znakov etnických, či náboženských rozporov; prvky šikanovania alebo vydierania budú hodnotené ako vážny priestupok; za prvky šikanovania sa považuje výsmech, rozkazovanie, vnucovanie, vydieranie, ubližovanie, utláčanie, ponižovanie, týranie fyzické aj psychické, bitky, prezývky. 

 

 

     

2.2.6    Odchod žiakov zo školy 

  

  1. Pred odchodom z učebne žiak zanecháva svoje miesto upravené podľa pokynov učiteľa. 
  2. Žiak po skončení vyučovania uprace svoje miesto, vyloží stoličku, vezme si svoje veci a organizovane podľa pokynov učiteľa sa presunie k svojej šatňovej skrinke. 
  3. Žiaci, ktorí sa stravujú v jedálni školy,  veci si uložia do šatňových skriniek alebo do poličiek určených na odkladanie školských tašiek a odchádzajú disciplinovane na obed v doprovode vyučujúceho. Žiaci, ktorí sa nestravujú  v školskej jedálni, odchádzajú domov.  
  4. Po skončení vyučovania  ide  žiak  domov, bezdôvodne  sa  nezdržiava  v  budove školy.   
  5. Je prísny zákaz zdržiavania sa žiakov po vyučovaní na schodišti pred oboma vchodmi do budovy školy. 

    

   2.2.7     Starostlivosť o zovňajšok 

 

  1. Pred vyučovaním sa žiak prezúva a necháva si obuv a vrchný odev  v šatňovej skrinke.  
  2. Na vyučovanie prichádza žiak vhodne – adekvátne, čisto a bez výstredností oblečený a upravený. Za výstrednosť sa považuje piercing na viditeľnom mieste,  účesy vo forme chocholov, vystrihaných pásov a vyholenej lebky, výstredné líčenie. Oblečenie má zakrývať celý trup. 
  3. Dbá na dodržiavanie osobnej hygieny, čistotu nechtov a vlasov. 
  4. Používa vyhradené WC, kde je povinný dodržiavať hygienu a po použití WC si umyť ruky a osušiť papierovými utierkami.
  5. Na pracovné vyučovanie, technickú výchovu a výtvarnú výchovu má žiak vhodný pracovný odev podľa pokynov vyučujúceho. 
  6. Na hodinách telesnej výchovy používa cvičebný úbor podľa pokynov vyučujúceho; nie je dovolené cvičiť v oblečení, ktoré má na sebe  počas vyučovania. 

 

           2.2.8    Povinnosti týždenníkov 

  

  1. Za poriadok v triede zodpovedajú týždenníci. Ich podrobné povinnosti im uložia triedni učitelia. K základným povinnostiam týždenníkov patrí: prichádzať do triedy prví a odchádzať poslední, dbať o disciplínu spolužiakov pred vyučovacou hodinou, ohlásiť chýbajúcich žiakov vyučujúcim  a prípadnú neprítomnosť vyučujúceho ohlásiť vedeniu školy kvôli zastupovaniu po uplynutí 5 minút. 
  2. Ţýždenníci dbajú, aby trieda bola počas vyučovania aj po jeho ukončení v náležitom poriadku, dbajú na pravidelné utieranie tabule. 
  3. V prípade potreby na pokyn vyučujúceho prinesú do triedy potrebné učebné pomôcky. 
  4. Počas veľkej prestávky týždenníci  vyvetrajú - vetrajú len spodnými oknami, ktoré nevyvesujú zo závesov, umyjú tabuľu, podľa potreby popolievajú kvety. 
  5. Po skončení vyučovania skontrolujú čistotu a poriadok v triede (zdvihnuté stoličky,  uzavretý vodovodný kohútik, vypnuté svetlá, čistá tabuľa, vyzbierané papiere po zemi a v laviciach). 
  6. Zistené nedostatky alebo poškodzovanie triedy hlásia triednemu učiteľovi.  

 

   2.2.9    Starostlivosť o ochranu zdravia, bezpečnosť pri vyučovaní  a školských akciách  

  

  1. Žiak počas vyučovania, prestávok ako aj na podujatiach organizovaných školou, chráni svoje zdravie a zdravie svojich  spolužiakov.    
  2. Žiakom, v záujme aktívnej ochrany zdravia, nie je dovolené fajčiť, piť alkoholické nápoje, používať zdraviu škodlivé látky. Za závažné porušenie školského poriadku sa považuje nosenie, prechovávanie, rozširovanie a užívanie drog, tabaku a alkoholu. 
  3. V prípade náhlej nevoľnosti, alebo ochorenia, žiak ihneď informuje vyučujúceho,

   učiteľa vykonávajúceho dozor alebo najbližšiu dospelú osobu.   

(4)   Vznik akéhokoľvek úrazu je žiak povinný bezodkladne hlásiť dozor konajúcemu  

         učiteľovi alebo triednemu učiteľovi.

 

 

   2.2.10    Starostlivosť o učebnice, učebné pomôcky a školské zariadenie 

            

  1. Žiak musí chrániť učebnice a školské potreby (učebnice a zošity nosí zabalené). 
  2. Svoje pracovné miesto a všetky spoločné priestory triedy a školy udržiava v čistote.  
  3. Ak žiak počas školského roka prejde z jednej školy do druhej, učebnice  si ponechá a odovzdá ich v tej škole, kde ukončí školský rok. 
  4. Ak žiak v počas školského roka poškodí učebnicu, zaplatí zostatkovú hodnotu učebnice (hodnota učebnice je rozpísaná na obdobie 5 rokov).  Pri strate uhradí celú hodnotu učebnice. 
  5. Žiak chráni pred poškodzovaním školské zariadenie.  
  6. Žiak je povinný oznámiť triednemu učiteľovi alebo učiteľovi, ktorý vykonáva dozor bezprostredne po zistení poškodenie na zariadení v triede alebo škole, ktoré by mohlo ohroziť bezpečnosť alebo zdravie žiakov.  
  7. Akékoľvek poškodenie školského zariadenia je žiak povinný prostredníctvom rodičov, resp. zákonných zástupcov uhradiť v plnej výške, alebo dať do pôvodného stavu. 
  8. Žiak môže manipulovať s oknami, žalúziami, svetelnými vypínačmi len na pokyn učiteľa. 
  9. Stratu osobných vecí oznámi žiak ihneď svojmu triednemu učiteľovi, prípadne hospodárke školy kvôli účinnému prešetreniu a likvidácii škody. Za škody spôsobené krádežou z neuzamknutých šatní škola ani poisťovňa nezodpovedá.  

 

  2.2.11   Povinnosti žiakov v školskej jedálni 

  

  1. Do školskej jedálne prichádza žiak pokojne a disciplinovane po skončení vyučovania. 
  2. Pred príchodom do jedálne si umyje ruky. (3) Čaká v rade, nepredbieha sa a správa sa ticho, rešpektuje pokyny učiteľa, ktorý vykonáva dozor. V čase pandémie COVID-19 žiaci medzi jednotlivými triedami dodržiavajú 2 m rozostupy.
  1. Pri výdajnom okienku si berie tanier s obedom, príbor, sadne si na voľné miesto a pokojne obeduje. 
  2. Po ukončení obeda žiak po sebe odnesie použitý riad a opúšťa školskú jedáleň. 
  3. Odpadky z ovocia, obaly z jogurtov, džúsov, keksov, odhadzuje do košov. 
  4. Žiak neodhadzuje prebytky stravy v priestoroch školy ani pred školou. 

 

  2.2.12   Správanie sa žiakov mimo školy 

  

  1. Žiak sa má riadiť pravidlami slušného správania aj v čase mimo vyučovania. 
  2. Žiak sa musí správať  zdvorilo k dospelým občanom,  k starým ľuďom a ženám, má byť pozorný k telesne postihnutým spolužiakom a občanom a k chorým ľuďom. 
  3. Žiak na cestách a križovatkách dodržiava dopravné predpisy, riadi sa pokynmi  dopravných orgánov alebo svetelnými signálmi.
  4. Žiak si chráni zdravie aj mimo školy, vyhýba sa činnostiam, ktoré sú zdraviu škodlivé, napr. pitie alkoholických nápojov, fajčenie, používanie zdraviu škodlivých látok a pod., 
  5. Ak žiak navštevuje niektorý odbor ZUŠ, jazykovú školu, záujmové krúžky v CVČ, je členom TJ, ŠK, informuje o tom triedneho učiteľa. 

   

Článok 3  

Výchovné opatrenia 

  

Výchovné opatrenia sú pochvaly a ocenenia a opatrenia na posilnenie disciplíny žiakov. Pri ich udeľovaní sa škola riadi týmito normami:  

 

  • Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov 
  • Zákon č. 37/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z.  o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov 
  • Vyhláška MŠ SR č. 320/2008 o základnej škole 
  • Vyhláška MŠVVaŠ SR č. 224/2011, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška MŠ SR č. 320/2008 

             Z. z. o základnej škole 

  • Metodický pokyn č.22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy. 

  

3.1. Pochvaly a ocenenia 

  

  Pochvaly sa udeľujú za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin, za dlhodobú úspešnú prácu pre kolektív. Pochvaly sa udeľujú ústne alebo písomne. Zaznamenávajú sa žiakovi do triedneho výkazu alebo katalógového listu žiaka.  

         

                 Škola udeľuje:  

 

3.1.1.  pochvalu triedneho učiteľa pred kolektívom triedy 

  

3.1.2. pochvalu riaditeľa školy pred kolektívom školy. Pri mimoriadne  záslužnom čine je

pochvala riaditeľa  školy spojená s vecnou odmenou od Rady rodičov  

 

3.2  Opatrenia na posilnenie disciplíny  

  

Opatrenia na posilnenie disciplíny sa ukladajú žiakovi za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku. Zaznamenávajú sa žiakovi do triedneho výkazu alebo katalógového listu žiaka. 

 

  1. Všetky krádeže  (v škole) sú hodnotené zníženou známkou zo správania  (stupeň 2).  Za opakované krádeže, prípadne riešené policajným zborom sa stupeň znižuje.
  2. Fajčenie v priestoroch školy (stupeň 2); opakovane  (stupeň 3).
  3. Úmyselné ublíženie na zdraví:
    • vážnejšie zranenie vyžadujúce lekárske ošetrenie (stupeň 3)
    • menšie roztržky bez následkov (stupeň zváži TU)
    • vydieranie – žiadanie peňazí, desiaty, vyhrážanie sa ublížením na zdraví,.. (stupeň 3)
  4. Požívanie legálnych a nelegálnych drog v priestoroch školy alebo počas aktivít    organizovaných školou mimo budovy školy (stupeň 2), opakovane (stupeň 3)
  5. Osočovanie a zneužívanie žiakov a pedagógov na verejných sociálnych sieťach alebo technicky sprostredkovanou komunikáciou (stupeň vých. opatrenia zváži TU).
  6. Klamanie a podvádzanie vyučujúceho ( stupeň vých. opatrenia zváži TU).
  7. Používanie vulgarizmov na adresu zamestnancov školy (stupeň 2). 
  8. Poznámky týkajúce sa vyučovacieho procesu, zohľadňuje vyučujúci daného predmetu a triedny učiteľ.   
  9. Pri udelení výchovných opatrení zohľadniť nielen počet priestupkov, ale i závažnosť priestupkov. Zabúdanie žiackej knižky, nenosenie pomôcok na vyučovanie predmetu sa zohľadňuje v hodnotení daného predmetu a triedneho učiteľa (NTU, PTU).
  • 5 zápisov               napomenutie TU
  • 6 – 10 zápisov       pokarhanie TU
  • 11 – 15 zápisov     pokarhanie RŠ
  • 16 a viac                znížená známka zo správania
  1. Úmyselné poškodzovanie školského majetku: škodu hradí v plnej výške zákonný zástupca žiaka,  na žiaka sa podľa rozsahu poškodenia uplatnia výchovné opatrenia (rozhodne TU).
  2. Opustenie budovy školy počas vyučovania bez vedomia vyučujúceho alebo TU ( stupeň vých. opatrenia zváži TU).
  3. Aj pri prvom prípade šikanovania sa posudzuje závažnosť (intenzitu prípadu) a podľa toho sa zvolí výchovné opatrenia. Ak ide o opakovaný prípad, posudzuje sa tiež závažnosť, resp. formu šikanovania.

V prípadoch ako sú napr. posmievanie sa, hanlivé prezývanie, urážky, urážanie národnosti, rodičov a pod. sa postupuje v súlade s Metodickým pokynom na hodnotenie správania žiakov a zachováva sa  postupnosť v udeľovaní výchovných opatrení predchádzajúcich zníženej známke zo správania.

V prípade tvrdých (silných) foriem šikanovania nasleduje okamžité zníženie známky zo správania. V prípade, že má takéto šikanovanie znaky trestného činu,  vec sa oznamuje polícii.

  1. Neospravedlnená absencia sa hodnotí nasledovne: 
    1. 1 hodina            napomenutie TU
    2. 2 – 3 hodiny      pokarhanie TU
    3. 4 – 7 hodín        pokarhanie RŠ
    4. 8 – 18 hodín      stupeň 2
    5. 19 – 30 hodín    stupeň 3
    6. 30 a viac            stupeň 4

TU zváži pri udelení výchovného opatrenia alebo zníženej známky zo správania, či sú neospravedlnené hodiny vymeškané v jeden deň alebo počas viacerých dní.

  1. Pri počte neospravedlnených hodín nad 15 v jednom mesiaci upozorní TU spolu s vedením školy štátne a samosprávne orgány a inštitúcie k šetreniu v súlade s § 18 ods. 2 zákonom 281/2002 Z.z. a metodický pokynom na zabezpečenie aplikácie ustanovenia §18 ods. 2 zákona č. 281/2002 Z.z. o prídavku na dieťa a o príspevku k prídavku na dieťa v znení zákona č. 658/2002 Z.z.

 

3.2.1 Online vzdelávanie

 

  • Počas prechodu z prezenčnej formy vzdelávania na dištančnú formu vzdelávania je žiak povinný zúčastňovať sa online vzdelávania podľa platného vyučovacieho rozvrhu v čase dištančného vzdelávania.
  • Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre dôvody vopred známe, zákonný zástupca žiaka ospravedlní jeho neprítomnosť na vyučovaní prostredníctvom triedneho učiteľa.
  • Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre nepredvídaný dôvod, je zákonný zástupca povinný bezodkladne oznámiť triednemu učiteľovi dôvod neprítomnosti na vyučovaní.  Len v odôvodnených prípadoch najneskôr do dvoch vyučovacích dní. V prípade, že tak neurobia, môže triedny učiteľ považovať ich neprítomnosť na vyučovaní za neospravedlnenú.
  • Zákonný zástupca žiaka je povinný oznámiť triednemu učiteľovi svojho dieťaťa dôvody jeho neúčasti na dištančnom vzdelávaní aj pre prípadné technické prekážky.
  • Žiak je povinný aktívne sa zapájať a komunikovať počas on-line hodín. Ak sa bez ospravedlnenia vzdiali z vyučovacej hodiny a nereaguje na výzvu vyučujúceho, jeho absencia bude považovaná za neospravedlnenú.
  • Nie je možné robiť akékoľvek zvukové záznamy či obrazové záznamy vyučovacích hodín bez súhlasu učiteľa.
  • Žiaci i učitelia dodržiavajú zásady slušnej a korektnej elektronickej komunikácie, prejavujúc si tak vzájomnú úctu.
  • Od žiakov sa očakáva ich samostatná práca. Pri odpisovaní pri on-line testoch, písomných prácach, resp. dištančných domácich úlohách to bude považované za porušenie školského poriadku.
  • Počas dištančného vzdelávania platia rovnaké výchovné opatrenia, pravidlá a podmienky hodnotenia práce ako počas prezenčnej výučby.
  • Žiak je povinný dodržiavať určené termíny na vypracovanie úloh a projektov. Pokiaľ žiak

nedodrží daný termín, považuje sa to za nesplnenú úlohu.

 

Pre zákonného zástupcu žiaka z toho vyplývajú nasledujúce povinnosti:

 

 

  • Pravidelne sledovať EduPage, MS Teams,  resp. stránku školy a riadiť sa aktuálnymi pokynmi školy.
  • Dohliadať a zodpovedať, aby sa žiak prihlasoval na on-line hodiny v stanovenom čase a svedomito vypracovával úlohy, ktoré má od učiteľov nariadené.
  • Ak bude žiak na on-line hodine neprítomný a vopred sa vyučujúcemu neospravedlní, jeho absenciu je rodič povinný nahlásiť a zdôvodniť.
  • V prípade, ak žiak od začiatku prerušenia vyučovania nereaguje na zadané úlohy a neplní si školské povinnosti zo subjektívnych dôvodov (nechce sa mu, ignoruje všetky úlohy), bude hodnotený podľa aktuálnych pokynov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a pedagogickou radou schváleného interného usmernenia na hodnotenie a klasifikáciu v Základnej škole, Ul. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou.

 

 

Článok 4  

Organizácia vyučovania 

               

Vyučovanie je organizované podľa rozvrhu hodín, ktorý je schválený riaditeľom školy. 

 

Vyučovanie sa začína o 7:45 hod. a končí spravidla o 13:05 hod.  

Vyučovacie hodiny dopoludnia i popoludní sú 45 minútové. Prestávky trvajú  5, 10 a 30 minút. 

  

4.1.    Vyučovacie hodiny  

 

0.   hodina -  06:50 – 07:35 hod.   

(  s povolením riaditeľa školy ) 

1.   hodina -  07:45 – 08:30 hod.   

( 10 - minútová prestávka ) 

2.   hodina -  08:40 – 09:25 hod.   

( 15 - minútová prestávka ) 

3.   hodina -  9:40  -   10:25 hod.   

( 5 - minútová prestávka ) 

4.   hodina -  10:30 – 11:15 hod.   

( 10 - minútová prestávka ) 

5.   hodina -  11:25 – 12:10 hod.   

( 10 - minútová prestávka ) 

6.   hodina -  12:20 – 13:05 hod.   

( 30 - minútová prestávka ) 

7.   hodina -  13:35 – 14:20 hod.  

 

 

  

Článok 5  

Práva a povinnosti rodičov a iných osôb 

  

5.1   Práva rodičov 

  

  1. Rodič má právo na poskytnutie bezplatného vzdelania svojho dieťaťa. 
  2. Rodič má právo na  vzdelávanie svojho dieťaťa bez diskriminácie. 
  3. Rodič má právo na informácie o škole, aký je koncepčný zámer školy, varianty, projekty, počty žiakov v triedach, materiálno-technické vybavenie školy, správu o výchovnovzdelávacej činnosti. 
  4. Rodič má právo na prijatie svojho dieťaťa do základnej školy aj mimo obvodu školy, v ktorom má  dieťa trvalé bydlisko. 
  5. Rodič má právo na začlenenie svojho dieťaťa a teda individuálny prístup vo výchove a vzdelávaní. 
  6. Rodič má právo na odklad začiatku povinnej školskej dochádzky svojho dieťaťa o jeden školský rok. 
  7. Rodič má právo získať povolenie pre svoje dieťa plniť povinnú školskú dochádzku mimo územia SR. 
  8. Rodič má právo požiadať o komisionálne preskúšanie svojho dieťaťa, ak  má  pochybnosti o správnosti  klasifikácie. 
  9. Rodič má právo predkladať návrhy na zlepšenie podmienok výchovno-vzdelávacieho procesu.  

  

    

5.2   Povinnosti rodičov 

  

  1. Rodič je povinný prihlásiť dieťa do školy a dbať o to, aby dochádzalo do nej pravidelne a včas. 
  2. Rodič je povinný oznámiť spôsob plnenia povinnej školskej dochádzky v škole mimo Slovenskej republiky do 30 dní. 
  3. Rodičia žiakov plniacich povinnú školskú dochádzku osobitným spôsobom sú povinní do 15.9. príslušného roku zaslať kmeňovej škole potvrdenie o návšteve školy.
  4. Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre nepredvídaný dôvod, je zákonný zástupca  povinný najneskôr do 24 hodín oznámiť triednemu učiteľovi dôvod neprítomnosti. V prípade, že tak neurobí, triedny učiteľ sa informuje telefonicky alebo predvolá rodičov. 
  5. Rodič je povinný  predložiť lekárske potvrdenie o chorobe najneskôr do 3 dní od nástupu dieťaťa do školy. 
  6. Rodič je povinný písomne požiadať o predčasné uvoľnenie svojho dieťaťa z vyučovania, pričom si dieťa osobne vyzdvihne pred budovou školy. 
  7. Rodič je povinný po prihlásení žiaka do ŠKD včas uhrádzať príspevok na čiastočnú úhradu nákladov. 
  8. Rodič je povinný zabezpečiť dieťaťu dostatočné množstvo školských pomôcok nevyhnutných pre riadny priebeh vzdelávacieho procesu. 
  9. Rodič je povinný zabezpečiť pravidelnú domácu prípravu žiaka na vyučovanie, dozerať na jeho prípravu na nasledujúci deň. 
  10. Rodič je povinný vytvoriť všetky podmienky pre zdravý vývoj svojho dieťaťa. 
  11. Rodič sa má zúčastňovať na schôdzkach rodičovského združenia, prípadne sa iným spôsobom informovať o výchovnovzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa. 
  12. Rodič je povinný rešpektovať telefonické alebo písomné predvolanie do školy. 
  13. Rodič je povinný rešpektovať pokyny zamestnancov školy týkajúce sa vstupu do priestorov školy, tried, školskej jedálne (nevstupovať do tried – čistá zóna; nedoprevádzať deti ku šatňovým skrinkám s výnimkou žiakov 1. ročníka v septembri - v súlade so školským COVID automatom; nevstupovať do priestorov školskej jedálne v čase vydávania obedov).

 

 

 

 

5.3  Rada školy 

  

Rada školy je iniciatívny a poradný samosprávny orgán, ktorý vyjadruje a presadzuje verejné záujmy a záujmy žiakov, rodičov, pedagogických a ostatných zamestnancov v oblasti výchovy a vzdelávania.  

 

Rada školy: 

 

  1. Plní funkciu verejnej kontroly,  posudzuje a vyjadruje sa k činnosti školy z pohľadu školskej   problematiky. 
  2. Uskutočňuje výberové konanie na funkciu riaditeľa školy. 
  3. Navrhuje kandidáta na základe výberového konania na vymenovanie do funkcie riaditeľa školy. 
  4. Predkladá návrh na odvolanie riaditeľa, alebo sa vyjadruje k návrhu na odvolanie riaditeľa školy. 
  5. Vyjadruje sa ku  koncepčným zámerom rozvoja školy alebo školského zariadenia. 
  6. Zasadá podľa potreby. 

 

 

5.4  Úlohy rodičovského združenia 

  

  1. Poskytovať škole materiálnu pomoc verejnoprospešnou prácou svojich členov, predovšetkým pri zlepšovaní školského prostredia. 
  2. Poskytovať škole finančnú pomoc pri zabezpečení  mimotriednych a mimoškolských výchovných podujatí. 
  3. Podľa potreby plniť ďalšie úlohy v prospech školy, predovšetkým pri zabezpečení školskej dochádzky, pri školskom stravovaní a rade školy. 
  4. Pomáhať škole pri rozvoji spolupráce so závodmi, firmami a spoločenskými organizáciami. 
  5. Podporovať úsilie učiteľov o trvalé a hlboké vedomosti žiakov, o zníženie počtu zaostávajúcich žiakov, o výchovu žiakov k uvedomelej disciplíne. 
  6. Pomáhať riešiť prípady žiakov s výchovnými problémami a spolupôsobiť pri ochrane detí a mládeže pred škodlivými vplyvmi. 

  

      Rodičovské združenie nezasahuje do výchovno-vzdelávacieho procesu, ale pomáha vytvárať podmienky pre jeho priaznivý priebeh a podporuje ho.  

  

 

  

Článok 6

Záverečné ustanovenia  

  

  1. Zmeny a doplnky školského poriadku môžu navrhovať žiaci, pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci svojimi pripomienkami na poradách, alebo vedeniu školy, rodičia prostredníctvom výboru rodičovského združenia. 
  2. Zmeny školského poriadku možno vykonať len písomne, a to číslovaným dodatkom k nemu. 
  3. Zmeny a doplnky po prerokovaní na pedagogickej rade schvaľuje riaditeľ školy. 
  4. Povinnosťou triednych učiteľov je so školským poriadkom a jeho doplnkami oboznámiť žiakov na najbližšej triednickej hodine a rodičov na najbližšom triednom stretnutí rodičovského združenia. Povinnosťou je aj pravidelne vyhodnocovať jeho plnenie. 
  5. Neoddeliteľnou súčasťou školského poriadku sú jeho prílohy. 
  6. Organizačný poriadok je záväzný pre všetkých zamestnancov, žiakov a rodičov Základnej školy,  Ul. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou. 
  7. Tento školský poriadok nadobúda účinnosť dňom schválenia riaditeľom školy.  
  8. Každý zamestnanec školy a žiak musí školský poriadok v konečnej podobe zobrať na vedomie a riadiť sa ním. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRÍLOHA Č. 1                                                    

Článok 7  

  

Ochrana  detí  pred  negatívnymi  javmi a  opatrenia  proti šíreniu drog  v  školskom  prostredí 

  

 A.  Základné povinnosti triednych učiteľov, učiteľov a vychovávateliek  v ŠKD    

  1. Triedny učiteľ je povinný monitorovať zmeny v správaní, prípadne v celkovom fyzickom a psychickom stave dieťaťa a byť indikátorom ohrozenia dieťaťa, každé takéto ohrozenie oznámiť rodičom. 
  2. V prípade odôvodneného podozrenia na zanedbávanie, fyzické alebo psychické týranie, sexuálne zneužívanie, alebo v prípade účasti žiaka na šikanovaní, užívaní alebo šírení drog, bezodkladne to oznámi riaditeľovi školy, ktorý okamžite požiada o spoluprácu príslušný Odbor sociálnych vecí, prípadne mestskú alebo štátnu políciu. 
  3. V prípade žiaka s  výraznými  poruchami správania spolupracuje s výchovnou poradkyňou, ktorá zabezpečí psychologické  vyšetrenie. Na základe výsledku riaditeľ školy navrhuje diagnostický pobyt žiaka v diagnostickom centre pre deti v spolupráci  s príslušným Odborom sociálnych vecí. 
  4. Ak je dieťa v škole intoxikované drogami, považuje to triedny učiteľ, ostatní pedagogickí  pracovníci i vedenie školy za akútne ohrozenie života dieťaťa a všetci uvedení sú povinní a oprávnení konať priamo a zabezpečiť zdravotnícke ošetrenie. 
  5. Pri nedostatočnej spolupráci rodičov a zákonných zástupcov alebo pri opakovanom priestupku súvisiaceho s užívaním, resp. distribúciou drog, s psychickým i fyzickým týraním, sexuálnym zneužívaním, triedny učiteľ  nahlási tieto skutočnosti riaditeľovi školy a škola písomne nahlási prípad príslušnej PPP, Odboru sociálnych vecí a mestskej, resp. štátnej polícii. 
  6. Na  vyučovacích  hodinách  i  vo výchovnej činnosti ŠKD všetci pedagogickí pracovníci sú povinní venovať zvýšenú pozornosť sexuálnej výchove a prevencii drogových závislostí, aby sa stali integrálnou súčasťou výchovy a vzdelávania. 
  7. V záujme výchovného usmernenia využívania voľného času detí, organizovať v škole triednicke hodiny, záujmové krúžky, vyučovanie nepovinných predmetov a propagovať mimoškolskú činnosť organizovanú v centrách voľného času a v zariadeniach pre mimoškolskú činnosť. 
  8. Riaditeľ  školy je povinný oboznámiť pracovníkov školy s platnými právnymi predpismi, ktoré riešia uvedenú problematiku. 
  9. Riaditeľ školy vydáva prísny zákaz nosenia, prechovávania a užívania nelegálnych drog pre všetkých pracovníkov i žiakov školy.        
  10. Riaditeľ školy bude porušenie tohto zákazu riešiť ako  hrubé porušenie školského poriadku  a v zmysle platných právnych predpisov vyvodí proti porušovateľovi zákazu patričné opatrenia  a sankcie.        
  11. Každý pracovník školy sa správa a pracuje tak, aby v kolektíve pracovníkov i v kolektíve zverených žiakov vládla atmosféra vzájomnej dôvery. Na žiakov musí pôsobiť  s pedagogickým taktom, aby mu verili a s dôverou sa na neho obracali pri riešení problémov.   

  

 B.  Povinnosti dozor konajúcich učiteľov, školníka, hospodárky, upratovačiek a vychovávateliek ŠKD 

 

1. Vyššie uvedení sú povinní pri príchode žiakov do školy, počas prestávok i počas vyučovania nepovinných predmetov, činnosti záujmových krúžkov, počas pobytu žiakov v ŠKD pozorovať správanie sa žiakov a evidovať veci, ktoré prinášajú žiaci do školy. Pri každom zistení nejakého negatívneho javu, ktorý by ohrozoval zdravie a správanie detí, okamžite vykonajú príslušné opatrenia.  2. Počas prestávok kontrolujú pobyt a správanie sa žiakov na WC, na chodbách i v areáli školy. V prípade zistenia negatívneho javu, okamžite vykonajú nápravu a oznámia to triednemu učiteľovi, ktorý postupuje ako je uvedené v bode A, bod 1 - 5. 

  

 C.  Povinnosti žiakov   

 

  1. Žiak je povinný dôsledne dodržiavať školský poriadok a presne plniť povinnosti  v ňom uvedené. 
  2. Každému žiakovi  riaditeľ školy prísne zakazuje nosiť, prechovávať a užívať akúkoľvek nelegálnu drogu. 
  3. V prípade, že žiak poruší tento zákaz riaditeľa, bude to triedny učiteľ a Pedagogická rada školy považovať za hrubé porušenie disciplíny a bude mu udelené pokarhanie od riaditeľa školy  a následne znížená známka zo správania. 
  4. Žiak  bezodkladne oznámi  triednemu učiteľovi alebo riaditeľovi školy, alebo iným pedagogickým pracovníkom, ak zistí, že v jeho blízkom okolí ( v triede, v šatni, na školskom dvore, vo WC, na chodbe)  niekto manipuluje  s drogami, alebo vykonáva činnosť, ktorá by ohrozovala zdravie žiakov (fajčenie, šírenie a užívanie drog,  šikanovanie, fyzické a psychické týranie, krádeže, ničenie školského majetku, ničenie majetku spolužiakov). 
  5. Každý žiak je povinný správať sa v škole a v triede tak, aby nenarušoval vyučovanie a aby prispieval k vytváraniu vzájomnej dôvery. 
  6. Žiak je povinný bezodkladne nahlásiť akýkoľvek úraz, ktorý sa stane v priestoroch školy a školského zariadenia i v tom prípade, ak bol svedkom tohto úrazu.
  7. Každý žiak je povinný správať sa tak, aby nepoškodzoval svoje zdravie ani zdravie spolužiakov.  

   

  

  PRÍLOHA Č. 2    

Prevádzkové  poriadky odborných učební  

  

Prevádzkový poriadok v odbornej učebni                                                                jazyková učebňa

  

  1. Odborná učebňa je uzamknutá a žiaci na vyučovanie prichádzajú len v sprievode vyučujúceho. 
  2. Žiak je povinný do učebne vchádzať v prezuvkách a bez tašiek a kabátov. 
  3. So zariadením a vybavením učebne žiaci zaobchádzajú šetrne a udržiavajú ho v poriadku. 
  4. Žiak, ktorý zámerne poškodí zariadenie učebne alebo pomôcku, je povinný resp. jeho zákonný zástupca na vlastné náklady poškodené zariadenie dať do pôvodného stavu. 
  5. Žiaci šetria elektrickým prúdom, vodou a pri práci dodržiavajú všetky pokyny vyučujúceho.  
  6. Žiaci pracujú kultúrne - udržiavajú poriadok a čistotu. Odpad odhadzujú len do určených nádob. 
  7. Pri práci dodržiavajú zásady bezpečnosti pri práci. 
  8. Učebňu môžu opustiť len so súhlasom vyučujúceho. 
  9. Po ukončení práce skontrolujú poriadok. 
  10. Po odchode z učebne zanechajú pracovisko v pôvodnom stave. 
  11. Po príchode do učebne musí každý žiak zaujať svoje miesto a pripraviť sa  na vyučovanie.  
  12. Žiaci si skontrolujú pracovné miesto, prípadné nedostatky a poškodenia okamžite hlásia vyučujúcemu. 
  13. Pred začiatkom a po ukončení frontálnych prác skontrolujú stav pomôcok. 
  14. O postupe a výsledkoch svojej práce si robia písomný záznam. 
  15. Žiak vlastné nosiče dát ( diskety, CD, DVD, USB, MP3, fotoaparáty a iné) môže používať len so súhlasom učiteľa a po ich kontrole.  
  16. Žiakom je zakázané : 
  1. svojvoľne manipulovať s pomôckami prichystanými na stoloch. 
  2. bez pokynov učiteľa manipulovať so zatemnením. 
  3. cez prestávku sa zdržiavať bez dozoru v učebni. 
  4. klopaním a vstupovaním do učebne počas vyučovacej hodiny rušiť jej priebeh. 
  5. svojvoľne premiestňovať súčasti učebne. 
  6. akokoľvek zasahovať do elektrických súčastí učebne. 
  7. jesť, piť, znečisťovať učebňu, používať mobilný telefón. 
  8. ukladať na pracovný stôl (lavicu) akékoľvek predmety, ktoré nie sú bezprostredne potrebné pre prácu (tašky, časti odevu, desiata, mobil a pod.). 

 

 

Porušenie týchto pravidiel sa klasifikuje ako porušenie školského poriadku.  

  

Prevádzkový poriadok počítačovej učebne 

  

A BEZPEČNOSTNÉ PRAVIDLÁ V UČEBNIACH PRI PRÁCI S POČÍTAČMI  

 

Žiak má právo:  

  • vstúpiť do učebne len s pedagogickým pracovníkom alebo na jeho pokyn, 
  • so súhlasom vyučujúceho využívať všetky zariadenia učebne (PC, skener, reproduktory, mikrofón, videodataprojektor) spôsobom na to určeným, 
  • so súhlasom vyučujúceho používať nainštalované softvérové vybavenie k práci, 
  • používať jedine datový priestor určený pre žiakov počas akýchkoľvek vyučovacích hodín pri práci s PC  C:/pracovna plocha/žiak/názov_triedy/priezvisko (na všetkých počítačoch vo všetkých učebniach a miestnostiach školy s PC), využívať zariadenie učební mimo vyučovania, ak je na to vyhradený čas (podľa rozvrhu učební alebo po vzájomnej dohode s konkrétnym vyučujúcim), 
  • využívať zariadenia učební aj v priebehu vyučovania, len ak je voľné "pracovisko", za podmienky, že dokáže pracovať samostatne bez pomoci vyučujúceho a ak vstúpil do učebne pred začiatkom vyučovacej hodiny), 
  • počas výuky pracovať len s programovým vybavením, ktoré je predmetom hodiny (výnimku môže povoliť len vyučujúci), 
  • získať prístup na WIFI sieť z dôvodu práce na internete nutnej počas vyučovacích hodín (len obmedzený počet prístupov pre najšikovnejších žiakov a žiakov, ktorí reprezentujú školu na súťažiach a v projektoch).  Žiak je povinný:  
  • vchádzať do učební informatiky vždy v prezuvkách, 
  • vchádzať do učební informatiky s pomôckami podľa pokynov vyučujúceho na daný predmet, bez zbytočných tašiek a kabátov, 
  • na začiatku skontrolovať svoje "pracovisko" - každú poruchu, chybu, prípadne neúplnosť hlásiť vyučujúcemu, 
  • šetrne sa správať k zariadeniam v učebniach, 
  • dodržiavať pravidlá etikety (netiketu), 
  • počas prestávok sa zdržiavať mimo učební (pokiaľ vyučujúci neurčí inak alebo nepovolí výnimku), 
  • vlastné nosiče dat (diskety, CD, DVD, USB, MP3, fotoaparáty,...) používať len so súhlasom vyučujúceho (a po ich kontrole), 
  • dbať na to, aby sa v jeho priečinkoch nachádzali len potrebné súbory pre výuku a štúdium, pravidelne mazať jeho nepotrebný obsah, 
  • po skončení práce uviesť pracovisko do pôvodného stavu 
  • používať na názvy priečinkov a súborov len vhodné mená. 

 

 

Žiakom je zakázané:  

  • klopaním a vstupovaním do učební počas vyučovacej hodiny rušiť jej priebeh, 
  • svojvoľne rozdeľovať disky na viacero particií, 
  • meniť názvy a obsah súborov a priečinkov na pevnom disku s výnimkou vlastného adresára, 
  • svojvoľne vytvárať a rušiť priečinky na pevnom disku s výnimkou vlastného adresára, 
  • pokúšať sa prelomiť ochranný systém na pracovných staniciach a na serveri, 
  • pokúšať sa akýmkoľvek spôsobom zisťovať prístupové heslá iných užívateľov (žiakov a učiteľov), 
  • poskytnúť svoje prístupové heslo druhej osobe (cudzím žiakom), 
  • prihlasovať sa do systému pod menom iného užívateľa, 
  • vypínať rezidentnú antivírusovú ochranu, 
  • bez súhlasu vyučujúceho inštalovať akýkoľvek softvér alebo pripájať ďalšie zariadenia, 
  • bez súhlasu vyučujúceho meniť nastavenie ktoréhokoľvek nainštalovaného softvéru a pracovnej plochy, 
  • svojvoľne premiestňovať súčasti svojho pracoviska alebo učebne, 
  • akokoľvek zasahovať do elektrických súčastí pracoviska, 
  • prenášať cez sieť "nevhodné" súbory (pornografia, erotika, nelegálne kópie dát, data porušujúce autorský alebo iný zákon, ...), 
  • jesť, piť, znečisťovať pracovisko, používať mobilný telefón, 
  • ukladať na pracovný stôl akékoľvek predmety, ktoré nie sú bezprostredne potrebné pre prácu (tašky, časti odevu, desiata, mobil,...), 
  • dotýkať sa poškodených vodičov a iných nechránených častí počítača,        pracovať         pri otvorenom počítači. 
  • žiakom v notebookoch, PC, tabletoch a iných mediálnych zariadeniach je zakázané : 
  1. meniť názvy a obsah súborov a priečinkov, 
  2. svojvoľne vytvárať a rušiť priečinky v PC, 
  3. pokúšať sa prelomiť ochranný systém na počítačoch, 
  4. vypínať reyidentnú antivírosovú ochranu, 
  5. bez súhlasu vyučujúceho inštalovať akýkoľvek softvér alebo pripájať ďalšie zariadenia, 
  6. bez súhlasu vyučujúceho meniť nastavenie ktoréhokoľvek nainštalovaného softvéru a pracovnej plochy, 
  7. prenášať cez sieť „nevhodné súbory“ (pornografia, erotika, nelegálne kópie dát, data porušujúce autorský alebo iný zákon, ...). 

  

Správca PC učební si vyhradzuje právo:  

  • zmazať všetky súbory a priečinky nachádzajúce sa mimo priestoru nato určenom, 
  • zmazať všetky "nevhodné" súbory a súbory s "nevhodným" pomenovaním nachádzajúce sa kdekoľvek na diskoch, 
  • v priebehu školského roka tento poriadok modifikovať. 

 

Všetci žiaci školy boli oboznámení na začiatku školského roka s bezpečnostnými pravidlami v PC učeniach a zaväzujú sa ich dodržiavať. Žiak preberá zodpovednosť za škody vzniknuté nedbanlivou manipuláciou alebo úmyselným poškodením zariadenia a vykoná náhradu.  

Porušenie týchto pravidiel sa klasifikuje ako porušenie školského poriadku.  

 

Prevádzkový poriadok v telovýchovnom objekte 

  

1. Telovýchovný objekt slúži na vyučovanie povinnej telesnej výchovy pre potreby základnej školy Ul. Gorazdova 1319/6 Bánovce nad Bebravou. Ďalej je využívaný na krúžkovú činnosť a záujmovú činnosť organizácií na základe zmluvných vzťahov.  

  

Podmienky prevádzky  

  1. Vstup do objektov telocviční je možný len v sprievode učiteľa telesnej výchovy alebo zodpovedného vedúceho potvrdeného riaditeľstvom školy. 
  2. Pri vstupe do telocviční je povinný každý žiak, cvičenec používať vyhovujúci cvičebný úbor.  
  3. Pri vstupe do telovýchovného objektu z vonkajšieho areálu školy je žiak povinný sa prezuť do náhradnej športovej obuvi. 
  4. Vyučujúci odvádzajú svojich cvičencov do šatne a po prezlečení do telocvične, kde s nimi zotrvajú až do úplného skončenia cvičenia a odchodu z objektu. 
  5. V telocvični, na ihrisku, cvičenci môžu používať telovýchovné náčinie a náradie len na pokyn vyučujúceho.  
  6. Akékoľvek poškodenie zariadenia, náradia je povinný každý učiteľ - vedúci cvičenia hlásiť riaditeľstvu školy a poškodené zariadenie, náradie odstaviť z prevádzky. 
  7. Po skončení telovýchovného procesu je učiteľ povinný uložiť použité telovýchovné náčinie a  náradie na pôvodné miesto. 
  8. Po úplnom skončení telovýchovných činností školník školy skontroluje celý telovýchovný objekt, uzatvorí jednotlivé šatne a zabezpečí uzatvorenie celej telovýchovnej časti školy. 
  9. V objektoch telocviční (chodby, šatne, ihriská, telocvične) sú povinní všetci cvičenci správať sa slušne a disciplinovane. 
  10. Používať sociálne zariadenie tak, aby sa neplytvalo vodou. Osvetlenie telocvične používať v takej miere, aby to vyhovovalo danému cvičeniu. Po skončení činnosti zabezpečiť zhasnutie všetkých svetelných zdrojov v celom objekte. 
  11. Žiakom je zakázané: 
    1. samostatne používať telovýchovné náčinie a náradie, pretože by mohlo dôjsť k úrazu, 
    2. premiestňovať, upravovať telovýchovné náradie a zariadenie bez pokynov vedúceho učiteľa,
    3. fajčiť v priestoroch telocviční a priľahlých zariadeniach, 
    4. nosiť cenné predmety (hodinky, retiazky, náušnice, peniaze a i.). Vedenie školy a nezodpovedajú za ich stratu. 

  

Zásady ochrany zdravia  

       Každé zranenie cvičencov je povinný učiteľ ošetriť prípadne postarať sa o ďalšie odborné

ošetrenie a s potrebným zápisom hlásiť vedeniu školy.  

  

Upratovanie telovýchovného objektu  

Šatne a telocvične sa upratujú vždy ráno od 6:00 do 7:00 a popoludní od 14:30 do 15:30 hodiny podľa určenia.  Spôsob upratovania: mechanická očista s použitím dezinfekčných prostriedkov, v telocvični na nedostupných miestach sa používa vysávač – raz týždenne. 

Postup pri  upratovaní šatní: pozbiera sa  hrubá nečistota, následne sa celá dlažba umyje vodou, do  ktorej sa pridá dezinfekčný prostriedok Savo, alebo Fixinela, resp. dostupný dezinfekčný prostriedok. Obklady v umývarke, v sprchách a WC sa umývajú denne dezinfekčným prostriedkom. Raz mesačne sa v sprchách obklad dezinfikuje Savom proti plesni. 

Postup pri upratovaní telocviční: pozbiera sa hrubá nečistota, následne sa celá podlaha umyje vodou, do ktorej sa pridá dezinfekčný prostriedok Jar, alebo iný dostupný dezinfekčný prostriedok. Podlaha sa vytiera vlhkou handrou. Nedostupné miesta – priestory za rebrinami a obložením sa raz týždenne vysáva.  

  

Porušenie týchto pravidiel sa klasifikuje ako porušenie školského poriadku.

     

 

 

Prevádzkový poriadok v učebni techniky  

  

  1. Vstup do učebne technickej výchovy je možný len v sprievode vyučujúceho, alebo zodpovedného vedúceho potvrdeného riaditeľstvom školy. 
  2. Do učebne musí nosiť každý žiak pracovné oblečenie (pracovný plášť, zásteru, kombinézu, alebo montérky). 
  3. Po príchode na pracovisko skontroluje žiak čistotu stola a na pokyn vyučujúceho aj náradie. 

Zistené nedostatky ohlási ihneď učiteľovi. Poškodené náradie nepoužíva! 

  1. Na pracovisku žiak udržuje čistotu a poriadok. 
  2. Pri práci všade, kde je to potrebné používa na pokyn vyučujúceho ochranné pomôcky. 
  3. S elektrickými spotrebičmi smie žiak pracovať iba v prítomnosti vyučujúceho a podľa jeho pokynov. Musia byť dodržané všetky bezpečnostné opatrenia a predpisy. 
  4. Každý žiak šetrí nielen náradie a zariadenie, ale aj materiály, s ktorými pracuje. 
  5. Aj malé poranenia ohlási žiak ihneď vyučujúcemu a dá si ich ošetriť. 
  6. Rozpracovaný (nedokončený) výrobok označí svojím menom a po ukončení práce ho uloží na určené miesto. 
  7. Po ukončení práce žiak urobí na pracovisku poriadok, skontroluje a uloží náradie i meradlá. 

 Prípadné poškodenia ohlási vyučujúcemu. 

  1. Umyje si ruky, vyzlečie a uloží pracovný odev. 
  2. Keď vyučovacou jednotkou je dvojhodinovka, vyučujúci ohlási koniec hodiny a začiatok prestávky. 
  3. Počas prestávky po dvojhodinovke ostáva žiak v učebni, pokiaľ sa nepracovalo s prchavými látkami môže desiatovať, ale musí byť maximálne disciplinovaný, aby nedošlo k úrazu! 

  

 

Porušenie týchto pravidiel sa klasifikuje ako porušenie školského poriadku.  

  

  

  

  

  

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola, Ul. Gorazdova 1319/6
    Ul.Gorazdova 1319/6
    957 04 Bánovce nad Bebravou
  • +421 038 7602906
    telefón do školskej jedálne: 7603918

Fotogaléria