Hovorme o Jedle eTwinning

Projekty žiakov

eTwinning je komunita európskych škôl.

V tomto školskom roku sa naša škola zapojila do eTwinningu. Naším projektom je  – Our school life – Život našej školy. Pre tému sme sa rozhodli z viacerých hľadísk. Je to projekt, do ktorého sa môže zapojiť každý žiak, ktorý už ovláda základné gramatické zručnosti.Tento projekt je zameraný na školský systém v rôznych krajinách. Témy sú rôznorodé – rozvrh hodín, predmety v škole, aktivity v škole, prázdniny, učitelia a žiaci, popoludňajšie aktivity atď. Boli sme milo prekvapení, koľko žiakov našej školy má záujem komunikovať so zahraničnými žiakmi a navzájom sa spoznávať. Každý vypracoval svoju vlastnú prezentáciu o sebe spolu s fotografiou. Dodnes sa do projektu zapojilo okolo 60 žiakov a ďalší stále pribúdajú. Spolupracujeme so staršími, ale aj s mladšími žiakmi. Každý žiak má svojho vlastného kamaráta z Grécka, Poľska, Turecka, Estónska a tí najmladší / štvrtáci / zo Slovenska. Navzájom komunikujú prostredníctvom rôznych sociálnych sietí a týmto spôsobom sa spoznávajú a zdokonaľujú v anglickom jazyku.

Taktiež pomáhajú pedagógovi pri vypracovávaní rôznych tém. Začali sme prezentáciou O sebe, nasledovala téma Naše mesto, Naša školaVianoce. Po vypracovaní týchto tém pribúdajú ďalšie. Mnohí žiaci doma vypracovali dlhšie prezentácie o sebe, rodine, záľubách, školskom režime, sviatkoch alebo vzdelávaní na Slovensku.V projekte máme zahrnuté aj videá, ktoré sú priamo z hodín anglického jazyka. Myslím si, že je to náročná, ale zároveň užitočná práca. Prostredníctvom tohto projektu sa dozvedáme informácie z uvedených krajín, ktoré by sme nenašli v žiadnej učebnici, lebo je to aktuálne a reálne. Obzvlášť Grécko a Turecko je pre nás trochu exotické a ich systém výučby je veľmi zaujímavý. Estónci a Poliaci  zas disponujú kvalitnou úrovňou anglického jazyka. Slovenský partner je pre nás výhodný v tom, že je tu možnosť vzájomného navštevovania sa napr.počas Dňa otvorených dverí. Takto môžu žiaci osobne spoznať svojho e-mailového kamaráta. Človek by neveril, aké spôsoby výučby tieto krajiny využívajú, v akých podmienkach vyučujú, aký je ich školský systém atď.My sme veľmi spokojní so svojimi zahraničnými partnermi, ktorí sú veľmi ústretoví a pedagóg takmer denne komunikuje s učiteľmi týchto krajín.

Ing. Emília Oravcová