Navigácia

  • Dotované stravovanie od 2. 5. 2023

    Dotované stravovanie od 2. 5. 2023

    V utorok 2. 5. 2023 sme začali v školskej jedálni vydávať dotované obedy, ktoré verejnosť pozná ako "obedy zadarmo". Prinášame zopár postrehov a informácií, najmä pre nových stravníkov:

    • žiak má nárok na dotovaný obed len v tom prípade, že sa zúčastní vyučovania (aspoň 1 VH)
    • odobratie obeda sa eviduje elektronicky čipom, ktorý si noví stravníci vyzdvihnú u ZRŠ M. Urbana. Za čip sa platí záloha 5 EUR.
    • pokiaľ žiak neodoberie stravu (a bol v škole), bude takýto obed financovaný z finančnej zábezpeky, ktorú zaplatil rodič
    • začíname pozorovať neduh, ktorý sa vyskytoval aj v prvom období dotovanej stravy. Žiaci neodoberajú celú stravu (polievka + hlavné jedlo), prípadne kompletný nedotknutý obed odnesú rovno k okienku s odpadom. Chceli by sme upozorniť rodičov, že v týchto prípadoch budeme obedy financovať tiež z finančnej zábezpeky. Argument, že mi nechutí alebo niečo nemám rád, neobstojí. Jedálniček býva zverejnený s predstihom a pokiaľ sa v ňom nachádzajú jedlá, ktoré nemáte radi, treba si ich vopred odhlásiť. Na dotované obedy sa skladajú všetci daňoví poplatníci a je veľmi neekonomické ( a neetické) platiť za jedlo, ktoré skončí v odpade. Naviac nám rastú náklady na odvoz a likvidáciu kuchynského odpadu.

    Veríme, že projekt dotovanej stravy pomôže najmä sociálne slabším a všetkým umožní vypestovať si zdravé stravovacie návyky.

    Tak dobrú chuť...

  • Škola v prírode deň tretí - ale ten čas letí

    Ani nepriaznivé počasie nás neodradilo od návštevy Bystrianskej jaskyne, ktorá nás upútala bohatou kvapľovou výzdobou a všadeprítomnými netopiermi. Patrí medzi najvýznamnejšie a najrozsiahlejšie jaskyne na Slovensku a nachádza sa v srdci krásnej prírody Nízkych Tatier. Deti prešli prehliadkový okruh v dĺžke 580 m, počas ktorého mohli obdivovali mnohé útvary a spiace netopiere. Po prehliadke si deti zakúpili suveníry. V hoteli nás čakali lektori s pripravenou hrou "To do list", kde plnili rôzne vtipné a tvorivé úlohy na stanovištiach. Po sladkej večeri, ich čakalo Bingo s Jánošíkom, šťastie prinieslo mnohým deťom zaujímavé odmeny. 
  • Okresné kolo olympiády z matematiky

    Byť úspešným riešiteľom v okresnom kole matematickej olympiády je dobrý výsledok. Ak sa k tomu podarí naviac aj nejaké medailové umiestnenie, je to tá známa čerešnička na torte.

    Šiestaci, siedmaci a ôsmaci si zmerali sily so svojimi rovesníkmi z celého okresu a ... tu sú úspešní riešitelia: Lea Ďuračková zo 6.A (7. miesto), Veronika Ďurčiová zo 7.A (6. miesto), Patrik Dúcky zo 7.A (7. miesto), Simona Mikušová zo 7.A (8. miesto), Martin Černák z 8.A (16. miesto).

    Spomínanú čerešničku na torte si vzali Matúš Šiko z 8.A a Samuel Sány z 8.B. Obaja si za 3. miesto vo svojej kategórii (Z8) zavesili na krk pomyselnú bronzovú medailu.

    Všetkým zúčastneným ďakujem, úspešným gratulujem a želám veľa správnych myšlienok v budúcom ročníku olympiády z matematiky.       

    RS

  • 1.miesto vo florbale žiakov

    Dňa 26.4.2023 sa uskutočnilo v telocvični SOŠs Bánovce nad Bebravou základné kolo vo florbale. Naši chlapci Adamus M., Grgula J., Číž O., Koníček T., Lojška T., Mikuš M., Mišák K., Oravec T., Sány S., Súkeník A., mali v skupine ZŠ Slatina, ZŠ Školská, Gymnázium Bánovce. Chlapci počas turnaja prehrávali len raz v zápase s gymnáziom ale zvládli aj tento zápas a postúpili do finále, ktoré sa hralo 28.4.2023 proti ZŠ Partizánska a ZŠ Šišov - víťazmi ostatných skupín. Aj tento turnaj sme vyhrali, pričom sme len jeden krát inkasovali a postúpili do regionálneho kola v Partizánskom. Chlapcom ďakujeme za reprezentáciu a prajeme úspešné regionálne kolo. 

  • Škola v prírode Tále - sme tu stále

    Druhý deň v škole v prírode prebiehal vo veselosti. Ráno sme začali rozcvičkou. Výdatne raňajky vo forme švédskych stolov všetkých náramne potešili. Počasie vydržalo a preto okrem aktivít s lektormi deti absolvovali aj turistiku do blízkeho okolia. Náučný chodník Tále nás priviedol k  prírodnému jazeru. Cestou sme si vyskúšali aj edukačný dendrofon, vypočuli si hlasy lesa a skúsili si, či doskočíme ďalej ako jeleň alebo skokan. Deti mohli po ceste obdivovať zaujímavosti ako medvedí strom, horský potok a všade prítomné liečivé rastliny a lesné mraveniská. Po výdatnej večeri nás čakal karneval, kde boli ocenené aj najlepšie masky a najvytrvalejší turisti. 

  • Škola v prírode Tále -1.deň

    Sviatočný deň 1.5. bol pre štvrtákov z našej školy výnimočný. Skoro ráno sa rozlúčili so svojimi rodičmi a vybrali sa na dlhú cestu autobusom až do krásneho prostredia Nízkych Tatier do malebnej obce Bystrá. Cesta prebehla bez problémov a v Tatrách nás privítalo krásne slnečné počasie. V hoteli Biela Medvedica nás privítala grófka De Baget, ktorá nám predstavila priebeh dňa. Po ubytovaní a obede mali deti voľný čas, ktorý strávili vonku. V dobrej nálade sa presunuli na tvorivé dielne s lektormi a dostali menovky s kľúčenkami. Večer ich čakala diskotéka a potom už spánok a oddych. 

  • Deň matiek v ŠKD

    Deti pre svoje mamičky pripravili malé darčeky ...

  • Máme víťaza krajského kola olympiády z matematiky !!!

    Kto z vás pozná nejakého víťaza krajského kola olympiády z matematiky? Tipujem, že nikto. Nevadí, doteraz som takého človeka nepoznal ani ja. Teraz už poznám.

    S hrdosťou oznamujem celému svetu, že do jednej z tried našej základnej školy denne zasadá práve takýto žiak. Áno, je to pravda, oči vás neklamú - máme víťaza krajského kola matematickej olympiády. Volá sa Patrik Slezák a chodí do triedy 9.A.

    Paťo tvrdo pracoval, pripravoval sa a odmenou za to mu bolo hladké víťazstvo v okresnom kole súťaže. Zvíťazil elegantnými riešeniami bez straty bodu. Odmenou mu bola účasť v krajskom kole, no len s účasťou sa neuspokojil a znovu bez straty bodu ovládol aj toto kolo. Viac sa v jeho kategórii dosiahnuť nedá – celoslovenské kolo neexistuje (škoda).

    Máme šťastie, dnes už na otázku: „Poznáte nejakého víťaza krajského kola matematickej olympiády?“ môžeme odpovedať kladne.

    RS

  • Čo sa nepodarilo vo florbale, to sa vybojovalo v streetbaskete

    Čo sa nepodarilo vo florbale, to sa vybojovalo v streetbaskete

    Po odohratí základneho kola vo florbale žiačok, kde sme porazili ZŠ Školskú, sme postúpili do okresného finále.
    Finálové kolo sa uskutočnilo 21. 4.2023 a prebojovali sa doň školy: ZŠ Uhrovec, ZŠ Duklianska a ZŠ Gorazdova. Hralo sa systémom každý s každým. My sme hrali v zložení: Škandíková A., Bencová R., Šiková L., Helešová V., Hrbíková P., Mikušová T., Pobežalová L., Pristachová K., Miklovičová M., Pussová L., Pussová S. Dievčatá napriek veľkej bojovnosti, nepremenili mnohé šance a strelené 2 góly im stačili iba na 3. miesto. Aj to ráta. Ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy. O pár dní na to, 25.4. 2023, mali dievčatá možnosť vybojovať lepšie umiestnenie a to v streetbaskete 3x3. Okresné kolo sa uskutočnilo na našej škole a zúčastnili sa ho školy: ZŠ Školská, ZŠ Komenského, ZŠ Partizánska, ZŠ Duklianska, ZŠ Uhrovec a ZŠ Gorazdova. Opäť sa hralo systémom každý s každým a naše baby v zložení: Bencová R., Šiková L., Škandíková A., Mikušová T. hrali fakt výborne. Kombinovali, strieľali koše, doskakovali, jednoducho radosť sa pozerať. Neprehrali ani jeden zápas, a preto im patrí zaslúžene 1. miesto. Dievčatá gratulujeme a prajeme veľa úspechov v regionálnom kole v Prievidzi.

  • EKOALARM - vzdelávanie pre 2.-7.ročník

    EKOALARM - vzdelávanie pre 2.-7.ročník

    V druhej časti sme pokračovali s lektorkou Katkou na tému najväčšie mýty a rady pri triedení odpadu. Prezradíme aj Vám:

     

     

    1. “Aj tak všetko skončí v jednom aute!” NEPLATÍ  Plasty a papier zvážajú spolu - smetiarske auto má dve oddelené komory, no ak nie, odpady idú na triediaciu linku, kde sa správne dotriedia. 

    2. Etikety, vrchnáky a spinky preč! NEPLATÍ Vrchnáčiky a etikety na flašiach, papierové etikety na konzervách, fólie či železné spinky z papiera nemusíme odstraňovať, technológia na recykláciu si s nimi hravo poradí. 

    3. Nebezpečný odpad ten doma nemáme!  NEPLATÍ Každý máme. Sú ním napríklad nepoužité lieky, elektroodpad. Ak by sme to vyhodili do koša alebo spláchli do záchoda, môžeme otráviť vodu alebo pôdu. Lieky odnesieme späť do lekárne, elektroodpad zanesieme do predajne elektro alebo do zberného dvora. Patria tam aj zvyšky a obaly od farieb, riedidiel alebo lakov.

    4. Obaly treba poriadne umyť!  NEPLATÍ Pravdou je, že obaly nesmú byť mastné a nemajú mať zvyšky jedla. 

    5. Kartóny od vajec aj rolky od toaletného papiera sú z zrecyklovaného papiera, takže ich už hádžeme aj do papiera alebo kompostu.

    6. Vreckovky a servítky idú do kompostu alebo zmesového komunálneho odpadu. Baktérie v kompostéri si na nich pochutnajú, no pracovníci na triediacej linke by z vašich znečistených vreckoviek radosť nemali.

    7. Je tento plast recyklovateľný? Keď si nie sme istí či daný odpad patrí do plastov, je lepšie ak ho tam predsa hodíme. Zle vytriedený odpad ide na energetické zhodnotenie do spalovne odpadu a nekončí tak na skládke.

     

    V záverečnej časti nám poskytla nápady ako minimalizovať odpad v našej domácnosti:

    bezobalové obchody, vlastná taška a vrecká, triedenie, nenakupovanie zbytočných vecí.

    Stačí prestať všetko chcieť, stratiť potrebu vlastniť...

     

  • Zábavné vyučovacie hodiny TSV

    Žiaci 2.B triedy sa zapojili do projektu MODULY, ktorého cieľom je priniesť do vyučovacieho procesu zaujímavý, inovatívny a inšpiratívny obsah a predstaviť žiakom aktívne spôsoby trávenia voľného času. Projekt MŠVVaŠ SR je zameraný pre najmladších žiakov základných škôl a prepája prostredie športových zväzov a klubov so školským prostredím. Naši žiaci absolvovali vyučovacie hodiny telesnej výchovy s trénerkou Ing. Natašou Paulovičovou, ktorá zastupuje Slovenský zväz hádzanej. Vyučovacie hodiny boli pestré, dynamické, zaujímavé a žiaci sa na ne tešili.   Z projektu sme už získali športové náčinie – loptičky a na ďalšiu sadu lôpt ešte čakáme.

  • Deň Zeme v ŠKD

    22. apríl je deň, kedy máme príležitosť prezentovať aktivity, ktoré robíme v ŠKD dlhodobo a cieľavedome v rámci environmentálnej výchovy.

    Zbieranie odpadkov, separovanie, práca v záhrade, výsadba kvitnúcich kvetov je súčasťou našich aktivít.

    Naplánovali sme sériu besied. Prvá v poradí bola ,,Beseda s poľovníkom". Ďakujeme p. Znášikovi a jeho synovi Danielovi, ktorý je žiakom našej školy za veľmi záživné rozprávanie o zaujímavostiach a zážitkoch zo svojho koníčka, ktorým je POĽOVNÍCTVO.

    Výsadba vlastných hriadok so zeleninou, návšteva ,,záhadnej búdy s náradím", zhotovenie vlastného hotela pre hmyz vyvoláva u detí radosť z práce a z novo objavených a zažitých situácií. Mladší žiaci hravou formou pri tvorbe projektov získali jednoduché zručnosti, s ktorými sa pochválili svojim rovesníkom. Počasie nám prialo a tak sme urobili aj niekoľko jarných rozkvitnutých fotografií.

    A na záver budeme už iba dúfať, že to, čo sme si zasadili budeme o mesiac, o dva môcť zjesť na spoločnom záhradnom pikniku.

    Beseda s POĽOVNÍKOM

  • Štúrov a Dubčekov rétorický Uhrovec

    19.04.2023 sa žiačka našej školy Alexandra Reháková z 8.A (2. kategória) umiestnila na prvom mieste v prednese prózy v okresnom kole a postupuje do krajského kola v Uhrovci. Srdečne blahoželáme víťazke.

  • Deň narcisov

    „Celý život je vo vašich rukách, ale sú aj dni, keď potrebujete cítiť pomocnú ruku iných...

    A bol tu deň, keď sme ju podali...“

    Štvrtok – 20.apríl mal charitatívnu príchuť, deň, keď sme mysleli na iných... V znamení pomoci onkologickým pacientom organizovala Liga proti rakovine SR už dvadsiaty siedmy ročník Dňa narcisov. Pracovníci a žiaci našej školy dobrovoľným finančným príspevkom podporili projekty na rozvoj prevencie a diagnostiky rakoviny a predovšetkým pomohli tým, ktorým osud nadelil ťažkého súpera- chorobu.

     Ďakujeme, že vidíte život aj z inej strany.

     

  • PO NÁS POTOPA

    Slovenský dokument opisuje rozsah klimatickej krízy na Slovensku. Ponúka aj cesty, ako situáciu zlepšiť.

    Jeho cieľom je presvedčiť, že ekologická kríza je tu a teraz a nielen vo vedeckých štúdiách, spisoch či v médiách. Film Po nás potopa vysvetľuje základné pojmy spojené s klimatickou krízou a cez výpovede vedcov i laikov objasňuje najväčšie riziká a ich možné riešenia. Až do 6. mája si ho môžete pozrieť v archíve RTVS.

    Film vznikol preto, lebo mnoho Slovákov vrátane politikov si neuvedomuje dosahy a závažnosť klimatickej krízy. 

    Žiaci 8. a 9. ročníka dokument sledovali v škole, nezaujal však všetkých žiakov. Možno v ich rodinách nepokladajú ochranu prírody za dôležitú, ale je to aj obraz hodnôt našej spoločnosti.

    Nasledovala online beseda z gymnázia v Púchove, kde boli hostia z ,,Človek v ohrození“ a „Psycho za klímu“.  

    Novým pojmom je klimatická úzkosť. Ako môžeme klimatickej úzkosti predchádzať?

    Pri pomyslení na to, v koľkých problémoch sa zmieta planéta, sa môžeme cítiť zahltene až beznádejne. Musíme sa preto sústrediť iba na pár vecí, ktoré sami môžeme ovplyvniť a nesnažiť sa vyriešiť všetky problémy naraz a sami.

     

    AKO CHCEŠ POKRAČOVAŤ?

  • KOMU SA NELENÍ...

    Komu sa nelení...

     

    ...ten má špinavé tenisky. Možno aj vaše dieťa prišlo  zo školy v zlom stave – nehrešte ho prosím!

    Nečakáme na deň Zeme, pracujeme každý deň. Jeden deň nestačí.

    Pravidelne na hodinách techniky a pracovného vyučovania čistíme okolie školy od odpadu, zametáme a hrabeme lístie,  odhŕňame sneh, kopeme jamy,  sadíme dreviny, byliny,  semienka, priesady , polievame, čistíme záhony od buriny, kompostujeme, pílime staré konáre, striháme kríky. Decká  poznajú všetko náradie v našej ,,búde“.

    Zachytávame dažďovú vodu a chceme jej mať ešte viac, preto pripravujeme nové sudy....aby voda  zostala pre ľudí.      Vo svete nie je pitná voda bežne dostupná, neplytvajme...

  • OKRESNÉ KOLO GEOGRAFICKEJ OLYMPIÁDY

    Karin Kršková obsadila 2. miesto v okresnom kole. Úspešným riešiteľom bol aj Jakub Grgula .

    Všetkým  žiakom, rodičom a pani učiteľkám  ďakujeme za dlhodobú prípravu na súťaž.

  • Plavecký výcvik

    Plavecký výcvik

    V týždni od 17.4.- 21.4. 2023 žiaci 4. ročníkov absolvovali zdokonalovací plavecký výcvik. Konal sa v priestoroch Mestskej plavárne v našom meste pod vedením skúsených inštruktorov. Deti boli rozdelené do dvoch družstiev a počas celého týždňa zlepšovali svoje plavecké zručnosti. Každý sa snažil a robil pokroky vlastným tempom. Najdôležitejšia bola radosť detí z pobytu vo vode, čo bolo na ich tvárach aj vidieť. Žiaci boli disciplinovaní a každý urobil veľa práce. V posledný deň si deti zmerali svoje sily v plaveckej súťaži v technike-kraul (dievčatá a chlapci zvlášť). Inštruktori vyhodnotili plavecký kurz diplomom a popriali deťom veľa pekných plaveckých zážitkov.

    Pred samotnou výukou v bazéne deti absolvovali teoretickú inštruktáž o dýchaní vo vode a názornú ukážku splývania ako aj iných rôznych techník plávania od samotného inštruktora na suši aj z vody.

  • OCHRANA OCEÁNOV  !!! plasty a rybolov !!!

    Po prednáške o ochrane pralesa v septembri nás opäť prišli inšpirovať cestovatelia, dobrovoľníci, aktivisti  -   Miro Šmátrala a Miška Kršáková z Trenčína. Pracujú pre organizáciu Najbohatšie ekosystémy planéty Zem.

    Cieľom Eye of the Ocean - Oko Oceánu je pozorne sledovať rovnováhu ekosystému podmorského sveta v spolupráci s národnými parkami, rangermi, morskými biológmi, potápačmi, ochrancami prírody, školami, ekoturistami, filmármi, fotografmi, firmami, širokou verejnosťou a miestnymi rybármi.

    Súčasťou monitoringu je aj čistenie podmorského a pobrežného ekosystému od ľudského odpadu. Kľúčovou aktivitou je vzdelávanie a tvorba  filmu a fotografických materiálov pre školy a verejnosť.

    Všetci z našej školy sme zakúpením vstupného prispeli na ochranu oceánov aj pralesa. Vaše deti už vedia o problémoch v oceánoch. Náš plastový odpad končí až v mori, tam sa ním živia morské živočíchy a potom zomierajú.

    Preto hrdo odmietnime slamky, jednorázové príbory a nádoby na jedlo, nosme si vlastné  tašky a vrecká na pečivo-ovocie-zeleninu, nekupujme nápoje v plaste  - pime dobrú vodu z vodovodu...

    Naše deti a náš domov - planéta tu budú ešte dlho šťastne žiť... 

  • Oznam o zmene výšky mesačného príspevku rodiča v ŠKD od 1. mája 2023

    Vážení rodičia,

    dovoľte, aby sme Vám oznámili, že výška poplatku za ŠKD bola zriaďovateľom mesto Bánovce nad Bebravou v zmysle doplnku č. 18 k VZN č. 72 stanovená od 1. mája 2023 na 15 € mesačne.

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola, Ul. Gorazdova 1319/6
    Ul.Gorazdova 1319/6
    957 04 Bánovce nad Bebravou
  • +421 038 7602906
    telefón do školskej jedálne: 7603918

Fotogaléria