Navigácia

  • Akadémia O2 Mateja Tótha - môžu hlasovať aj deti - hlasujte denne do 19.decembra

     

                                           https://www.akademia.o2.sk/hlasovanie/6221

     

     

    Čo je O2 Športová akadémia Mateja Tótha?

    Kvalitná voľnočasová aktivita v podobe krúžku na 1. stupni základných škôl. Akadémia pomocou prepracovanej metodiky a školených trénerov poskytuje deťom všeobecný športový základ, ale aj motiváciu a pozitívny vzťah k pohybu. Tréningy sú vyskladané tak, aby deti športovali hravo, dbá sa na ich telesný aj duševný vývin a zároveň deti zistia, na aký šport majú najlepšie predpoklady.
    Každá škola, ktorá vyhrá tento projekt, získa odborné vedenie jednej 20 člennej skupiny na celý školský rok zadarmo. Kategórie sú podľa krajov a podľa počtu žiakov na škole. 

    Ďakujeme.

  • DOBRÁ SPRÁVA - ŠKD V PÔVODNOM REŽIME

    Vďaka tomu, že sa nám podarilo nájsť personálne zdroje, môžeme Vám poskytovať službu v plnom rozsahu pri zachovaní súčasných bezpečnostných opatrení . 

    Od pondelka 23.11.2020 prevádzka ŠKD:

    5:45 - 7:30

    11:15 - 16:15

    Naďalej platí zákaz vstupu rodičom do školy.

  • Prváci z 1. A

    Naši prváci majú za sebou svoj prvý štvrťrok školskej dochádzky. Aj keď začiatky boli ťažké, teraz už ovládajú pravidlá a zodpovedne plnia úlohy. Naučili sa prvé písmená a čítať prvé slová. Sú šikovní aj v matematike. Len tak ďalej!

  • Rodičovské združenie online

    Aj v tomto náročnom období potrebujeme byť v kontakte nielen so žiakmi ale aj ich rodičmi. Preto sa postupne na našej škole realizujú online rodičovské združenia cez MS Teams.

  • Bicyklom do školy - súťaž gesto pre mesto

    Prosíme hlasujte, vyhráme 1000 eur a postavíme nové parkovisko na eko dopravné prostriedky. 

    GESTO PRE MESTO - pravidlá

    Hlasovať môže každá osoba staršia ako 18 rokov prostredníctvom online formulára. Každá osoba môže  hlasovať iba raz.  Výhra 1000 eur. Hlasuje sa do 30.novembra.

     

    link na priame hlasovanie:   https://www.gestopremesto.sk/hlasovanie/banovce-nad-bebravou 

     

    Projekt: Bicyklom do školy, ZŠ Gorazdova -  Bánovce nad Bebravou 

    Vybudovanie bezpečného stojiska pre bicykle v blízkosti školy. Podpora ekologickej dopravy, samostatnosť detí a zníženie uhlíkovej stopy. Dobudované bude v našom areáli aj dopravné ihrisko, kde by sa zároveň precvičovala dopravná výchova. V súčasnosti parkujú zamestnanci po chodbách a kabinetoch. Deti sa boja nechať bicykle vonku z hľadiska bezpečnosti.

  • Obrazom z dištančného vzdelávania

    Prinášame vám zopár momentiek, zachytávajúcich pedagógov počas online vyučovania. Väčšina z pedagógov využíva na dištančné vzdelávanie priestory školy, ktoré sú už takmer všetky vybavené požadovanou technikou.

  • Odpovede ministra školstva po plošnom testovaní

    Milí rodičia,

    dávame Vám do pozornosti odpovede ministra školstva, Branislava Grölinga na OTÁZKY K FUNGOVANIU ŠKÔL PO TESTOVANÍ v plnom znení.

    OTÁZKY A ODPOVEDE K FUNGOVANIU ŠKÔL PO TESTOVANÍ

    Branislav Gröling: Vyberám vaše najčastejšie otázky v súvislosti s fungovaním škôl a testovaním a pripájam odpovede na ne:

    🍏 Čo sa stane, ak je jeden rodič pozitívny?

    Ak je iba jeden člen domácnosti pozitívny, celá domácnosť ostáva v povinnej 10-dňovej izolácii, vrátane žiaka. Pri návrate žiaka do školy sa požaduje potvrdenie od lekára.

    🍏 Môže žiak navštevovať školu, ak jeden rodič nebol na testovaní?

    Vzhľadom na ochranu žiakov aj učiteľov v škole odporúčame rodičom neumiestniť dieťa do materskej školy a v základnej škole využiť ospravedlnenie žiaka na 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní (teda 3. november, 4. november, 5. november, 10. november a 11. november). Do týchto dní sa nepočítajú víkendy ani prázdniny.

    Ak ale rodič potrebuje dať dieťa do školy, dieťa môže v zmysle vyhlášky ÚVZ č. 16 vstupovať do budovy školy. Rodič bez negatívneho testu však do školy vstúpiť nesmie.

    🍏 Môže netestovaný rodič odprevadiť dieťa do školy?

    Odprevadenie pred školu vyhláška č. 16 ÚVZ nezakazuje. Podľa vyhlášky ale nemôže dospelá osoba bez negatívneho testu vstupovať do vonkajších a vnútorných priestorov školy. Rodičom však odporúčame, aby zvážili neumiestniť dieťa do MŠ alebo ospravedlniť žiaka zo ZŠ.

    🍏 Škola informuje, že žiak, ktorého rodič sa netestoval, nemôže navštevovať školu. Čo s tým?

    Ide o staré opatrenie. Aktuálne platí nová vyhláška ÚVZ č. 16 z 30 októbra 2020. Podľa nej má žiak 0-4. ročníka ZŠ, žiak špeciálnej ZŠ alebo iné dieťa do desať rokov výnimku a nemusí pri vstupe do budovy predkladať negatívny test. Rodičom ale ministerstvo odporúča, aby zvážili neumiestniť dieťa do MŠ alebo ospravedlniť žiaka zo ZŠ.

    🍏 Môže škola požiadať rodiča alebo inú osobu pri vstupe do budovy o preukázanie sa negatívnym testom?

    Áno. Pri vstupe do budovy môže podľa § 1 ods. 3 a § 2 ods. 3 vyhlášky č. 16 ÚVZ riaditeľ alebo poverený zamestnanec požadovať od osoby vstupujúcej do budovy preukázanie sa negatívnym výsledkom testu alebo potvrdenie o výnimke z testovania.

    🍏 Čo robiť s triedou na prvom stupni, ak mal žiak pozitívny test?

    V tomto prípade treba postupovať podľa Manuálu pre ZŠ a teda po konzultácii s RÚVZ prejsť na dištančnú výučbu v danej triede na obdobie, ktoré určí RÚVZ (spravidla 10 kalendárnych dní). Pri návrate žiaka do školy sa požaduje potvrdenie od lekára.

    🍏 Môže netestovaný 10-ročný štvrták nastúpiť do školy bez negatívneho testu?

    Bez negatívneho testu môžu do budovy vstúpiť žiaci nultého až štvrtého ročníka bez ohľadu na vek. Okrem nich majú výnimku na vstup do budovy bez negatívneho výsledku aj žiaci špeciálnej školy a aj všeobecne deti do desať rokov.

    🍏 Ak rodič ospravedlňuje dieťa zo školy na 5 dní, počítajú sa do tohto času aj prázdniny a víkend?

    Nie, do ospravedlnenia žiaka sa počítajú len dni vyučovania.

    🍏 Čo s triedou, ak mal zamestnanec pozitívny test?

    Odporúčame, aby trieda prešla na dištančnú výučbu na obdobie 10 dní po súhlase zriaďovateľa. Zamestnanec informuje svojho lekára o výsledku testu a buď čerpá pandemickú PN alebo pracuje z domu. Zamestnanci, ktorí majú negatívny výsledok testu, môžu podľa vyhlášky č. 16 ÚVZ vstúpiť na pracovisko

    🍏 Prečo sa menili jesenné prázdniny v materských školách?

    Pôvodne mali jesenné prázdniny výnimočne platiť aj pre MŠ na základe rozhodnutia z piatku 23. októbra 2020. Ale následne sme v pondelok 26. októbra dostali z Ústredného krízového štábu požiadavku, aby sa prázdniny v materských školách vrátili do štandardného režimu – teda tak, že o nich rozhoduje škola.

    🍏 Prečo vyšlo Usmernenie ministerstva školstva až v nedeľu večer?

    Usmernenie z väčšiny nadväzuje na vyhlášky ÚVZ a opakuje ustanovenia v nich. Posledná vyhláška, ktorá určuje povinnosti a výnimky pri negatívnom teste, bola vydaná v piatok 30. októbra 2020 okolo 20.00. Okrem toho sme ešte časti Usmernenia týkajúce sa pracovno-právnych vzťahov museli prekonzultovať s rezortom práce ako aj s lekármi.

    🍏 Prečo rodičom ministerstvo iba „odporúča“ nedať dieťa do školy alebo škôlky, ak rodičia nemajú test?

    Riadime sa vyhláškami ÚVZ, ktoré platia a musíme ich rešpektovať. Tie umožňujú žiakovi vstúpiť do školy. Preto dávame toto odporúčanie. Rozumiem, že niektorí učitelia majú obavy, ale ide o rovnaký stav, aký bol doteraz. Stále sa na školách nosia rúška, stále sa dodržuje hygiena a stále je dôležité dodržiavať hygienicko-epidemiologické opatrenia.

    Vírus stále medzi nami je. Preto upozorňujem školy, aby aj po testovaní a aj pri negatívnych výsledkoch naďalej dodržiavali všetky hygienicko-epidemiologické opatrenia tak, ako doteraz.

    👉 P.S: Aktuálne prebehne vyhodnotenie výsledkov celoplošného testovania a dnes bude rokovať Ústredný krízový štáb. Od toho závisí aj to, ako budú školy ďalej fungovať.

    🙏

    Ďakujem veľmi pekne učiteľom aj riaditeľom škôl za ich prácu v tomto období a za to, že sú aj naďalej zodpovední. Budem sa snažiť, aby sme sa vrátili do škôl čo najskôr, ako to bude možné.

     

  • Návrat žiakov do školy po celoplošnom testovaní a jesenných prázdninách

    Návrat žiakov do školy po celoplošnom testovaní a jesenných prázdninách

    Informácie zo stránky www.minedu.sk:

    Žiaci I. stupňa, starší ako 10 rokov:

    a) Žiak sa testovania zúčastniljeho výsledok je negatívny i jeho rodinní príslušníci sú negatívni -pokračuje v prezenčnej forme vyučovania –  rodič predkladá vyhlásenie o bezinfekčnosti. (Link na Vyhlásenie zákonného zástupcu žiaka o bezinfekčnosti nájdete na stránke školy i pred budovou školy v tlačenej podobe.)

    b) Žiak sa zúčastnil testovaniajeho výsledok je  negatívny ALE rodinný príslušník v spoločnej domácnosti je pozitívny. Žiak sa vyučovacieho procesu nemôže zúčastniť – celá domácnosť ostáva v povinnej 10 – dňovej izolácii  vrátane žiaka. Pri návrate žiaka do školy sa požaduje potvrdenie od lekára.

    b) Žiak sa zúčastnil testovania – jeho výsledok je  pozitívnyostáva v povinnej 10 – dňovej izolácii. Pri návrate žiaka do školy sa požaduje potvrdenie od lekára.

    c) Žiak nad 10 rokov alebo aspoň jeden rodinný príslušník sa testovania nezúčastnil žiak do školy môže prísť. Odprevadenie žiaka pred školu vyhláška č. 16 ÚVZ nezakazuje. Rodič bez negatívneho testu nesmie vstúpiť do školy. Rodičom odporúčame, aby zvážili ospravedlniť žiaka z vyučovania počas 10-dňovej izolácie. Ak žiak ostane doma,  neúčasť žiaka ospravedlní rodič, najviac 5 dní po sebe idúcich s možnosťou opakovať ospravedlnenie (príklad: 3., 4., 5.11. – ospravedlní rodič, potom je víkend a opäť 10. – 13.11. – ospravedlní rodič). Do týchto dní sa nepočítajú víkendy ani prázdniny.

    d) v utorok 3.11.2020 sa všetci žiaci I. st.  pri vstupe do školy preukážu  vyhlásením rodičov o bezinfekčnosti.  Bez tohto vyhlásenia nebude žiak vpustený do budovy školy.

     

    Žiaci I. stupňa, mladší ako 10 rokov.

    a)  Rodinný príslušník v spoločnej domácnosti je pozitívny. Žiak sa vyučovacieho procesu nemôže zúčastniť – celá domácnosť ostáva v povinnej 10 – dňovej izolácii  vrátane žiaka. Pri návrate žiaka do školy sa požaduje potvrdenie od lekára.

    b) Ak  sa jeden rodinný príslušník  testovania nezúčastní žiak do školy môže prísť. Odprevadenie žiaka pred školu vyhláška č. 16 ÚVZ nezakazuje.   

    Rodič bez negatívneho testu nesmie vstúpiť do školy. Rodičom odporúčame, aby zvážili ospravedlniť žiaka z vyučovania počas 10-dňovej izolácie. Ak žiak ostane doma,  neúčasť žiaka ospravedlní rodič, najviac 5 dní po sebe idúcich s možnosťou opakovať ospravedlnenie (príklad: 3., 4., 5.11. – ospravedlní rodič, potom je víkend a opäť 10. – 13.11. – ospravedlní rodič). Do týchto dní sa nepočítajú víkendy ani prázdniny.

    c)  V utorok 3.11.2020 sa všetci žiaci I. st.  pri vstupe do školy preukážu  vyhlásením rodičov o bezinfekčnosti.  Bez tohto vyhlásenia nebude žiak vpustený do budovy školy.

    Rodič svojim vyhlásením berie plnú zodpovednosť za správnosť a pravdivosť predmetného vyhlásenia.

    Prosíme rodičov o maximálnu zodpovednosť. Všetci si musíme byť vedomí, možných následkov pri nepravdivo vypísanom Vyhlásení, resp. pri zamlčiavaní iných skutočností.

    Pozn.: Pre našu školu platí, že rodič smie vstúpiť do priestorov školy po splnení horeuvedených podmienok a so súhlasom riaditeľa školy.

     

    Vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti: 

     

     

     

  • Ukážka rozvrhu pre dištančné vzdelávanie

    Po zohľadnení všetkých okolností, ktoré vstupovali do prechodu na dištančné vzdelávanie, vznikli pre žiakov na 2. stupni špeciálne rozvrhy platné počas vzdelávania z domu. Prinášame vám ukážku jedného z nich:

     

  • Informácia pre žiakov a rodičov

    Informácia pre žiakov a rodičov

    (aktuálne 29.10.2020)

    (Celoplošné testovanie COVID 19 a možné dopady na organizáciu vyučovania )

     

         V dňoch 31.10. a 1.11.2020 sa uskutoční celoplošné testovanie COVID 19. Minister školstva v súlade s Uznesením vlády SR č. 693 z 28.októbra 2020 odporúča, aby sa celoplošného testovania zúčastnili všetci žiaci vo veku 10 rokov a starší . Základná škola, Ul. Gorazdova 1319/6 v Bánovciach nad Bebravou vychádza z Uznesenia vlády SR č. 693 z 28.októbra 2020.

     

    1. Žiaci II. stupňa

    Naďalej ostávajú na dištančnom vzdelávaní. Ak sa nezúčastnia testovania ich právo na pohyb bude obmedzené – zákaz vychádzania.

     

    2. Žiaci I. stupňa

     

    Žiaci I. stupňa, starší ako 10 rokov:

    Žiakom I. stupňa starším ako 10 rokov (t. j. k 1.11.2020 - 10 rokov + 1 deň) sa odporúča zúčastniť sa testovania. Pri nástupe do školy dňa 3.11.2020 sú títo žiaci povinní preukázať sa negatívnym testom. V prípade, že ich test je pozitívny bude im  RÚVZ v TN nariadená karanténa. Ak sa testovania nezúčastnia, majú zákaz vychádzania a teda nemôžu ísť ani do školy.

     

    a) Žiak sa testovania zúčastníjeho výsledok je negatívny i jeho rodinní príslušníci sú negatívni -pokračuje v prezenčnej forme vyučovania –  rodič predkladá vyhlásenie o bezinfekčnosti. (Link na Vyhlásenie zákonného zástupcu žiaka o bezinfekčnosti nájdete na stránke školy i pred budovou školy v tlačenej podobe.)

     

    b) Žiak sa zúčastní testovaniajeho výsledok je  negatívny ALE rodinný príslušník v spoločnej domácnosti je pozitívny. Žiak sa vyučovacieho procesu nemôže zúčastniť - ostáva v karanténe nariadením RÚVZ v TN  –  neprítomnosť na vyučovaní ospravedlňuje lekár.

     

    b) Žiak sa zúčastní testovania – jeho výsledok je  pozitívnyostáva v karanténe nariadením RÚVZ v TN  –  neprítomnosť na vyučovaní ospravedlňuje lekár.

     

    c) Žiak nad 10 rokov alebo aspoň jeden rodinný príslušník sa testovania nezúčastnia žiak do školy môže ísť, ale rodič má zákaz vychádzania, nemôže  žiaka sprevádzať do školy. Žiak prichádza do školy sám. Ak žiak ostane doma a uplatní pravidlo zákazu vychádzania, v tomto prípade môže neúčasť žiaka ospravedlniť rodič, najviac 5 dní po sebe idúcich s možnosťou opakovať ospravedlnenie (príklad: 3., 4., 5.11. – ospravedlní rodič, potom je víkend a opäť 10. – 13.11. – ospravedlní rodič).

     

    d) v utorok 3.11.2020 sa všetci žiaci I. st.  pri vstupe do školy preukážu  vyhlásením rodičov o bezinfekčnosti. . Bez tohto vyhlásenia nebude žiak vpustený do budovy školy.

     

    Žiaci I. stupňa, mladší ako 10 rokov sa testovania nezúčastňujú. Na nich sa vzťahuje:

     

    a)  Rodinný príslušník v spoločnej domácnosti je pozitívny. Žiak sa vyučovacieho procesu nemôže zúčastniť - ostáva v karanténe nariadením RÚVZ v TN  –  neprítomnosť na vyučovaní ospravedlňuje lekár.

     

    b) Ak  sa jeden rodinný príslušník  testovania nezúčastní žiak do školy môže ísť, ale rodič má zákaz vychádzania, nemôže  žiaka sprevádzať do školy. Žiak prichádza do školy sám. Ak žiak ostane doma a uplatní pravidlo zákazu vychádzania, v tomto prípade môže neúčasť žiaka ospravedlniť rodič, najviac 5 dní po sebe idúcich s možnosťou opakovať ospravedlnenie (príklad: 3., 4., 5.11. – ospravedlní rodič, potom je víkend a opäť 10. – 13.11. – ospravedlní rodič).

     

    c)  V utorok 3.11.2020 sa všetci žiaci I. st.  pri vstupe do školy preukážu  vyhlásením rodičov o bezinfekčnosti.  Bez tohto vyhlásenia nebude žiak vpustený do budovy školy.

    Legislatívna opora na vyžiadanie predmetného vyhlásenia, citácia z usmernenia MŠ SR:

    „Zákonný zástupca žiaka, ktorý navštevuje základnú školu predloží po celoplošnom testovaní pri prvom nástupe dieťaťa do základnej školy Vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti. Tlačivo upravené v zmysle Uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 678 z 22. októbra 2020 zverejní ministerstvo školstva na svojom webovom sídle. Základná škola nevyžaduje od zákonného zástupcu negatívny výsledok RT - PCR testu alebo antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID – 19.“

    Rodič svojim vyhlásením berie plnú zodpovednosť za správnosť a pravdivosť predmetného vyhlásenia.

     

    Prosíme rodičov o maximálnu zodpovednosť. Všetci si musíme byť vedomí, možných následkov pri nepravdivo vypísanom Vyhlásení, resp. pri zamlčiavaní iných skutočností. Zároveň Vás chceme poprosiť, sledujte vyhlásenia vlády v médiách, pretože čo platilo dnes, zajtra už platiť nemusí.

     

    Vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti: 

     

  • Chronológia prechodu na dištančné vzdelávanie a opatrenia na zvýšenie jeho kvality

    Chronológia prechodu na dištančné vzdelávanie a opatrenia na zvýšenie jeho kvality

    Vážení rodičia, dovoľte, aby som sa Vám poďakoval za trpezlivosť, pochopenie a ústretovosť, ktoré boli veľmi potrebné pri prechode na dištančné vzdelávanie, prakticky zo dňa na deň. Podobne tomu bolo i na jar 2020 (11. 3. 2020).

    Bohužiaľ, sa našli i takí, našťastie sa jedná len o pár jednotlivcov, ktorí nám priestor na prechod na inú formu vzdelávania nedoprajú. Už cez víkend "bombardovali" zamestnancov školy cez rôzne komunikačné kanály otázkami (neraz i so sarkastickým podtónom), že ako sa čo bude diať, že nemajú dostatok informácií atď.

    Preto sa poďme ešte raz pozrieť na časový sled udalostí, ktoré predchádzali prechodu na dištančné vzdelávanie.

    1. 22. 10. 2020 (štvrtok večer) sme sa všetci vo večerných správach dozvedeli o pripravovanom Lockdowne. Rovnako zamestnanci škôl, ako i celá verejnosť, sme mali možnosť zhliadnuť v televízii trojslajdovú prezentáciu k pripravovaným opatreniam. Do toho nejasný, často protirečivý, výklad premiéra, ministra zdravotníctva a ministra obrany.
    2. 23. 10. 2020 (piatok) sme v škole pracovali v štandardnom režime. Popoludní sme mali poradu k prechodu na dištančné vzdelávanie, pričom sme disponovali strohými a všeobecnými informáciami len z televízie. Predpoludním sme žiakom cez rozhlas oznámili, že 2. stupeň základných škôl prechádza na dištančnú formu vzdelávania a  budeme ich o podrobnostiach informovať na webe i cez triednych učiteľov. Vedeli sme toľko, koľko aj ostatní občania SR. Školám neprišlo žiadne usmernenie, mail, skrátka nič.
    3. 23. 10. 2020 (piatok) večer vydalo MŠVVaŠ rozhodnutie a pokyny k opatreniam platných od 26. 10. 2020, ktoré boli zverejnené len na ich webovom sídle www.minedu.sk. Teda v čase, keď sme už boli z práce niekoľko hodín doma, mali  sme už po porade, kde sme prakticky z ničoho mali prijať prepracovaný plán dištančného vzdelávania.
    4. 24. - 25. 10. 2020 (sobota, nedeľa) si dovolili zamestnanci škôl na Slovensku oddýchnuť a tráviť čas so svojimi blízkymi. Tu už začali prvé nedočkavé správy, telefonáty, maily od rodičov. Verte, či nie, mnohí pedagógovia sa i napriek víkendu svedomito pripravovali na nastávajúce dištančné vzdelávanie. 
    5. 26. 10. 2020 (pondelok) na poludnie prišiel mail s rozhodnutím a pokynmi MŠVVaŠ z Krajského školského úradu v Trenčíne (obsah sme si sami našli na stránke ministerstva už v piatok večer, viď bod č. 3) a popoludní zo Školského úradu v Bánovciach nad Bebravou s tým istým znením. Tieto dva spomínané orgány priamo riadia a usmerňujú činnosť škôl. Informácia od týchto úradov prišla v čase, keď už sa malo na školách v plnom prúde dištančne vyučovať a všetci mali už všetko vedieť.

    Pripadá mi preto nefér, že pár jednotlivcov si potrebovalo kopnúť a to do tých, ktorí sa bezvýhradne starajú o ich deti v časoch nie najľahších. Za prácou a prístupom svojich zamestnancov si plne stojím. Už počas prvej vlny si svoju prácu odvádzali vysoko nad slovenským štandardom a rovnako k povinnostiam pristupujú i teraz. Všetci zamestnanci našej školy si vážia každého jedného žiaka i rodiča ako svojich partnerov. Bol by som veľmi rád, keby to bolo vzájomné. Za posledných 6 rokov sme sa prepracovali zo školy, kde nebolo pomaly na zaplatenie faktúr za energie, na kvalitnú a ekonomicky stabilizovanú školu. Za uvedené obdobie sme investovali viac ako 500 000 € do modernizácie a vylepšenia podmienok. Veľmi seriózne pristupujeme i k novým výzvam, čím myslím práve dištančnú formu vzdelávania. Preto nejdeme hľadať žiadne výhovorky, ale riešime konkrétne problémy, ktoré sme pozorovali pri dištančnom vzdelávaní na jar 2020. Doprajte nám preto trochu úcty a rešpektu. Ja nepochybujem, že si ich za posledné roky tvrdej práce zaslúžime.

    Opatrenia zo strany školy na zvýšenie úrovne dištančného vzdelávania:

    1. Príprava v predstihu. Už od začiatku októbra sme preventívne mapovali situáciu s kvalitou materiálneho vybavenia (notebook, internetové pripojenie) v rodinách žiakov i na strane zamestnancov. Presne vieme, ktorí žiaci a zamestnanci majú v tomto smere problémy.
    2. Materiálne zabezpečenie. Na školách bol v priebehu leta inštalovaný Edunet, ktorý bezplatne poskytuje MŠVVaŠ a funguje na báze tzv. WiFi superžiaričov. Bohužiaľ sa ukázalo, že tento predražený internet je nespoľahlivý. Aktuálne na vlastné náklady tvoríme vlastnú internetovú sieť, s pevným pripojením do každej triedy a kabinetu. Ukončenie realizácie internetovej siete s pevným pripojením plánujeme do 2 týždňov. Okrem toho sme zakúpili notebooky a pripravené sú i tablety pre žiakov s nedostatočným materiálovým vybavením.
    3. Softvérová podpora. Škola podpísala zmluvu so spoločnosťou Sending, s.r.o, ktorá zabezpečuje pre zamestnancov a žiakov aplikáciu Microsoft TEAMS. Pre našu školu vygenerovali nové heslá (staré z jarného obdobia už neplatia), ktoré žiakom distribuujú triedni učitelia. Prípadné problémy s heslom treba riešiť s príslušným triednym učiteľom (chybná validita vygenerovaného hesla). Škola má naviac zaplatené aplikácie ALF, Edupage, Zborovňa.sk, Bezkriedy.sk.
    4. Vzdelávanie zamestnancov. 28. 10. 2020 sa uskutoční školenie zamestnancov pre prácu s aplikáciou Microsoft TEAMS.
    5. Synchronizácia. Dištančné vzdelávanie sa zatiaľ týka iba 2. stupňa. Avšak mnoho učiteľov učí na obidvoch stupňoch. Z tohto dôvodu bolo potrebné zosúladiť rozvrhy tak, aby učiteľom bolo umožnené venovať sa dištančne jednej skupine žiakov a zároveň druhú skupinu odučiť prezenčne.
    6. Pracovný priestor. Zo skutočností vyplývajúcich z bodu 5, je zamestnacom umožnená kombinácia práce na pracovisku a tzv. Home office. Mnohí vyučujú dištančne priamo zo školy práve kvôli kombinácii s prezenčnou formou, ale i kvôli lepším materiálnym podmienkam, výmene informácií s kolegami, či metodickej podpore.
    7. Obmedzenia. Pri niektorých predmetoch (výchovy) sa dištančnou formou nedajú naplniť výchovno.vzdelávacie ciele. Z tohto dôvodu sa budú z týchto predmetov zadávať úlohy len občas a na dobrovoľnej báze. V plnom rozsahu sa budú dištančne vyučovať iba katolícke/evanjelické náboženstvo, občianska náuka.
    8. Efektivita práce. Týždenná časová dotácia  hodín pre jednotlivé predmety zostáva nezmenená. To znamená, že keď majú žiaci v týždennom rozvrhu 5 hodín matematiky, tak sa toľko hodín i odučí. Nie všetky hodiny musia byť odučené online. Online hodina trvá spravidla 45 minút a bude odučená prevažne v čase, ako je zaradená v klasickom rozvrhu. Môže dôjsť i k zmenám časov, a to z dôvodov uvedených v bode 5. Okrem online výučby budú žiaci zamestnávaní i inou formou (testy, pracovné listy, zadávanie samostatnej práce s textom, učebnicou, encyklopédiami...), ďalej budú hodiny zamerané i na analýzu, získavanie spätnej väzby od žiakov, hodnotenie práce žiakov a komunikáciu. Bude veľmi dôležité vybrať medzi tým, čo je potrebné prebrať a upevniť a tým, čomu netreba venovať takú pozornosť. Platí úmera, že čím mladší žiak, tým je efektivita práce počas dištančného vzdelávania nižšia.
    9. Komunikácia. Veríme a želáme si, aby bola vždy slušná. Vyučujúci jednotlivých predmetov vždy do piatku oboznámia triedneho učiteľa s úlohami pre žiakov za svoj vyučovací predmet a to na celý týždeň dopredu. Triedny učiteľ túto informáciu posunie do pondelka rodičom, aby získali prehľad, čo bude ich dieťa robiť a kde budú jednotlivé zadania hľadať. Vyučujúci zároveň priamo komunikuje so žiakmi cez dohodnuté komunikačné kanály a k predpísaným úlohám zadáva i termíny ich vyriešenia tak, aby boli žiaci rovnomerne vyťažení školskými úlohami počas predpoludnia od pondelka do piatku. Chceme dosiahnuť, aby sa žiaci celé predpoludnie venovali školským povinnostiam na dennej báze. Pracujúci rodičia tak budú mať istotu, čo ich deti denne robia.
    10. Hodnotenie. Prácu žiakov a ich prístup k povinnostiam budeme hodnotiť po zvážení všetkých objektívnych skutočností (pokiaľ MŠVVaŠ nestanoví inak).
    11. Účasť na dištančnom vzdelávaní. Je povinná. Pokiaľ sa dieťa z nejakého dôvodu nemôže vyučovania zúčastniť, rodič je povinný ho ospravedlniť (na príslušnú hodinu, deň) u triedneho učiteľa. V opačnom prípade sa bude neúčasť na vzdelávaní posudzovať ako neospravedlnená a môže byť preklasifikovaná na zanedbávanie povinnej školskej dochádzky.

    Prosím aj rodičov detí na 1. stupni, aby sa s uvedenými opatreniami tiež oboznámili, pretože na dištančnú formu môže trieda alebo celý 1. stupeň prejsť prakticky zo dňa na deň.

    Držím všetkým palce. Prosím rodičov, aby deti presvedčili, že sa vzdelávajú vo vlastnom záujme. Nech teda pristupujú k plneniu školských povinností zodpovedne. Vysvetlite im, že sa pre nich zmenilo len miesto vzdelávania, ale povinnosti zostávajú rovnaké. Všetko dobré želám!

    Andrej Kúdela, riaditeľ školy

     

  • Celoplošné testovanie sa v priestoroch našej školy neuskutoční!

    Celoplošné testovanie sa v priestoroch našej školy neuskutoční!

    Prinášame Vám, teda aspoň z pohľadu našej školy, veľmi dobrú správu. Celoplošné testovanie občanov, viažuce sa na volebné obvody, sa v našej škole neuskutoční. V uplynulý piatok a sobotu uskutočnili zamestnanci MsÚ Bánovce nad Bebravou obhliadku priestorov školy pred pripravovaným testovaním. Sme veľmi radi, že zriaďovateľ (v zastúpení viceprimátorky Ing. Márie Hajšovej, PhD.) vyhovel našej výhrade k uskutočneniu plánovanej akcie v priestoroch ZŠ Ul. Gorazdova 1319/6. 

    Chceli by sme touto cestou veľmi pekne poďakovať kompetentným zamestnancom MsÚ za vecnú a konštruktívnu komunikáciu.

    Našimi argumentami boli najmä fakty, že naša škola prijala či už pri prvej vlne pandémie, i pri súčasnej, prepracovaný systém opatrení. Vynaložili sme nemálo finančných prostriedov, ľudskej práce a energie, aby sme pre žiakov a zamestnacov vytvorili bezpečné podmienky na prácu.

    Andrej Kúdela, riaditeľ školy

  • Oznam vedúcej školskej jedálne

    Vedúca školskej jedálne oznamuje rodičom, že všetci žiaci 2.stupňa sú zo stravy odhlásené od 26.10.2020 na neurčito.

    O dalších zmenách Vás budeme informovať. 

  • Opatrenia v školách od 26. 10. 2020

    Opatrenia v školách od 26. 10. 2020

    Rozhodnutím krízového štábu a vlády SR, vydal minister školstva nasledovné rozhodnutie:

    1. S účinnosťou od 26. októbra 2020 do odvolania sa mimoriadne prerušuje školské vyučovanie v základných školách pre žiakov v piatom až deviatom ročníku. Pre týchto žiakov bude zabezpečené dištančné vzdelávanie.
    2. Jesenné prázdniny sa v školskom roku 2020/2021 uskutočnia vo všetkých školách v termínoch 30. októbra a 2,. 6. a 9. novembra 2020.

    V piatok 23. 10. 2020 bolo k súčasnej situácii rozhlasové vysielanie pre žiakov a v popoludňajších hodinách sa uskutočnila mimoriadna pracovná porada pre pedagogických a odborných zamestnancov. Závery z porady, prijaté opatrenia a zvolenú formu dištančného vzdelávania vám prinesieme opäť cez web a prostredníctvom triednych učiteľov.

    Keďže na dištančné vzdelávanie prechádzame už druhýkrát, určite bude jeho kvalita vyššia ako v prvom prípade, i keď na jar, počas prvej vlny pandémie, sa naša škola zaradila medzi najúspešnejšie na Slovensku. Spôsoby a formy dištančného vzdelávania budú zohľadňovať možnosti a schopnosti jednotlivých žiakov a ich domácností. Myslíme na všetky skupiny žiakov. Zamestnaci školy v budúcom týždni absolvujú školenie na podporu skvalitnenia ich počítačových zručností. Naviac budú mať asistenčnú a materiálnu podporu zo školy. Veríme, že budete s našimi službami naďalej spokojní a prípadné chybičky a nedorozumenia budeme riešiť tak ako doteraz, t. j. konštruktívnym a slušným dialógom.

    Na záver chcem všetkých upozorniť, že dištančné vzdelávanie je povinné a prípadná bezdôvodná neúčasť na tomto vzdelávaní sa bude považovať ako neospravedlnená neúčasť a zanedbávanie povinnej školskej dochádzky. Preto je veľmi dôležité, aby prípadnú neúčasť žiaka na vyučovaní ospravedlnil jeho zákonný zástupca na príslušný deň preukázateľným spôsobom (cez Edupage, mail, sms, telefonát).

    Podrobnejšie informácie o rozvrhu a štruktúre vyučovania prinesieme čoskoro. Sledujte náš web a komunikujte s triednymi učiteľmi, ktorí budú rodičom posúvať informácie od vedenia školy i od ostatných vyučujúcich.

    Buďme optimisti! Vykrútili sme krk prvej vlne a podobne zatočíme i s tou druhou :)

    Andrej Kúdela, riaditeľ školy

  • "Osmijanko" odmeňoval

    V uplynulom školskom roku sa žiaci terajšej 4.C triedy zapojili do celoslovenskej literárnej súťaže Čítame s Osmijankom. Po prerušení vyučovania v marci v riešení úloh nepokračovali a tak svoje práce nemohli zaslať do MsKĽŠ v Bánovciach nad Bebravou. I napriek tejto skutočnosti pracovníčky mestskej knižnice pre žiakov prichystali drobné odmeny, ktoré sme si boli v stredu 21. októbra prevziať, samozrejme za prísnych hygienických opatrení. Túto príležitosť sme využili aj na výmenu kníh. Žiaci z knižnice odchádzali nielen s farebnými kriedami, strúhadlom na ceruzky a cukríkmi, ale aj s peknými a zaujímavými knihami, ktoré budú čítať na hodine literatúry, ale aj vo svojom voľnom čase. Naše poďakovanie patrí pracovníčkam MsKĽŠ za príjemný pobyt v knižnici a Osmijankovu odmenu.

  • Zmena organizácie vyučovania od 19. 10. 2020

    Vážení rodičia, milí žiaci, dovoľte, aby sme vám pedstavili novoprijaté opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu. Samotnému rozširovaniu zrejme nezabráni nikto, ale prijatými opatreniami chceme zabrániť nekontrolovateľnému šíreniu medzi skupinami. 

    Opatrenie č. 1: Skrátenie doby prevádzky ŠKD

    Ranný ŠKD začína o 5:45 a popoludňajší končí o 15:30. Súčasné opatrenia krízového štábu dôrazne odporúčajú nepremiešavať deti v skupinách, k čomu dochádza v ŠKD práve v čase po 15:30. Pre lepšiu predstavu uvedieme, že v tomto čase sa rušia kmeňové oddelenia ŠKD a deti sa "zlievajú" do zbernej triedy. Takto sa tu môže spolu ocitnúť napríklad 20 detí z 10 tried. Momentálne nemáme priestorové ani personálne kapacity na to, aby 20 detí strážilo 10 predagógov v desiatich triedach. Rozhodli sme sa radšej službu ŠKD skrátiť, ale zato stále poskytovať, ako riskovať ohrozenie školy cez vytváranie skupiny tzv. "superkontaktov".

    Opatrenie č. 2: Zrušenie niektorých vyučovacích hodín

    Vyučovanie niektorých predmetov má momentálne veľmi nízky, až nulový efekt. Ide najmä o hodiny telesnej výchovy, na ktorej žiaci nemôžu cvičiť. Rozhodli sme sa preto u starších žiakov zrušiť hodiny telesnej výchovy, ktoré boli zaradené v rozvrhu ako prvé a posledné. Žiaci tak nebudú zabíjať čas necvičením na hodine telesnej výchovy a uvoľnených pedagógov efektívnejšie využijeme pri organizovaní stravovania. 

    Tiež budú zrušené hodiny, kde dochádza k vytváraniu tzv. "superkontaktov", teda stretávaniu žiakov z viacerých tried. Toto sú najmä hodiny evanjelického náboženstva a etickej výchovy.

    Zrušené vyučovacie hodiny (VH) od 19. 10. 2020:

    Pondelok:  6 VH - TSV, 9. AB

                      7 VH - TSV, 8. AB

    Utorok:      7 VH - TSV, 6. AB,      7 VH - ETV, 8. AB

    Streda:      6 VH - ETV, 1. a 2. roč.

                      7 VH - ETV, 5. - 9. roč.

    Štvrtok:      1 VH - TSV, 8. B

                      6 VH - TSV, 6. AB,      6 VH - ETV, 3. AB, 4. ABC

                      7 VH - TSV, 8. A

    Piatok:       1 VH - TSV, 8. AB, 

                      2 VH - TSV, 9. AB

                      6 VH - TSV, 6. AB

    Pozn.: 6 a 7 VH v stredu - evanjelické náboženstvo sa 21. 10. 2020 ešte učí a potom prechádza na dištančnú formu.

    Všetky uvedené zmeny platia až do odvolania, alebo prípadného prerušenia vyučovania.

    Ďakujeme za pochopenie. Veríme, že všetci svojim konaním prispejeme k tomu, aby bola škola otvorená čo najdlhšie, najlepšie stále.

    Andrej Kúdela, riaditeľ školy

     

  • ZMENA ŠKD OD 19.10.2020 (PONDELOK)

    Prevádzka ŠKD

    5:45 - 7:30

    11:15 - 15:30

  • Výška rodičovského príspevku na šk. rok 2020/2021

    Keďže v mnohých triedach nestihli kvôli hygienickým opatreniam uskutočniť klasické rodičovské združenia a z rovnakého dôvodu sa neuskutočnilo ani plenárne rodičovské združenie, budeme vás informovať o dianí na škole prostredníctvom nášho webu.

    Výška rodičovského príspevku

    Ako prvé by sme vám chceli oznámiť výšku rodičovského príspevku pre školský rok 2020/2021. Na poslednom zasadnutí Rady rodičov (26. 9. 2019) bola navrhnutá výška príspevku 20 €. Teda zvýšenie o 5 € oproti zaužívanej sume. Za každé ďalšie dieťa v domácnosti je poplatok nižší o 5 €. Čiže 1 dieťa na škole = 20 €, 2 deti = 35 €, 3 deti = 45 € ...

    Prečo zvýšenie o 5 € na školský rok? 

    Na poslednom zasadnutí rady rodičov padol návrh na zvýšenie z dôvodu vylepšenia hygienického štandardu na škole. Plánovali sme s pomocou rodičov zakúpiť hygienické dávkovače na mydlo a jednorazové papierové utierky do toaliet. Zároveň by rodičom odpadla zaužívaná "povinnosť" priniesť raz za pol roka tekuté mydlo a balíček toaletného papiera. 

    Akoby sme to pred rokom celé "pobosorovali" a zo chcenia sa stala dokonca povinnosť. Dnes už máme na všetkých toaletách zakúpené uvedené dávkovače, naviac sme museli riešiť i dezinfekciu priestorov a rúk.

    Z navýšeného poplatku o 5 € chceme na hygienu vyčleniť sumu 4 €. 1 € by sme radi použili na financovanie projektu "Školské mlieko" a "Školské ovocie", pri ktorých sa rozhodnutím PPA zmenil spôsob doterajšieho financovania. Mnohé školy pre zmenu financovania od prejktov upustili, čo ste mohli zachytiť i v médiách. My sme tak urobiť nechceli, pretože účasť v projektoch je veľmi výhodná. Suma 1 € pokrýva cenu ovocia (1 krát za týždeň) a cenu mlieka (1 krát za 2 týždne) pre každého žiaka školy na celý školský rok. Podotýkame, že toto ovocie a mlieko sú podávané navyše ku školským obedom a nesúvisia s tým, či sa dieťa stravuje alebo nie.

    Prečo sa vôbec vyberá rodičovský príspevok a na čo slúži?

    Rodičovský príspevok vyberajú triedni učitelia po dohode s rodičmi a vyzbieraná suma je odvedená na účet rodičovského združenia. Peniaze slúžia na  vylepšenie vyučovacieho procesu a na podporu rôznych výchovno-vzdelávacích aktivít. Podporujú sa exkurzie, plavecké výcviky, nákup pomôcok atď. Všetky investície a ich výška sú zrealizované až po konzultácii a odsúhlasení Radou rodičov. Každoročne je predkladaná správa o hospodárení s financiami a predkladá sa návrh nového rozpočtu. Tieto budú po dodaní Radou rodičov posunuté cez triednych učiteľov ku všetkým rodičom.

    Ďakujeme za podporu a spoluprácu. Aj s Vašou pomocou sme každým rokom lepší :)

     

  • Prosba

    Prosba

    Vzhľadom na to, že sa v jednom zo závodov v našom meste vyskytlo ohnisko ochorenia Covid 19, prosíme všetkých rodičov, aby v prípade pozitívneho testu v rodine alebo podozrenia neposielali deti do školy. Neohrozujte súčasný chod školy, tiež zdravie zamestnancov a detí! Prosíme Vás, aby ste akýkoľvek pozitívny prípad ochorenia v rodine, bezodkladne hlásili triednemu učiteľovi a nechali dieťa doma v karanténe. Ak nám budete zatajovať skutočnosti o pozitívnom náleze a budete deti naďalej posielať do školy, budeme nútení prejsť na dištančnú formu vzdelávania. Kvôli nezodpovednému prístupu jednotlivcov na to doplatia všetci.

    Ďakujeme za pochopenie a ústretovosť.

  • Biológia trochu inak...

    Aj vyučovanie biológie môže vyzerať inak, ako klasická hodina s použitím tabule, kriedy či dataprojektoru. Postarali sa o to žiačky 5.B triedy - Emka Lobotková, Lucka Jandáková, Karinka Weldlová, ktoré nám spríjemnili hodinu biológie, vďaka svojím domácim miláčikom. Na hodine sme mohli bližšie spoznať afrického slimáka, korytnačku a morské prasiatko. Dievčatá nám porozprávali informácie o ich stavbe tela, správaní, spôsobe výživy, ale aj osobné zážitky, ktoré s nimi prežívajú. Veľká vďaka patrí rodičom, ktorí umožnili, aby zvieratká mohli byť prinesené do školy, ako aj žiačkám, ktoré nás potešili s prítomnosťou ich domácich zvieratiek. Ďakujeme :)

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola, Ul. Gorazdova 1319/6
    Ul.Gorazdova 1319/6
    957 04 Bánovce nad Bebravou
  • +421 038 7602906
    telefón do školskej jedálne: 7603918

Fotogaléria