Za účasti šiestich družstiev mladých futbalových nádejí sa dnes 16.4.2025 na futbalom štadióne Spartak Bánovce nad Bebravou odohral turnaj žiakov 1. stupňa ZŠ (1.- 4. ročník). V okresnom kole McDonald`s Cupu sa naši chlapci a dve dievčatá stretli v základnej skupine s rovesníkmi z Rybian a zo Šišova. V týchto dvoch zápasoch naši reprezentanti ukázali svoju silu a s prehľadom skupinu vyhrali, keď Šišov porazili 9:0 a nad Rybanmi zvíťazili 9:1. Vo finálovom zápase proti ZŠ Partizánska naši futbalisti pokračovali v super výkone, až dve minúty pred koncom hracieho času sme inkasovali gól a stretnutie sa skončilo vítazstvom ZŠ Partizánskej 2:1. Naše mužstvo podalo veľmi kvalitný a bojovný výkon, za čo im patrí veľká pochvala a samozrejme aj poďakovanie za disciplínu, súdržnosť a celkové účinkovanie na turnaji.
Momentálne sme vo fáze rekonštrukcie dažďových zvodov a osádzania zberných nádrží na zachytávanie dažďovej vody. Je to vhodný čas na to, aby si milovníci stromov a tiež tí, ktorým záleží na ochrane a tvorbe životného prostredia zajednali "svoj" strom, o ktorý sa budú s láskou starať.
Starostlivosť spočíva najmä v zalievaní, ktoré je po vysadení najdôležitejšie. Treba sledovať aj zdravotný stav stromov, napadnutie škodcami, poškodenie vetrom, vandalizmus...
Ako si strom adoptovať?
Napíšte nám na mail bnzsgorazdova@gmail.com, kde uvediete č. stromu/stromov, o ktoré sa chcete starať a tiež uveďte svoje údaje (v rozsahu ako uznáte za vhodné), ktorými označíme "váš" strom.
Napríklad: č. 5 - rodina Novákoví alebo č. 12, 15, 30 - Peter a Lucia alebo č. 7 - František z Podlužian...
Následne vám zašleme mail s podrobnejšími inštrukciami.
Adopcia je za symbolický poplatok, ktorého výšku nechávame na vás. Výťažok bude použitý výhradne k starostlivosti o Miniles (hnojenie, mulčovanie). O jeho výške a čerpaní budete transparentne informovaní. Výšku poplatku za adopciu uveďte pri objednávke stromu (vaša suma bude neverejná).
Adopcia bude prebiehať do konca apríla.
Športová hala bola dejiskom okresného kola v streetbaskete chlapcov. Naši chlapci v zložení: Marek Drevený, Dominik Košina, Eduard Lindvai, Boris Flimel a Tobiaš Farkaš bez väčšich problémov postupne zdolali všetky tímy a postúpili do krajského kola, ktoré sa odohrá v máji na streetbasketbalových ihriskách v Trenčíne.
Ďakujeme za reprezentáciu a prajeme veľa úspechov na krajskom kole.
V posledný pracovný deň tohto týždňa sa žiaci našej školy zúčastnili okresného kola umeleckej súťaže v rétorike Štúrov a Dubčekov rétorický Uhrovec.
Tomu predchádzalo školské kolo, ktorého víťazmi sa stali:
V 1. kategórii:
1. miesto: Hugo Struhár (6.B),
2. miesto: Alžbeta Janovičová (6.B),
3. miesto: Alexej Pavlov (6.B).
V 2. kategórii:
1. miesto: Lea Ďuračková (8.A),
2. miesto: Vanessa Matýsek (7.B),
3. miesto: Paulína Guričanová (8.A).
Súťažiaci, ktorí skončili na 1. mieste postúpili do okresného kola. V tejto náročnej rétorickej súťaži reprezentovali našu školu Hugo Struhár a Lea Ďuračková, ktorá svoj výnimočný talent ukázala aj v tejto oblasti a z okresného kola si odniesla krásne 2. miesto!
Obom žiakom ďakujeme za ich snahu i poctivú prípravu a prajeme im, nech svoj rečnícky talent aj naďalej rozvíjajú.
Z. Mišáková
(foto: ZŠ Gorazdova, CVČ BN)
My na Gorazdovej vsádzame na jedno heslo: „Knowledge is power,” a preto neľutujeme ani jeden minutý cent do vzdelávania našich detí. Najnovším prírastkom v rodine populárno-náučných vzdelávacích bannerov je ten o panovníkoch a prezidentoch v našich dejinách. Viete koľko panovníckych rodov vládlo na Slovensku, odkiaľ pochádzal kupec Samo či koľko rokov panoval Matej Korvín? Že nie?! Odpovede na tieto otázky a ešte oveľa viac o významných mužoch a ženách sa naše deti dozvedia po naskenovaní QR kódu. Vzdelávanie tak nadobúda rozmery hodné 21. storočia. Medziposchodie vedúce do školskej jedálne sa teraz razom zmenilo na dejepisný kútik, ktorý zaujme a zároveň aj poučí.
Jarné dielne sú naše obľúbené podujatie. Počas dielní sa smejeme, rozprávame, zdieľame nové nápady a pomáhame si navzájom. Každý si mohol vybrať, čo ho najviac baví a spoločne sme si užívali atmosféru tvorivosti. K tomu všetkému sme sa spoločne učili o tradičných zvykoch spojených s jarou a Veľkou nocou. Bol to čas, ktorý sme si užili nielen tvorivo, ale aj v spoločnosti kamarátov.
Celý život je vo vašich rukách, ale sú aj dni, keď potrebujete cítiť pomocnú ruku iných...
A bol tu deň, keď sme ju podali...“
Štvrtok – 10. apríl mal charitatívnu príchuť, deň, keď sme mysleli na iných... V znamení pomoci onkologickým pacientom organizovala Liga proti rakovine SR už dvadsiaty piaty ročník Dňa narcisov. Pracovníci a žiaci našej školy dobrovoľným finančným príspevkom podporili projekty na rozvoj prevencie a diagnostiky rakoviny a predovšetkým pomohli tým, ktorým osud nadelil ťažkého súpera- chorobu.
Ďakujeme, že vidíte život aj z inej strany.
Mestská knižnica privítala našich najmladších žiakov. Prváci absolvovali návštevu, počas ktorej boli slávnostne "pasovaní" za čitateľov. Každý z nich si domov odniesol svoj prvý čitateľský preukaz, ktorý im otvára dvere do sveta plného príbehov a poznania. Nadšení prváci si prezerali pestrofarebné knižky a sľúbili, že sa do knižnice budú pravidelne vracať.
Dostali sme otázku, že keď už toľko vysádzame stromčeky a okrasnú zeleň, že či sme nezabudli aj na tradičnú burzu biopriesad rajčín a papriky.
Nezabudli sme, planta bude! Papriky a rajčiny (vysiate zodpovedne na Jozefa :)) sa už tešia na krásne vyhnojený skleník, do ktorého sme zapracovali poctivý školský kompost.
Ďalšie informácie už čoskoro...
Kedy?: 8. a 9. apríla (utorok, streda) od 10:00 do 16:00. Komu z vážnych dôvodov nevyhovuje, dohodne si iný termín. Oficiálne je pre zapísanie vyhradený celý mesiac apríl.
Základná škola pri zápise dieťaťa vyžaduje osobné údaje:
Viac informácii:
Pozn.: Vstup do školy hlavným vchodom a tiež zadným vchodom (od Ul. Matice slovenskej)
Tešíme sa na stretnutie s Vami
Dňa 4.4.2025 naše dievčatá: Mikušová M., Guričanová P., Sirotná H., Valachová L., Žitňanová H., Dašková N. reprezentovali školu v streetbaskete dievčat. Turnaja sa zúčastnilo 6 družstiev, ktoré boli rozdelené do dvoch skupín. My sme v našej skupine prvý zápas prehrali proti 8-ročnému gymnáziu a druhý zápas vyhrali proti ZŠ Rybany, čo nám umožnilo hrať o celkové tretie miesto. Hrali sme proti ZŠ Duklianska, po bojovnom výkone sme prehrali a našim dievčatám patrí 4. miesto v okrese. Naše baby nabrali cenné skusenosti, nakoľko sme mali najmladsie družstvo. Ďakujeme a gratulujeme.
Súrodenci Janko a Lukáško Hajšoví sa v piatok 4.apríla zúčastnili streleckej súťaže " O cenu oslobodenia mesta Bánovce nad Bebravou". Našu školu chlapci reprezentovali veľmi úspešne. Janko získal krásne druhé miesto a Lukáško sa umiestnil na peknom treťom mieste. Súrodencom - strelcom srdečne blahoželáme a želáme ešte veľa streleckých úspechov.
Tento týždeň sme:
5.A trávi čas aj mimo školy. Tentokrát to bolo v kine, kde hra Minecraft ožila vo filme. Z kockatého sveta, kde fantázia nemá hranice a priateľstvo je cennejšie ako poklady, sme si do života odniesli, že svojich snov sa NIKDY nesmieme vzdať.
Mgr. Daniela Jakálová
Marec, mesiac knihy, sa v našej školskej knižnici niesol v znamení pestrých aktivít. Od napínavých súťaží až po rozprávkový večer, každý si našiel to svoje.
Knižná šifra
Mesiac sme odštartovali obľúbenou súťažou Knižná šifra, ktorá preverila čitateľské zručnosti a detektívne schopnosti našich žiakov. Do súťaže sa zapojilo 60 nadšených čitateľov, ktorí sa snažili rozlúštiť názvy kníhy ukryté v obrázkoch. Gratulujeme týmto víťazom: Stelke Halačovej, Sabínke Šípkovej, Terezke Talášekovej, Adelke Súkeníkovej, Katke Kušnierovej, Nikolke Bérešovej a Tomášovi Miklošovi, ktorí si domov odniesli pekné odmeny.
Čitateľský maratón
V týždni od 24. do 28. marca sa naša škola zapojila do celoslovenského Čitateľského maratónu, ktorý organizovala Linka detskej istoty. Žiaci prvého stupňa sa s nadšením pustili do čítania a svojimi prečítanými stranami prispeli k podpore dobrej veci.
Večer s Andersenom
28. marca zažili žiaci 2.A triedy nezabudnuteľný večer plný rozprávok a dobrodružstiev. V rámci podujatia Večer s Andersenom sa ponorili do sveta fantázie, lúštili rozprávkové hádanky, pochutnali si na chutnej občerstvení a vydali sa na nočnú výpravu s baterkami a na záver hľadali ukrytú poklad podľa záhadných stôp.
Návštevy v mestskej knižnici
Počas marca sa niektoré triedy vybrali na návštevu do mestskej knižnice, kde si mohli vymeniť knihy a objaviť nové čitateľské zážitky. Žiaci 4.B a 3.A triedy zúčastnili Osmijankovej literárnej záhrady v mestskej knižnici, kde si užili interaktívne čitateľské aktivity.
Čitateľský kvíz pre štvrtákov
Štvrtáci si zmerali sily v čitateľskom kvíze, ktorý preveril ich znalosti z rôznych oblastí literatúry, ako je séria Harry Potter, tvorba známych autorov, informácie o školskej knižnici či sfilmované knihy a zaujímavosti z ich čítanky.
Marec bol v našej školskej knižnici mesiacom plným aktivít, ktoré žiakom priniesli nielen nové vedomosti, ale aj radosť z čítania. Už teraz sa tešíme na ďalšie knižné podujatia!
Telocvičňa SPŠS v BN je už tradičným miestom florbalových turnajov základných škôl. Tento rok sa 17.marca stretli naše dievčatá s dievčatami zo ZŠ Komenského a po vyrovnanom priebehu sme prehrali 4:2. Chlapcom sa 26.-27. marca darilo lepšie a postupne porazili v základnom kole ZŠ Slatinu a ZŠ Zlatníky bez inkasovaného gólu. Vo finále sme to mali ťažšie, keď sme v oboch zápasoch na úvod prehrávali. Proti chlapcom zo ZŠ Uhrovec sme vyhrali 10:3 a v poslednom stretnutí v rámci OK sme zvíťazili 2:1 proti ZŠ Partizánska. Chlapcom ďakujeme a prajeme veľa úspechov v regionálnom kole.
Dňa 31.3.2025 sme prijali pozvanie na besedu so slovenskou spisovateľkou Miroslavou Varáčkovou, ktorá je rodáčkou z neďalekých Horných Naštíc. Autorka tvorí najmä pre mladých dospelých, tzv. young adult a v súčasnosti sa teší veľkej popularite. Spolu so žiakmi 7. A a 7. B sme mohli počúvať zaujímavé rozprávanie o jej tvorbe, inšpiratívnych momentoch pri písaní, ale aj o tom, čo všetko treba urobiť, aby sa napísaný príbeh stal reálnou knihou.
Najčastejšími témami v jej dielach je dospievanie, prvé facky od života, láska, sila priateľstva a spolupatričnosti, nádej v zdanlivo neriešiteľných situáciách.
Spisovateľka získala ocenenie Panta Rhei Awards v roku 2017 v kategórii - Slovenská mládežnícka kniha roka - Drž ma, keď padám.
Za zmienku určite stojí zbierka poviedok Proti besom, v ktorej autorská skupina /vrátane spisovateľky Miroslavy Varáčkovej/ zachytáva osudy skutočných slovenských ľudí, ktorí sa nebáli vzoprieť sa zlu, nech už bolo definované akokoľvek, či už ako rozbesnená voda, vojna alebo chudoba. Samotná autorka v zbierke vykresľuje príbeh svojej prastarej mamy, ktorá sa zachovala veľmi hrdinsky počas 2. svetovej vojny.
Naši žiaci si pre autorku pripravili aj zvedavé otázky týkajúce sa nielen jej tvorby, ale išli trocha „pod kožu“, čo sa jej veľmi páčilo, a tak nebola núdza o úsmevné chvíle. Teším sa pozitívnej spätnej väzbe od žiakov, ktorých tvorba pani spisovateľky oslovila a v závere besedy ich samotná autorka obdarovala svojimi knižnými titulmi a podpis kartami.
Mgr. Lenka Oravcová
Ranné kruhy sa v školských laviciach stávajú čoraz obľúbenejšou a efektívnejšou metódou, ako pozitívne naštartovať vyučovací deň. Triedni učitelia zhodne potvrdzujú ich prínos v rôznych ročníkoch. Na prvom stupni sa ranné kruhy zameriavajú na budovanie kamarátskych vzťahov. Žiaci sa hravou formou spoznávajú, objavujú spoločné záujmy a vyjadrujú prežívané emócie, napríklad prostredníctvom hier ako „Mám rád ľudí, ktorí...“, „Pizza“, „More emócií“, „Čo by si robil, keby...“. Obľúbená je aj aktivita „Palec hore – palec dole“, ktorá učí žiakov vyjadrovať svoje názory bez slov a zároveň počúvať ostatných. Starší žiaci využívajú ranné kruhy na vyjadrenie emócií, zdieľanie zážitkov a vzájomnú podporu. Aktivity ako „Hoď kockou a povedz...“, „Som obľúbený/á, lebo...“, „Dobrý anjel“ i práca s emočnými kartami podnecujú otvorenú komunikáciu a lepšie spoznanie sa navzájom. Učitelia zdôrazňujú, že ranné kruhy umožňujú prebrať témy, na ktoré počas bežného vyučovania nezostáva čas. Vďaka nim sa žiaci cítia uvoľnenejšie, otvorenejšie a pozitívne naladení na vyučovanie, čo sa odráža na ich celkovej pohode a úspešnosti v škole. Ranné kruhy tak predstavujú dôležitý nástroj na rozvoj sociálnych a emocionálnych zručností žiakov, ako aj na vytváranie priateľskej a podporujúcej atmosféry v triede. Okrem toho pomáhajú učiteľom lepšie porozumieť svojim žiakom a ich individuálnym potrebám, čo v konečnom dôsledku prispieva k harmonickejšiemu a efektívnejšiemu vyučovaciemu procesu.
Viera Švecová