Navigácia

ŠkVP 2014/2015 Rámcový učebný plán 2014/2015 ŠkVP 2016/2017 Rámcový učebný plán 2016/2017 Rámcový učebný plán 2018/2019 ŠkVP 2022/2023

ŠkVP

ŠkVP 2014/2015

 

 

Školský vzdelávací program 

Základná škola,  Ul. Gorazdova 1319/6,  Bánovce nad Bebravou

 

       I S C E D   1  - Primárne vzdelávanie

       I S C E D  2  - Nižšie   stredné   vzdelávanie

 

 

Motto:                           Učíme deti pre život

 

Stupeň vzdelania:                  ISCED 1                 ISCED 2

Dĺžka štúdia:                         4 roky                      5 rokov

Vyučovací jazyk:                   slovenský                slovenský

Študijná forma:                      denná                       denná

Druh školy:                           štátna                       štátna

 

 

 

Predkladateľ

Názov školy:                         Základná škola

Adresa:                                  Ul. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou  957 04

IČO:                                       36128406

 

 

 

Riaditeľ školy:                      Mgr. Andrej Kúdela

Koordinátor pre                   

tvorbu ŠkVP:                         Mgr. Martin Urban

 

 

Ďalšie kontakty

Tel:                                        038 760 29 06

Fax:                                        038 760 29 06

Email:                                    skola@zsgorazdovabn.edu.sk

www stránka školy:               www.zsgorazdovabn.edupage.sk

 

 

 

Zriaďovateľ

Názov:                                   Mesto Bánovce nad Bebravou

Adresa:                                  Námestie Ľ.Štúra 1/1, Bánovce nad Bebravou  957 01

Kontakty:                              038 760 20 31

Platnosť dokumentu od:      26. 9. 2014

Platnosť dokumentu  do:      02. 09. 2015

 

                           

 

 

 

 

           

 

I. VŠEOBECNÁ   CHARAKTERISTIKA  ŠKOLY.

 

Sme základná škola dlhodobo zameraná na vyučovanie cudzích jazykov. Už niekoľko rokov sa radíme k najlepším základným školám v okrese aj v kraji . Veľkú pozornosť venujeme aj ochrane a tvorbe životného prostredia organizovaním rôznych environmentálnych aktivít.
Naša škola vychovala mnoho mladých ľudí, ktorí sú dnes prospešní nielen pre naše mesto a samosprávny kraj, ale uplatnili sa i za hranicami Slovenskej republiky.

 

1.1  Veľkosť školy

ZŠ Ul. Gorazdova 1319/6, Bánovce nad Bebravou je plnoorganizovaná základná škola, umiestnená v zdravotne vhodnom prostredí obklopená zeleňou. Je dobre chránená pred hlukom a škodlivými exhalátmi z áut, nakoľko leží mimo hlavnú cestu. Je umiestnená v tesnej blízkosti ZŠ a MŠ na Ulici Komenského. 

Je to najmladšia základná škola v meste. Samostatne existuje od roku 1990. Architektonicky je riešená v štyroch samostatných pavilónoch, ktoré sú pospájané presklenými chodbami. V ľavej časti na poschodí sú učebne mladších žiakov ročníkov 1-4. Na prízemí vľavo a vpravo od hlavného  vchodu sa nachádzajú triedy starších žiakov ročníkov 5-9. Na poschodí v pravom krídle je školská kuchyňa a priestranná jedáleň. Škola disponuje priestrannou svetlou chodbou a vstupnou halou, ktorá slúži ako zimná záhrada.

V treťom krídle je športový pavilón v ktorom sú dve telocvične – jedna veľká, vhodná na športové aktivity veľkého rozsahu a jedna malá – vhodná na hry a cvičenia menších skupín. V pavilóne je aj malá  posilňovňa vybavená základným náradím. Na poschodí sú šatne a sprchy.

V súčasnosti sa  štvrté krídlo nevyužíva na výchovno-vyučovacie účely. Z väčšej časti sú tieto priestory prenajímané na relaxačné, športové a voľnočasové aktivity.

Ku škole patrí aj školský pozemok s dvomi skleníkmi a moderné viacúčelové ihrisko. V areáli školy sa ďalej nachádza skejtbordové ihrisko s podlahou z hladeného betónu, plážové volejbalové ihrisko, bežecká dráha a work-out zóna.

 

 

 

1.2  Charakteristika žiakov

V súčasnosti školu navštevuje vyše 300 žiakov / presné údaje sú zverejnené na stránke školy/  vo veku od 6 do15 rokov prevažne zo sídliska Dubnička, ktoré je zároveň aj ich spádovou oblasťou. Okrem žiakov z našej spádovej oblasti k nám na žiadosť zákonných zástupcov dochádzajú žiaci z iných častí z Bánoviec nad Bebravou a  z okolitých obcí – Dežerice Podlužany, Libichava, Haláčovce, Rybany, Miezgovce, Malé Chlievany, Prusy, Uhrovec, Ľutov, Krásna Ves, Timoradza, Dolné Naštice a z prímestských častí Dolné Ozorovce, Horné Ozorovce a iné.

Žiaci, ktorí k nám prichádzajú majú rozličné kultúrne, sociálne a rodinné zázemie a tiež rozličné možnosti sebarozvíjania. Momentálne početnosťou prevládajú chlapci nad dievčatami. Žiaci do prvého ročníka prichádzajú po absolvovaní povinnej predškolskej prípravy v MŠ. Mnohí z nich našu školu poznajú na základe spolupráce našej školy s MŠ na sídlisku. Niektorým k nám v minulosti chodili súrodenci alebo rodičia. Pred nástupom do 1. ročníka organizujeme Deň otvorených dverí pre deti a ich rodičov s cieľom priblížiť im život v škole.

Naši žiaci sú na začiatku školského roka a niekoľkokrát podľa potreby aj v priebehu školského roka poučení o školskom poriadku, pravidlách bezpečného správania a opatreniach proti šikanovaniu. Väčšina žiakov vzorne dodržiava školské pravidlá a k plneniu povinností pristupujú zodpovedne. Nadaní žiaci sa zapájajú do vedomostných a umeleckých súťaží, olympiád, tvorivostných dielní,  športovej činnosti a mimoškolských aktivít na zmysluplné trávenie voľného času.

Škola sa snaží pomáhať aj žiakom so zdravotným znevýhodnením, žiakom so špecifickými poruchami učenia /ŠPU/, alebo žiakom  s mentálnym postihnutím. Týmto žiakom sa venuje špeciálny pedagóg spolu s asistentom učiteľa, pričom postupujú podľa individuálneho vzdelávacieho plánu (IVVP).

 

 

 

 

1.3  Charakteristika pedagogického zboru 

Zloženie pedagogického zboru je relatívne stále. Konkrétne mená, počty a pracovné zaradenia pedagógov sú v pláne práce a zverejnené na internetovej stránke školy.

Na škole pracuje pedagogický kolektív, zložený z kvalifikovaných učiteľov prevažne žien. Všetci spĺňajú kvalifikačnú i odbornú spôsobilosť na vyučovanie predmetov v základnej škole. Vekové zloženie je rôznorodé, máme začínajúcich aj veľa skúsených pedagógov. Výhodou je, že si navzájom môžu odovzdávať vedomosti nadobudnuté čerstvo v školách a skúsenosti nadobudnuté rokmi praxe. Medzi pedagógmi panuje duch spolupráce a snaha prospievať žiakom a dobrému menu školy.

Zameranie školy na vyučovanie cudzích jazykov sa darí zabezpečiť a realizovať kvalifikovanými učiteľkami jazyka anglického, nemeckého a ruského. Momentálne na škole pracujú 2 kvalifikované učiteľky anglického jazyka na 2. stupni a dve učiteľky prvého stupňa, ktoré si rozšírili kvalifikáciu štúdiom anglického jazyka. Aj jazyk nemecký a ruský je vyučovaný odborne. 

Učitelia sa zúčastňujú vzdelávania  s cieľom získať  I. a II. atestáciu, prípadne rozšíriť si predmety svojej aprobácie. Účasť na seminároch usporiadaných MPC, ŠPU umožňuje učiteľom rozšíriť obzor svojich vedomostí, získať informácie o nových trendoch vo vyučovaní. Učitelia školy sa zúčastnili medzinárodného projektu o vyučovaní TALIS 2008, a viacerých školení z oblasti BOZP, poskytovania prvej pomoci, kurzu komunikácie, sebapoznania, odstraňovania agresivity, FIT učiteľa,  využívania interaktívnej techniky a IKT vo vyučovacom procese, finančná gramotnosť do škôl, ľudské práva a podobne. Počítače sa stávajú už bežnou súčasťou vyučovacieho procesu. Dvaja pedagógovia boli zapojení do národného projektu Modernizácia vzdelávacieho procesu na ZŠ. Učitelia telesnej výchovy sa zúčastnili kontinuálneho vzdelávania zameraného na florbal a zjazdové lyžovanie, bežky, plávanie, tenis pre žiakov ZŠ a  netradičné náčinia. Naďalej pretrváva záujem o kontinuálne vzdelávanie pedagogických zamestnancov s cieľom skvalitniť výchovno-vzdelávací proces a zlepšiť bezpečnosť detí.

 

Na škole pracujú koordinátori pre výchovu k manželstvu a rodičovstvu, primárnu prevenciu a výchovu k ľudským právam, zdravú školu a environmentálnu výchovu. Práca týchto koordinátorov je neformálna, organizujú množstvo zaujímavých aktivít pre žiakov počas celého roka , čím obohacujú a skvalitňujú život našej školy a pomáhajú riešiť množstvo problémov našich detí. Všetci pedagogickí pracovníci školy pracujú v predmetových komisiách, alebo metodickom združení, ktoré slúžia na koordináciu a skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu. Koordinátori pre modernizáciu výchovno-vzdelávacieho procesu prostredníctvom IKT dbajú na využívanie počítačov, internetu a vzdelávacích materiálov z internetových zdrojov vo vyučovacom  procese.

Na škole pracuje školský špeciálny pedagóg, výchovný poradca a asistent učiteľa. 

Dôležitú prácu vykonávajú aj vychovávateľky v ŠKD, ktoré sa deťom venujú v čase mimo vyučovania. S nimi sa deti popoludní hrajú, píšu domáce úlohy, nacvičujú divadlo a zúčastňujú sa zaujímavých voľnočasových  aktivít.

 

 

 

 

 

 

 

 

1.4  Dlhodobé projekty

 

Škola je zapojená do viacerých dlhodobých projektov, ktoré obohacujú jej život vo viacerých činnostiach. Stali sa súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu:

„Infovek I, Infovek II“ a „Modernizácia vzdelávacieho procesu na ZŠ“ -  vybudovanie multifunkčnej učebne, wifi siete a využívanie počítačovej techniky a internetu vo vzdelávacom procese prostredníctvom vzdelávania pedagógov v informačných technológiách a zavádzaním didaktických metód a pomôcok do výchovno-vzdelávacieho procesu.

„Jazykové laboratórium“ – vyučovanie cudzích jazykov pomocou najmodernejších technológií – práca s jazykovými výukovými programami prostredníctvom počítačov v špeciálnej učebni, alebo v triede s interaktívnou tabuľou.

„Zdravá škola“, Deň mlieka“, „Deň jablka“, „Deň jódu“, “Hovorme o jedle“ – podpora zdravého životného štýlu žiakov s dôrazom na stravovanie a pohyb formou zážitkového učenia.

„Európska jar“ a „Európa v škole“– projekty zamerané na začlenenie do spoločnej Európy s využívaním vedomostí z cudzích jazykov, IKT, výtvarných zručností a rozvoja literárneho nadania žiakov.

„Medzinárodný deň školských knižníc“ – aktivita k zvýšeniu záujmu žiakov o čítanie a literatúru. Škola v spolupráci s rodičmi alebo formou projektu dopĺňa knižný fond, realizuje žiacku burzu kníh, dramatizáciu rozprávok, vedomostné kvízy, spoločné čítanie alebo iné aktivity.

„Liga proti rakovine“, „Biela pastelka“, „Modrý gombík“,  – spolupracujeme s organizáciami pomáhajúcimi ohrozeným a slabším skupinám – ľuďom v núdzi. Podporujeme finančné zbierky na podporu ľudí v núdzi.

„Poznaj svoju minulosť, alebo pátranie po predkoch“, „Pamätníky“ – projekty zamerané na poznávanie histórie jednotlivcov a regiónu. Žiaci sa rozličnými formami zapájajú do súťaží, prostredníctvom ktorých pracujú na projektoch v ktorých využívajú svoje vedomosti, tvorivosť a IKT.

„Správaj sa normálne“, „Detský čin roka“ – projekty zamerané na rozvoj humanizmu a altruizmu, odstránenie šikanovania.

„Enviroaktivity“ – aktivity zamerané na triedenie odpadových surovín, výsadbu a starostlivosť o zeleň, čistenie okolia školy, ankety na budovanie environmentálneho povedomia žiakov a rodičov, aktivity ku Dňu Zeme, a iné.

„Komparo“ – v spolupráci s rodičmi zabezpečujeme prípravné vedomostné testovanie žiakov z matematiky a slovenského jazyka

Výlety, exkurzie a kurzy zamerané na poznávanie – Anglicko, Viedeň, jazykový, lyžiarsky, plavecký kurz, prenosné dopravné ihrisko.

Na škole sa usporadúva aj množstvo protidrogových aktivít, aktivít zameraných na šport, rozvoj zručnosti a využívanie voľného času.

 

 

 

 

1.5  Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi

ZŠ Ul. Gorazdova úzko spolupracuje s rodičmi žiakov. Styčným bodom pre spoluprácu  je Rodičovská rada, ktorá je pravidelne informovaná  o živote v škole, podmienkach vyučovania, výsledkoch a potrebách školy. Rodičovské združenia sa konajú pravidelne 4 krát do roka.  Zástupcovia  rodičov  sú  zároveň  aj členmi Rady školy, ktorá sa vyjadruje k zásadným otázkam chodu školy. Rodičia nám pomáhajú pri finančnom zabezpečovaní chodu školy a organizovaní akcií pre žiakov. Rada rodičov rozhoduje o príspevkoch na prepravu žiakov na exkurzie, školu v prírode, lyžiarsky kurz a iné.

Škola pravidelne spolupracuje so zriaďovateľom, Centrom pedagogicko psychologického poradenstva a prevencie, Centrom voľného času, Materskými školami na ulici Komenského a J. C. Hronského, Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Trenčíne, UNICEFom, Ligou proti rakovine, MPC TN, ŠPÚ Bratislava, miestnymi športovými klubmi, vydavateľstvom anglických učebníc a anglickej literatúry Oxford, Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici, Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre, Trnavskou univerzitou, Mestskou políciou, Okresným policajným zborom a ďalšími.

 

 

 

 

1.6  Priestorové a materiálno-technické vybavenie školy  

Naša škola je veľkoryso projektovaná. Je priestranná, svetlá a veľmi pekná. Má  veľké triedy, rozľahlú centrálnu chodbu, školskú jedáleň, najväčšiu školskú telocvičňu v meste a dlhé spojovacie presklené chodby. Do dnešného dňa neprešla žiadnou výraznou rekonštrukciou. Má vymenené okná na západnej strane prízemia ale nie je zateplená. Z tohto dôvodu má žiaľ aj energeticky a finančne veľmi náročnú prevádzku.

V súčasnosti škola využíva 17 učební, 2 odborné učebne, 1 video učebňu, školskú knižnicu, 1 miestnosť pre administratívu, IKT miestnosť pre učiteľov, modernú zborovňu, 11 kabinetov, 2 telocvične vrátane spŕch, šatní, WC a náraďovne, 1 riaditeľňu, 1 miestnosť pre zástupcu riaditeľa školy, 1 školnicu a dielňu pre školníka, 1 miestnosť školskej jedálne, školskú kuchyňu s príslušenstvom, 1 kanceláriu vedúcej ŠJ.

Video miestnosť je vybavená televízorom s kazetovým a DVD prehrávačom. Odborná učebňa – počítačová - disponuje 21 počítačmi a interaktívnou tabuľou. Je využívaná na vyučovanie predmetu Práca s počítačom a Informatická výchova. Učebňa s IKT sa využíva aj  pri vyučovaní ostatných predmetov a na krúžkovú činnosť.  

Na vyučovanie  cudzích jazykov je využívaná jazyková učebňa s počítačmi a slúchadlovou zostavou  pre 17 žiakov. Na počítačoch sú nainštalované programy pre anglický a nemecký jazyk. Učitelia majú k dispozícii samostatnú IKT miestnosť  vybavenú štyrmi počítačmi a kopírkou, prenosné notebooky, prenosný dataprojektor a CD prehrávače.

V hlavnom trakte školy sú triedy  pripojené na internet, čo umožňuje využívať IKT priamo v triedach 1. a 2. stupňa, v ktorých sú zabudované dataprojektory, interaktívne tabule pre žiakov prvého a druhého stupňa a plazmový televízor. Triedy s interaktívnymi tabuľami a niektoré kabinety sú vybavené počítačmi a notebookmi.

K škole patrí aj školský pozemok – políčko, na ktorom sa žiaci učia základom pestovateľských prác – pestujú zeleninu a starajú sa o kvety.

Hodiny telesnej výchovy sa vyučujú v rozľahlej telocvični. Je vybavená všetkými potrebnými náradiami a vhodná na športové aktivity väčšieho rozsahu. Malá telocvičňa slúži na aerobik, prípadne stolný tenis. Má základné vybavenie na posilňovanie. Ku škole patrí aj nové moderné multifunkčné ihrisko.

Kultúrne vystúpenia žiakov a na škole hosťujúcich súborov možno realizovať na pódiu, ktoré je súčasťou hlavnej chodby školy, ku ktorej vedie samostatný bezbariérový vchod.

Kabinety sú dopĺňané novými učebnými pomôckami umožňujúcimi tvorivejšie a efektívnejšie vyučovanie.

Žiaci so špeciálnymi výchovno-vyučovacími potrebami sa učia časť predmetov v samostatnej počítačom vybavenej triede so špeciálnym pedagógom a asistentom učiteľa.

 

 

 

 

1.7  Škola ako životný priestor 

V škole žiaci trávia v priemere 5 až 7 vyučovacích hodín denne. Okrem toho škola usporadúva krúžkovú činnosť, ktorá končí okolo 16.00 hod.  Chceme aby sa žiaci i pedagógovia cítili v škole čo najlepšie, aby sem radi chodili a radi zostávali. Dôležitým faktorom je úprava tried, chodieb, priestorov školy i celého areálu. Výzdobu tried si zabezpečujú žiaci sami, často vlastnými výtvormi, pod vedením triednych učiteľov a vychovávateliek. Starajú sa aj o kvety v triedach a vo vestibule školy. Čistia a udržujú poriadok v okolí školy, starajú sa o školský pozemok.  Školské priestory sú rozľahlé, svetlé a esteticky upravené. Centrálne nástenky a informačné tabule informujú o aktuálnych činnostiach prebiehajúcich na škole.

Pedagógovia sa snažia vytvárať tvorivú a priateľskú atmosféru. Rešpektujú práva dieťaťa počas vyučovania a vynakladajú veľké úsilie na zabránenie vzniku šikanovania v škole aj mimo nej  medzi žiakmi. Práva dieťaťa a princípy zamedzovania šikanovaniu sú zakomponované v školskom poriadku. Žiaci a rodičia sa spolupodieľajú na  tvorbe a dodržiavaní týchto dokumentov.

Žiaci sú vedení k vzájomnej úcte, k tolerancii, pomoci a spolupráci. Budovanie priateľskej atmosféry medzi žiakmi navzájom, medzi žiakmi a pedagógmi je jednou z hlavných úloh pedagogického zboru.

Škola sa snaží byť akčná, tvorivá a priateľská.

 

 

1.8  Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vyučovaní  

V priestoroch na vyučovanie má škola vytvorené bezpečné a zdraviu vyhovujúce podmienky. Žiaci sú poučení o školskom poriadku a o prevádzkových poriadkoch v špeciálnych učebniach a v telocvični na začiatku školského roka aj v jeho priebehu na triednických hodinách.

Stratégia školy v prevencii rizikového správania žiakov bola zostavená na základe týchto dokumentov:

  • Pedagogicko-organizačné pokyny
  • Koncepcia prevencie drogových závislostí v rezorte školstva
  • Dohovor o právach dieťaťa
  • Národná protidrogová stratégia
  • Deklarácia ľudských práv
  • Štátny vzdelávací program
  • Plán práce metodických orgánov
  • Vnútorný poriadok školy
  • Smernica k jednotnému postupu k zamedzeniu a riešeniu konfliktov a šikanovania na Základnej škole Ul. Gorazdova 1319/6, 95704 Bánovce nad Bebravou
  • výsledky analýzy primárnej prevencie v minulom školskom roku.

Členovia tímu: 

 - riaditeľ školy

             - zástupca riaditeľa školy

 - koordinátorka primárnej prevencie

 - výchovný poradca

             - triedni učitelia

 - vedúca ŠKD

 

 

Hlavné ciele činnosti

 

Primárna prevencia je jednou z hlavných výchovných priorít školy. Výchovno-vzdelávací proces zameriame na podporu kvality života, prosociálnu orientáciu jednotlivca, zdravý životný štýl, podporu duševného zdravia a ochranu vlastného zdravia. Primárna prevencia je súčasťou prierezových tém školského vzdelávacieho programu:

  • osobnostný a sociálny rozvoj
  • ochrana života a zdravia
  • ľudské práva
  • multikultúrna výchova.

 Koordinátor prevencie bude monitorovať, koordinovať a metodicky usmerňovať preventívnu výchovu na škole, spolupracovať s vedením školy, výchovným poradcom, triednymi učiteľmi a vedúcou vychovávateľkou školského klubu detí. Plánovaná činnosť prevenčného tímu je zameraná predovšetkým na primárnu prevenciu, pomocou ktorej chceme predchádzať sociálno-patologickým javom, rizikovým faktorom a situáciám. Osobitná pozornosť bude venovaná žiakom zo znevýhodneného sociálneho prostredia. Na zabezpečenie disciplíny v škole budú prijímané také opatrenia, ktoré sú zlučiteľné s ľudskou dôstojnosťou dieťaťa, s výchovou v duchu humanizmu, predchádzania všetkých foriem diskriminácie, intolerancie a rasizmu.

Významnú úlohu v oblasti  primárnej prevencie zohrávajú samotní učitelia. Svojim prístupom môžu priamo alebo nepriamo pomôcť žiakom vytvárať si správne postoje k zdraviu, životným hodnotám, drogám, schopnosť riešiť problémové vzťahy, odolávať negatívnemu tlaku, rozvíjať komunikačné zručnosti, zvýšiť sebavedomie, sebapoznanie, sebadôveru. Ale to predpokladá vytvárať atmosféru dôvery a otvorenosti, vedieť sa vcítiť do myslenia žiakov a podporovať ich tvorivosť. Preto je nutné, aby primárna prevencia bola súčasťou učebného plánu, aby bola včlenená do vyučovacieho procesu.

.   V súlade s Dohovorom o právach dieťaťa budeme monitorovať správanie sa detí a ich zmeny a zabezpečovať ich aktívnu ochranu. V zmysle Deklarácie ľudských práv sa zameriame na eliminovanie problémov segregácie žiakov v škole. Výchova vo voľnom čase bude výraznou preventívnou alternatívou prevencie proti drogám.

V zmysle úloh Národného programu prevencie HIV/AIDS v podmienkach rezortu školstva  zameriame našu pozornosť na prevenciu rizikového správania sa v rámci dospievania. Budeme realizovať prevenciu HIV/AIDS v súlade so schválenými učebnými osnovami. Zapojíme sa do celoslovenskej kampane Červené stužky.

V rámci vypracovaných opatrení na zamedzenie šikanovania v škole budeme podporovať a umožňovať rešpektovanie názorov detí a tak predchádzať všetkým formám rasizmu, diskriminácie a intolerancie. Budeme uskutočňovať opatrenia na zamedzenie a eliminovanie prejavov šikanovania v škole, zvýšenie pocitu bezpečnosti u žiakov a rodičov, prípady oprávneného podozrenia preventívne riešiť.

V súlade s rezolúciou Európskej rady č. 5418/2002 o prevencii pred toxikomániou v rámci školských programov posilňovať zdravý životný štýl, a tak prispievať k zlepšeniu zdravia žiakov a k prevencii pred civilizačnými chorobami.

V zmysle Národného programu duševného zdravia budeme realizovať aktivity a programy na prevenciu civilizačných ochorení.

Snahou tímu bude spolupracovať pri vytváraní pozitívnej sociálnej klímy prostredníctvom edukačných programov ako prevencie násilia v škole. Prevenciu drogových závislostí budeme realizovať ako integrálnu súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu.

 

Hlavné metódy a formy práce:

 

  • rozhovory, besedy, ankety, dotazník,
  • vhodné využitie protidrogových tém vo všetkých vyučovacích predmetoch a ich zapracovanie do temaricko-výchovno vzdelávacích plánov,
  • práca na triednických hodinách a v záujmových útvaroch mimo vyučovania,
  • práca s internetom a počítačovými programami, návšteva www stránok s protidrogovou tematikou, prevenciou šikanovania,
  • modelové situácie, hranie rolí,
  • organizovanie zábavno-náučných a športových popoludní, súťaže medzi triedami,
  • nástenky, plagáty, výstavky,
  • prosociálna činnosť,
  • monitorovanie správania žiakov,
  • rozhovory s rodičmi a pod.

Pri všetkých aktivitách budú zohľadňované vekové osobitosti žiakov, ich schopnosti a záujmy, ako aj ich rodinné prostredie.

Na škole rešpektujeme smernicu o zamedzení šikanovania a každé jej porušenie operatívne riešime v spolupráci s rodičmi. So žiakmi pracuje výchovný poradca, koordinátor primárnej prevencie a triedni učitelia. Rozvrh hodín je vypracovaný tak, aby boli dodržané zásady psychohygieny.

Zamestnanci školy sú pravidelne školení o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a proti požiaru. Revízie a kontroly sa vykonávajú pravidelne podľa vopred vypracovaného harmonogramu. Zistené nedostatky sú podľa možnosti okamžite odstránené.

 

 

 

 

 

           

II.  CHARAKTERISTIKA    ŠKOLSKÉHO   VZDELÁVACIEHO  

      PROGRAMU

 

2.1  Pedagogický princíp školy

Sme škola s tvorivo-humanistickým prístupom k žiakom. Naším princípom je viesť žiakov k tvorivému a kritickému mysleniu, naučiť ich pracovať v tíme aj samostatne, komunikovať medzi sebou, vzájomne sa rešpektovať a byť schopní celoživotne sa vzdelávať. Sme si vedomí, že každý žiak je individuálna osobnosť. Dávame šancu každému žiakovi, aby sa  rozvíjal podľa svojich schopností a umožňujeme mu zažiť úspech. Dôraz kladieme na získanie dobrého učebného štýlu, aby žiak spoznal svoje silné i slabé stránky a vedel ich využiť. Voľbou vhodných pedagogických stratégií sa snažíme  vzbudiť a ďalej rozvíjať u žiakov kladný vzťah k učeniu sa.

Žiaci so špeciálnymi výchovno-vyučovacími potrebami sú vzdelávaní podľa individuálneho výchovno-vzdelávacieho programu. So žiakmi so špeciálnymi vzdelávacími potrebami pracuje špeciálny pedagóg a asistent učiteľa.

Nechceme aby sa žiaci učili iba kvôli učeniu. Chceme aby zažívali radosť z poznávania nového, aby pochopili, že  poznávanie človeka zušľachťuje, robí život krajším a lepším. Škola rozširuje obzor, otvára nové možnosti, umožňuje nájsť nových priateľov doma i v zahraničí, poznávať ich život a hodnoty a porovnávať ich so svojimi.  Učí žiakov byť rovnoprávnymi občanmi Európy.

Zaujímame sa o spokojnosť detí, rodičov, zamestnancov a inštitúcií spolupracujúcich so školou.

 

 

2.2  Vlastné zameranie školy

Sme základná škola a ako taká poskytujeme vzdelanie vo všetkých predmetoch všeobecného vzdelania. Od ostatných škôl sa odlišujeme zameraním na vyučovanie cudzích jazykov a ochranu a tvorbu životného prostredia.  

Spolupracujeme s MŠ na sídlisku a už deťom predškolákom zabezpečujeme týždenne hodinu výučby anglického jazyka podľa potreby v našich alebo ich priestoroch, aby sme u nich vzbudili záujem o anglický jazyk. Naši žiaci sa už od 1. ročníka vzdelávajú v anglickom jazyku v časovej dotácii 2 hodiny a v treťom ročníku 3 hodiny týždenne. Na konci štvrtého ročníka sa na základe známok a testovania delia na pokročilých a menej pokročilých do skupín. V 5. ročníku majú dotáciu anglického jazyka 5 hodín v týždni  s obsahom učiva zohľadňujúcim jazykovú vyspelosť žiakov. V šiestom ročníku si žiaci ako druhý cudzí jazyk môžu vybrať z jazyka nemeckého alebo ruského. Na podporu záujmu a kvality výučby anglického jazyka už tradične realizujeme týždenné kurzy anglického jazyka s lektormi z anglicky hovoriacich krajín. Využívame možnosti internetu a zapájame žiakov do etwinningu, aby komunikovali so žiakmi z iných krajín. Tým nielenže obohacujú svoje komunikačné schopnosti ale tiež poznávajú iné kultúry a rozvíjajú svoju osobnosť. O úrovni vyučovania CJ svedčia umiestnenia na prvých miestach  v jazykových olympiádach v rámci okresu, postup do krajských kôl, zapájanie sa do medzinárodných projektov v cudzom jazyku. Motivujúcim článkom vo výučbe cudzích jazykov sú aj školské poznávacie zájazdy do Viedne a Londýna. Tie sú finančne náročnejšie, ale majú veľmi dobrú odozvu u žiakov aj rodičov.

Niekoľko absolventov našej školy absolvovalo štúdium na bilingválnom gymnáziu v Sučanoch, jazykovom gymnáziu v Nitre, a v Bratislave. Ale aj iní naši absolventi majú nadštandardné vedomosti a bez problémov úspešne pokračujú v štúdiu na strednej škole.

            Dôraz kladieme aj na rozvoj čitateľskej gramotnosti našich žiakov. Hlavné body stratégie na jej zabezpečenie sú:

  • aktívna činnosť školskej knižnice,
  • realizácia niektorých vyučovacích hodín v knižnici,
  • akcie k medzinárodnému dňu školských knižníc, k mesiacu knihy, čitateľské maratóny...
  • čítame s Osmijankom pre žiakov ročníkov 1-4
  • podpora vlastnej literárnej tvorivosti žiakov a zapájenie žiakov do literárnych súťaží,
  • spolupráca školy s mestskou knižnicou a miestnymi organizáciami podporujúcimi záujem o knihy a čítanie,
  • krúžková činnosť,
  • zapájanie žiakov do recitačných a výtvarných súťaží,
  • akcie na podporu tvorby vzťahu ku knihám a čítaniu organizované školou alebo inými subjektmi.

Matematickú a prírodovednú gramotnosť rozvíjame predovšetkým na vyučovacích hodinách jednotlivých predmetov. Podporujeme  experimentovanie a riešenie úloh rôzneho druhu. Výsledky experimentov učíme žiakov spracovávať pomocou IKT. Žiakov zapájame do projektov a vedieme ich k sebavzdelávaniu a prezentovaniu svojich poznatkov. Počas školského roka sa nadaní žiaci zúčastňujú vo vedomostných súťažiach, olympiádach , literárnych, športových, počítačových a iných aktivitách v ktorých si môžu preveriť a porovnať svoje vedomosti a schopnosti so žiakmi z okolitých škôl.

            Naším cieľom je pripraviť žiakov na bezproblémový prestup na strednú školu podľa vlastného výberu. Tomu predchádza Testovanie deviatakov, ku ktorému žiakov cieľavedome pripravujeme. V ôsmom ročníku sú žiaci testovaní prostredníctvom KOMPARO a v 9. ročníku prípravu zintenzívňujeme aj prostredníctvom krúžkovej činnosti zameranej na čitateľskú a matematickú gramotnosť.

Realizujeme množstvo školských aktivít k tvorbe a ochrane životného prostredia a reagujeme tým  na závažnosť klimatických zmien a globálnych ekologických problémov. Vedieme žiakov k separovaniu odpadu, hospodárnosti pri nakladaní so surovinami, k myšlienkam trvalo udržateľného rozvoja. Taktiež ich vedieme k zdravému životnému štýlu, boju proti obezite, športovaniu, k  rozvoju tvorivosti, predchádzaniu závislostí a negatívnych spoločenských javov .

 

            

Pri výchove a vzdelávaní žiakov škola kladie dôraz na:

-         Dohovor o právach dieťaťa

-         Plnenie úloh „Národného programu boja proti drogám“

-         Integráciu žiakov do bežných tried ZŠ

-         Environmentálnu výchovu

-         Výchovu k manželstvu a rodičovstvu

-         Programy „Školy podporujúcej zdravie“

-         Dopravnú výchovu

-         Multikultúrnu výchovu

-         Regionálnu výchovu

-         Odstránenie šikanovania

-         Program výchovy školy k ľudským právam

-         Osobnostný a sociálny rozvoj žiakov

Základnou filozofiou školy je  pokračovať v tradíciách  školy zameranej na vyučovanie cudzích jazykov. Popri tom sa zamerať aj na kvalitnú  prípravu žiakov vo všetkých oblastiach, aby sa všestranne rozvíjali aj v matematických a prírodovedných oblastiach a boli pripravení na ďalšie štúdium. Cieľom školy je vychovávať všestranne rozvinutú osobnosť.

 

2.3  Stupeň a dĺžka vzdelania, podmienky ukončenia vzdelávania

       a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní

 

ISCED 1 – štvorročné štúdium  - 1. stupeň ZŠ.

Primárne vzdelanie získa žiak úspešným absolvovaním posledného ročníka ucelenej časti

vzdelávacieho programu ISCED 1 pre prvý stupeň základnej školy.

Primárne vzdelanie získa aj integrovaný žiak s mentálnym postihnutím absolvovaním posledného ročníka základnej školy.

Dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou: „Žiak získal primárne vzdelanie“, ktoré vydáva škola podľa platného metodického pokynu na hodnotenie žiakov základnej školy.

 

ISCED 2 – päťročné štúdium  - 2. stupeň ZŠ

Nižšie stredné vzdelanie získa žiak úspešným absolvovaním posledného ročníka ucelenej časti vzdelávacieho programu ISCED 2 pre druhý stupeň základnej školy.

Dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou: „ Žiak získal nižšie stredné vzdelanie“, ktoré vydáva škola podľa platného metodického pokynu na hodnotenie žiakov základnej školy.

Ak žiak ukončí plnenie povinnej školskej dochádzky v nižšom ako deviatom ročníku, na vysvedčení z príslušného ročníka mu škola uvedie do doložky: „Žiak získal primárne vzdelanie“.

Nižšie stredné vzdelanie môže takýto žiak získať úspešným absolvovaním prvého ročníka päťročného vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v strednej škole, do ktorého sa prijímajú žiaci z ôsmeho ročníka základnej školy, alebo úspešným absolvovaním štvrtého ročníka osemročného vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v strednej škole, alebo absolvovaním tretieho ročníka vzdelávacieho programu praktickej školy.

 

 

 

2.4  Profil absolventa

 

 Profil absolventa primárneho  vzdelávania 

Náš absolvent primárneho vzdelávania má osvojené všeobecné základy čitateľskej, pisateľskej, počtárskej, prírodovednej a kultúrnej gramotnosti. Je pripravený na samostatný pohyb v cestnej premávke ako chodec a cyklista. Oboznámil sa s výpočtovou technikou, vie vyberať, triediť a zhromažďovať informácie. Uvedomuje si potrebu chápať rozdiely medzi virtuálnym a reálnym svetom. Pozná nástrahy internetu a vie, že sa môže obrátiť so svojimi problémami na členov pedagogického zboru.

Pozná bežné pravidlá spoločenského kontaktu.  Je si vedomý svojich práv a povinností. Uvedomuje si potrebu chrániť svoje zdravie a prírodu. Má pozitívny vzťah   k pohybovým aktivitám s dôrazom na správne držanie tela. Zvláda základy jedného cudzieho jazyka, je schopný na primeranej úrovni porozumieť hovorenému a písanému textu, uplatniť sa v osobnej konverzácii, ako aj tvoriť texty, týkajúce sa bežných situácii. Ovláda účinné techniky celoživotného učenia sa a rozvíjania spôsobilostí. Je spôsobilý ústretovo komunikovať a spolupracovať, je vnímavý k potrebám iných. Získal základy používania materinského (štátneho) i cudzieho jazyka. Zaujíma sa o svoje životné prostredie. Získal základy, ktoré sú predpokladom na plynulý prechod na nižšie sekundárne vzdelávanie.

 

Profil absolventa nižšieho stredného vzdelávania

 

Škola chce formovať harmonicky sa rozvíjajúcu osobnosť s pozitívnym prístupom k ďalšiemu osobnostnému rastu a vzdelávaniu. Absolventa škola pripraví k samostatnosti, k sebazdokonaľovaniu, k rozvoju pozitívnych všeľudských etických hodnôt. Absolvent si ctí ľudské práva a základné slobody. Má úctu k rodičom, k prírode, k svojmu národu a je motivovaný poznávať iné kultúry a národy.  Je schopný si uvedomovať zodpovednosť za vlastné zdravie a životné prostredie, chrániť historické a kultúrne pamiatky. Cíti potrebu aktívne tvoriť a ochraňovať svoj životný priestor. Absolvent má byť schopný utvárať dobré medziľudské vzťahy, vedieť riešiť problémy, byť schopný pomôcť. Má dostatočné základy aktívneho využívania dvoch svetových jazykov, ovláda na primeranej úrovni prácu s počítačom, využíva internet, vie sa vyhnúť nástrahám internetu, alebo vyhľadať pomoc. Primerane svojmu veku ovláda matematické, prírodovedné, jazykové a občianske kompetencie. Dokáže analyzovať a riešiť problémy, vie kriticky pristupovať k informáciám, má utvorené manuálne zručnosti a vie ich využívať v praxi. Je dostatočne sebavedomý, komunikatívny, schopný prezentovať výsledky svojej práce. Je zvyknutý  pracovať samostatne aj v tíme. Škola pomáha absolventovi nájsť si svoje miesto v spoločnosti a úspešne sa zaradiť do ďalšieho štúdia a života.

 

 

Profil absolventa primárneho vzdelávania s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia

 

Absolvent primárneho vzdelávania s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia má osvojené všeobecné základy čitateľskej, pisateľskej, počtárskej, prírodovednej a kultúrnej gramotnosti. Je pripravený na samostatný pohyb v cestnej premávke ako chodec a cyklista. Oboznámil sa s výpočtovou technikou, vie vyberať, triediť a zhromažďovať informácie. Je schopný uvedomiť si potrebu chápať rozdiely medzi virtuálnym a reálnym svetom. Počul o nástrahách internetu  a vie, že sa môže obrátiť so svojimi problémami na členov pedagogického zboru.

Pozná bežné pravidlá spoločenského správania.  Je si vedomý svojich práv a povinností. Dokáže rešpektovať príkazy kompetentných. Uvedomuje si potrebu chrániť svoje zdravie. Má pozitívny vzťah   k pohybovým aktivitám s dôrazom na správne držanie tela. Je schopný učiť sa komunikovať a spolupracovať, snaží sa pochopiť iných. Nadobudol manuálne zručnosti a vie ich využívať v praxi. Získal základy používania materinského (štátneho) jazyka. Nezvláda základy žiadneho cudzieho jazyka.

 Získal základy, ktoré sú predpokladom na plynulý prechod na odborné učilište pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia, alebo praktickú školu.

 

 

2.5  Pedagogické stratégie

Kvalitu vyučovania sa snažíme zabezpečiť skúsenými kvalifikovanými pedagógmi, využívaním moderných metód a technológií /jazykové laboratórium/, prepojením vyučovania cudzieho jazyka s vyučovaním ostatných predmetov, tvorbou projektov, organizovaním jazykových kurzov, zapájaním žiakov do medzinárodných projektov a nadväzovaním kontaktov so školami v zahraničí.

Teoretické vedomosti upevňujeme a rozširujeme vhodnými exkurziami, besedami, prednáškami, kultúrnymi vystúpeniami, návštevou divadelných predstavení, múzeí a výstav, zapájaním žiakov do súťaží a akcií školy v ktorých prevláda zážitkové učenie.

V oblasti rozumovej výchovy je naším cieľom rozvíjať u žiakov  tvorivé myslenie, samostatnosť, riešenie problémových úloh, experimentovanie, samostatné učenie prostredníctvom internetu, prácu s textom, výber a spracovanie získaných informácií, diskusiu, prezentáciu nadobudnutých vedomostí a postojov, kritické myslenie,  aktivitu, sebahodnotenie.         

Osobnostný a sociálny rozvoj budeme realizovať stimuláciou skupín žiakov so slabšími vyučovacími výsledkami, s cieľom aby každý žiak mal možnosť zažiť úspech. Podporujeme výučbu pomocou didaktickej techniky, samostatných  i tímových projektov, krátkodobých i dlhodobých samostatných prác, praktickou výučbou. Vo vyučovaní využívame  IKT. Pre zvýšenie vnútornej motivácie sa snažíme orientovať sa na pozitívne hodnotenie žiakov.

Používame tieto vyučovacie metódy:

o                   motivačné metódy                              

o                   expozičné metódy

o                   fixačné metódy

  • diagnostické metódy

Na aktivizáciu vo vyučovaní sa snažíme využívať problémové a projektové metódy a podporovať skupinové a kooperatívne vyučovanie.

 

 

 

 

 

  1.   Požiadavky na kontinuálne vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov

 

             Kontinuálne vzdelávanie ako súčasť celoživotného vzdelávania zabezpečuje u pedagogických a odborných zamestnancov sústavný proces nadobúdania vedomostí, zručností a spôsobilostí s cieľom udržiavať, obnovovať, zdokonaľovať a dopĺňať profesijné kompetencie potrebné na výkon pedagogickej praxe a na výkon odbornej činnosti so zreteľom na premenu tradičnej školy na modernú.

Škola zamestnáva kvalifikovaných pedagogických a odborných zamestnancov, ktorí sa pravidelne zúčastňujú priebežného odborného vzdelávania organizovaného MPC Trenčín a inými vzdelávacími inštitúciami.

Požiadavky jednotlivých učiteľov na kontinuálne vzdelávanie vyplývajú z ich zaradenia do jednotlivých karierových stupňov. Potreba individuálneho a tým pádom aj kolektívneho odborného rastu sa javí ako dominantná úloha školy, pričom je deklarovaná snaha rozvíjať vzdelávanie pedagogických pracovníkov v cudzích jazykoch a v práci s IKT, vzdelávať učiteľov v predchádzaní úrazov žiakov na telesnej a športovej výchove, príprava lektorov lyžovania a podobne s rešpektom na individuálne potreby a možnosti konkrétneho zamestnanca.

Ako priority vo vzdelávaní škola určuje:

  • Modernizáciu vzdelávania s využívaním IKT vo vzdelávacom procese všetkých predmetov.
  • Rozšírenie kvalifikácie pedagogických pracovníkov v anglickom jazyku.
  • Prevencia úrazov v edukácii telesnej a športovej výchovy.
  • Zvýšenie kariérového stupňa pedagogických pracovníkov.
  • Zameranie na rozvoj čitateľskej a matematickej gramotnosti. .
  • Zavádzanie inovačných metód do vzdelávania žiakov
  • Rozvoj finančnej gramotnosti
  • Mediálnu a multikultúrnu výchovu
  • Zatraktívnenie a bezpečnosť telesnej výchovy a športu žiakov
  • Zvýšenie kompetencií v oblasti ľudských práv
  • Rozvoj osobnosti učiteľa a psychohygiena učiteľa a žiaka
  • Adaptačné vzdelávanie začínajúceho pedagogického a odborného pracovníka
  • Ďalšie vzdelávanie podľa ponuky a potrieb školy

Keďže vzdelávanie pedagogických pracovníkov je pre školu finančne náročné, škola ho môže poskytnúť iba obmedzenému počtu zamestnancov. Škola finančne prispieva a zabezpečí suplovanie pracovníka iba v tom prípade, ak kontinuálne vzdelávanie schválil riaditeľ školy.

 

 

 

 

2.7  Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami - ŠVVP

Škola nie je zameraná na poskytovanie vzdelávania žiakom so špeciálnymi výchovno-

         vzdelávacími potrebami, ale utvorila dostatočné personálne a technické zabezpečenie pre žiakov u ktorých sa počas povinnej školskej dochádzky na našej škole prejavilo zdravotné alebo mentálne postihnutie.

V škole pracuje špeciálny pedagóg, ktorý rodičom poskytuje individuálne konzultácie a žiakom poskytuje individuálnu špeciálno-pedagogickú starostlivosť. Vzdelávanie žiakov so ŠVVP sa realizuje začlenením žiakov do kmeňových tried a niektoré vyučovacie hodiny podľa potreby absolvujú v samostatnej triede. Pri vyučovaní podľa potreby pomáha asistent učiteľa. Školský špeciálny pedagóg utvára tvorivú atmosféru v triede, zabezpečuje vzdelávanie žiakov v úzkej spolupráci s pracovníkmi špeciálneho poradenstva. Úzko spolupracuje s rodičmi týchto žiakov, s odbornými lekármi žiakov, s vedením školy a ostatnými pedagógmi školy. Zabezpečujeme efektívnu spoluprácu žiakov so ŠVVP s CPPPaP, CŠPP a s rodičmi žiakov.

 

 

            2.7.1  Žiaci so zdravotným znevýhodnením :

 ŠPU  /špecifické poruchy učenia /, VPU – vývinové poruchy učenia,  žiaci zdravotne oslabení , s narušenou komunikáciou - NKS a ADHD

 

  Jedná sa o žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami u ktorých je priemerný až mierne nadpriemerný intelekt. Prevažujú VPU – dyslexia, dysortografia, dyskalkúlia, ich kombinácie a dysgrafia. Vyskytujú sa aj žiaci zdravotne oslabení, žiaci s NKS a s ADHD.  Pri výchove a vzdelávaní týchto detí  je aktuálna potreba uplatňovania humanistickej výchovy, ktorá rešpektuje právo na výchovu a vzdelávanie v súlade s Dohovorom o právach dieťaťa a s Európskou chartou pre výchovu a vzdelávanie chorých detí a mládeže.

 Ciele výchovy a vzdelávania

Žiaci plnia rovnaké ciele vzdelávania ako žiaci základnej školy na primárnom stupni vzdelávania a nižšom stupni sekundárneho vzdelávania. Cieľom vzdelávania žiakov je pripraviť ich na vzdelávanie na akejkoľvek strednej  škole s prihliadnutím na ich možnosti vykonávať zvolenú profesiu.

 

 Stupeň vzdelania

Primárne  vzdelávanie - ISCED 1 (prvý stupeň základnej školy).

Nižšie sekundárne  vzdelávanie - ISCED 2 (druhý stupeň základnej školy).

 

Dĺžka výchovy a vzdelávanie

Dĺžka výchovy a vzdelávania v programe ISCED – 1 je štyri roky

                                                                    ISCED – 2 je päť rokov

Riaditeľ školy môže v prípade vážneho  NKS predĺžiť dĺžku vzdelávania až o dva roky. V takom prípade v  súlade s IVP žiaka rozloží obsah jeho vzdelávania na dobu o dva roky dlhšiu.

 

 Profil absolventa

Profil absolventa primárneho a nižšieho sekundárneho vzdelávania zodpovedá profilu absolventa, ktorý je koncipovaný prostredníctvom kompetencií (spôsobilostí) pre základnú školu.

Spôsobilosti  žiaka nadobudnuté počas časového úseku, v ktorom bol v tejto škole vzdelávaný, sú porovnateľné so spôsobilosťami žiaka príslušného ročníka vzdelávaného v tejto základnej škole.

 

Podmienky prijatia

„Riaditeľ školy pred prijatím dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do školy so vzdelávacím programom pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami poučí zákonného zástupcu o všetkých možnostiach vzdelávania jeho dieťaťa.“ (§ 61 ods.1 zákona č. 245/2008 Z.z.)

Riaditeľ  školy je povinný informovať v prvom kontakte  rodičov o podmienkach  prijatia (písomná žiadosť rodiča, správy z odborných vyšetrení z príslušného poradenského zariadenia, spolupráca so školským špeciálnym  pedagógom ).

Ak sa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby žiaka prejavia po jeho prijatí do školy a žiak ďalej navštevuje školu, do ktorej bol prijatý, jeho ďalšie vzdelávanie ako vzdelávanie žiaka s VPU sa mu zabezpečí po predložení písomnej žiadosti zákonného zástupcu žiaka o zmenu formy vzdelávania a vyplneného Návrhu na prijatie predloženého riaditeľovi školy.

Podmienkou prijatia  žiaka na školskú integráciu  je špeciálnopedagogická diagnostika,  v prípade potreby aj psychologická diagnostika vykonaná  v centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie,  odborná lekárska diagnostika (onkológ, neurológ, psychiater, internista a iné) a písomná žiadosť rodiča alebo zákonného zástupcu.

 

  • Pre týchto žiakov vypracováva špeciálny pedagóg na základe žiadosti rodiča, odporučení CPPPaP v spolupráci s výchovným poradcom, triednym učiteľom a vyučujúcimi jednotlivých predmetov Individuálny výchovno vzdelávací program – ďalej  IVVP. Žiaci postupujú podľa učebných osnov ZŠ ISCED -1 primárne vzdelávanie a  ISCED – 2 nižšie sekundárne vzdelávanie, vzdelávacieho programu č.CD-2008-18550/39582-1:914 .  Žiaci sú začlenení do bežných tried a škola im poskytuje technicko-materiálne podmienky a  upravené dotácie vyučovacích hodín.  Podľa potreby pracujú individuálne so špeciálnym pedagógom a asistentom učiteľa. Podľa potreby sa rodičom odporúča navštevovať s dieťaťom logopéda. Konkrétne úľavy, metodické postupy, kompenzačné pomôcky, hodnotenie a materiálno-technické potreby sú vypracované v IVP individuálne podľa potrieb každého začleneného žiaka. Ak je žiakovi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami potrebné prispôsobiť obsah a formy vzdelávania v jednom alebo viacerých vyučovacích predmetoch, vypracuje vyučujúci daného predmetu v spolupráci so školským špeciálnym pedagógom  ako súčasť individuálneho vzdelávacieho programu  Úpravu učebných osnov konkrétneho predmetu. Jedná sa o úpravu obsahu vzdelávania žiaka, t. j. vychádza sa z učebných osnov predmetu. Vyučujúci učiteľ v spolupráci so špeciálnym pedagógom vypracuje postupnosť krokov pri preberaní učiva príslušného predmetu. Úprava učebných osnov predmetu, ktorá je súčasťou individuálneho vzdelávacieho programu, sa vypracováva len pre tie vyučovacie predmety, v ktorých žiak nemôže postupovať podľa učebných osnov daného ročníka bez príslušných úprav.

V prípade zlepšenia zdravotného stavu žiaka môže byť integrácia počas štúdia upravená aj ukončená.

 

Rámcové učebné plány

Rámcové učebné plány so totožné s rámcovými učebnými plánmi  podľa Školského vzdelávacieho programu pre 1. stupeň základnej školy ISCED 1 a podľa Školského vzdelávacieho programu pre 2. stupeň základnej školy ISCED 2 s možnými  špecifikami,  ktoré sú uvedené v IVP jednotlivých žiakov. Voliteľné hodiny  je možné  využiť aj  na intenzívne vzdelávanie v určitej vzdelávacej oblasti v rámci individuálneho vzdelávacieho programu žiaka. Pre NKS – logopédiu.

 

Vzdelávacie štandardy

Vzdelávacie štandardy pre žiakov s VPU,  NKS a ADHD sú rovnaké ako pre ostatných žiakov primárneho alebo nižšieho stredného stupňa. Ak má žiak závažné narušenie komunikačnej schopnosti  alebo vážne zdravotné problémy  má vlastné štandardy stanovené v IVP.

 

Ukončenie vzdelávania a vysvedčenie

Žiak s VPU, žiak zdravotne oslabený, žiak s naručenou komunikačnou schopnosťou alebo ADHD  získa úspešným absolvovaním posledného ročníka ucelenej časti vzdelávacieho programu ISCED 1 pre prvý stupeň základnej školy - primárne vzdelanie .

Dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou: „Žiak získal primárne vzdelanie. Bol vzdelávaný podľa individuálneho vzdelávacieho programu uplatňovaného v predmete ………“.

Škola vydáva vysvedčenie  podľa platného metodického pokynu na hodnotenie žiakov základnej školy.

Žiak s VPU, žiak zdravotne oslabený, žiak s naručenou komunikačnou schopnosťou alebo ADHD  získa úspešným absolvovaním posledného ročníka ucelenej časti vzdelávacieho programu ISCED 2 pre druhý stupeň základnej školy nižšie stredné vzdelanie  .

Dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou:

 „ Žiak získal nižšie stredné vzdelanie. Bol vzdelávaný podľa individuálneho vzdelávacieho programu uplatňovaného v predmete ………“.

 Vysvedčenie vydáva škola podľa platného metodického pokynu na hodnotenie žiakov základnej školy.

 

 

Hodnotenie

Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so ŠVVP berieme do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon  a postupujeme podľa Prílohy č.2 k metodickému pokynu 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy. Odlišujeme hodnotenie spôsobilostí od hodnotenia správania.

Žiaci sú hodnotení známkami.

Hodnotia sa ústne aj písomné prejavy žiaka, pri čom sa vždy treba presvedčiť, že žiak správne porozumel zadaniu. K žiakovi je treba pristupovať taktne, poskytnúť mu viac času na odpoveď, pomôcť mu s vyjadrením myšlienok. Nehodnotiť písmo a úpravu, pokiaľ s tým má žiak oprávnené problémy. Pri hodnotení učebných výsledkov učiteľ rešpektuje psychický a fyzický stav žiaka, druh a závažnosť narušenia komunikačnej schopnosti, ak má vplyv na úroveň a výsledky práce žiaka v príslušnom predmete.

- Učiteľ posudzuje učebné výsledky žiaka objektívne a primerane náročne, pričom prihliada aj na jeho vynaložené úsilie,  individuálne schopnosti, záujmy a na predpoklady jeho ďalšieho vzdelávania po ukončení základnej školy.

- Pri hodnotení a klasifikácii žiaka je nevyhnutné postupovať podľa odporúčaní špeciálneho pedagóga.

- O  spôsobe a možnostiach hodnotenia a klasifikácie triedny alebo vyučujúci učiteľ informuje zákonného zástupcu žiaka po konzultácii so špeciálnym pedagógom.

- Pri hodnotení žiaka s NKS učiteľ  posudzuje úroveň jeho vedomostí najmä v porovnaní

s uplynulým obdobím vzhľadom na predchádzajúce výkony samotného žiaka.

-Žiakovi s poruchou aktivity a pozornosti nemožno znížiť známku pri hodnotení učebných

výsledkov alebo správania, pokiaľ sú nedostatočné učebné výsledky alebo nevhodné prejavy správania dôsledkom stanovenej diagnózy. K hodnoteniu a klasifikácii správania žiaka s diagnostikovanou poruchou aktivity a pozornosti zníženou známkou zo správania možno pristúpiť len po odbornom posúdení a odporučení tohto postupu príslušným poradenským zariadením a to na základe takých prejavov správania žiaka, ktoré sú závažným porušením školského poriadku, ako napr. neospravedlnené hodiny, fyzické ublíženie iným osobám a pod.

- Pri hodnotení učebných výsledkov aj správania sa kladie dôraz na motivačnú zložku

hodnotenia.

Ústny prejav žiaka :

  • pri skúšaní je možné žiakovi pomôcť s formuláciou
  • stačia stručné odpovede na jednoznačné otázky
  • slovná zásoba z cudzieho jazyka bude skúšaná v kratších časových úsekoch
  • praktické používanie jazyka - napr. slovné spojenia, frázy, jednoduché vety

 

Písomné práce:

  • špeciálne upravené testy s možnosťou voľby správnej odpovede
  • texty a slovíčka - bez hodnotenia gramatiky
  • referáty, na ktoré mal žiak dostatočný čas na prípravu a slovník
  • do hodnotenia cudzieho jazyka  zahrnúť aj iné vedomosti než jazykové - napr. reálie

 

 

 

2.7.2  Žiaci so zdravotným znevýhodnením s mentálnym postihnutím

 

Jedná sa o žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami u ktorých intelekt je v pásme mentálnej retardácie. Základná škola poskytuje individuálnu integráciu žiakov s mentálnym postihnutím podľa stupňa postihnutia:

 variant A pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia,

 variant B pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia.

 

Stupeň vzdelania:

 ISCED 1 - Primárne vzdelanie

Primárne vzdelanie získa žiak absolvovaním vzdelávacieho programu pre žiakov s mentálnym postihnutím podľa § 16 ods. 3 písm. a) zákona č. 245/2008 Z. z..

Dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou (ISCED 1).

 

 

Dĺžka štúdia:  ISCED 1

Variant A – deväť rokov,

                    pri absolvovaní prípravného ročníka desať rokov

Variant B – desať rokov.

 

Žiakovi skončilo plnenie povinnej školskej dochádzky, ak od začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky absolvoval desať rokov vzdelávania, alebo dňom 31. augusta príslušného školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16.rok veku (§ 22 ods.1 zákon č. 245/2008).

Žiakovi s ťažkým zdravotným postihnutím môže riaditeľ školy umožniť vzdelávanie až do konca školského roka v ktorom žiak dovŕši 18. rok veku / podľa paragrafu 22 odsek 3 zákona č. 245/2008 Z.z./ .

 

 

 

Ciele výchovy a vzdelávania

Primárne vzdelávanie poskytuje východiskovú bázu pre postupné rozvíjanie kľúčových spôsobilostí žiakov ako základu všeobecného vzdelania prostredníctvom nasledujúcich cieľov:

poskytnúť žiakom primerané možnosti skúmania ich najbližšieho kultúrneho a prírodného prostredia tak, aby získali záujem o poznávanie nového,

  • rozvíjať cieľavedome, systematicky a v tvorivej atmosfére osobnosť žiaka v poznávacej, sociálnej, emocionálnej a morálnej oblasti,
  • viesť žiakov k spoznávaniu svojich schopností, k využívaniu svojich možností, rozvíjať a kultivovať svoju osobnosť, osvojiť si základy spôsobilosti učiť sa učiť sa a poznávať seba samého,
  • podporovať kognitívne procesy a kompetencie žiakov kriticky a tvorivo myslieť prostredníctvom získavania vlastnej poznávacej skúsenosti a aktívnym riešením problémov
  • umožniť žiakom získať základné pracovné zručnosti a návyky, aby ich mohli využiť pri ďalšom vzdelávaní aj v občianskom živote,
  • vyvážene rozvíjať u žiakov kompetencie dorozumievať sa a porozumieť si, hodnotiť (vyberať a rozhodovať) a iniciatívne konať,
  • podporovať rozvoj intrapersonálnych a interpersonálnych kompetencií, najmä otvorene  vstupovať do sociálnych vzťahov, naučiť sa kooperovať v skupine, kolektíve a preberať na seba primeranú zodpovednosť, rozvíjať sociálnu vnímavosť a citlivosť k spolužiakom, učiteľom, rodičom, ďalším ľuďom a k svojmu kultúrnemu a prírodnému okoliu,
  • viesť žiakov k tolerancii, znášanlivosti, porozumeniu a k akceptovaniu iných ľudí, ich duchovno-kultúrnych hodnôt, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi národmi, národnostnými a etnickými skupinami, cirkvami a náboženskými spoločenstvami,
  • naučiť žiakov uplatňovať svoje práva a súčasne plniť svoje povinnosti, niesť zodpovednosť za svoje zdravie, aktívne ho chrániť a upevňovať, chrániť životné prostredie.

 

            Cieľom vzdelávania žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia je, aby zvládli daný postupový ročník, samostatne vykonávali základné činnosti a úspešne pracovali v kolektíve, aby mohli po ukončení vzdelávania v našej škole pokračovať v štúdiu v odbornom učilišti alebo v praktickej škole.

Cieľom výchovy a vzdelávania žiakov so stredným stupňom  mentálneho postihnutia je rozvíjať kognitívne a psychomotorické procesy, všestrannú komunikáciu, rozvíjať individuálne schopnosti a predpoklady mentálne postihnutých žiakov tak, aby si osvojili vedomosti, zručnosti a návyky, ktoré dokážu využiť v osobnom živote. Zamerať sa na pripravenosť v praktickom živote s možnosťou prirodzenej integrácie do spoločnosti aby sa stali  jej prirodzenou súčasťou.

Podnecovať žiakov k mysleniu na podklade názoru a k riešeniu problémov, učiť žiakov chrániť si svoje zdravie a zdravie iných.

Vyučovanie je zamerané hlavne na pracovné vyučovanie, v rámci ktorého žiaci nadobudnú praktické zručnosti v rôznych oblastiach, ktoré im umožnia ľahšie začlenenie sa medzi ostatnú populáciu.  Získané zručnosti a návyky dokážu uplatniť pri ďalšom vzdelávaní, prípadne v domácnosti.

Na vyučovaní vedieme žiakov ku kooperatívnemu učeniu a správaniu. Počas celého vzdelávania vedieme žiakov k nadobúdaniu sociálnych zručností. Na vyučovaní primerane využívame IKT, učíme žiakov pracovať s počítačom a internetom.

 

Učebné osnovy

Žiaci postupujú podľa učebných osnov ŠZŠ ISCED 1– primárne vzdelávanie, vzdelávacieho programu pre žiakov s mentálnym postihnutím pod číslom CD-2008-18550/39582-1:914 zo dňa 26. mája 2009 a to s využitím špeciálnych učebných pomôcok a kompenzačných pomôcok, ktoré spolu s učebnicami a špeciálne upravenými učebnými textami podľa špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb dieťaťa alebo žiaka poskytuje bezplatne škola, v ktorej sa vzdeláva. Dôležité postavenie vo výchovno-vzdelávacom procese má pracovné vyučovanie

Výchova a vzdelávanie sa uskutočňuje podľa IVVP vypracovaného na základe odporučenia CPPPaP a odporučenia triedneho učiteľa a výchovného poradcu s ohľadom na vedomosti a zručnosti, ktoré žiak zvládol v predchádzajúcich ročníkoch a je prispôsobený vzdelávacím programom pre deti a žiakov s mentálnym postihnutím.

 

Formy vzdelávanie

            Žiaci väčšinu času pracujú individuálne alebo vo dvojiciach so špeciálnym pedagógom počas vyučovania v samostatnej triede. Na niektorých predmetoch – hlavne výchovách sú začlenení do bežných tried, kde majú podľa potreby zabezpečenú spoluprácu s asistentom učiteľa, alebo pracujú samostatne.  Žiaci sa zúčastňujú exkurzií, výchovných koncertov, divadelných predstavení a športových podujatí organizovaných školou. Zapájajú sa do výtvarných a umeleckých súťaží. Pod vedením špeciálneho pedagóga a asistenta učiteľa pripravujú dramatizácie, hudobné vystúpenia a výtvarné výstavy prác. Škola organizuje stretnutia s rodičmi týchto žiakov, kde žiaci prezentujú svoje zručnosti, vedomosti a schopnosti formou dramatizácie, výtvarnými prácami, vlastnými výrobkami a podobne.

Konkrétne úľavy, metodické postupy, kompenzačné pomôcky, hodnotenie a materiálno-technické potreby sú vypracované v IVVP individuálne podľa potrieb každého začleneného žiaka.

 

Vzdelávacie štandardy

Variant A a variant B vzdelávacie štandardy nemá

 

 

 

 

Vzdelávacie oblasti

Obsah primárneho vzdelávania pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia je rozdelený do vzdelávacích oblastí, ktoré vychádzajú z obsahu vzdelávania a z kľúčových kompetencií.

ZÁKLADNÉ PREDMETY VO  VZDELÁVACÍCH  OBLASTIACH PRE ŽIAKOV  S ĽAHKÝM STUPŇOM  MENTÁLNEHO POSTIHNUTIA S VYUČOVACÍM JAZYKOM SLOVENSKÝM. 

ISCED 1– PRIMÁRNE VZDELÁVANIE

 

VZDELÁVACIA OBLASŤ                                                                            PREDMETY

JAZYK A KOMUNIKÁCIA                                                 SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA

                                                                             ROZVÍJANIE KOMUNIKAČNÝCH  SCHOPNOSTÍ

                                                                         ROZVÍJANIE GRAFOMOTORICKÝCH ZRUČNOSTÍ

PRÍRODA A SPOLOČNOSŤ                                                                        VECNÉ UČENIE

                                                                                                                           VLASTIVEDA

ČLOVEK A PRÍRODA                                                                                            FYZIKA

                                                                                                                                 CHÉMIA

                                                                                                                                  BIOLÓGIA

ČLOVEK A SPOLOČNOSŤ                                                                                   DEJEPIS

                                                                                                                                  GEOGRAFIA

                                                                                                                          OBČIANSKA NÁUKA

ČLOVEK A HODNOTY                                                                              ETICKÁ VÝCHOVA

                                                                                                                /NÁBOŢENSKÁ VÝCHOVA

MATEMATIKA A PRÁCA S INFORMÁCIAMI                                                 MATEMATIKA

                                                                                                                INFORMATICKÁ VÝCHOVA

ČLOVEK A SVET PRÁCE                                                                      PRACOVNÉ VYUČOVANIE

                                                                                                                                SVET PRÁCE

UMENIE A KULTÚRA                                                                             VÝTVARNÁ VÝCHOVA

                                                                                                                      HUDOBNÁ VÝCHOVA

ZDRAVIE A POHYB                                                                                   TELESNÁ VÝCHOVA

 

 

 

 

ZÁKLADNÉ PREDMETY VO VZDELÁVACÍCH OBLASTIACH PRE ŽIAKOV  SO STREDNÝM STUPŇOM MENTÁLNEHO POSTIHNUTIA S VYUČOVACÍM JAZYKOM SLOVENSKÝM.  ISCED 1– PRIMÁRNE VZDELÁVANIE

 

VZDELÁVACIA OBLASŤ                                                                       PREDMETY

JAZYK A KOMUNIKÁCIA                                              SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA

                                                                                         ROZVÍJANIE KOMUNIKAČNÝCH  SCHOPNOSTÍ

                                                                                    ROZVÍJANIE GRAFOMOTORICKÝCH ZRUČNOSTÍ

PRÍRODA A SPOLOČNOSŤ                                                                   VECNÉ UČENIE

ČLOVEK A HODNOTY                                                                            ETICKÁ VÝCHOVA

                                                                                                              NÁBOŽENSKÁ VÝCHOVA

MATEMATIKA A PRÁCA S INFORMÁCIAMI                                            MATEMATIKA

                                                                                                               INFORMATICKÁ VÝCHOVA

ČLOVEK A SVET PRÁCE                                                                  PRACOVNÉ VYUČOVANIE

                                                                                                                             SVET PRÁCE

UMENIE A KULTÚRA                                                                            VÝTVARNÁ VÝCHOVA

                                                                                                                     HUDOBNÁ VÝCHOVA

ZDRAVIE A POHYB                                                                                      TELESNÁ VÝCHOVA

 

 

Spôsob, podmienky ukončenia výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní:

Žiak získa úspešným absolvovaním posledného ročníka ucelenej časti vzdelávacieho programu ISCED 1 pre žiakov s mentálnym postihnutím primárne  vzdelanie  .

Dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou:

„ Žiak získal primárne vzdelanie. Bol vzdelávaný podľa individuálneho vzdelávacieho programu. Bol vzdelávaný podľa A /B/ variantu Špeciálnej základnej školy “.

Ak žiak ukončil povinnú školskú dochádzku uvedú sa aj údaje o ukončení povinnej školskej dochádzky a to nasledovne:  „Žiak (žiačka) ukončil (ukončila) povinnú školskú dochádzku.“.

Vysvedčenie vydáva škola podľa platného metodického pokynu na hodnotenie žiakov základnej školy.

 

 

 

2.7.3 Vnútorný systém kontroly a hodnotenia                                                                  

Hodnotenie žiakov   

Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov s mentálnym postihnutím v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy a aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov.

Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov vychádzame z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu. Okrem sumatívnych výsledkov sa sústredíme na rozpracovanie formatívneho hodnotenia výsledkov žiakov formou hodnotiaceho portfólia.

 

  1. budeme dbať na to, aby sme prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali žiakov na úspešných a neúspešných,
  2. hodnotenie budeme robiť na základe kritérií, prostredníctvom ktorých budeme sledovať vývoj každého žiaka,
  3. pri hodnotení učebných výsledkov žiakov sa bude brať do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon
  4. budeme odlišovať hodnotenie spôsobilosti od hodnotenia správania

 

Hodnotenie žiaka sa v rámci vzdelávania vykonáva podľa úrovne dosiahnutých výsledkov

a) klasifikáciou - podľa metodických pokynov na hodnotenie žiakov s mentálnym postihnutím

                                MP 32/2011 pre A variant

 a) slovným hodnotením – podľa MP 35/2011 pre B variant.

 

U žiakov s mentálnym postihnutím pristupujeme k hodnoteniu individuálne.  Konkrétne kritériá sú zapracované v IVVP.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.8  Začlenenie prierezových tém 

   Škola cieľavedome  rozvíja kľúčové kompetencie v edukácii žiakov v oblastiach:

-         environmentálna výchova,

-         dopravná výchova,

-         ochrana života a zdravia,

-         ľudské práva,

-         multikultúrna výchova,

-         mediálna  výchova,

-         osobnostný a sociálny rozvoj

-         tvorba projektu a prezentácia zručnosti

-        regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra

-        finančná gramotnosť

Všetky menované oblasti sú realizované vhodným začlenením do výučby v jednotlivých vyučovacích predmetoch ako prierezové témy a realizujú sa aj zážitkovým učením formou prednášok, projektov, exkurzií, besied, návštev divadelných predstavení, aktivitami k význačným dňom podľa momentálnej ponuky a možností školy. 

Dopravnú výchovu budeme podľa možnosti realizovať aj formou výcviku na prenosnom detskom dopravnom ihrisku alebo návštevou trenažéra v miestnej autoškole.

Environmentálna výchova je prierezová téma vhodne zakomponovaná do učebných osnov jednotlivých predmetov. Žiaci školy sa zapájajú do enviroaktivít prebiehajúcich na škole, napr.: separácia a zber drobného elektroodpadu a batérií, papiera, čistenie okolia školy, výsadba a starostlivosť o dreviny v okolí, zapojenie do jarnej aktivity „Vyčistime si Slovensko“ a podobne.

V rámci  obsahu učiva Ochrana života a zdravia žiaci primárneho stupňa absolvujú 1 x ročne didaktické hry v prírode, žiaci sekundárneho stupňa absolvujú 2x ročne účelové cvičenie.

Prierezovú tému Ľudské práva, Osobnostný a sociálny rozvoj podporujeme aj pravidelnými prednáškami CPPPaP, spoluprácou s policajným zborom, dôsledným odstraňovaním šikanovania,  rozličnými zbierkami na pomoc ľuďom v núdzi, návštevou vhodných kultúrnych podujatí a zapájaním žiakov do projektov.

Mediálnu výchovu, multikultúrnu výchovu a tvorbu projektov realizujeme aj formou exkurzií, návštevou alebo nacvičovaním divadelných predstavení, krúžkovou činnosťou, výletmi do Viedne a Londýna ale tiež organizovaním jazykových kurzov s lektormi z anglicky hovoriacich krajín a iným.

Tvorba projektu a prezentácia zručností  umožňuje jednotlivcovi alebo skupine žiakov  spracovať  získané vedomosti na vyučovaní, fotky zo života školy, fotky z exkurzií, z regiónu, vlastné grafické a výtvarné výtvory alebo informácie z internetu  a tieto pred kolektívom odprezentovať. Využíva sa vo väčšine vyučovacích predmetov a v záujmovej činnosti častokrát s využitím IKT. Téma projektu je volená vyučujúcim učiteľom podľa preberaného učiva.

Realizácia Regionálnej výchovy prebieha vhodným začlenením do tematických výchovno vzdelávacích plánov jednotlivých predmetov. Pre vybudovanie kladného vzťahu k danej téme využívame zážitkové formy učenia, napr. výlety, exkurzie, besedy, tvorbu zbierok, výstavy, atď.

Finančná gramotnosť sa realizuje vhodným začlenením do učebných osnov jednotlivých predmetov ale aj zážitkovým učením a hraním rolí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tematické okruhy jednotlivých prierezových tém:

Environmentálna výchova

ENV 1:  Poznávame organizmy okolo nás.

ENV 2:  Činnosti človeka ohrozujúce biodiverzitu na Zemi.

ENV 3:  Chránené rastlinné a živočíšne druhy v našom okolí.

ENV 4:  Význam (funkcia) lesa pre človeka

               (zdravotná, psychohygienická, estetická, produkčná, ...).

ENV 5:  Význam (funkcia) lesa pre krajinu (produkčná – O2; regulačná – teplota,

               vlhkosť, vietor, vodný režim, hluk; protierózna, ochranná – pre organizmy).

ENV 6:  Ekologické následky nadmernej ťažby pralesov (pľúca Zeme).

ENV 7:  Význam pôdy pre život na Zemi.

ENV 8:  Pôda ako obnoviteľný zdroj.

ENV 9:  Význam pôdnych organizmov (pôdne baktérie, huby, bezstavovce, drobné stavovce).

ENV 10: Negatívny dopad poľnohospodárskej intenzifikácie na kvalitu pôdy.

ENV 11: Ekologické poľnohospodárstvo vs. moderné poľnohospodárstvo.

ENV 12: Ovzdušie a jeho význam pre živé organizmy vrátane človeka.

ENV 13: Ozón ako nevyhnutná zložka ovzdušia.

ENV 14: Znečisťovanie ovzdušia ako dôsledok ľudskej činnosti

              (petrochemický priemysel, chemický priemysel, tepelné elektrárne, dopravy, freóny).

ENV 15: Negatívne dôsledky znečistenia ovzdušia na zdravotný stav človeka

               a iných organizmov.

ENV 16: Príčiny vzniku kyslého dažďa a jeho vplyv na biosféru, pedosféru a hydrosféru.

ENV 17: Obnoviteľné a neobnoviteľné zdroje energie.

ENV 18: Alternatívne zdroje energie a význam ich využitia

               (slnečná, veterná, vodná, geotermálna energia, energia biomasy).

ENV 19: Význam a dôležitosť každodenného šetrenia energie (domácnosť, škola, ...).

ENV 20: Voda ako základ a nevyhnutnosť života na Zemi.

ENV 21: Pitná, úžitková a odpadová voda – ako s ktorou hospodáriť?

 

Dopravná výchova

DOV 1: Všeobecné záväzné právne predpisy o doprave.

DOV 2: Morálna a právna zodpovednosť účastníkov cestnej premávky.

DOV 3: Ohľaduplnosť účastníkov cestnej premávky.

DOV 4: Bezpečné správanie sa účastníkov cestnej premávky (chodec, cyklista, korčuliar, ...).

DOV 5: Prostredie na komunikácii počas premávky, schopnosť vyhodnotiť rôzne

              situácie v praktickom živote.

DOV 6: Schopnosť orientovať sa v krízových, nebezpečných situáciách.

DOV 7: Zásady činnosti pri dopravnej nehode.

DOV 8: Poskytnutie prvej pomoci – povinnosť každého občana.

DOV 9: Vplyv negatívnych faktorov ovplyvňujúcich kondíciu vodiča – únava,

                 spánok, alkohol.

DOV 10: Vplyv technického stavu dopravných prostriedkov na bezpečnosť cestnej premávky.

DOV 11: Dopravné značky a zariadenia.

DOV 12: Význam dopravného značenia.

DOV 13: Technika jazdy na bicykli, bezpečnosť počas cesty do a zo školy.

DOV 14: Výhody a efektívnosť využitia internetu, multimédií vo výučbe.

 

 

Ochrana života a zdravia

OŽZ 1: Vznik mimoriadnych udalostí v prírode a na objektoch.

OŽZ 2: Zamorenie územia nebezpečnými látkami.

OŽZ 3: Zbrane hromadného ničenia a ich ničivé účinky.

OŽZ 4: Varovné signály civilnej ochrany a činnosť žiakov po ich vyhlásení.

OŽZ 5: Prostriedky individuálnej ochrany jednotlivca.

OŽZ 6: Kolektívna ochrana pred účinkami následkov pri mimoriadnych udalostiach.

OŽZ 7: Hygienická očista a ochrana potravín a vody.

OŽZ 8: Ochrana proti požiarom.

OŽZ 9: Zásady starostlivosti o zdravie.

OŽZ 10: Všeobecné zásady pri poskytovaní prvej pomoci.

OŽZ 11: Prvá pomoc pri stavoch ohrozujúcich život.

OŽZ 12: Postup ošetrenia jednoduchých poranení.

OŽZ 13: Významné strediská z hľadiska zdravotnej prevencie a liečenia.

OŽZ 14: Pohyb v prírode pomocou mapy a buzoly.

OŽZ 15: Pobyt v prírode a jej ochrana.

OŽZ 16: Významné budovy a ich význam.

 

Ľudské práva

 

ĽP 1: Právo na život (problematika trestu smrti, eutanázia)

ĽP 2: Nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia, možnosti obmedzenia tohto práva

ĽP 3: Zákaz mučenia a ponižujúceho zaobchádzania

ĽP 4: Právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, ochrana pred zasahovaním do súkromia

ĽP 5: Právo vlastniť majetok ( zákaz používania mobilov cez vyučovanie)

ĽP 6: Nedotknuteľnosť obydlia a výnimky z tohto práva

ĽP 7: Ochrana osobných údajov a listové tajomstvo

ĽP 8: Sloboda pobytu a pohybu a obmedzenie práva v chránených oblastiach

ĽP 9: Sloboda prejavu a právo na informácie vrátane zdôvodnenia klasifikácie

ĽP 10: Právo na vzdelanie a slobodný výber povolania

ĽP 11: Právo na prácu a uspokojujúce pracovné podmienky

ĽP 12: Právo na ochranu zdravia a zdravotnú starostlivosť

ĽP 13: Právo na súdnu a inú právnu ochranu ( ombudsman)

ĽP 14: Právo prenasledovaných na azyl

ĽP 15: Právo na priaznivé životné prostredie

ĽP 16: Tolerancia etnických skupín a odsúdenie intolerancie (holokaust)

ĽP 17:  Diskriminácia – znevýhodňovanie na základe odlišnosti rasového pôvodu, sexuálnej orientácie,   pohlavia, náboženstva alebo veku

ĽP 18: Škodlivosť xenofóbie v dobe globalizácie

ĽP 19: Právo na integráciu žiakov so špeciálnymi potrebami

ĽP 20: Zákaz šikanovania bitkou, nadávkami, posmechom, ohováraním a vyhrážkami

 

Multikultúrna výchova

MUV 1: Úloha jednotlivých kultúr v historickom kontexte, ich diferencovaný a pritom sociálne rovnocenný vklad do svetovej kultúrnej histórie.

MUV 2: Vzťah našej kultúry s inými kultúrami a ich vzájomné ovplyvňovanie.

MUV 3: Vplyv kultúr národnostných menšín na kultúru slovenského národa.

MUV 4: Prekonávať egocentrický pohľad na svet.

MUV 5: Tolerancia a empatia k iným kultúram..

MUV 6: Prírodné a životné podmienky ovplyvňujú kultúru národa.

MUV 7: Svetové prírodné a historické klenoty zapísané do zoznamu UNESCO

MUV 8: Migrácia príslušníkov vzdialenejších a doposiaľ nepoznaných kultúr a subkultúr.

MUV 9: Pozitívny a negatívny vplyv zahraničnej hudby a filmov na mládež.

MUV 10: Chápanie multikultúrnych vzťahov a súvislostí pomocou literatúry, čí­tania a výtvarného umenia.

MUV 11: Deň boja proti rasizmu.

MUV 12: Udržiavanie svojej kultúry, zvykov a tradícií.

MUV 13: Pestovanie hrdosti na svoj národ a kultúru - výchova k národnému sebavedomiu.

MUV 14: Efektívne využívanie voľného času, telesný a kultúrny rozvoj osobnosti.

MUV 15: Poznatky z telesnej kultúry - zásady kultúrneho správania na športových súťažiach v úlohe diváka, poslanie olympijského hnutia.

MUV 16: Formovanie kultúrnych vzťahov človeka k človeku a k svetu.

MUV 17: „Uznávať a zabezpečovať práva dieťaťa, bez diskriminácie akéhokoľvek druhu a bez ohľadu na rasu, farbu, pohlavie, jazyk, náboženstvo, politické alebo iné presvedčenie.

 

Mediálna výchova

MEV 1: Druhy médií a ich fungovanie.

MEV 2: Pozitívne a negatívne vplyvy médií na život mladého človeka.

MEV 3: Vplyv médií na ľudí vyššieho veku.

MEV 4: Vplyv násilia v médiách na vývin dieťaťa.

MEV 5: Vplyv sexuality v médiách na vývin dieťaťa.

MEV 6: Ľudská dôstojnosť a médiá.

MEV 7: Aktívne využitie médií v procese komunikácie.

MEV 8: Realita života a mediálna realita.

MEV 9: Sloboda výberu mediálnych produktov.

MEV 9: Nahrádzanie mediálneho konzumu alternatívnou zmysluplnou činnosťou

             (stretnutia s priateľmi, výlety do prírody, šport, hobby...).

MEV 11: Produkcia vlastných mediálnych príspevkov.

MEV 12: Právo ľudí na slobodu vyjadrovania.

MEV 13: Právo človeka na slobodný prístup k informáciám.

MEV 14: Internet ako pomocník v procese vzdelávania.

MEV 15: Internet ako únik do virtuálnej reality.

MEV 16: Uniformizácia spôsobená nepochybnou dominanciou jedného jazyka

               a jednej kultúry v nových médiách.

MEV 17: Médiá ako nástroj propagácie demokratických zmien.

MEV 18: Médiá ako nástroj hrozby aktivít iniciujúcich etnickú nenávisť.

 

Osobnostný a sociálny rozvoj

OSR 1: Sebareflexia – poznávam a vážim si sám seba.

OSR 2: Poznám svoje klady aj nedostatky; využívam svoj potenciál.

OSR 3: Sebaregulácia – zodpovednosť za svoje konanie.

OSR 4: Asertivita – viem slušne povedať svoj názor.

OSR 5: Skutočné hodnoty v živote človeka+ kritické myslenie.

OSR 6: Zásady psychohygieny človeka.

OSR 7: Kreativita, fantázia, tvorivosť.

OSR 8: Pozitívne hodnotenie druhých – viem pochváliť kamaráta a tešiť sa z jeho úspechu.

OSR 9: Prejavujem vďačnosť, sympatie, nadšenie, dôveru, radosť, dobroprajnosť, prianie, uznanie a optimizmus.

OSR 10: Spolupráca – pracujem v tíme.

OSR 11: Viem sa správne rozhodnúť.

OSR 12: Uznávam mravné hodnoty a správam sa slušne.

OSR 13: Aj ja som súčasť rodiny – výhody a povinnosti.

OSR 14: Nediskriminujem ľudí podľa pohlavia, veku, rasy či náboženstva.

OSR 15: Slušne komunikujem – verbálne aj neverbálne.

 

Tvorba projektu a prezentačné zručnosti

·        rozvíja a zdokonaľuje zručnosti žiakov tak, aby vedeli komunikovať, aby vedeli svoje tvrdenia zdôvodniť, vytvoriť relevantné argumenty a aj ich použiť

·        žiaka má naučiť kriticky myslieť, aby vedel informácie získané v akomkoľvek predmete vyselektovať, použiť ich a v konečnom dôsledku pracovať s nimi samostatne

·        žiak sa má naučiť riešiť problémy a nielen prijímať hotové riešenia

·        má spoznať svoje schopnosti pri aplikácii získaných informácií na konkrétne riešenia danej problematiky,

·        prezentovať sa  prostredníctvom vlastnej práce, projektu a vedieť pracovať v skupine

·        naučiť samostatne si zorganizovať svoju prácu i svoj prípadný tím

·        dodržiavať zvolený harmonogram práce

·         vyhľadávať zdroje informácií

·         získavať potrebné informácie, spracovať ich, vyselektovať a aplikovať pri hľadaní riešenia

·         prezentovať seba i svoj tím prostredníctvom dosiahnutých výsledkov

·         má žiaka priviesť k problémovému, hypotetickému mysleniu, aby nebol len pasívnym príjemcom informácií, ale aby ich podrobil kritike a naučil sa vyhľadávať problémy, ktoré treba riešiť

·        rozvíja kompetencie žiaka pri písomnom i verbálnom prezentovaní svojej práce, pričom ho nútia používať informačné a komunikačné technológie

 

 

 

Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra  (RLK)

 

Charakteristika a ciele RLK

Prierezová téma Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra úzko súvisí                   s prierezovou témou Multikultúrna výchova, ale vo svojom obsahu sa ešte hlbšie zaoberá živým a hodnotným hmotným a nehmotným kultúrnym dedičstvom Slovenskej republiky.

Rozpracovanie danej prierezovej témy vyplýva z viacerých skutočností: Vláda Slovenskej republiky sa zaviazala realizovať Odporúčania na ochranu tradičnej kultúry a folklóru, Generálna konferencia UNESCO schválila Dohovor o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva a Dohovor o ochrane a podpore rozmanitosti kultúrnych prejavov. Prierezová téma sa má začleniť nenásilnou formou do vyučovacích predmetov prostredníctvom ich obsahov, ale aj formou projektov, exkurzií a pod.

Cieľom zaradenia prierezovej témy do vyučovania je vytvárať u žiakov predpoklady na pestovanie a rozvíjanie citu ku krásam svojho regiónu, prírody, staviteľstva, ľudového umenia a spoznávanie kultúrneho dedičstva našich predkov.

Edukačná činnosť je zameraná na to, aby žiaci v rámci regionálnej výchovy poznali históriu a kultúru vlastnej obce – objavovanie a spoznávanie prírodných krás a zaujímavostí Slovenska.

Prierezová téma Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra obsahuje tri tematické celky:

1. Môj rodný kraj

2. Objavujeme Slovensko

3. Tradičná ľudová kultúra

 

Zapracovanie RLK do TVVP:

 

RLK 1                        Tradičné regionálne zvyky, obyčaje

RLK 2                        Kultúrne pamätihodnosti, monumenty regiónu

RLK 3                        Rozprávky, príbehy, legendy spojené s históriou regiónu

RLK 4                        Významné osobnosti regiónu

RLK 5                        Prírodné krásy regiónu

RLK 6                        Spoznávanie regionálnej kultúry a najtypickejších prejavov kultúr iných regiónov Slovenska v oblasti ľudových tradícií

RLK 7                        Historické, kultúrne pamätihodností Slovenska (hrady, zámky...)

RLK 8                        Chránené územia na Slovensku

RLK 9                        Ľudové piesne a tance, dramatické a výtvarné umenie, tradičné ľudovoumelecké remeslá z regiónov Slovenska

RLK 10          Geografické zvláštnosti Slovenska, geografické a prírodné monumenty, jaskyne

RLK 11          Flora  a fauna na Slovensku

RLK 12          Tradičné remeslá (ich história)

RLK 13          Odev (kroje v regióne)

RLK 14          Ústne tradície a prejavy vrátane jazyka (ľudová slovesnosť, nárečia)

RLK 15          Tradície spojené s náboženskými sviatkami (napr. vianočné, veľkonočné a i. – vynášanie Moreny, vítanie jari a i.)

 

 

  Finančná gramotnosť - FIG

- je schopnosť využívať poznatky, zručnosti a skúsenosti na efektívne riadenie vlastných finančných zdrojov s cieľom zaistiť celoživotné finančné zabezpečenie seba a svojej domácnosti.

- je to súbor schopností, ktoré sú podmienené premennými ako vek, rodina, kultúra či miesto bydliska.

Finančná gramotnosť je označením pre stav neustáleho vývoja, ktorý umožňuje každému jednotlivcovi efektívne reagovať na nové osobné udalosti a neustále meniace sa ekonomické prostredie.

 

Témy

 

FIG1 - Človek vo sfére peňazí

FIG2 - Finančná zodpovednosť a prijímanie rozhodnutí

FIG3 - Zabezpečenie peňazí pre uspokojovanie životných potrieb

FIG4 - Plánovanie a hospodárenie s peniazmi

FIG5 - Úver a dlh

FIG6 -  Sporenie a investovanie

FIG7 - Riadenie rizika a poistenie

 

FIG1 - Človek vo sfére peňazí

 

Celková kompetencia: Posúdenie významu trvalých životných hodnôt, zváženie vplyvu peňazí na ich zachovávanie a na základe toho vybranie a stanovenie životných priorít a východísk zabezpečenia životných potrieb.

Čiastková kompetencie: Pochopiť a vážiť si hodnotu ľudskej práce a peňazí ako jedného z prostriedkov jej vyjadrenia. Osvojiť si základné etické súvislosti problematiky bohatstva, chudoby a dedenia chudoby, čo znamená žiť hospodárne.

 

FIG2 - Finančná zodpovednosť a prijímanie rozhodnutí

 

Celková kompetencia: Používanie spoľahlivých informácií a rozhodovacích procesov osobných financiách.

Čiastková kompetencia : Prevziať zodpovednosť za osobné finančné rozhodnutia..

 

 

FIG3 - Zabezpečenie peňazí pre uspokojovanie životných potrieb - príjem a práca

Celková kompetencia: Porozumenie a orientovanie sa v zabezpečovaní životných potrieb jednotlivca a rodiny. Vyhodnotenie vzťahu práce a osobného príjmu.

Čiastková kompetencia: Poznať a harmonizovať osobné, rodinné a spoločenské potreby. Identifikovať zdroje osobných príjmov.

 

FIG4- Plánovanie a hospodárenie s peniazmi

 

Celková kompetencia:  Organizovanie osobných financií a používanie rozpočtu na riadenie hotovosti.

Čiastková kompetencia: Vypracovať osobný finančný plán. Popísať spôsob používania rôznych metód platenia.

 

 

FIG5 -  Úver a dlh

 

Celková kompetencia: Udržanie výhodnosti, požičiavanie za priaznivých podmienok a zvládanie dlhu.

Čiastková kompetencia: Vysvetliť účel informácií o úverovej schopnosti a poznať oprávnenia žiadateľa o úver v súvislosti s informáciami o úverovej schopnosti.

Mať základné informácie o jednotlivých druhoch spotrebných úverov.

 

FIG6 -  Sporenie a investovanie

 

Celková kompetencia: Aplikácia rôznych investičných stratégií, ktoré sú v súlade s osobnými cieľmi.

Čiastková kompetencia : Diskutovať o tom, ako sporenie prispieva k finančnej prosperite.

Vysvetliť, akým spôsobom investovanie buduje majetok a pomáha pri plnení finančných cieľov.

 

 FIG7 -  Riadenie rizika a poistenie

 

Celková kompetencia: Používanie primeraných stratégií riadenia rizík.

Čiastková kompetencia: Pochopiť pojem riziko, vedieť identifikovať základné druhy rizík a vysvetliť základné metódy riadenia rizík.

Zohľadniť vplyv finančných kríz na hospodárenie jednotlivca a rodiny.

Charakterizovať zdravotné poistenie a sociálne poistenie a v rámci neho nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, úrazové poistenie, garančné poistenie a poistenie v nezamestnanosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III. VNÚTORNÝ   SYSTÉM   KONTROLY   A   HODNOTENIA

 

3.1  Hodnotenie prospechu a správania  žiakov 

Hodnotenie žiakov je nevyhnutná súčasť edukácie, ktorá má informatívnu, korekčnú a motivačnú funkciu. Pri hodnotení a klasifikácii  vychádzame z platných metodických pokynov na  hodnotenie žiakov  základnej školy.

Na začiatku školského roka pedagogická rada predloží riaditeľovi návrh na spôsob hodnotenia. Riaditeľ rozhodne,   ktoré predmety v jednotlivých ročníkoch budú hodnotené slovne, klasifikované, alebo neklasifikované. Pokiaľ v ročníku učia jeden predmet viacerí vyučujúci, na prvom zasadnutí PK všetci vyučujúci zjednotia požiadavky na hodnotenie žiakov.

Dbáme na to, aby sme prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali žiakov na úspešných a neúspešných. Žiaka  hodnotíme s cieľom poskytnúť jemu i rodičovi  spätnú väzbu o tom, ako zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, aké má rezervy a aké sú jeho pokroky.  Súčasťou hodnotenia je aj povzbudenie do ďalšej práce, ako postupovať  pri napredovaní žiaka. Vedieme žiakov k sebahodnoteniu, k odkrývaniu vlastných pozitív aj  medzier, v ktorých sa žiak môže ešte zdokonaliť. Žiaci sú pravidelne hodnotení a majú právo dozvedieť sa výsledok hodnotenia. Známky sú zapisované do žiackej knižky, do klasifikačného záznamu a do internetovej žiackej knižky. V procese hodnotenia učiteľ uplatňuje primeranú náročnosť, pedagogický takt voči žiakovi, rešpektuje práva dieťaťa a humánne sa správa voči žiakovi.

Konkrétne kritériá a požiadavky jednotlivých predmetov sú podrobne rozpracované v učebných osnovách .

Správanie žiakov je tiež priebežne hodnotené. Za porušovania školského poriadku sú žiakom udeľované zápisy do klasifikačného záznamu a žiackej knižky. Za vzorné správanie a záslužné skutky sú žiakom udeľované písomné pochvaly do klasifikačného záznamu a žiackej knižky.

Na konci hodnotiaceho obdobia triedny učiteľ za časté a závažné porušovanie školského poriadku po konzultácii s vyučujúcimi a vedením školy a podľa vlastného uváženia navrhuje výchovné opatrenia alebo zhoršenie známky zo správania.

Podobne za vzorné správanie, mimoriadne aktivity alebo za záslužný alebo statočný čin navrhuje triedny učiteľ udelenie pochvaly žiakovi.

Pochvaly, výchovné opatrenia a zhoršené známky zo správania sa zaznamenávajú v katalógovom liste žiaka s odôvodnením za čo boli udelené.

 

Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so ŠVVP berieme do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon  a postupujeme podľa Prílohy č.2 k metodickému pokynu 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy. Odlišujeme hodnotenie spôsobilostí od hodnotenia správania. U žiakov s mentálnym postihnutím pristupujeme k hodnoteniu individuálne podľa metodických pokynov na hodnotenie žiakov s mentálnym postihnutím MP 35/2011 pre A variant, alebo MP 35/2011 pre B variant. Konkrétne kritériá sú zapracované v IVVP.

 

 

3.2  Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov

 Hodnotenie zamestnancov  je súčasťou celkového hodnotenia školy. Prebieha priebežne počas celého roka a na konci školského roka je každý pedagogický a odborný pracovník individuálne hodnotený na základe pohovoru a dotazníka, ktorý je vypracovaný podľa kritérií uvedených v pracovnom poriadku. Každý pracovník sa s dotazníkom oboznámi týždeň pred hodnotením prostredníctvom nástenky.

Kritériá na hodnotenie zamestnancov:  

  • pozorovanie  (hospitácia)
  • rozhovor
  • dotazník
  • výsledky žiakov, ktorých učiteľ vyučuje
  • kvalita vedenia pedagogickej dokumentácie                                                                              
  • sledovanie pokroku žiakov vo výchovno-vzdelávacom procese
  • hodnotenie výsledkov pedagogických zamestnancov v oblasti ďalšieho vzdelávania
  • hodnotenie  pedagogických zamestnancov manažmentom školy
  • angažovanosť učiteľov do tvorby projektov a súťaží žiakov
  • spolupráca učiteľov s rodičmi, občianskymi združeniami, zriaďovateľom, médiami s cieľom šíriť dobré meno školy
  • reprezentácia školy na verejnosti
  • ochota a snaha učiteľov o prezentáciu školy na verejnosti formou súťaží a iných akcií
  • spolupráca s vedením školy .

 

 

 

3.3  Hodnotenie školy 

Monitorujeme:  

  • napredovanie školy, porovnávanie s cieľmi, ktoré si škola stanovila v koncepčnom zámere rozvoja školy
  • podmienky na vzdelávanie žiakov, vybavenie tried
  • technický stav budovy,
  • kvalifikovanosť a odbornosť pedagogických zamestnancov
  • naplnenosť tried žiakmi
  • klímu v škole
  • estetizáciu vnútorného a vonkajšieho prostredia školy
  • priebeh vzdelávania – vyučovací proces, metódy a formy vyučovania
  • úroveň podpory žiakov so ŠVVP
  • výsledky vzdelávania a úroveň výsledkov práce školy
  • výsledky testovania žiakov 9.ročníka
  • úspešnosť žiakov školy vo vedomostných a športových súťažiach
  • úspešnosť žiakov na prijímacích pohovoroch na stredné školy
  • úroveň výsledkov práce metodických orgánov školy
  • bezpečnosť žiakov a zamestnancov školy
  • prezentáciu výsledkov školy v médiách
  • zapájanie školy do projektov
  • spokojnosť zriaďovateľa, verejnosti s vedením školy a učiteľmi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Školský vzdelávací program „Učíme deti pre život“  bol prerokovaný v pedagogickej rade dňa 16.9.2014 a v Rade školy dňa    26. 9. 2014.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..........................................................                                        ....................................................  

     Mgr. Ľubica Pastieriková                                                              Mgr. Andrej Kúdela

       predseda Rady školy                                                                           riaditeľ školy

                                                                                                           

                                                                                                                   

 

 

 

 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola, Ul. Gorazdova 1319/6
    Ul.Gorazdova 1319/6
    957 04 Bánovce nad Bebravou
  • +421 038 7602906
    telefón do školskej jedálne: 7603918

Fotogaléria