Harmonogram činností špeciálneho pedagóga

Školský   špeciálny  pedagóg

ŠKOLSKÝ ŠPECIÁLNY PEDAGÓG                                            Mgr. Michaela Martonová

Konzultačné hodiny: streda od 14:00 do 15:00 alebo po dohode :  mmartonova05@gmail.com

„Školský špeciálny pedagóg je na základnej škole pre žiakov preto, aby žiakom (i rodičom) účinne pomohol a tak sa im úspešne učilo, dobre sa v škole cítili, zažívali úspech v kolektíve žiakov, prežívali radosť zo školskej práce a tak z nich vyrástli zdravé a harmonické osobnosti…“

Úlohou špeciálneho pedagóga je poskytovanie  odbornej činnosti v rámci špeciálnopedagogickej diagnostiky, individuálneho, skupinového alebo hromadného poradenstva a intervencie deťom a žiakom s vývinovými poruchami učenia, narušenou komunikačnou schopnosťou, zrakovým postihnutím, sluchovým postihnutím, mentálnym postihnutím a odborné činnosti spojené s reedukáciou porúch aktivity a pozornosti.

Venuje sa odborným činnostiam:

-špeciálno-pedagogické poradenstvo a konzultácie so zákonným zástupcom žiaka a s pedagogickým zamestnancom školy

-príprava IVVP pre žiakov so ŠVVP a jeho aplikácia v praxi

-reedukácia žiakov s problémami v učení (bez integrácie)

-konzultácie zákonným zástupcom žiakov a pedagogickým zamestnancom školy

-individuálna prípadová práca so žiakmi

-adaptácia žiakov na školské prostredie

Práca so žiakmi

Hlavnú náplň práce školského špeciálneho pedagóga tvorí priama práca so žiakmi so špecifickými vzdelávacími potrebami.

Počas intervencií sa venujú rozvíjaniu tej kognitívnej funkcii, ktorú predchádzajúce diagnostické vyšetrenia odhalili ako problémovú.
Ako pomôcky pri práci využíva odbornú literatúru, pracovné listy, špeciálne hry a cvičenia, špeciálne pomôcky vyvinuté pre pomoc deťom s poruchou učenia a edukačné počítačové programy.

Poradenstvo rodičom

Témou takýchto stretnutí býva výmena skúseností rodiča a učiteľa a hľadanie spoločného postupu pri edukačnom pôsobení na dieťa a pri zdolávaní jeho špecifických problémov.
Dôležitou súčasťou spolupráce s rodičom je aj kompletizácia povinnej dokumentácie a posilnenie sebavedomia rodiča v jeho náročnej úlohe podporovať vzdelávanie dieťaťa so špecifickými výchovno-vzdelávacími potrebami.

Poradenstvo učiteľom

• systematické pozorovanie a diagnostikovanie žiakov s ťažkosťami      vo výchovnej alebo vzdelávacej oblasti
  • tvorba individuálnych výchovnovzdelávacích plánov
  • poskytovanie metodických materiálov
  • spolupráca s poradenskými centrami
  • koordinácia procesu, za ktorého sa žiak s ťažkosťami v učení stáva žiakom s diagnostikovanou a tolerovanou poruchou učenia

Každé dieťa je jedinečné a v každom jednom sa ukrýva potenciál urobiť svet trochu lepším miestom.