Vých. poradca

Konzultačný deň:

Telefón:

nadkakyselicova@yahoo.com

Náplň práce výchovného poradcu:

• pôsobí na škole ako poradca,
  • poskytuje metodickú a informačnú pomoc žiakom, rodičom, učiteľom,
  • sprostredkuváva psychologické, sociálno-právne a proforientačné služby,
  • zabezpečuje besedy, exkurzie do SŠ,
  • pracuje v oblasti prevencie sociálno-patologických javov,
  • zabezpečuje komunikáciu medzi žiakmi, rodičmi a strednými školami,
  • poskytuje informácie o školách a odboroch, ktoré otvárajú prvé ročníky,
  • zhromažďuje informácie o záujme žiakov o konkrétne stredné školy,
  • poskytuje údaje o tom, koľko žiakov sa na ktorú školu priebežne hlási,
  • zabezpečuje správne vyplnenie a zber prihlášok na strednú školu.

Dôležité informácie

• Prihlášky(elektronická forma) podávajú zákonní zástupcovia príslušnej SŠ.
  • Zákonní zástupcovia podpisom potvrdzujú správnosť údajov na prihláške.
  • Každý žiak si podáva 2 prihlášky na SŠ.
  • Ak má záujem o talentové skúšky, má nárok aj na vypísanie tretej a štvrtej  prihlášky.
  • Všetky aktuálne informácie nezabúdajte sledovať na stránkach Školského výpočtového strediska v Liptovskom Mikuláši (www.svslm.sk).
  • Pred konečným výberom strednej školy si čo najpodrobnejšie zistite informácie o odboroch a možnostiach štúdia na danej strednej škole.
  • Pri výbere strednej školy vám pomôže aj online publikácia "Ako na strednú školu"ktorá obsahuje zoznam všetkých stredných škôl na Slovensku.
  • Kompletnú štatistiku naplnenosti ktorejkoľvek školy na Slovensku si môžete pozrieť na stránkach ŠVS (www.svslm.sk)

Dôležité termíny

do 20.3.2024               Zákonný zástupca žiaka  podáva prihlášku riaditeľovi SŠ.

20.3. 2024                   Testovanie 9 - riadny termín

4.4. 2024                     Testovanie 9 - náhradný termín

Stredné športové školy

Overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania v odboroch vzdelávania sa na stredných športových školách koná v dvoch fázach:

Prvá fáza talentových skúšok na SŠŠ - overenie športového nadania - 25. marec až 19. apríl 2024 pre všetky druhy športov

Druhá fáza - overenie zdravotnej spôsobilosti sa určuje na 9. máj  až 13. máj 2024

29. apríl 2024 - 1. termín, v prípade potreby vzhľadom na počet uchádzačov aj 26. apríl 2024 30. apríl 2024

9. máj 2024 - 2. termín, v prípade potreby vzhľadom na počet uchádzačov aj 10. máj 2024 a 13. máj 2024

Školy umeleckého priemyslu a konzervatóriá

Prvý termín

Pre odbory vzdelávania, v ktorých sa vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania sa určuje termín prijímacích skúšok na 29. apríl 2024 a v prípade potreby vzhľadom na počet uchádzačov aj 26. apríl 2023 a 30. apríl 2024.

Druhý termín

Pre odbory vzdelávania, v ktorých sa vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania sa určuje termín konania prijímacích skúšok na 9. máj 2024 a v prípade potreby vzhľadom na počet uchádzačov aj 10. máj 2024 13. máj 2024

Gymnáziá a stredné školy, pre odbory vzdelávania, v ktorých sa nevyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania

2.5. - 3.5. 2024             1.kolo 1. termín prijímacích skúšok (vrátane osemročnýchh gymnázií)

6.5. - 7.5. 2024             1.kolo 2. termín prijímacích skúšok (vrátane osemročných gymnázií)

od 16.5. 2024               Odvolacie konanie po 1. kole prijímacích skúšok (aj talentové odbory).

18.6. - 19.6. 2024         2. kolo prijímacích skúšok

od 20.6. 2024               Odvolacie konanie po 2. kole prijímacích skúšok.

Po prvom kole prijímacích skúšok riaditeľ strednej školy zverejní na výveske školy a na webovom sídle školy zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania 17. mája 2024. Uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača najneskôr do 22. mája 2024, písomne potvrdí strednej škole prijatie na vzdelávanie.

Po druhom kole prijímacích skúšok riaditeľ strednej školy zverejní na výveske školy a na webovom sídle školy zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania 21. júna 2024. Uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača najneskôr do 26. júna 2024písomne potvrdí strednej škole prijatie na vzdelávanie.

Od školského roka 2023/2024 dochádza k zmenám v prijímacom konaní, ktoré vyplýva zo zákona č. 182/2023 Z.z.

V prijímacom konaní na stredné školy sa doručujú len rozhodnutia zákonným zástupcom uchádzačov alebo plnoletým uchádzačom, ktorí neboli prijatí alebo písomne potvrdili prijatie na strednú školu. Nezasielajú sa, ak uchádzač bol prijatý, ale prijatie písomne nepotvrdil, t.j. pre informovanie zákonných zástupcov uchádzačov alebo plnoletých uchádzačov o prijatí resp. neprijatí na strednú školu sa vo väčšej miere stane relevantným zverejnený zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijatia.